آمد بهار جانها،ای شاخ تر به رقص آی

سلام یر شما خواننده عزیز،محترم و دوست داشتنی
میرکمالی هستم،علی میرکمالی
به رسم هر ساله چند روز مانده به نوروز،سالنامه هایی را که نشریات معتبر چاپ می کنند را خریدم تا در ایام تعطیلات نوروز؛به مطالعه آنها بپردازم.یکی از مطالبی که در سالنامه روزنامه اعتماد خواندم،از عباس عبدی بود که در گفت وگو با این سالنامه درباره مطالبات مردم و راهکارهای عبور از مشکلات گفته بود.نشریه در ابتدای این مطلب با نقل از توییتر آقای عباس عبدی می نویسد:"خطرناک ترین لحظه برای حکومت ها زمانی است که بخواهند اصلاحات را آغاز کنند،اما بدتر از آن زمانی است که نخواهند اصلاحات را آغاز کنند!"به نظرم نکته تامل برانگیزی است که امیدوارم در سال جدید به آن توجه لازم بشود.
به تاسی از آقای عبدی باید بگویم به نظرم بدترین اتفاق در روند یادگیری زبان،قطع زنجیره یادگیری است؛اما بدتر از آن،ادامه ندادن مجدد روند یادگیری زبان است!
در طول مدت سال هایی که تا کنون در حال یادگیری زبان بوده ام،چندین و چند بار زنجیره ای که ساخته بودم به دلایل مختلفی پاره شد و اغلب هم مدتها زمان برده است تا بتوانم خودم را راضی کنم تا دوباره یادگیری زبان را مجدد شروع کنم.آخرین بار در اسفند ۱۴۰۰ بود که روند یادگیری که داشتم قطع شد.اما این بار از فرصت تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ استفاده کردم و تمام مدت شرایط خودم را بررسی کردم که بدانم چه شرایطی موجب قطع زنجیره خواندن من می شود و از آن مهمتر چه مواردی مانع شروع مجدد و ادامه دادن مسیر یادگیری زبان،در من می شوند؟
بیشتر نکاتی که در خودم پیدا کردم شخصی بود و به نظرم از فردی به فرد دیگر فرق می کند و متفاوت است و هر کسی باید با تامل در خودش و شرایطش به آنها پی ببرد.اما دو عامل کلی وجود دارد که فکر می کنم برای دیگران نیز کارکرد داشته باشد،یکی انگیزه و دیگری اراده.
من به این نتیجه رسیدم که برای انجام مداوم یک کاری مثل آموختن مهارت زبان،فکر و ذهن ما به انگیزه ای فراوان نیاز دارد،انگیزه ای که این قدرت را داشته باشد که هر روز و هر روز ما را متقاعد کند که باید مقدار مشخصی از زمان و انرژیمان را برای یادگیری این مهارت صرف کنیم.به تعبیری انگیزه شبیه سیستم استارت و باتری ماشین است که ما را سر یادگیری زبان می نشاند!همان که شاعر پارسی گو؛محمد حسین نظیری نیشابوری به خوبی گفته است:“درس ادیب اگر بود زمزمه محبتی جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را”
برای همین این انگیزه باید مرتب کنترل شود،تقویت شود،گاهی اگر لازم شد تغییر کند و حتی تعویض شود!ولی در هر حال باید وجود داشته باشد تا ما از طریق وجود آن بتوانیم شروع کنیم.در واقع دلیل اصلی زمانی که دیگر روند یادگیری را ادامه نمی دهیم،فقدان انگیزه لازم برای انجام کار است.البته این برای همه ما پیش می آید،روزی می رسد که حالمان خوب نیست،حوصله نداریم،اشتیاق نداریم،به دلایلی شیمی خونمان به هم ریخته است و حاضریم هر کاری بکنیم ولی زبان نخوانیم!اینجا است که عامل دوم به کار می آید،یعنی اراده.سالها پیش جایی از آقای محمود معظمی شنیدم که می گفتند:"اراده جایی به کار می آید که انگیزه نباشد"در واقع وقتی ما خیلی با اراده هستیم که کارهایی که برایمان مفید است ولی علاقه ای به آنها نداریم را انجام می دهیم؛چون کارهایی که دوست داریم؛انجامشان اصلا نیازی به اراده ما ندارند!
از بعد از تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ من سعی کردم با استفاده از این دو عامل و البته با وجود اپلیکیشن محبوب زبان شناس،زنجیره خودم را حفظ کنم.مرتب بر روی فکر و ذهن خودم کار کردم تا همواره انگیزه هایی شاداب و تازه و با انرژی برای شروع یادگیری در هر روز داشته باشم.روزهایی هم که به خاطر مشکلات و مسایل بیرونی،انگیزه ای برای ادامه نداشتم؛از عامل اراده استفاده می کردم و هر طور که بود خودم را مجبور می کردم که آن روز یادگیری زبان را ادامه بدهم تا زنجیره ام قطع نشود.در کنار آن هم سعی می گردم که انگیزه هایم را تقویت کنم چرا که به نظرم مدت زیادی نمی توان با اتکا به اراده پیش رفت.در کتاب قدرت اراده خوانده ام که:“اراده همانند یک عضله است و همانطور که عضله وقتی زیاد کار می کند خسته می شود و نمی تواند ادامه دهد،اراده هم بعد از چندی که از آن استفاده می شود‌خالی و خسته شده و کار نمی کند!”
برای همین هم به نظرم باید روند یادگیری زبان را با استفاده از قدرت انگیزه پیش برد و فقط در مواقع ضروری فقدان انگیزه باید قدرت اراده را به کار گرفت تا زنجیره قطع نشود و مغز همچنان در مسیر یادگیری باقی بماند.
البته این ها تجربه من بود که موجب شده الان زنجیره ام ۳۵۶ روزه بشود و تا زمان جابجایی دو رقم آخر آن و یکساله شدن فقط ۹ روز فاصله داشته باشم؛ممکن است شما نظر دیگری داشته باشید که خوشحال می شوم آن را در اینجا با من و دیگران به اشتراک بگذارید.
بابت اینکه این مطلب را مطالعه کردید صمیمانه از شما سپاسگزارم.
دوستدار شما
علی میرکمالی
۱۴۰۲/۱/۴

1 پسندیده