کتاب سطح دوم select reading

سلام.این کتاب رو تازه شروع کردم به خوندن، کسی پایه خوندن بود ،بگه.

این تاپیک مربوط به درس «آیا به مقدار کافی می خوابید؟» در اپلیکیشن «زبانشناس» است. دوره «Select Readings»، «سطح قبل از متوسط»

2 پسندیده

من پایه هستم برا بعضی درساش

2 پسندیده

عالیه
درس رنگ هاش رو پیشنهاد می کنم بخونید ، اصطلاحات مفیدی داره .
فکرکنم من درس پنجم ،ششم باشم.

1 پسندیده

نمیدونم الان کدام فصل هستید ولی منم این‌کتاب رو تازه شروع کردم به خواندن. و کتاب قبلی رو تازه تمام کردم‌

1 پسندیده

کتاب اولی رو نصفه کردم. دومی رو هم چند درسش رو خوندم ولی کتابش رو دوست دارم.
برای خودخوان خوندن کتاب خوبیه. مخصوصا ریدینگ و نکاتی که برای رایتینگ می گه. کتابشو دارین؟

1 پسندیده

پیشنهاد میکنم حتما کامل پیش ببرید فوق العاده است. چون ترتیب اون کتاب داره شیوه درست ریدینگ رو در هر درس کم کم یاد میده . بله من کتابهاشو دارم.

نحوه مطالعه من:
دقیقا مطابق شیوه ای است که خود کتاب پیشنهاد داده.

۱. بخش previewing

در این قسمت کامل یاد گرفتم که فقط از روی عنوان و عکس ها و خط های اول هر پاراگراف محتوای اصلی رو حدس بزنم و به بخش اول سوالات پاسخ بدهم.

۲. از روی متن سریع میخونم و بدون اینکه کلماتی رو که بلد نیستم بهشون توجه کنم فقط متن رو تمام میکنم.
و سپس مطابق‌دستور کتاب زمان مطالعه رو از تعداد کلماتی کل متن که در کتاب اعلام شده تقسیم میکنم تا تعداد کلمات حدودی در دقیقه در بیاد و به میانگین مطالعه در هفته خودم دست پیدا کنم و سرعت مطالعه رو بالا ببرم.

۳. بعد از روی اپلیکیشن زبانشناس میزارم متن اصلی برام خونده بشه و فقط گوش میدم ببینم چقدر متوجه میشم و بعد سوالات متن رو در اینجا میپرسم .‌

۴. متن‌رو میدم chatgpt خلاصه کنه.

۵. از بین سوالات بخش c یکی رو انتخاب میکنم و میدم chatgpt پاسخ بده تا به صورت کلی اون‌مبحث در چند پاراگراف پاسخ داده بشه ( پارت سوم آزمون آیلتس)

۶. نظر خودم‌رو در حد یک‌پاراگراف میدم chatgpt اصلاح کنه و بعد به خلاصه درس و مبحث اصلی که chatgpt داده اضافه میکنم .

۷. متن آماده شده که حدودا ۱۰ دقیقه میشه رو یک هفته تمرین میکنم.‌

۸. بخش گرامری رو کامل یاد میگیرم

۹. صفحه آخر که در مورد سرچ یک موضوع خاص است حتما انجام میدم و خلاصشو یادداشت میکنم. ( سرچ‌اینم میدم به chatgpt تا خلاصه ترین و مفیدترین مطلب رو بده) این بخش کمک میکنه بدون اینکه خسته بشید در مورد آن فرد یا موضوع هیجان انگیز که کتاب پیشنهاد داده کلی مطلب بخونید. ‌

نکته:
اگر به نظر این پروسه طولانی میاد باید بگم اصلا اینطور نیست:blush: من این‌کتاب رو با ۶ کتاب دیگه همزمان پیش میبرم ولی چون هر بخش یک درس رو تقریبا یک صفحه در روز میشه انجام میدم اصلا حس نمیکنم.

نکته:
بخش مرور متن اصلی که تهیه کردم رو حتما در ساعاتی از روز میزارم که ذهنم کاملا اماده است. حفظ اون متن تکرار مداومش در طول یک هفته دایره لغات شمارو در آن‌موضوع به شدت گسترش میده.

وقتی کتاب ۱ رو تمام کردم آخر کتاب یک مرور بر روی نکات نحوه ریدینگ بود که همه ان‌بخش ها رو مجددا در یوتیوپ سرچ کردم و آموزش های مجزاشو مرور کردم

نتیجه
**این کتاب خیلی خیلی خوبیه و تمام موضوعاتش مرتبط با موضوعات اسپیکینگ آزمون آیلتس است.**و در واقع شما با این کتاب به نوعی خودتون‌را هم برای ریدینگ و به خصوص پارت سوم اسپیکینگ آزمون آیلتس آماده میکنید

2 پسندیده

برای رایتینگ به شدت به شما کتاب
Longman academic writing series
رو پیشنهاد میکنم . یک کتاب کاملا خودخوان . و یک کتاب بی نهایت متفاوت در شیوه آموزش رایتینگ که شمارو کاملا متحول میکنه. یک کتاب بسیار دوست داشتنی که من تازه جلد یک رو تمام کردم .

واقعاااااا بهتون اون کتاب رو پیشنهاد میکنم. این کتاب نحوه نوشتن شمارو از پایه چارچوب بندی میکنه و بدون اینکه از شما بخواد در نوشتن خلاق باشید خط به خط یاد میده چیکار کنید.

1 پسندیده

چه جالب، فکر می کنم این شکلی از پسش برنیام‌. من جسته و گریخته می خونم. تنها زمانی که می تونستم متمرکز بخونم ۵ صبح بود که فعلا اونو هم ندارم ولی حتما یه زمان براش می زارم.

گفتی چند کتاب دیگه هم زمان می خونی. برنامه ریزیت توی هفته اس؟

قرار گذاشته بودم سه درس از چهار هزار واژه سومی رو تو یه هفته بخونم و بعد دیدم کلماتش واقعا سخته.
الان برنامه ای که برای سه ماه خودم ریختم
یه درس از تکتیس ، دو درس از آکسفورد، دو درس از کالوکیشن و یک درس چهار هزار واژه است. نمی دونم از پسش برمیام یا نه ولی تقسیمش کردم تو روزای هفته ام.

بهم می گی کدوم کتاب ها و نحوه زمان بندی برای خوندنش چجوریه .
راستی چقدر تایم خالی داری ؟

من واقعا نمی رسم. فقط می خوام کتاب های نصفه نیمه ام رو تموم کنم و با انرژی برم سراغ کتابای جدید .

1 پسندیده

ترغیب شدم برم باز اینارو هم تموم کنم ولی نباید تو اون برنامه ام بزنم. می زارمشون برای سال بعد . :grimacing:

1 پسندیده

عالی میخونی.

اولین پیشنهاد اگه دیدی از پس زمان برنمیای حتما باید اون‌درس رو بشکونی به چند قسمت ولی حتما اون کتاب رو در اون هفته بخونی .

یعنی مثلا اگه من tactics رو میخونم اگه این هفته نمیرسم باید حتما یک صفحه رو انجام‌بدم. مهم تمام کردن درس نیست. مهم اینکه کتابها با هم‌پیش بره.

توصیه بعدی:
تمام این کتابها دارن با یک چارچوب کلی پیش میروند. پیشنهاد میکنم غیر Oxford بقیه رو پراکنده نخونید و حتما کامل بخونید تا دیگه به اون کتابها هیچوقت برنگردید

**حالا برم سراغ سوالاتتون:**:blush:

من‌شاغل هستم.‌ صبح ۵ و نیم بیدارم. در تمام مدت رفت و برگشت فایل های درس های کتابهای مورد نظر رو از اپلیکیشن گوش میدم( به جای گوش دادن به آهنگ و داستان= متن اصلی کتابها بهترین کمک کننده برای لیسنینگ آزمون های بین المللی است)

علاوه بر این من‌یک پروژه سنگین‌دارم در حوزه انتخاب و تصمیم گیری که برای اینکه روی مطالعه زبانم تاثیر نزاره متن هارو مرتبط با تخصصم انتخاب میکنم.

مثلا من تازه American English file 1 رو تمام کردم( ساده ترین کتاب ولی دارای مهمترین سوالات) یکی از سوالات این بود که آیا به fortune-telling یا فالگیری اعتقاد دارید؟

من‌این سوال رو به سه بخش آزمون آیلتس تقسیم کردم. یعنی اول نظر خودم. دوم توضیح این موضوع و سوم پاسخ به یک سوال عمومی که مثلا چرا مردم به فالگیری اعتقاد دارند.

یعنی شما هر درس در هر کتاب رو باید به این شکل ببینی.
و مرتبط کنی به زندگی خودت.

مرور کلمات
من مشکل حرکتی دارم یعنی در هنگام حرکت ماشین نمیتونم به گوشی نگاه کنم. ولی عادت کردم همیشهههههه وقتی در ایستگاه مترو هستم حتما حتما کلمات لایتنر را مرور کنم. و حتما وقتی با خانواده شب فیلم نگاه میکنم همزمان‌دارم لغات رو مرور میکنم.

اما لغات‌رو چگونه اضافه میکنم
حتما حتما لغات کتاب ۴۰۰۰ واژه رو از درون خود اپلیکیشن زبانشناس اضافه کن تا مثال خود کتاب در لایتنر ثبت بشود.
اما چجوری یاد بگیریم؟

این روش رو من‌تازه یاد گرفتم . استفاده کن حالشو ببر!

روش ICS تصویرسازی زنجیره ای. یه نمونشو تو یوتیوپ سرچ بزن و یاد بگیر. بزن ۵۰۴ با روش ICS یا ۴۰۰۰ واژه .

من‌با این روش سخت ترین لغات ۵۰۴ رو این‌روزها دارم با اپلیکیشن زبانشناس پیش میبرم.

بزرگترین مزیت اپلیکیشن زبانشناس لایتنرشه

.

در مورد کتاب tactics for listening و Oxford word skills
این‌دو کتابهای همتراز هستند. یعنی شما وقتی یک درس از tactics میخونی باید درس های مرتبط با اون‌رو از Oxford بخونی . من حدودا با این شیوه الان بالای ۵۰ درس از Oxford و ۲۱ درس از جلد یک tactics رو در ۴ ماه تمام کردم.

و اما
کتاب English grammar in use
فوق العاده فوق العاده فوق العاده

من این کتاب رو دو هفته است شروع کردم . هر نکته ای گرامری یاد گرفتی در درس مربوطه این کتاب یادداشت کن . یک منبع فوق العاده .

و نکته مهم پایانی
اینا همه کتابهای جانبی مهارت ها هستند .‌شما حتما باید یک کتاب اصلی و پایه رو پیش ببرید که به آموزش شما و سطح شما چارچوب بده. حالا میخواد
American English file باشد یا American headway

شما باید یک کتاب پایه داشته باشید.

پیشنهاد اصلی

لغات تمام درس هارو از خود کتابها در اپلیکیشن اضافه کنید تا اگر معنی یادتون نیومد از روی مثال خود کتاب حدس بزنید و نیاز به معنی فارسی نداشته باشید. برای همین من وقتی کتابی در اپلیکیشن نیست خیلی ناراحت میشم چون لغات اون کتاب رو مجبورم منتظر بمونم تا در درس های کتابهای دیگه بهشون بربخورم.

چون تاثیر یادگیری لغات در جملات آشنا رو واقعاااا تجربه کردم.

اهان‌یادم رفت:blush:
سوال اصلیتون: من روزانه به طور متوسط یک ساعت و نیم پشت میز میشینم!
و روزانه حتما بیشتر از ۲۰۰ لغت مرور میکنم و برام بعد ۷ ماه تبدیل به عادت شده.

حتی اگه روزی هیچ درسی نخونم لغات رو حتما مرور میکنم.

و الان جلد چهارم ۴۰۰۰ واژه هستم و ۵۰۴ رو هم شروع کردم

ببخشید طولانی شد:blush: امیدوارم گوشه ای از تجربیاتم تا حدودی بتونه براتون مفید باشه. :rose::rose::rose::rose:

از هر کتابی که مشترک پیش میبریم سوالی داشتید‌من در خدمتم

1 پسندیده

چقدر کامل برام توضیح می دی :smiling_face_with_three_hearts::kissing_heart:
نوشته هاتو سیو می کنم و موقع بی انگیزگی باز می خونم.
مرسی رفیق جان.:hugs:

چون قبلا هم رو برنامه بودم هم یک ساعت و نیم وقت می ذاشتم ولی الان بخاطر بی حوصلگی نمی تونم اون طور که باید تمرکز کنم. دارم تلاش می کنن ازش عادت بسازم مثل قبل.
با روشی که برای هم پوشانی دو کتاب گفتی پیش می رم و حتما اونو هم سرچ می کنم ببینم چی بود.
ممنونم باز ازت بخاطر توضیحات کامل و جامعت .
و مرسی که هستی:smiling_face::blush:

1 پسندیده

قربونت بشم. اون‌روش رو توضیحشو اینجا ننوشتم چون میدونم اگه ببینی بیشتر متوجه میشی.
نمیدونی چقدر خوشحال شدم یک‌نفر دیگه داره این کتابها رو پیش میبره.
خیلی موفق باشی رفیق جان:rose::rose::rose:

بی حوصلگی که طبیعی ترین حالت این‌روزهای همه ماست. ان شالله تن خودت و عزیزانت همیشه سلامت باشه و پر از برکت باشی تا درگیر هیچ چیز دیگه ای جز یادگیری نشی:heart_eyes::rose::rose:

1 پسندیده

ممنونم عزیزم. چه دعای خوبی:star_struck::smiling_face_with_three_hearts::heart_eyes:

1 پسندیده

دوسش داشتم. جالب بود:crossed_fingers:

1 پسندیده

سلام الیناز جان، ممنون میشم کار با رباط chatgbt رو بهم یاد بدین، مثل خلاصه کردن و صحبت کردن و …