تکنیک سوال پرسیدن مثل بچه!

سلام👋
یه سالی میشه سبک درس خوندنم رو کلا عوض‌کردم و یکی از تکنیک هایی که استفاده می کنم تو مطالعه سواب پرسیدنه
خط به خط از همه چی سوال می کنم دقیقا جوری که یه بچه سوال می پرسه
شاید پیش اومده معنای یه کلمه رو ازتون می پرسن و شما می گید: می دونم ولی نمیدونم چه طوری بگمش!
این اتفاق تو درس خوندن هم می افته
شما یه چیزایی را به توهم اینکه بلدید رد می کنید ولی در واقع بلد نیستید و این روش باعث میشه اونا از زیر دستتون در نره
و همین طور باعث عمق پیدا کردن مطالب میشه چون سوال،سوال میاره به تجربه خودم
و باعث میشه مطالب بیشتر تو خاطرتون بمونه چون دارید مسئله محور یاد می گیرید (اگه وقت کردید یه سرچ بزنید:یادگیری مسئله محور،تو یادگیری هر چی به دردتون می خوره)

البته محدودبه همین روش نکنید بلکه این مرحله اول سوال پرسیدنه
بعد اینکه با این روش، کلی سوال نوشتین، مرحله دوم سوال پرسیدن عمیق شدنه
یعنی سعی کنید فکر کنید رو مطلب تا سوالای دقیق تر و عمیق تری به ذهنتون بیاد
مرحله سوم سوال پرسیدن به شکل ربطیه
یعنی محتوای رو به روتون را با مطالبی که از قبل یادگرفتید پیوند بدید،مثلا بپرسید فرق این کلمه با اون یکی کلمه که هر دو شون مثلا معنی راه رفتن دارن،چیه؟یا این کلمه و فلان کلمه که هر دو تو این ساحتار میان،فرق گرامری شون چیه؟یا این قاعده با اون یکی قاعده تضاد دارن یا کدومش مقدمه؟ و …

شاید به نظر ساده بیاد ولی یه ساله من دارم از این روش استفاده می کنم تو درسام و واقعا جواب داده.و خیلی هم درس خوندن رو شیرین می کنه چون فکر کردن شیرینه.
هیچ وقت یادم نمیره یه بار رو نیم صفحه از کتاب درسی ام،دو سه ساعت فکر کردم و سه تا تخته وایت برد مطالبی که به فکرم می رسید می نوشتم و آخرش عکس گرفتم و با استادم بحث کردم روشون(ریا نباشه،از تو اون نوشته ها اشکال به کتاب هم در اومد:wink:).خیلی لذت بخش بود و عمیییق:fire::fire:
امیدوارم به کارتون بیاد:rose::rose:
و ممنون میشم اگه استفاده کردید تجربه تون رو بگید:kissing_heart::kissing_heart:

10 پسندیده

سلام خیلی ممنون از تجربه اتون که به اشتراک گذاشتید :pray::blue_heart:
یه سوال دارم: میشه بگید این تکنیک هایی که انجام دادید برای چه هدفی بوده؟ کنکور؟ دانشگاه؟ آیلتس؟…

چون خودم اهل سوال پرسیدن از اساتید نیستم برام سوال بود :grimacing:

2 پسندیده

تو خوندن یه علم دو رویکرد داریم:
علم رو ابزار می بینیم و متناسب با هدفی که داریم کیفیت و کمیت رو تعیین میکنیم و میخونیم
رویکرد دوم نگاه اصالت محوره یعنی قطع نظر از هدف،می خوایم خود علم را به عمیق ترین شکل ممکن بخونیم
من با هدف دوم ادبیات عرب رو با این رویکرد سوال محور(که البته یکی از روش ها بود) خوندم
زبان هم الان سطح A2 ام و چند وقتیه یادگیری زبان رو شروع کردم از همین سطح و این روش رو تازه تو انگلیسی دارم استفاده می کنم

5 پسندیده

چقدر عالی ممنون از شما :rose:
منم این روش رو امتحان میکنم حتما

4 پسندیده

چه روش جالبی :clap: … ولی مطمعناا اینقدر که میگین، میدونم سوال به ذهنم نمیاد … و فکر نکنم حرکت راحتی باشه
ولی حتماا امتحان میکنم :ok_hand::ok_hand:ممنون :rose:

2 پسندیده

سلام ان شاءالله همیشه در مسیر موفقیت ها باشید

منظورتون از سوال پرسیدن یا نوشتن چیه؟ از چی سوال در میارید؟ نسبت به چی سوال پیش میاد؟

اومدم بعد از ۳۱ روز که از سطح یک به سطح سه رسیدم یک تاپیک در بخش تجارت بزنم. دیدم یک نفر دقیقا مشابه شیوه خودم پیش میره ! و برام جالب شد !

من‌ یک ماه پیش پایان نامم را با نمره ۲۰ دفاع کردم ( به قول دوستمون ریا نباشه:grin:) و دقیقا با همین شیوه سوال محور پیش رفتم
.چرا که موضوع من یک موضوع کاملا میان رشته ای و مرتبط با علوم زیستی و نوروساینس و جامعه شناسی و فلسفه و… بود. و فرصت یادگیری کل این علوم وجود نداشت.

این شیوه بسیار بسیار سرعت یادگیری و همچنین دقت به مسائل بسیار عادی را بالا میبره .
و از خستگی ذهن و انباشتگی نکات به صورت یکباره در ذهن جلوگیری میکند.
و از طرف دیگر چون پاسخ دهندگان در سطح بالاتری قرار دارند؛ ساده ترین حالت ممکن را برای انتقال مطلب به سوال کننده پیدا میکنند.

اما یک نکته و شرط طلایی بسیار بسیار مهم وجود دارد. :blush:

اینکه افرادی با سطح معلومات بالاتر و بسیار صبور وجود داشته باشند !
من خوش شانس بودم که در این اپلیکیشن با تعداد بسیار زیادی از این افراد مواجه شدم :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

دوستانی که در مقابل سوالات بسیار ابتدایی و حتی تکراری صبورانه پاسخگو بودند و مهربان …
ممنونم که هستید :rose::rose::rose:

4 پسندیده