مدارسی که ما را کند ذهن می کنند - سلاح های آموزش جمعی (معرفی کتاب)

با این گفته تون خیلی همزادپنداری میکنم و با گوشت و پوستم درکش میکنم. چون تجربه خودم همینطور بوده. :ok_hand:

5 پسندیده

@hamze_amiri

ممنون از نوشته شما. خوندم و لذت بردم، با اینکه بیشتر باید در این زمینه یاد بگیرم.

@melodie1

کاملا باهاتون موافقم. بچه دار شدن رو واقعا کاری بیهوده میدونم، بخصوص بره خانم ها که رنج بیشتری رو باید تحمل کنند و از خیلی از علایقشون هم بگذرند.

به قول ابوالعلا معری:

چون سرانجام آدمی خاک خواهد بود، چرا مادر برای تربیت فرزند بیخوابی بکشد؟

4 پسندیده

دوستان فکر نکنم کسی بتونه بگه که چه چیزی برای ی قشر از جامعه مناسب یا نامناسبه . هر فردی به عنوان ی انسان میتونه برای خودش تصمیم بگیره، هر کسی علایق و خواسته های خودش رو داره. ی خانم صرفا با مادر شدن ی استعداد هدر رفته نمیشه. من خیلیا رو دیدم که عاشق مادر شدنن و اگه این چیزیه که واقعا میخوان و آمادگیش رو دارن، این کاریه که باید بکنن. این یعنی آزادی انتخاب، یعنی همون جور که دوست داری باشی، این یعنی اون کاری که دوست داری رو با زندگیت کنی و دیگران تو رو به خاطرش قضاوت نکنن. هر خانمی با انتخاب خودش زندگیش رو میسازه، و اون انتخاب تا زمانی که با عقیده ها و باور ها و در نهایت خوشحالی اون فرد تو ی لاین باشه، انتخاب درستیه. حالا چ موفقیت شغلی باشه، چ مادر شدن.

‘She sat at the back and they said she was shy,

She led from the front and they hated her pride,

They asked her advice and then questioned her guidance,

They branded her loud, then were shocked by her silence,

When she shared no ambition they said it was sad,

So she told them her dreams and they said she was mad,

They told her they’d listen, then covered their ears,

And gave her a hug while they laughed at her fears,

And she listened to all of it thinking she should,

Be the girl they told her to be best as she could,

But one day she asked what was best for herself,

Instead of trying to please everyone else,

So she walked to the forest and stood with the trees,

She heard the wind whisper and dance with the leaves,

She spoke to the willow, the elm and the pine,

And she told them what she’d been told time after time,

She told them she felt she was never enough,

She was either too little or far far too much,

Too loud or too quiet, too fierce or too weak,

Too wise or too foolish, too bold or too meek,

Then she found a small clearing surrounded by firs,

And she stopped…and she heard what the trees said to her,

And she sat there for hours not wanting to leave,

For the forest said nothing, it just let her breathe.’

(Author: @Becky Helmsley)

5 پسندیده

چه شعر زیبایی
راستش من دنبال شعراهاییم تا انگلیسی رو با علاقه یاد بگیرم مثل وقتی که مدرسه بودیم مثلا شعرهای فارسی رو حفظ می‌کردیم.
ولی شعرهای انگلیسی که تو آهنگهاشون هست به اندازه‌ی شعرهای فارسی برام جذاب نیست.
ممنون از به اشتراک گذاری.

3 پسندیده

خواهش میکنم.

این شاعر کلا شعراش خیلی قشنگن، تو اینیستا به همین اسم پیج دارن اونجا به اشتراک میزارن، اگه خواستین دنبالشون کنید.

3 پسندیده

ولی باید بدونید در قانون اساسی کشورمون که از اسلام هم گرفته شده بچه در نهایت میرسه به پدرش.
پس پدر و مادر در تربیت فرزند به یک اندازه نقش دارند.
کی گفته تربیت فرزند فقط بر عهده مادره؟
یعنی نیستن آقایونی که خودشون فرزندشون رو تربیت میکنن؟
شما هم زندگینامه پروفسور نادری رو بخونید.

حرفت کاملا درسته.
ولی قبول داری اونایی هم که صرفا مادر شدن رو دوست دارند باز هم باید قبلش راه خودشون رو پیدا کرده باشن و با علم و روشنفکری بچه بیارن؟
چه بسا خانوم هایی که از مادر شدن فقط بچه اووردن رو بلدن و سر سوزنی به آینده و زندگی هرکدوم اون ها که با تولدشون مسئولیت سنگینی برای مادر و پدر ایجاد میکنه فکر نمیکنن.
همین میشه که مادر یک خانواده با شیش تا بچه بیسواد هست و اون شیش تا بچه هم یا به مادر رفتن و بدون سواد زود ازدواج کردن و رفتن زیر بار سنگین زندگی مشترک و یا با مشاوره های نادرست خانواده یا غریبه ها راه خودشون رو پیدا نکردن و همه بیکار.

مریم میرزاخانی هم یک مادر بود.
اما راه خودش رو پیدا کرد. خودش دارای استقلال فردی شد و از نظر تفکر و بینش و علم به یه جایگاه خوبی رسید و بعد تونست یه مادر خوب برای فرزندش بشه.

مادر شدن یک استعداد نیست. بلکه یک جایگاهی هست مثل بقیه جایگاه های اجتماعی و فردی که مسئولیت های سنگینی هم داره.
و هر خانومی قبل از اینکه یک مادر بشه باید استعداد درونی خودش رو پیدا کنه تا در آینده استعداد فرزندش رو هدر نده‌.
اصولا والدینی که استعداد خودشون شناسایی و شکوفا نشد همونایی هستن که به استعداد فرزندشون هم بهایی نمیدن و به زور میفرستنش رشته و شغلی که استعداد و علاقه ای توش نداره…
و همین میشه فاجعه برای یک جامعه

6 پسندیده

من درسته مادرم بی سواد ولی همه چی بلده

1 پسندیده

اون بالا هم گفتن دوستان.
سواد فقط در خواندن و نوشتن نیست و کلمه ای هست که معنی گسترده ای داره. باتجربگی هم یک سواده‌.

4 پسندیده

من یه دختری رو دیدم تو چهار سالگی حافظ قرآن شده و قرآن رو به چهار زبان ترجمه می کنه اصلا نابغه اس قدرت شنیداریش قویه اصلا چیزی رو نمی خونه فقط گوش میده

خیلی قشنگ به موضوع نگاه می کنیدوقشنگتر توضیح میدید،اصلاهم تعجب نمی کنم که شمایه نوجوون هستیدوتوان بالایی درتجزیه وتحلیل مسائل دارید،علیرغم همه ی مشکلات وسختیهاوکاستیهایی که باهاش درگیرهستیم تواین کشور،وجودافراد فهمیده ای مثل شما باعث میشه همچنان امیدواربه آینده های بهتر،زندگی کنم.
امیدکه شماهاآینده ای پربارتروروشنترازماهاداشته باشید.
ازخوندن متنهاتون لذت میبرم.
پایداروسلامت باشیدباران جان:rose::rose:

4 پسندیده

زنان یک جامعه بیشتر هستند

البته کسی اینجا نگفت که انسانها حق انتخاب ندارن. من صرفا نظر شخصی خودم رو گفتم، هر کی میخواد موافق باشه یا نباشه. هرچند شما نمیتونید نظر شخصیتون رو بگید و توقع داشته باشید به هیچ کسی برنخوره. به هر حال هر کس حق داره نظراتش رو آزادانه بیان کنه.

5 پسندیده

تو یوتیوب اگر واژه Child free رو جستجو کنید، ویدیوهای خیلی خوبی به انگلیسی میاد که خانم های جوان همین سوالات رو مطرح میکنند که چرا ما باید اینقدر رنج و ازخودگذشتگی بکشیم؟ چرا اینقدر فشار بر ما باید باشه و هر خانمی که تمایلی به ازدواج و بچه دار شدن نداره، یک انسان نادان و بی عاطفه به شمار میاد؟

در کل هرچه فرهنگ جامعه ای غنی تر باشه، این گونه صحبتها بیشتر شنیده میشه و هر کس نظرش رو چه موافق و مخالف بصورت آزاد بیان میکنه. منظورم اینه که صرف بحث در اینباره بسیار ارزشمنده.

6 پسندیده

توکشورمااگه تعدادخانمهابیشتره،صددرصدعلتش ،جنگ افروزیها،قدرت طلبیها،جنون مقام وثروت بیشترداشتن عده ای باصطلاح مرد،درواقع انسانماهایی بوده وهست که به بهانه های مختلف آتش جنگهایی را درمناطقی ازکشورخودمون ویاجاهای دیگه چندوقت یبار،شعله ورکردندوهنوزهم ادامه داره.
طبعانتیجه اش میشه،ازدست رفتن عده ای مرد، که آگاهانه ویاناآگاهانه قربانی مطامع ویرانگروخانمانسوزاون معدوددیوانه هامیشند.

4 پسندیده

درسته، به خاطر همینم گفتم “آمادگیش” رو دارن.
و فکر کنم دوستان داشتن بحث میکردن که این کار لازمه و وظیفه ی ی خانم هستش و یا اینکه چیزیه که باعث هدر رفتن استعداد های اون فرد میشه. و منم گفتم نه نیازه و نه صرفا باعث هدر رفتن استعداد های ی فرد میشه.

من هم نگفتم ی “استعداده”. :blush: من گفتم هر خانمی که مادره صرفا فردی نیست که استعداداش به هدر رفته.

آقا مصطفی شما میدونین من براتون چقدر احترام قائلم. من بهم بر نخورد، فقط میخوام نظر خودم رو هم به اشتراک بزارم.

من هم همچین برداشتی نداشتم. فقط گفتم که مسئله جوری نیست که بشه با قطعیت در موردش بحث کرد و در نهایت این خود اون فرد هستش که باید راهش رو انتخاب کنه.

3 پسندیده

و اضافه کنم که این جنایتکاران هم روزی بچه ناز و شیرین پدر و مادرشون بودن. اگر به دنیا نمی اومدن هم برای خودشون بهتر بود و هم برای میلیون ها انسان بیگناه که قربانی قدرت طلبی آنها شدند.

ابوالعلا معری در بیتی بیان میکنه که تولید مثل، شر و فساد رو افزایش میده و چقدر هم درست میگه. از هر صد نفر شاید ده نفر آدم درست و حسابی بشه پیدا کرد.

6 پسندیده

:smiling_face_with_three_hearts:خیلی ممنونم. لطف دارید شما:rose::shamrock:

خوشحالم از این بابت:tulip::cherry_blossom:

همچنین گلم⚘

3 پسندیده

من همچنین چیزی نگفتم فقط تعداد رو گفتم

هر کسی برای خودش تصمیم میگیره و راه درست رو پیش میبره

شما بزرگوارید. خیلی هم عالی که نظرتون رو بیان کردید. از خوندن نظرات شما واقعا لذت میبرم.

منظورم از اینکه به کسی برمیخوره، به هیچ وجه شما نبودید. :rose: :rose:

کاملا درست می فرمایید. :rose: :ok_hand:

3 پسندیده