درباره هیپاتیا چقدر میدونید؟

سلام دوستان. امیدوارم حالتون عالی باشه:shamrock::butterfly:
قبل از فیلتر شدن اینترنت و… من قرار بود یه مطلبی رو به عنوان پست توی پیجم قرار بدم که نشد. اما امروز با خودم فکر کردم که اینجا اون مطالب رو قرار بدم شاید مورد پسند بعضی افراد واقع بشه؛ باتوجه به شناختی که از شما دوستان توی تالار پیدا کردم همگی افراد فرهیخته و علم دوست هستید و همیشه بازخورد های مثبت از سوی شمارو دیدم.فکر میکنم این دومین تاپیکی باشه که دارم میسازم امیدوارم که خوشتون بیاد:sunflower::yellow_heart:

اما داستان ازین قراره که:
در قرون وسطی که میشه گفت تاریک ترین و وحشتناک ترین عصر اروپا بود، خرافه پرستی در اوج خودش رسیده بود؛ طوری که به هرکی به یه شکلی یه اتهام میزدن و به طرز فجیعی میکشتنشون.
در اون زمان زنان باسواد هم ازین قائده جدا نبودن و هرکدوم به یه شکل قربانی افکار پوسیده و خرافاتی میشدن.
یکی ازون افراد فیلسوف زن نو افلاطونی، اختر شناس و ریاضیدان بانو هیپاتیا بود(زاده 350_370 میلادی تا 415میلادی)
از ایشون به عنوان اولین ریاضیدان زن هم یاد میشه.
هم اکنون توجهتون رو به این تصاویر جلب میکنم:

(در کتاب هیپاتیا دختر خورشید، فرزند زمین اثر بهرنگ داوودی میتونید بیشتر راجع به این شخصیت بخونید)

خیلی تلخ بود!
ولی یک بُعد انگیزشی ای هم داره.
اینکه در اون سال هایی که جاهلیت در اوج خودش بود این افراد بااین علم و فرهنگ با پشتکار و تلاش رشد کردن و به اون درجه و جایگاه والا از دانش رسیدن.
این افراد خلاف جهت آب شنا کردن و بعد از کلی سختی های طاقت فرسا و موانع سر راهشون رسیدن به اونجایی که میخواستن و خبر موفقیت و جانفشانیشون جهان رو پر کرد.
بله گاهی باید خلاف جهت آب شنا کرد.
اینکه میگن همرنگ جماعت شو گاهی غلطه!
اونایی همرنگ جماعت میشن که نمیخوان رسوا بشن…
اما کسی که هدف داره،رویا داره، و میدونه که کارش درست ترین کاری هست که تونسته توی شرایط خاص زندگیش انجام بده چرا باید با حرف این و اون شبیه بقیه بشه؟
آدما با تفاوت هاشون قشنگن:upside_down_face:

حرفم اینه تو هر رشته و زمینه ای و تو هر حرفه و شغلی که هستید و هر زبانی که میخواید یاد بگیرید فقط و فقط به این توجه کنید که بهترین خودتون باشید!
استفاده از تجربه های دیگران خیلی عالیه ولی تقلید نه…
سعی کنید روش خودتون رو برای هرکاری بسازید و خودتون باشید. توجه نکنید به حرف بقیه.

بعضی وقتا ممکنه بهتون بگن که دیوونه اید.
آدمای بزرگ این کلمه رو زیاد شنیدن، مثل تسلا ، انیشتین و…
هیپاتیا که هیچی دیگه بهش گفتن تو از دیوونه گذشتی و بهش بهتون جادوگری زدن.

خلاصه کلام خواستم بگم حتی اگه کل دنیا گفتن شما خوب نیستین هیچوقت گوش ندین، و سعی کنید خوب بودنتون رو به خودتون ثابت کنید نه بقیه اینطوری اگه اون زمان کسی شمارو باور نکرد اما در آینده، یروزی آوازه قدرت و پشتکارتون به گوش همگان میرسه پس هیچوقت ناامید نشید و به مسیرتون در رسیدن به هر هدفی که دارید ادامه بدید…
موفق باشید:green_heart::shamrock:

36 پسندیده

عربستان سعودی گرچه درسالهای اخیرتلاشهای زیادی برای حرکت روبه رشدوپیشرفت درچندزمینه روداشتند،اماهنوزتااجرای قوانین دموکراسی مانندکشورهای جهان اول راه زیادی درپیش دارن،فراموش نکنیم که دادن یسری آزادیها،کاملاباداشتن دموکراسی ،متفاوت هست.
درکشوریکه هنوززمان زیادی نگذشته ازعدم آزادی زنان برای رانندگی کردن.

6 پسندیده

پیشنهاد میکنم فیلم عرق سرد رو ببینید، بیشتر به عمق فاجعه پی میبرید.

خانوم های ورزشکاری که شوهراشون ممنوع الخروجشون کردن و سر همین ماجرا سال ها تلاش و زحمتاشون برباد رفت.:slight_smile:

8 پسندیده

نیازی نیست…

غم انگیزه ولی چ کنم که حقیقتی تلخه…
اینکه بخاطر خوندن آهنگ و ترانه قید خونواده خودمو بزنم

و با99 درصدشون رابطم رو برای همیشه باهاشون قطع کنم
بیام توشهر غریب با ی آشنا زندگی کنم… ضمن اینکه پسر هستم نه دختر…

و گناهم اینه که (اونها) از عصر جاهلیتِ خودشون بیرون نمیان … و میگن ما برادرِ ترانه خونِ خارج رفته نمیخاااااایم

عمر پدر و مادرمم که خیلی وقته تموم شده…

حالا من موندمُ عصر حجر…

“من” گناهی ندارم… مشکل از تفکر قرون وسطیِ اونهاس

6 پسندیده

یک فیلم بر اساس زندگی ایشون ساخته شده، قبلا معرفی کرده بودیم :arrow_down:

3 پسندیده

یا نکته مهم که بنطر من میاد اینکه فرق زنان ایران با زنان سایر کشورها اینه که
در ایران ذره ذره آزادی ها و امکانات با تلاش و مداومت و ذره ذره جلو بردن مرزهای زنان به اینجا رسیده
شرایط زنان ایران در زمان قاجار بسیار بد و ظالمانه بود. حاکمیت، علمای دین و مذهب و جنسیت غالب زنان رو در ضعف نگه می داشتند.
امروزه از سلاطین قجر جز نام ننگ چیزی نمانده. علما هم که کلا در انکار به سر می برند، هرچند که این ستم به قدری بزرگ بوده که قابل انکار نیست.

مردها هم که امروزه پا به پای زنان پیگیر حقوق اوناا هستن. من میدونم که توهین به زنان، توهین به همونیه که من رو به دنیا آورده، پرورش داده و تربیت کرده. تضعیف حقوق همسرم، تضعیف حقوق دخترهای خودمه. اینها هیچ کدوم از هم جدا نیستن.
و هر حقی که با تلاش و ممارست بدست بیاد قدر دانسته میشه.

9 پسندیده

ممنون :sunflower:

عجیبه که تشویقتون نکردن!
حالا غیبتش نباشه ولی پسر عموی مادرم یه دو سه سالی ازم بزرگتره اسمش معین هست معین حسینی، تازگی یه آهنگ خونده اسمش سرگشته سرچ کنید میاره
بااینکه کلییی کلاس میره و اینور و اونور ولی واقعا صداش افتضاحه:neutral_face: ولی بااینهمه کل فامیل حمایت و تشویقش میکنن(البته جز من و خود مادرم:joy: که واقع بین هستیم:no_mouth:)

هعی چی بگم والا.
حالا عیبی نداره
یروز با موفقیتتون ثابت میکنید که بهترین کار رو کردین و اونا هستن که اشتباه میکردن.

:ok_hand:t2::ok_hand:t2:طرز تفکر بسیار زیبا:clap:t2::clap:t2:

5 پسندیده

بله … الان گوش دادم … به سبک دهه چهل خورشیدی میخونه ایشون…‌و ربع پرده هم میخونه که کار بسیار سختیه…

اثر استاد همایون خرم …

کارِ هر من نیست خرمن کوفتن…:melting_face:

و الان خب ربع پرده خون،، بجز
“همایون خان شجریان”

حرفه ای تر از ایشون دیگه نداریم… زنده باشن تا هزارسال

فرزند فقیدی چون:black_heart: محمدرضا خان شجریان:black_heart:
:point_up_2:
صداشون عین شیشه میمونه بس که قشنگه /
روحشون شاد

در کل صدای پسر فامیلتون به درد مرثیه میخوره و حتا میتونه در اونجا موفق هم بشه/ نه برای ترانه و آهنگ شاد و ریتمیک

2 پسندیده

اتفاقا تو دسته های محرم اوایل میخوند.
فکر کنم بعد اون زد تو کار خوانندگی
و حتی از رشتش که تجربی بود ترک تحصیل کرد.
که جدی بره سراغ این حرفه
و همیشه من به مامانم گفتم که کار اشتباهی کرد حداقل ترک تحصیل نمیکرد میرفت هنرستان موسیقی بهتر بود
من آهنگای سنتی فقط شادشون رو دوست دارم
و الا درکل این سبک آهنگ رو زیاد دوست ندارم

2 پسندیده

دقیقا برعکس من… صدای زیر و نازک /

تمام آهنگای فریدون آسرایی رو میتونم از روش بخونم

کپی برابر اصل …:melting_face:

ب هرحال موفق باشه ایشون… و اینکه باسوادبودن،، هیچ ربطی ب موزیک نداره… کنارش باید موزیک رو هم یادمیگرفته …

“همایون خرم” هم مهندس بود… ویولیست چیره دست کشورمون

و اون سبک شاد که شما میگین رو حمید هیراد جا انداخت ولی متاسفانه خودش رو در حاشیه برد …‌ تا جاییکه در رسانه ،،

اشعار مولانا رو به نام خودش معرفی کرد و از چشم خیلیها افتاد

1 پسندیده

آهنگ های پرواز همای هم خوبه
سبک شاد اونطوری.

همچنین شما

دقیقا نظر منم همینه

1 پسندیده

عزیزمی:green_heart::shamrock:مرسی از وقتی که گذاشتی و خوشحالم که خوشت اومد:kissing_heart:

3 پسندیده

میدونم تعصبات مذهبی چیکارمیکنه باروح وروان آدما،وایکاش که ضررش فقط متوجه خودشون بودبقول زنده یادفرویدن فرخزادعزیز،منصفانه تراین بودکه هرکس تاوان نفهمی خودشومیداد.
تومدتی که بافرادمختلف توlingbe صحبت کردم بیشترمتوجه این موضوع شدم،ویبارم فردی مصری که زبان آموزفارسی بود،صحبت جالبی داشت
میگفت عربستان یسری محدودیت هاشون برداشته شده ولی متمدن نیستند،ایرانیهامحدویتهاشون بسیارزیاد،آزادیهاشون بسیارکم،امامتمدن
این حرف رونه ازروی تعصب ویاضدیت با هیچ ملیت خاصی انتقال دادم.گرچه تاریخ به روشنی گویای همه چیزهست،اگه کسی واقعابخوادآگاهیشو بالاببره.
شخصاازمرزبندی کردن انسانیت توقالب ملیت،رنگ،نژادومذهب واینجورفرعیات انسانها بشدت بیزارم،امااینقدراگاهی دارم که چشم برروی واقعیتهای تاریخی نبندم.

2 پسندیده

ممنونم باروون جان از مطلبت .
آه حسرتی به بلندای تمام تاریخ جاهلیت و بسته بودن کم و بیشِ دستمان در خاکمان .
چ آرزوهایی که نسوخته و چه رویاپردازیهایی ک هنوزم ک هنوزه با پلیدیها و بی حیایی حکومتها بر باد نمیرود .
آرزویم زندگی در جهانی بواقع صلح مَند همراه با امنیت و خاطری آزاد و شاد در کنار مردم است .
خواهی نشوی همرنگ/رسوای جماعت شو
:four_leaf_clover::four_leaf_clover::four_leaf_clover::four_leaf_clover::four_leaf_clover::four_leaf_clover::four_leaf_clover:

2 پسندیده

خواهش میکنم خانوم احمدی ممنون از وقتی که گذاشتید و خوشحالم که خوشتون اومده:sunflower::yellow_heart:

دقیقا:ok_hand:t2:درستش همینه:clap:t2:

2 پسندیده

خیلی سپاسگزارم از لطف،توجه ومحبتت آوین جان.
شماخودت دخترفهمیده وآگاهی هستی،واطلاعاتتم بالاست.
بذاربه یه چیزی اعتراف کنم،:blush:گاهی که مطالب باارزش وجالب وسنجیده ی شما ،باران جان وبودیکاجان وسایردوستان نوجوان رومیخونم،شک میکنم به سن تون:blush::sweat_smile:(کاملاشوخی بودا)ودرواقع باعث افتخارمه که درکناردوستان عزیزوفهمیده ای چون شماهابه بحث وتبادل نظربپردازیم وازتون بیشتریادبگیریم.
آرزوی موفقيت،سلامتی وپیشرفت واسه همگی:tulip::rose::rose::blush:

3 پسندیده

لطف دارید صبا خانوم:heart_eyes::kissing_heart::yellow_heart::sunflower:

2 پسندیده

متشکرم دوست خوب نوجوانم:blush::rose:

گرچه خودم رومتفکرنمیدونم،بدون هیچ تواضعی،فقط یک دوستدارآگاهی ودانش،اماازلطف شماسپاسگزارم:pray::tulip::rose:

بازهم ممنونم آوین جان :pray::tulip::rose:
متقابلا همین آرزوهای زیباروبرای شماوهمه ی دوستان ومردم جهان،چون لیاقت هرانسانی بهترین زندگی هست.
بامیدجهانی بدون جنگ وخونریزی ،آرزومندصلح وامنیت ورفاه وآرامش:blush::blush:

خواهش میکنم دوست خوبم
شادباشیدهمگی:tulip::rose::blush:

4 پسندیده

خیلی عالیه.
البته برای مایی که تو ایرانیم نمیشه این کارو کرد.
:expressionless:چون اینجا با یکی این حرکتو بزنی یا برمیگرده خاندان آدمو میبنده به فوش یا میگه خودتی:neutral_face::joy:

2 پسندیده

مرسییی نفسس

اوین حقیقتا اگ بگم حسودیم نشدع نامردیع :rofl: :rofl:
بابااااا اصننن… :smiling_face_with_tear:اوککک من حسودیی نمیکنمممممم اصن مگ حسودیی ب گروه خونی من میااااااد؟؟ :joy: :joy:
ولی ایشالا موفق تر از این باشی :slightly_smiling_face: :heartbeat:
منم ایشالا 8 سال دیگ :rofl:میرم ترکیع بعد از اونجا میرم کانادا بعدشم امریکا…
ولییی جااللبب بود برام اخه فکر نمیکردم مثلا امرکایی ها یکی ک مثلا ت ایران زندگی میکردع اما تابعیتش همونجا باشع رو هم بپذیرع…چون خب خودت میدونی امریکا خیلییی سخت ایرانی ها رو برای زندگی توی اونجا قبول میکنن…(دربارع ی این ب من ی توضیح میدی :smiling_face_with_tear:احساس کردم اشتباه متوجه شدممم :dizzy:)
مرسیی قشنگ :star_struck:
heartbeat

2 پسندیده