کارت واکسن بین المللی

نحوه اخذ کارت و گواهی واکسن بین المللی
Certificate of Vaccination
تجربیات خودم در این زمینه رو در اختیار دوستان می گذارم، شاید مفید واقع بشه.
اگر تجربیات خودتون رو اضافه کنید در نهایت میتونیم به یه راهنمای بهتری برسیم
اولین واکسن موفق جهان واکسن آبله بود که در سال ۱۹۷۶ توسط ادوارد جنر اختراع شد. بنظر میاد از آن زمان تا الان هیچ اختراعی جان بشر را به این اندازه نجات نداده است. این دامپزشک انگلیسی پدر علم ایمنی شناسی جهان شناخته می شود.
330px-Edward_Jenner._Oil_painting._Wellcome_V0023503

از سال ها پیش جهت مدون کردن وضعیت واکسیناسیون افراد کارت واکسن صادر می شد

یک کارت واکسن مربوط به یکصد و دوازده سال پیش!

با توجه به اهمیت واکسیناسیون در پیشگیری از بیماری ها، کشورهای پیشرفته ممکنه برای ورود واکسن هایی رو الزام کنند.
الزامات واکسن شامل واکسن های ثابت و واکسن های خاص میشه
واکسن های خاص در شرایط خاصی موقتا الزامی میشه، مثلا الان برای کسانی که در سه سال گذشته به آسیای جنوب شرقی سفر داشته اند، واکسن تب زرد الزامی است.
ما ایرانی ها هم حسب سیاست های بهداشتی کشور واکسن هایی رو دریافت می کنیم. اگه مثل من پی به اهمیت واکسن برده باشید و مدارک رو نگه دارید الان تعدادی کارت واکسن دارید.

تازه این تمام کارت ها نیست، بیشتر بود.

اگه بخوایم تک تک این گواهی ها رو ترجمه کنیم هزینه قابل توجهی خواهد شد، بخصوص که لازم باشه به دو زبان ترجمه شوند.
در مورد کشورهایی مثل آمریکا و کانادا که بدلیل نداشتن روابط دیپلماتیک در ایران سفارت ندارند، در کشور ثالثی مثل ترکیه ایرانی ها ممکن بود با الزام کارت واکسن بین المللی مواجه شوند. چیزی که ده ها برابر ایران هزینه داشت.
خلاصه اینکه با گرفتن این کارت کلی تو هزینه ها صرفه جویی میشه.

کارت واکسیناسیون بین المللی اینکه سوابق تمام واکسن هاتون رو در یک کارت، به زبان انگلیسی و معتبر و بدون نیاز به ترجمه به زبان های دیگر داشته باشید.

در حال حاضر فقط دو مرکز در ایران چنین گواهی رو صادر می کنند:

کلنیک شانزده آذر
تهران، میدان انقلاب، بی بلوار کشاورز و خ انقلاب، خ شانزده آذر
کنار دانشگاه تهران است، نزدیک ایستگاه متروی میدان انقلاب اسلامی
02166967750
02161112872
مسئول تعیین نوبت خانم رحمتی است. در واتس اپ بهشون پیام بدین نوبت صادر می کنن. این شماره موبایل فقط برای تعیین نوبت هست و فقط و فقط از طریق واتس اپ جوابگو هستن
09363889455
این مرکز دولتیه، اما نوبت دادن اون طول می کشه، بین یک تا دو ماه
نظم و انضباط شون هم در همون حدیه که از سیستم فشل کشورهای جهان سومی مثل ما انتظار میره، تو این مرکز یک آدم معمولی ندیدیم. محض رضای خدا یک نفر لبخند به لب نبود. خواستم نوبت بگیرم دیدم نوبت برای دو ماه دیگه میخواد بده، پشیمان شدم.
اما حدس می زنم ارزان تر باشه

انستیتو پاستور ایران
Pasteur Institue of Iran
مرکزی معتبر و قدیمی
ساختمان کوچک و پر ازدحام، اما به نسبت خوب و سریع رد می کنن و با قدری معطل شدن، در همون روز مراجعه میتونید کارت تون رو بگیرین. هزینه صدور کارت سیصد و پنجاه هزار تومان هست. اگه نیاز به یادآور داشته باشین هزینه اون جدا است.
https://fa.pasteur.ac.ir/
02164112364
02164112366
آدرس: تهران، خ پاستور
نزدیک ایستگاه متروی میدان حر

انواع واکسنهایی که انسیتو پاستور ایران تزریق می کند:

واکسن هپاتیت B

واکسن دیفتری-کزاز (DT)

واکسن فلج اطفال (OPV)

واکسن دیفتری-کزازوسیاه سرفه (DTP)

واکسن سرخک-سرخجه واوریون (MMR)

واکسن BCG

واکسن آنفلوانزا

واکسن تب زرد

واکسن هاری

سرم ضد هاری

کارت صادره اش این شکلیه و در حد یک برگ A4
البته به رنگ زرد و مشهور به کارت زرد واکسن
دوربین گوشی من خوب نبود

واکسن ها به روز باشه تا چند سال دیگه نیازی به اعمال تغییرات در کارت تون نخواهید داشت.
هزینه صدور کارت برای اولین بار ۳۵۰ هزار تومان و برای صدور کارت مجدد و تمدید ۵۰ هزار تومان خواهد بود.
.
نکات :
.
یک پوشه جدا برای نگهداری سوابق واکسیناسیون داشته باشین. مدارک مربوطه رو تمیز و مرتب و جداگانه در اون نگه دارید. اگه برخی گواهی ها گم بشه ممکنه مجبور بشین اون واکسن ها رو مجدد بزنید.
اگه اسکن گواهی ها رو تو گوشی تون محض احتیاط داشته باشین بهتره
.
برای دریافت کارت واکسیناسیون بین المللی حتما به اصل یا کپی پاسپورت نیاز است. اسم دقیقا مطابق پاسپورت نوشته میشه، همچنین شماره پاسپورت در گواهی ثبت میشه.
.
برخی از امور معمول مثل متقاضیان برگ سبز ایالات متحده (مثل برندگان لاتاری) جدول مشخصی از واکسن های الزامی رو دارند. در سایر موارد بهتره به بخش های مربوط به واکسن اداره مهاجرت یا دانشگاه مقصد مراجعه کنید. این بخش ها معمولا با یکی از دو کلمه زیر مشخص شده اند:
Immunation , Vaccination
.
در مورد سوابق واکسیناسیون بچه ها سخت گیری بیشتری وجود داره. بدون سوابق و تعیین تکلیف مهد کودک و مدرسه ثبت نام نخواهد کرد. کارت مراقبت کودک و خود کودک رو به مرکز بهداشت منطقه تون ببرید. واکسن انجام نشده اگه هست بزنید. دقت کنید کنار هر تاریخ واکسن که نوشته شده یه مهر میخواد. اگه گفتن نمیخواد اصرار کنید که لازمه و مهر رو بزنند. گاهی یه مهر جا مونده و غیره. برگ مراقبت کامل نباشه برتون می گردونن. از قبل کانل و درست برین که گرفتار نشین، مخصوصا کسانی که ساکن تهران نیستن.
برای دریافت کارت واکسن بین المللی اگه کارت مراقبت کامل و به روز باشه نیازی به حضور خود کودک نیست. کارت مراقبت و پاسپورت رو ببرید کافیه. کپی پاسپورت هم کافیه و نیازی به اصل اون نیست.
یه بار دیگه تاکید کنم کارت مراقبت باید کامل و به روز باشه، واکسنی که موعدش رسیده و انجام نشده نداشته باشید. توی جدول کنار هر تاریخ یه مهر تایید خورده باشه.
.
واکسن هپاتیت رو حتما بزنید، اول و مهم تر بخاطر سلامت خودتون. سه مرحله ای است. بعد از دریافت سه نرحله هر ده سال یک یادآور میخواد. نوبت دوم یک ماه بعد از نوبت اول، و نوبت سوم شش ماه بعد از نوبت دوم، یعنی جمعا هفت ماه طول می کشه تا سه نوبت کامل بشه. پس در اولین روز کاری که خواهد اومد برین و اولین دوز رو بزنید.
هزینه هر نوبت هپاتیت در انستیتو پاستور پنجاه هزار تومان است.
.
سوابق واکسیناسیون بچه هایی که دبیرستان رو تموم کرده اند تو پرونده تحصیلی شون در مدرسه است. ممکنه موقع فارغ التحصیلی بهشون داده باشند یا به احتمال زیاد هنوز تو پرونده مدرسه مونده باشه. برای گرفتن گواهی بین المللی اون رو لازم دارید.
.
سابقه واکسیناسیون کرونا در کارت بین المللی نمیاد.
برای صدور گواهی به زبان فارسی به لینک زیر مراجعه کنید:

vcr.salamat.gov.ir/fa

برای صدور گواهی به زبان انگلیسی به لینک زیر مراجعه کنید:

vcr.salamat.gov.ir

گواهی های صادره رو دانلود کنید، تو گوشی تون داشته باشید، یه نسخه هم پرینت کنید و کنار سایر مدارک واکسیناسیون نگه دارید.
.
تزریق واکسن آنفلونزا هم برای سلامت مهمه و ممکنه بعضی جاها الزامی باشه، بخصوص برای کودکان و افراد بالای پنجاه سال. هر واکسن آنفلونزا یک برچسب حاوی بارکد و سریال روی جعبه و یکی روی شیشه داره. بهتر اینه که برچسب رو با احتیاط جدا کنید و روی کارت تون یه گوشه بچسبونید.

11 پسندیده

سلام ، راستش من تا حالا کارت واکسن بین‌المللی نداشتم

اما یه کارت دارم اونم برا کرونا هست

همیشه من آنفولانزا رو میزنم

ممنون بابت تجربه تون

1 پسندیده

اگه فعلا قصد سفر یا مهاجرت ندارید که نیازی بهش نیست
اما مهمه که از الان همه کارت ها و سوابق رو جمع کنید و یه جای مطمئن نگهداری کنید.
علاوه بر این، واکسن هپاتیت ب رو هم در اولین فرصت بزنید که اوضاع کشور از نظر سرایت این بیماری اصلا خوب نیست

2 پسندیده

والا قصد مهاجرت رو ندارم :upside_down_face:

1 پسندیده

قصد زنده موندن که داری
واکسن هپاتیت ات رو بزن :wink:

2 پسندیده

هپاتیت ؟

جدیده؟

1 پسندیده

:grin::sweat_smile:

1 پسندیده

هپاتیت شامل هشت نوع ویروسه
نوع بی از همه خطرناک تره
حدود سه درصد ایرانی ها هپاتیت دارند! حتی آمارهای حکومتی هم به وجود حدود یک و نیم میلیون مبتلا در کشور اشاره داره.
علائم هپاتیت میتونه خفیف شامل تنبلی، خستگی، خواب آلودگی، ضعف عمومی و غیره باشه. این افراد علائم خطرناکی ندارن، اما ناقل بیماری هستن. بخشی از مبتلایان علائم حادتری نشون میدن که در نهایت برخی از اونها به سیروز کبدی منجر میشه. حدود یک پنجم افرادی که به مرحله سیروز کبدی می رسند خواهند مرد.
بهتره دوز اول واکسن رو در هفته اول تولد دریافت کنید!
سازمان بهداشت جهانی واکسیناسیون هپاتیت رو در لیست ضروری ترین اقدامات نظام های بهداشتی کشورها طبقه بندی کرده.
از سال هفتاد و سه به بعد واکسیناسیون هپاتیت در ایران جدی تر دنبال شد، بهمین خاطر درصد ابتلا در افراد زیر بیست سال خیلی کمتره
.
خوب آقا یوسف، بنظرت بهتر نیست با سه تا واکسن ناقابل از چنین مصیبتی جلوگیری کنیم؟

2 پسندیده

موافقم

چطوری شو بزنم نمی‌دونم

بدبختی ما داخل خرم آبادیم

1 پسندیده

سئوال خوبیه
هر شهر یک شبکه بهداشت داره که تشکیل شده از:

ساختمان بهداشت مرکزی : یکی از مراکز بهداشتی هر شهر که دارای امکانات بیشتری است رو انتخاب می کنن و معمولا مدیر شبکه بهداشت اون شهر تو اون مرکز کار می کنه.

مراکز بهداشت منطقه ای: هر شهر به چند منطقه تقسیم میشه که هر منطقه زیر نظر یکی از این مراکز هست.

مراکز بهداشت توابع: مثل مراکز بهداشتی که داخل روستاها و بخش های زیر مجموعه هر شهر وجود داره.

مراکز بهداشت سیار: اینها به مناطقی میرن که نیاز دائمی به یک مرکز بهداشت وجود نداره، مثل گذر گاه عشایر هنگام کوچ

مراکز بهداشت موقتی (اضطراری) : در مواقع بروز اتفاقات و بحران ها ممکنه موقتا ایجاد بشن. امکانات و نیروی انسانی خیلی بیشتری نسبت به مراکز سیار دارن.

برای واکسن به مرکز بهداشت منطقه خودتون مراجعه کنید. برای انتخاب به آدرس تون توجه کنید. معمولا یک مرکز به کسانی که تو محدوده اونها ساکن نیستن خدمات نمیدن.

اینم لیست مراکز بهداشت شهر شما :arrow_down:

1 پسندیده

خدا خیرت بده

1 پسندیده

اخیرا متوجه شدم که مراکزی از هلال احمر در همکاری با اداره بهداشت و درمان مراکز استان هم کارت واکسیناسیون بین المللی صادر می کنه
حداقل در هر مرکز استان وجود داره و دیگه لازم نیست برای کارت واکسن به تهران برویم
اهواز که خیابان یازدهم شرقی کیانپارس بود
ماه گذشته برای کارت واکسیناسیون بچه ها رفتیم
اتفاقا مسئولش خانمی بنام آیتی بود که بسیار مودب و دقیق بود و با ما هم همکاری کرد
هزینه صدور کارت هم فقط یکصد هزار تومان به ازای هر نفر شد که در مقابل سیصد هزار تومان موسسه پاستور صرفه بیشتری داشت
کارت هم هرچند خیلی شبیه کارت موسسه پاستور بود، اما با دقت و سلیقه بیشتری چاپ شد

کارت دخترم دنا جهت نمونه

.

2 پسندیده

Wow

کانال یوتیوب دارید؟

نه، ندارم
متاسفانه تا حالا چندان از یوتیوب استفاده نکرده ام

1 پسندیده

من رفتم از خانم آیتی کارت واکسن بگیرم. زیاد کمک خاصی نکرد یک ازمایش نوشت که مشخص کنه واکسن هپاتیت باید بزنم یا نه. دو تا واکسن TD و MMR رو گفت برو مرکز بهداشتی که آشنا داری بزن وگرنه نمیزنن برات. دیگه هم هیچی نزد دست از پا درازتر برگشتم. من برای گرین کارت فکر کنم واکسنهای بیشتری میخوام.

1 پسندیده

قبول دارم خانم آیتی طبق استاندارد ایران درست گفته
ولی بنظرم اینقدر خرج تراشی و غیره تو بحث واکسن زدن بیشتر مانع واکسن زدنه تا بهبود وضعیت واکسن زدن
رعایت تناسب و اعتدال عقلانی و منطقیه و خلاف این برعکس
.
بهرحال
تو سایت موسسه تحقیقات و واکسن پاستور آخرین لیست واکسن های لازم برای گرین کارت کامل آمریکا اومده
تا اونجا که میدونم موسسه پاستور برای این واکسن ها آزمایش هم نمیخواد
مثلا هپاتیت رو ده سال بعد از آخرین واکسن دریافتی می زنند و غیره
به اونجا مراجعه کنید
سعی کردم لیست رو از سایت بگیرم براتون بذارم سایت شون نمیدونم چرا بالا نیومد
حضوری برین
مدارک واکسیناسیون قبلی تون همه رو ببرید
من نمیدونم چند سالتونه
اما برای محصلین و تازه فارغ التحصیلان مدارک واکسیناسیون در دبیرستان و دانشگاه هست و میتونید برین ازشون بگیرید
اصل یا کپی پاسپورت هم لازمه، فراموش نکنید
چون شماره پاسپورت رو تو گواهی می زنند
صبحانه خوب هم بخورید، ممکنه چند تا واکسن یادآور لازم باشه، فشار خون افت می کنه. محض احتیاط تنها نباشید. و مدتی بعد از تزریق واکسن هم همونجا بمونید

1 پسندیده

خیلی ممنون از توضیحات مفیدتون

1 پسندیده

خواهش
موفق باشین :deciduous_tree:

به ما گفته بودن که کارت واکسن بین المللی لازم نیست
من محض احتیاط برای همه اعضای خانواده گرفته بودم و چه خوب شد
اینجا (آلمان) بچه ها رو بردم مدرسه و فهمیدیم بدون برخی از واکسن ها مثل سرخک و سرخچه اجازه حضور در مدرسه نخواهند داشت
از نظر وقت و هزینه صرفه جویی شد
احیانا اگه ازتون خواستند یادتون باشه واکسن ام ام آر یک واکسن چند گانه است که شامل سرخک و سرخچه هم هست.
تو کارت ما اون تایید میشه، اما تو المان جداگانه نوشته میشه.
بهشون توضیح بدین و تو اینترنت بهشون مطلب نشون بدین قبول می کنن

1 پسندیده