مدارسی که ما را کند ذهن می کنند - سلاح های آموزش جمعی (معرفی کتاب)

خیلی ممنون از به اشتراک گذاشتنش کامل خوندم مطالب رو.

اینکه دستگاه گوارش انسان به گیاهخواران شباهت داره یه اشکالاتی داره که توی سایت اشاره نکرده بود.
اول اینکه بدن انسان نه آنزیم تجزیه سلولز یعنی سلولاز رو داره در نتیجه سبزیجاتی که سلولز دارن (که زیاد هم هستن) جذب بدن نمیشه و صرفا برای کمک به هضم غذایی هست که میخوریم(سر همینه که اصولا همراه کباب ریحون میزارن)
همچنین بدن گیاهخواران باکتری هایی برای تسریع تجزیه سلولز داره بنابراین تاحدی سلولز جذب میکنن که خب بدن انسان همینم نداره. و یکی از فواید خوردن گوشت اینه که از اون سلولز که گیاهخوار جذب کرده استفاده میشه.
ثانیا گیاهخواران اصولا از نشخوار کنندگان هستن و غذایی که میخورن دوبار به دهان و سه بار به مری و دوبار به سیرابی و در نتیجه خیلی خوب گوارش میشه. اینم تفاوت دیگه ای که دستگاه گوارش انسان داره.

من نمیگم گیاهخواری بده هاا
اصلاااا
اتفاقا یکی از علاقه مندان به سبزیجات هستم
ولی زیاده روی در هر کدوم چه خوردن گوشت چه خوردن سبزیجات ضرر داره
همونطور که اضافه روی در خوردن گوشت باعث انسداد رگ ها و بروز سکته میشه
گیاهخواری اونم به مدت طولانی موجب تأمین نشدن ویتامین ب ۱۲ به اندازه کافی، کمبود کلسیم هم از دیگر مضرات گیاه خواری است. برخی عوارض احتمالی هم مثل افزایش ریسک سکته مغزی، کم‌کاری تیروئید، افسردگی و ریزش مو به عنوان مضرات گیاه خواری نام برده می‌شه. حدود ۴ درصد از آمریکایی‌ها کاملا گیاه‌خوار هستن ولی.

توی سایت میگه جلوگیری از رنج و سختی به حیوانات
پس ما اجازه ندیم حیوانی حیوان دیگه ای رو هم شکار کنه دیگه؟ چون اونوقت هردو سختی میکشن.

این یکی از کار هایی هست که افراد با انجام دادنش چرخه طبیعت رو به هم میزنن: غذا دادن به حیوانات!
منظورم گنجشک و پرنده ها نیست
ولی غذا دادن و محبت بیجا به گربه ها باعث شده دیگه هیچ گربه ای تلاشی برای شکار نکنه‌
در نهایت موش ها کل شهر رو گرفتن
چطور میشه یه موش بشه ۳ کیلو؟!
توی مترو گربه و موشه افتادن گوشه دیوار مردم گربه هرو شیر میکنن بره موشه رو بگیره موشه تا تکون میخوره گربه میترسه!!:neutral_face:این اتفاق افتاده جدی میگم.
مغز و سیستم عصبی ای که حیوان داره ولی گیاه نداره به دلیل اینه که گیاه توانایی حرکت رو نداره و مکانیسم های دیگه ای برای دفاع داره و سیستم عصبی به دردش نمیخوره چون واسش مهم نیست که شکارچی ای قراره سمتش بیاد چون مکانیسم دفاعیش یچیز دیگس
اما حیوان چون جفت گیری و تولید مثلش و نوع زندگیش با گیاه فرق میکنه سیستم عصبی داره روش دفاع گاو و گوسفند چی میتونه باشه جز فرار؟ فرار چی میخواد؟ حرکت اندام حرکت اندامم که وابسته به دستور عصبی مغز هست پس وجود عصب و مغز به این علت و صرفا وجود شعور و آگاهی حیوان رو به اندازه انسان نمیتونه اثبات کنه.(که بعضی افراد سگ رو جایگزین بچه میکنن)
اونم فقط و فقط برای در امان موندن از خطر و همچنین حرکت کردنه.
اگر قرار نباشه از حیوانات استفاده کنیم که رنج نبینن نباید از نیش مار برای پادزهر استفاده کنیم پس در نهایت اون انسان باید بمیره بخاطر اینکه ماره دردش نگیره.
یا نظرتون چیه داروهایی که میسازن برای بهبود بیماری رو روی موش و … ازمایش نکنیم روی انسان آزمایش کنیم؟
آخه موش ۲ سال عمر میکنه انسان کم کم ۵۰ سال.
درسته من کاملا مخالفم ازینکه حیوان رو در بند میکنن یا ازشون به عنوان برده استفاده میکنن مثل همون دلفیناریوم چون طول عمر دلفین زیاده و حیوانی هست که وجودش برای سلامت زیست محیط ضروریه و تعداشون کم.

بازم میگم من با حرفاتون کاملا موافقم
با خوردن گوشت گران قیمت بعضی حیوانات که اصلا برای استفاده خوراکی نیستن مثل الاغ و خوک و گراز و دلفین و شتر و… مخالفم یا اونی که توی بشقابش رو هشت پای زنده آب جوش میریزه

ولی بعضی حیوانات با انسان کارشون راه میفته و نمیشه گفت حیوان آزاری و رنجش حیوانه. تمامی موجودات تمایل به بقا دارن و گرفتن حیات ازونهه باعث رنجشونه حتی گیاهان و حشرات و…
فکر کنید ما گوشت گاو و گوسفند رو نخوریم
دیگه دامداری ای نباشه
در عرض یک شب یدونه گرگ کل اون گوسفندای منطقه رو میکشه
و ازبین میرن تازه گرگ از هر ده تایی که میکشه یدونه رو میخوره!
.

3 پسندیده

درسته ولی امکانش هست که ازبین نرن ها.

واقعا حیوانات در حال انقراض رو فقط باید محافظت کرد
هعی یاد پیروز افتادم

اما من ترجیح میدم مفید بمیرم تااینکه زندم بزارن بدون هیچ فایده ای

دقیقا این چیزی بود که من خودم و کشتم بگم:joy::clap:t2::clap:t2::clap:t2:

3 پسندیده

عجب تاپیک پربارومفیدی شده این تاپیک.
امروزهم بامطالب مفیدوجدیدی آشناشدم که خب البته بعضی هاشون خیلی دردناک وغیرقابل تحمل بود،دونستنشون.
ازدوستان عزیزم برای این اطلاعات جدیدوسودمندمتشکرم.:pray::pray:
@Behzad.Rayan
@mostafa.76
@baroon1400
@melodie1
موفق وسالم باشیدباهرنوع استایل زندگی که علاقه مندید،گوشتخوار،گیاهخواریاهمه چیزخوار.:heart_eyes::heart_eyes:
اولینکباراصطلاح Omnivorous (همه چیزخوار)از یه دوست هندی شنیدم،تازه باهم آشناشده بودیم وازش پرسیدم گیاهخواره واونم این کلمه روبکاربرد،من معمولاازدوستام معنای لغات جدیدونمیپرسم،ترجیح میدم تودیکشنری چک کنم واینطوری بااین کلمه بیشترآشناشدم.

3 پسندیده

همچنین شما⚘:sunflower:
خوشحالم که کامنت ها رو میخونید و ممنون از لایکاتون:green_heart::shamrock:خیلی بهم انگیزه میدید از بودن در کنار انسان های مهربون و با نشاط و پرذوقی مثل شما واقعا لذت میبرم و حالم خوب میشه:butterfly::blue_heart:

3 پسندیده

معلومه که مطالب ارزشمند رودنبال ولایک میکنم،ازشماوسایردوستان خوبمون سپاسگزارم برای اشتراک این مطالب مفید.
خواهش میکنم من ازشماولطفتون ممنونم باران جان:blush::heart_eyes:
سلامت باشیددوست خوبم :tulip::tulip::hibiscus:

3 پسندیده

در این مورد در پست قبلی توضیح دادم:

موافقم.

در مورد ارتباط بدن و گیاهخواری هم چون اطلاعی ندارم نمیتونم نظری بدم. اینجا باید یک متخصص زیست شناس نظر بده. ولی مستندی هست به نام Forks Over Knives که پژوهشهای یک پروفسور مشهور رو درباره فواید گیاهخواری و مضرات خوردن گوشت مطرح کرده. همچنین جناب آقای مشرقی هم قبلا درباره گیاهخواری مستندهایی رو معرفی کرده بودن که لینکشون رو قرار میدم:

ببینید گوشت خوردن علاوه بر رساندن رنج به حیوانات، تاثیرات بسیار مخربی بر محیط زیست داره، از جمله بحران آب، گرم شدن زمین و کمبود غلات. در همون نوشته ای که براتون فرستادم بتفصیل درباره اش توضیح داده بود. ارتباط تنگاتنگی میان گرسنگی در جهان و مصرف گوشت هست، چرا؟ چون در دامداری ها برای پرورش گوشت به منظور سوددهی بیشتر، کلی غلات مصرف میشه، درصورتی که اگر انسانها از خوردن گوشت صرفنظر یا دست کم محدودش میکردند، الان روزانه ۲۵ هزار نفر (طبق آمار رسمی سازمان ملل) در جهان از گرسنگی نمی مردند.

باران خانوم، احتراما این استدلال خیلی ضعیفه. صدها راه حل جایگزین میشه برای حفاظت از گاو و گوسفندان و دور نگهداشتن گرگ ها انجام داد بدون نیاز به کشتن و خوردن گوشت آنها.

در کل باید بگم که حق با شماست. طبیعت اهمیتی به زندگی جانوران نمیده و گیاهخواری همچنان در اقلیت باقی خواهد ماند و انسانها هم از گوشتخواری و بهره کشی از حیوانات دست نخواهند کشید و این بحث ما هم فایده ای درنهایت نخواهد داشت.

4 پسندیده

مطابق آمار سازمان ملل، روزانه ۲۵۰۰۰ نفر در جهان به علت گرسنگی جان خود را از دست می دهند:

3 پسندیده

آقا مصطفی گاهی سری بهمون بزن دلمون برات تنگ میشه

3 پسندیده

چشم حتما. :rose: :hibiscus:

2 پسندیده

چشمت بی بلا

2 پسندیده

بله شما درست میفرمایید.

من ولی در اقلیت نمیبینم چون در اطرافیانم آدم های زیادی هستن که گیاهخوارن. بعدم نگران نباشید با اوضاع اقتصادی حتی کسی بخواد هم لااقل تو این کشور نمیتونه سالی یبار هم رنگ گوشت رو ببینه.

4 پسندیده

باور کن تو یه چیز شبه علمی جدیدالتاسیسی به اسم طب اسلامی اینها تا نقطه ذوب آلومینیوم زنده می مونن :rofl:
نگران نباش، راحت هم از بین میرن
مختص گوشت خوک و گراز هم نیستن
گوشت گاو یکی از آلوده ترین هاست
و از اون جالب تر اینکه سبزیجات و آب آلوده از همه اینها به مراتب برای انسان خطرناک تره

قطعا بعد از اینکه بقدر کافی زندگی کردی. و اون زندگی هم یک دوران وحشتناک در یک قفس چند طبقه نبوده باشه. قبول کن، کاری که ما با حیوانات می کنیم فرای جنایته

متشکرم، لطف دارین :pray:t4: :sunflower:

یه آمار و ارقامی از این صنعت و تاثیرش بر محیط زیست داشتم، پیدا کنم می فرستم. باور نکردنیه

دلم میخواد قیافه اون کسی که گفت هر آنکس که دندان دهد نان دهد رو موقع شنیدن این آمار می دیدم :rofl:

قبوله، تفاوت زیادی تو روش های کشتار هست. مثلا کشتارگاه های آلمان در جهان از بهترین هاست

من، آقا مصطفی و باقی مون هم از لحاظ آماری مسلمون حساب میشیم :rofl::rofl::rofl:
وای خدا چقدر خندیدم، جوک خوبی بود :rofl:

شاید یه روز همدیگه رو دیدیم، کی میدونه. امیدوارم که بشه. منم دوست دارم بابات رو ببینم ازش بپرسم راز بزرگ کردن دختر خوبی مثل تو چی بوده

5 پسندیده

وای اون که آرههه
دقیقا همون بیماری هداتید که گفتمم ازیناس

اینجوری میگین یاد این فیلمایی میفتم که مثلا یه اختلاسگر رو گرفتن یا یه داعشی رو بعد قراره فراریش بدن و من حرص میخورم:neutral_face:
بشخصه تاحالا ظلمی به حیوونی نکردم
من حتی مگسای تو خونمونو نمیکشم راهنماییشون میکنم سمت پنجره حتی درم براشون باز میکنم برن:neutral_face:

5 پسندیده

مصیبت اینه که وقتی باهشون درباره این آماراحرف بزنی،میگن خواست همون بوده که دندان داده ونان رو هم خواهد داد،اصلابراشون مهم نیست،یاهم میگندعرضه نداشتن کارکنند،احتمالاچون ژن خوب نداشتندواسه چپاول،غارت واختلاس و…:neutral_face:
بنظرم خیلی ازین اصطلاحات تاریخ مصرفشون مدتهاست گذشته،بایدضرب المثلهای جدیدجایگزین بشوند.
همچین موقعابایدگفت وقتی عقل نباشه،جانِ (هزاران وبلکه میلیون ها)انسان درعذاب ودرخطرنابودیه…

6 پسندیده

آهان، فهنیدم، سوتفاهم شد
نکته خنده دارش این بود:
ما از لحاظ آماری مسلمان محسوب میشیم

1 پسندیده

به اینطور افراد باید گفت اتفاقا خدا نان هم داده
منتها شما خارج از صف مال بقیه رم برداشتی:unamused:

4 پسندیده

:joy::joy:
کی مسلمونه؟

4 پسندیده

واعظی پرسید از فرزند خویش

هیچ میدانی مسلمانی به چیست؟

صدق و بی آزاری و خدمت به خلق

هم عبادت، هم کلید زندگیست

گفت: "زین معیار اندر شهر ما،

یک مسلمان هست آن هم ارمنی است" !

پروین اعتصامی

6 پسندیده

ببخشیدحالاکه بحث باینجارسید،خیلیافقط توفرمهایی که پرمیکنندواسه استخدام،سفر،(خصوصاسفرای زیارتی که همچی رایگان وبخوربخوره ومفته)گزینش دانشگاه ،موقع ارث ومیراث امواتشون(این گزینه اختصاصاواسه اکثر آقایونه که دوبرابرخانماظالمانه سهم ببرند)،وچیزایی ازین قبیل مسلمونند.تمام

4 پسندیده

شعرای پروین اعتصامی رو خیلی دوست دارم.
فکر میکنم اولین شعری که ازش خوندم و خیلیییی خوشم اومد این بود که هنوز هم فراموشش نکردم:

محتسب مستی به ره دید و گریبانش گرفت

مست گفت ای دوست این پیراهن است افسار نیست

گفت مستی زان سبب افتان و خیزان میروی

گفت جرم راه رفتن نیست ره هموار نیست

گفت میباید تو را تا خانه قاضی برم

گفت رو صبح آی قاضی نیمه شب بیدار نیست

گفت نزدیک است والی را سرای آنجا شویم

گفت والی از کجا در خانه خمار نیست؟

گفت تا داروغه رو گوییم در مسجد بخواب

گفت مسجد خوابگاه مردم بدکار نیست

گفت دیناری بده پنهان و خود را رهان

گفت کار شرع، کار درهم و دینار نیست