زیبوک 1401 📚

سلام
زندگی تارا وست اور رو نخوندم
اما امیدوارم جنبه های خردمندانه ای ازش پیدا کنم
هرچند احمقانه ترین زندگی ها هم چیزی برای یادگرفتن داره
برام جالبه که گاهی افراد چقدر صادقانه تو زندگی نامه هاشون از شرم آور ترین خاطرات شون هم ممکنه صحبت کنن
گاهی انگار با صمیمی ترین دوستشون تو مستی دارن درد دل می کنن
بهرحال بابت معرفی کتاب ها خیلی ممنونم
لطف کردین :pray:t4: :four_leaf_clover:

3 پسندیده

خواهش میکنم^-^
دقیقا
البته یه مدل دیگه‌ی زندگی نامه خودنوشت هم هست که کل زندگی فرد رو دربرنمیگیره عملا و میشه شبیه چیزی که گفتم.
مثلا مال یه دوره‌ی خاصه
بهش میگن مِموا (Memoir) نمیدونم فارسی مناسبی داره یا نه، شاید خاطره.
تو زندگی‌نامه های زبانشناس من اینارو خیلی دوست داشتم، هم کیفیت کتاب و آدیوشون خوب بود هم تجربه‌ی جالبی برای من بودن:

چراغ‌سبزها: زندگی‌نامه‌ی متیو مک کانهی با صدای خودش، خیلی شیرین و مثبت بود، حین کتاب عکس هم داشت که جذابتر میکرد. من تابستون و حین پیاده‌روی گوش میدادم حین گوش دادن بهش یادمه همه چی به نظرم‌ قشنگ میومد:)) بال زدن پرنده‌ها، صدای باد و… :دی
کلا کتاب خیلی مثبتیه.

سرگذشت یک تحصیلکرده: نریتورش جولیا ویلنه:) واقعا حرفی نمیذاره. زندگی‌نامه‌ی تارا وست و تجربه‌ی دختر بودن تو یه خانواده‌ی به شدت مذهبی و متعصب رو نشون میده. بدترین قسمتش این بود که تو خیلی از شهرای کوچکتر ایران همین الان هم خیلی از تعصبای بیجای مذهبی، باورهای اشتباه سنتی و… هنوز رواج دارن. من حین گوش دادنش خیلی اذیت شدم.
و یه مقدار زیادی منو یاد یکی از کتابهای کریستین هانا به اسم (تنهای بزرگ) که تو اپلیکیشن هم هست مینداخت

آن هنگام که نفس هوا میشود: این هم‌ زندگی نامه‌ی پال کالانیتی یه نوروسرجنه که خودش تو جوانی به سرطان مبتلا میشه. نیمه‌ی اول کتاب بیشتر جنبه‌ی پزشکی داره، از بچگیش شروع میکنه، وارد دانشگاه شدنشو میگه و از پرونده‌های مختلفی که داشته حرف میزنه‌. نیمه ی دوم ولی نزدیک شدنش به مرگه. میدونین خیلی آیرونیکه که کسی که کار خودش درمان بیماری های سرطانی بوده، به سرطان مبتلا میشه.
نیمه‌ی دوم این کتاب برای من خیلی عجیب و خاص بود. راستش احساس میکردم نه فقط خودم، بلکه همه ی آدما اگه بدونیم قراره بمیریم و زمان مشخصی هم براش بهمون بدن، مسیری که طی میکنیم خیلی شبیه پاله.
اولش منکر قضیه میشه آدم، بعد میخواد تا جای ممکن عزیزاشو ناراحت نکنه، بعد کم کم یاد خدا میفته، بعد انگار که مرگشو میپذیره…شروع میکنه تا جایی که بتونه از خودش اثرای مختلف به جا گذاشتن، یه جورایی تلاش برای بیهوده نمردن…

اینا هرسه‌تاشو به نظرم کتابای خیلی خوبین اگه‌از اتوبیوگرافی و مموا لذت میبرین

7 پسندیده

بابت معرفی ها خیلی ممنونم
لطف کردین
حتما نیخونم :pray:t4: :deciduous_tree:

2 پسندیده

یه کتاب دیگه هست که تو اپلیکیشن نیست متاسفانه، و احتمال میدم به خاطر ناراحت کننده بودن اضافه هم نکننش. من خودم هنوز تحمل خوندنشو پیدا نکردم ولی انقدر خاصه که واقعا مشتاقم یه روز بخونمش و اون مجموعه‌ی خاطرات سیلویا پلت عه.
سیلویا پلت یه شاعر و نویسنده‌ی آمریکایی بوده که به خاطر اثر Bell Jar خودش شهرت داره.
متاسفانه اگه درست بدونم تو همون هفته‌ای که بل‌جار چاپ میشه، سیلویا پلت خودکشی میکنه‌.
بعد از مرگش دفترخاطراتشو پیدا میکنن و با اجازه‌ی همسرش همونطور چاپش میکنن، بدون تغییر.
و همین باعث خاص شدن این کتاب میشه.
دفتر خاطرات یه آدم جزو شخصی‌ترین وسایلش به حساب میاد، و این کتاب انگار بدون هیچ پرده‌ای بین شما و نویسندشه. انگار که تو ذهنش نشستین و بدون هیچ فیلتری از دیدش دنیاشو میبینین.
خوندن همچین چیزی به نظرم به شدت هیجان انگیز و همونقدر هراس انگیزه.

4 پسندیده

خواهش میکنم^-^

2 پسندیده

بیشتر باورهایی که توسط پدر خونواده بهشون خورونده شده س که احمقانه ست نه لزوماً خود آدم ها. ولی درکل کتاب جالبیه.

خواهش می کنم. ⁦(ʘᴗʘ✿)⁩

2 پسندیده

آقابهزاد
بدون شرح:blush:
فقط اینکه عطرسنبل،عطرکاج روقبلاخونده بودم دوباره میخوام شروع کنم،دوسش داشتم.
کاملااتفاقی سه تاازین چهارکتاب راویهاشون خانم هستند.:blush:

9 پسندیده

ممنونم بابت معرفی ها
لطف کردی :pray:t4: :sunflower:
عطر سنبل بوی کاج رو منم خیلی دوست دارم
فکر کنم ده باری خونده باشم

2 پسندیده

خواهش میکنم
.چه جالب،نمیدونستم.آره کتابش دوست داشتنیه.
بقیه روچی؟:thinking:

2 پسندیده

اونها رو هنوز نخونده ام
میخونم حتما
متشکرم :pray:t4:

2 پسندیده

سلام دوستان عزیز.
بعداز مدتها یه کتاب تموم شد.
موضوع کتاب مشخص هست.
راوی عالی بود من صداشو خیلی دوست دارم. دلیل انتخابم هم فقط راوی بود:smile:

9 پسندیده

سلام حضور دوستان.
در کنار کتابهای شرلوک هولمز، خواندن مجموعه عطش مبارزه (Hunger Games) رو از دیروز شروع کردم.

چون احتمالا با فیلم ساخته شده از این مجموعه پرطرفدار آشنایی دارید سخنم رو طول نمی دم. داستان در مورد جهانی پادآرمان شهری در آینده و پر از فقر و ناامنیه که از دوازده ناحیه تشکیل شده و هر سال باید از هر ناحیه یک پسر و یک دختر با قرعه وارد بازی ای بشن و با همدیگه بجنگن تا در نهایت یک نفر باقی بمونه و به عنوان برنده انتخاب بشه…

من فیلم این مجموعه رو پارسال دیدم و اون موقع خیلی ازش خوشم اومد و حالا خوشحالم که کتابش رو در زیبوک می خونم.

8 پسندیده

سلامممم

کتاب Ella Enchanted نوشته یGail Carson Levine

51dDcIghSQL.SL500

راستش من قبل اینکه این کتاب رو بخونم، تصورات دیگه ای ازش داشتم چون قبلش فیلم این کتاب رو با همین اسم دیده بودم و تازه وقتی کتاب رو خوندم فهمیدم چقدر فرق میکنن! راستش من فیلم رو یکم بیشتر دوست داشتم، انگار معنی بیشتری پشتش بود و حتی داستانم یکم پیچیده تر بود. کتابش یکم شبیه داستان سیندرلا بود :sweat_smile: ولی این کتاب رو دوست داشتم، خیلی شیرین و لذت بخش بود، آدم وقتی میخوندش الکی خوشحال بود. من اصلا احساس نمیکنم کتاب گروه سنی کودکان فقط برای بچه هاست، واقعا آدم بعضی موقع ها نیاز داره داستان کودک بخونه، من خودم روحیم خیلی عوض شد.

I’d had to have reason enough, love enough to do it, to find the will and the strength.

کتاب Lessons in Chemistry نوشته ی Bonnie Garmus

این کتاب رو از تلگرام خوندم و خیلیییییییییییی دوستش داشتم. داستان در مورد ی شیمیدان ب اسم الیزابت زات تو 1960sهستش و مشکلاتی که به عنوان ی خانم باهاشون تو دنیای علم روبه رو میشه. معمولا نویسنده ها کاراکترایی رو انتخاب میکنن که ی جورایی ریفلکشن بخشی از خودشونه ، ی شخصیتی که ایدئالیسته، عاشق کتابه و…من این کتابا رو واقعا دوست دارم ولی برام خیلی جذاب تره وقتی این فوکس گذاشته میشه رو ی قشره دیگه، مثلا ی دانشمند!
بعضی از قسمتای کتاب که خیلیم کوتاهن از زبون ی سگ گفته میشه و من عاشققق اون قسمتای کتاب بودم. ی چیزایی تو کتاب رو دوست نداشتم ولی فک کنم اونا ب اعتقادات شخصی هر فرد مربوط میشه و کلا هیچ کتابی همه ی بخشاش برای شما نیست. در کل کتاب جالبی بود، ی اینترویو کوتاهم تهش با نویسنده داشت که من حرفاش رو خیلی دوست داشتم، ب نظرم مهمه که آدم بدونه نویسنده اون کتاب میخواسته چی بگه و از لنز اون به داستان نگاه کنه.

Chemistry is change. Whenever you start doubting yourself, whenever you feel afraid, just remember, courage is the root of change. And change is what we are chemically designed to do. So when you wake up tomorrow make this pledge. No more holding yourself back, no more subscribing to others opinions of what you can and cannot achieve, and no more allowing anyone to pigeon-hole you into useless categories of sex, race, economic status, and religion. Do not allow your talents to lie dormant ladies, design your own future. When you go home today, ask yourself what you will change, and then get started.

11 پسندیده

سلام حضور دوستان زبانشناس.
کتاب اول از مجموعه عطش مبارزه و همچنین ماجراجویی های شرلوک هولمز و نشانه چهار از مجموعه شرلوک هولمز خوانده شد.

مجوعه عطش مبارزه خواننده بسیار خوبی داره و خیلی خوب زندگی در سایه خودکامگی و استبداد و نقش پروپاگاندای رسانه ای رو به تصویر کشیده.

درمورد کتابهای شرلوک هولمز باید بگم که به جز چهار کتاب اتود در قرمز لاکی، نشانه چهار، دره ترس و شکارچی بسکرویلس، باقی کتابها مجموعه داستان کوتاه هستند. من اول فکر می کردم که رمان ها بهترن، چون نویسنده وقت بیشتری برای شرح جزئیات داره و مثل داستان کوتاه مجبور نیست زود تمومش کنه، ولی الآن تردید دارم و برای قضاوت درست تر باید بیشتر از این مجموعه بخونم.

از دوازده داستان کوتاه ماجراجویی های شرلوک هولمز، لیگ مو قرمز، ماجراجویی گروه عجیب و غریب و پنج پایپ پرتقال رو بیشتر از بقیه دوست داشتم.

6 پسندیده

راجع به مجموعه ی عطش مبارزه کنجکاوم. میشه بیشتر راجع بهش بگین؟

2 پسندیده

بله حتما.
این کتاب در ژانر رمان های پادآرمان شهری قرار داره. داستان درباره جامعه ای خیالی به نام پانم (Panem) در آینده ست که از یک پایتخت مرفه و ثروتمند و ۱۲ ناحیه (district) با مردمی فقیر و تنگدست تشکیل میشه. حدود هفتاد سال پیش از وقوع داستان کتاب، انقلابی علیه حکومت پانم رخ میده که با شکست روبرو میشه، از اون زمان به بعد از هر ناحیه باید یک دختر و یک پسر بین ۱۲ تا ۱۸ سال به عنوان پیشکش (tribute) با قرعه کشی وارد مسابقه ای به نام hunger games بشن و تا سرحد مرگ بجنگن تا فقط یک نفر به عنوان برنده باقی بمونه.
تمام صحنه های بازی به صورت زنده در تلویزیون نشون داده میشه، یه جورایی نبرد گلادیاتورها در دنیای مدرن، هدف این بازی ها هم تنبیه ۱۲ ناحیه به دلیل انقلابشونه.
در کتاب اول، شخصیت اصلی داستان که دختری شانزده ساله از ناحیه دوازدهمه و پدرش رو به دلیل ریزش معدن از دست داده و برای ادامه زندگی در جنگل ها به شکار حیوانات می پردازه، به جای خواهر کوچیکترش که اسمش به عنوان پیشکش از داخل قرعه ها دراومده داوطلب میشه. مسابقه این سال تو جنگل برگزار میشه و ۲۴ شرکت کننده باید خطرات و چالشهای فراوانی رو پشت سر بذارن تا زنده بمونن. کتاب اول به شرح این نبردها و چالشها و همچنین دوستی شخصیت اصلی داستان با پسری که او هم از ناحیه دوازدهمه می پردازه. داستان به تدریج طوری پیش می ره که برخلاف خواست حکومت پانمه و زمزمه های یک انقلاب جدید شنیده میشه …

امیدوارم این توضیحات سودمند باشن. اگر سوالی بود باز در خدمتم.

4 پسندیده

بابت توضیحات تون مچکرم. راستش دوستم چند وقت پیش مجذوب مجموعه فیلمی شده بود که اقتباسی از این مجموعه کتابِ. برای همین کنجکاو بودم ببینم اصلاً در چه موردِ. با توجه به توضیحات شما به نظر ارزش خواندن رو داشته باشه.

3 پسندیده

خواهش میکنم. :pray: :tulip:
بله فیلمی از این مجموعه هم ساخته شده که اون هم خیلی خوبه. من اول فیلمش رو دیدم و از اون طریق شیفته اش شدم.

3 پسندیده

آقا مصطفی
من یک قسمت از فیلم رو دیدم و چندان به دلم ننشست
بنظرم اکشن فیلم بر موضوع فیلم می چربید و تاکید بر سرگرم کردن های سطحی مبنی بر خشونت و هیجان بود.
حالا که هر دوی مجموعه فیلم و کتاب ها رو دیده اید ممکنه لطفا اونها رو با هم مقایسه کنید

3 پسندیده

سلام. البته که به سلیقه افراد بستگی داره. اون خشونتها هم خب جزئی از داستانه و هدف نویسنده بوده برای نمایش یک جامعه پادآرمان شهری که افراد رو مثل برده های روم به جان هم می اندازن تا سرگرم بشن. درواقع سرشت انسان چندان تغییری نکرده و تنها ظاهرش عوض شده.
من هر سه کتاب رو نخوندم ولی کتاب اول تفاوت زیادی با فیلم نداشت. البته باورم همیشه این بوده که کتاب همواره بهتر از فیلمه. پیشنهاد میکنم قسمت دوم این مجموعه رو هم ببینید، اونجا دیگه از خشونت و سرگرمی درمیاد و تبدیل به انقلاب و مبارزه با حکومت استبدادی میشه. قسمت سوم فیلم رو به نظرم نباید دو بخش می کردن (احتمالا برای فروش بیشتر این کارو کردن). ولی باز هم من از داستان و پیام این مجموعه خوشم اومد.

3 پسندیده