تصور اشتباه در مورد تعیین سطح و لایتنر ( لغات فعال مهم هستند)

به تازگی تجربه ای در رابطه با تعیین‌سطح اپلیکیشن بدست آوردم که تصمیم گرفتم آن‌را با شما نیز به اشتراک بگذارم.

در بین تجربیات دوستان با مواردی برخورد کرده بودم که عده ای یکی از معایب اپلیکیشن زبان شناس را پایان پذیر بودن در موقع رسیدن به سطح ۶ اعلام کردند.

چه زمانی شما به سطح ۶ میرسید؟

زمانی که تعداد لغات مد نظر را به پایان برسانید و جوجه شما فارغ التحصیل شود:blush:

این بیشتر زمانی توجه من را جلب کرد که در یکی از کامنت ها همین ایراد توسط آقای کامبیز هم مطرح شده بود.

اما آیا این درست است ! خیر

چرا که شما زمانی تغییر سطح پیدا خواهید کرد که مثلا ۶ هزار یا ۱۲ هزار یا بیشتر لغت فعال را فراگرفته باشید!! نه اینکه صرف اینکه بتوانید آن لغت را به دانسته های خودتان اضافه کنید.
چرا که چون توانسته اید آن را در ریدینگ تشخیص دهید به اشتباه تصور میکنید آن‌را فراگرفته اید!

پس منبع تشخیص اصلی چیست؟

جعبه لایتنر زبان شناس

یعنی شما باید این توانایی را داشته باشید که همان میزان لغات مد نظر را در بخش آموخته های لایتنر خود نیز ثبت کرده باشید . یعنی اگر آن لغت بعد ۱۰۰ یا ۲۰۰ روز بدون جمله به شما نمایش داده شد معنی آن برای شما به راحتی در ذهن ثبت شده است.
چون شما مرحله یادگیری کلمه در غالب جمله را در بخش حافظه طولانی مدت و کوتاه مدت گذرانده آید!
و حال باید بدون نیاز به کمک معنای آن‌را بازخورد دهید.

همان کاری که سایت های تعیین سطح براساس تعداد لغات شناخته شده شما انجام میدهند.

نتیجه گیری نهایی:

بخش آموخته شده لایتنر زبانشناس یکی از بهترین منابع برای تعیین سطح واقعی شماست. صمیمانه توصیه میکنم امتحان کنید تا دچار تصور اشتباه در تعیین سطح های سطحی نشوید:rose::rose::rose::rose:
دوستان زیادی الان در سطح ۴ هستند، برای اینکه متوجه بشوند آیا این عدد واقعی است یا نه باید بتوانند همان تعداد لغات را وارد بخش آموخته شده لایتنر خودشان کنند. یعنی بالای ۶ هزار لغت رو در لایتنر ثبت کنند و حالا امتحان کنند و ببینند میتوانند آنها را به بخش طولانی مدت و بعد به بخش آموخته شده منتقل کنند یا نه! چرا که اگر لغت در ذهن آنها فعال باشد دیگر مرور آن ها برای این افراد زمان بر نخواهد بود و با تنظیمات جدید اپلیکیشن سریعا به بخش آموخته شده منتقل میشود.‌

در این صورت خواهید دید که شاید به ندرت افرادی بتوانند این‌سطح را به پایان برسانند! و آن زمان است که متوجه نامحدود بودن یادگیری در این اپلیکیشن خواهیم شد.

7 پسندیده

جالب بنظر می‌رسه ولی گذروندن 3 ماه روی برای مثال 6هزار کلمه باعث میشه برنامه رو حذف کنم

1 پسندیده

نمیدونم منظور شما از وقت گذاشتن روی ۶ هزار کلمه در سه ماه چیه. چون اگه کلمه رو واقعا بلد باشید بعد از ۳ بار پاسخ دادن کلا دیگه از شما نمی پرسه و میره بعد ۱۰۰ روز دیگه از شما میپرسه .

در اولین پرسش حداکثر ۳ روز ، در دومین پرسش بعد ۵۰روز و بعد سومین بار میره بالای صد روز. ( امکانات جدید لایتنر باعث شده شما کلمه ای که بلد هستید رو میتونید حداکثر زمان‌را برای پرسش انتخاب کنید)

من چنین امکانی را در anki و word up ندیدم ( زمان آنها کاملا ثابت بود. شاید هم من متوجه نشدم)

در واقع با این‌رویکرد عملا شما هیچ زمان خاصی صرف نمیکنید.

خود من خیلی کلماتی که بلد هستم اتفاقا حذف و دوباره اضافه میکنم تا مجدد از من بپرسد:grin:
مثلا من چند روز پیش در کتاب ۴۰۰۰ واژه ضروری دیدم از کلمه subject با این تعریف استفاده شده بود که وقتی کسی را مجبور میکنیم که یک شرایط ناخوشایند را تجربه کند.
این کلمه به آموخته های من اضافه شده بود.
من مجددا حذفش کردم تا با معنای جدید تکرار شود.‌

تعیین سطح واقعی یعنی شما کلمه ای که واقعا آموخته شده است در هر ۴ مهارت بتوانید استفاده کنید نه فقط برای مطالعه کردن.

وگرنه همه افراد حداقل در سطح متوسط میتوانند معنی کلمات‌را در متن تشخیص دهند و حدس بزنند. ولی لزوما لغت در ذهن آنها فعال نیست.‌

البته این پیشنهاد من‌بیشتر در مورد افرادی بود که قصد آزمون های بین المللی و داخلی را دارند:blush:

5 پسندیده

جالب بود ،
از یه نگاه دیگه :ok_hand:
من که رو همون سطح سه ثابت موندم . نه کلمه ای اضافه می شه نه سطحم می ره بالا. فعلا فقط پادکست گوش می دم که زنجیره زبان خوندنم پاره نشه. نه زنجیره ی زبان شناس ها، اون بعد یه سال پاره شد .
زنجیره ی عادت زبان خوندن خودم

2 پسندیده

شک نکنید این درست ترین مسیری است که دارید میرید.‌
زمانی که وارد سطح ۴ بشید دیگه میتونید مطمئن باشید که کاملا در جای درست قرار گرفتید.

راستی الان فرصت شد بگم که من کتاب English grammar in use رو هم شروع کردم . واقعااااا کتاب خوبیه. عالیه. چون قبلا در مورد کتابها صحبت کرده بودیم گفتم اینم الان که دارم پیش میرم به شما بگم :heart_eyes:

3 پسندیده

درسته ایول

1 پسندیده

:heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

1 پسندیده

سلام سرکار خانم
وقت بخیر
روش خواندن کتاب grammar in use میفرمائید؟
منظورم اینه که با توجه به نیاز ، مطلب مورد نظرتون میخونید یا اینکه از ابتدا و درس به درس میخونید.

1 پسندیده

سلام وقتتون بخیر
چه سوال خوبی.

کتاب پایه من American English file است. وقتی به گرامرهاش میرسم گرامرهاشو از کتاب English grammar in use هم پیش میبرم.
یعنی همانطور که فرمودید با توجه به نیاز پیش میبرم.‌
و نه از ابتدا. این باعث میشه خسته نشم.

و یک‌نکته:

چون‌یک‌کتاب بسیار بسیار کامل در گرامر است و تنها ایرادی که دارد این است که فضای کمی دارد به پیشنهاد یکی از اساتید در یوتیوپ برای نحوه مطالعه این کتاب ، بخش سوالات رو در داخل کتاب پاسخ نمی دهم و آنجا رو با نکات جانبی همان مبحث پر میکنم.

و هر نکته ای را هر زمانی باهاش مواجه میشوم در این کتاب در بخش مربوطه در صفحه سوالات همان درس وارد میکنم.

4 پسندیده

ممنون از شما
:pray:

1 پسندیده

سلام وقت بخیر… ببخشید این مطلب خوندم ی سوال واسم پیش اومد اونم اینکه با توجه ب فرمایشات شما ینی واس هر لول باید نزدیک 6000 لغت یاد گرفت بعد امکان صعود هست؟؟؟
چون من فک میکردم مهم ترش طرز استفاده درست گرامر هستش ک تو مکالمه درست منظورمون برسونیم

2 پسندیده

دارم این کتاب رو و عالیه. گرامری مشکل داشته باشم می رم سراغش و خیلی قشنگ برام باز میشه. :heart_eyes:

سرعتمو تو خوندن زبان ،این روزا دوست ندارم ولی فعلا تنها انتخابمه . می دونم همیشه اینطور نمی مونه:wink:

1 پسندیده

اینکه فرمودید که صد در صده. یک فرد سطح بالا براساس هر چهار مهارت سطح شما را‌میسنجد. ‌و یا براساس آزمون ها سطح شما سنجدیده میشود.
وقتی چنین چیزی در دسترس نیست.
یک‌روش تعیین سطح براساس تعداد لغات است.‌
چرا که کسی که لغت فعال در ذهن دارد براساس تعداد لغتی که میداند تا حدود زیادی براساس آن قدرت لیسنینگ و ریدینگ و رایتینگ و اسپیکینگ دارد.

بازم تاکید میکنم که همه اینا حدودی هستند.‌وگرنه تعیین‌سطح واقعی که براساس آزمون ها است.‌که هر چهار مهارت را‌در بر میگیرد

همین که متوقف نشدید عالیه! خوشم میاد از اراده ای که دارید…:rose::rose::rose:

1 پسندیده

That’s good

1 پسندیده

اهان… مرسی عزیزم موفق باشید

1 پسندیده

سلام دوست عزیز اتفاقا من هم دچار همچین مشگلی سدم ولی مث شما سعی میکنم ادامه بدم… البته گاهی اوقات فک میکنم منابع یا طرز مطالعم مناسب نیس ک احساس میکنم دارم کند پیش میرم…

2 پسندیده