یادگیری فشرده

سلام
من دوره انگلیسی قدرت رو 3 ماه هست که دارم گوش میدم
یعنی ماه اول new method رو گوش دادم و بعدش دیدم قدرت رو هم میفهمم دیگه اومدم سراغ قدرت

تقریبا روزی 1 الی 1.5 ساعت وقت میزارم براش

اما من وقت بیشتری دارم، یعنی حاضرم وقت بیشتری بزارم به شرطی که شش ماه دیگه reading بسیار خوبی داشته باشم

هدفم چیه؟ اینه که راحت کتاب و متن انگلیسی بخونم (مشکلم دایره لغات نیست چون الان حتی اگر همه لغت های یک جمله رو هم بلد باشم و جمله کمی طولانی باشه باید چندین بار بخونم تا بفهمم شاید اصلا نفهمم)

چه روشی پیشنهاد میکنید که من بیشتر وقت بزارم و بعد شش ماه بتونم روان مطالعه کنم
این که میگم شش ماه منظورم واقعا شش ماه نیست! بیشتر دنبال بهینه ترین روش هستم

ولی فکر می کنم شش ماه مدت مناسبی باشه چون خیلی ها که میرن توی محیط زبان دیگه بعد دو سه ماه راه میوفتن!!

بخونید تا خوندن رو یاد بگیرین.
از کتاب‌های خیلی ساده شروع کنین. هم کوتاه، هم قابل‌ فهم و هم مفیدن.

حقیقتا منکه ندیدم کسی بعد 2 3 ماه از شروع خوندن زبانش راه بیفته. البته منظور شما از راه افتادن چی باشه هم ملاکه.

با روش گسترده‌خوانی کتابای بخش خیلی ساده می‌تونین هم دایره‌لغات و هم درکتون از انگلیسیو به‌طرز فوق‌العاده‌ای بهتر کنین
سرچ بزنین گسترده‌خوانی ده‌ها مقاله و تاپیک دربارش هست.

1 پسندیده

سلام وقت بخیر
برای ارتقای مهارت ریدینگ گسترده خوانی کنید و توضیح کامل در لینک زیر میتونید مطالعه کنید.

https://zabanshenas.com/گسترده-خوانی/

برای مکالمه از تکنیک پنج استراتژی استفاده کنید.

این دسته عزیزانی که در دو الی سه ماه راه میوفتن زبانشون کامل بوده و با لهجه اون منطقه کامل آشنا شدن. و پروسه یادگیری زبان، زمانبره کارِ دو یا سه ماهه نیست.

1 پسندیده

من که صفر کیلومتر نیستم، الان قشنگ اینگلیسی قدرت رو می فهمم
سه ماهه دارم قدرت میخونم، 6 ماه دیگه میشه مجموعا ۹ ماه

اگر اینجوری باشه همون کتاب های دانشگاهی خودم رو بخونم
میخواستم کنار انگلیسی قدرت ، دوره feelgood رو هم شروع کنم (چون دایره لغاتش 8000) تا بود و مدت زمانش هم 30 ساعت
یعنی میشد به صورت فشرده خوانی هم «قدرت» هم «حس خوب» رو پیش برد

به نظرتون کتاب های خودم رو بخونم (گسترده) یا با کمک فشرده خوانی (در قدرت و حس خوب) سعی کنم دایره لغتم بالا بره؟

کتاب های دانشگاهی منظورم نبود و اینو پیشنهاد نمیکنم
کتاب هایی مثل رمان اصلی، نوجوانان، موفقیت و روانشناسی و…لینکی که ارسال کردم گویا مطالعه نکردید لطفاً اون مقاله رو مجدد بخونید.
وقتی چندین تا کتابی که حدود ۹۰ درصد رو متوجه میشید رو میخونید مهارت های ریدینگ، رایتینگ فوق العاده پیشرفت می‌کنه و حتی دایره افزایش واژگان شما هم بالاتر می‌ره.

بله این پادکست عالیه میتونید در کنار انگلیسی قدرت پیش برید.

کتاب های آموزشی و دانشگاهی اصلا توصیه نمیشه
برای گسترده خوانی فقط و فقط کتاب رمان و یا کمیک و مانگا، کتابی که واقعا دوسش داشته باشید مثل کتاب های فارسی مطالعه اش کنید.

تجربه یکی از دوستان عزیز که در مورد گسترده خوانی به اشتراک گذاشته بودن، من لینک رو اینجا میذارم
امیدوارم که براتون مفید واقع بشه

1 پسندیده

اخه کتاب های خودم رو هم واقعا دوست دارم و ازین جهات مشکلی ندارم

فقط میخواستم بدونم کدوم بهتر کمک میکنه
یعنی الان من میخوام به جای روزی ۱ ساعت
روزی دو الی ۳ ساعت بخونم
اگر من گسترده خوانی هم به برنامه ام اضافه کنم یا فشرده خوانی feelgood رو؟
من درس قدرت خواندن AJ رو گوش دادم
ولی هنوز نمیتونم بفهمم کدوم به من کمک میکنه

هر دو تا رو اضافه کنید
یه نکته بگم برای پادکست فشرده شنوی کنید تا مهارت لیسنینگ شما بالاتر بره.
برای گسترده خوانی هر مطالبی که دوست دارید رو بخونید.

برنامه به این صورت باشه بهتره:
انگلیسی قدرت ۲ ساعت
پادکست ۳۰ دقیقه
گسترده خوانی: ۳۰ دقیقه

1 پسندیده

ببین به نظر من با خودت رو راست باش و خحالت نکش از سطح پایین شروع کنی.
منم اول رفتم سراغ انگلیسی قدرت میفهمیدمش. ولی دیدم هدفم فعلا این نیست بتونم مکالمه قوی داشته باشم. ترجیحم این بود دایره لغاتم افزایش بدم. من هیچ وقت زبان عمومی نخونده بودم و همیشه زبان تخصصی و مقاله اینا میخوندم . ولی دایره لغات عمومیم خیلی پایین بود لغاتی هم که بلد بودم یادم رفته بود.
پس شروع کردم با داستان های خیلی ساده. دو ماه کل داستاناش خوندم البته دوماه اول نهایت روزی بیست دقیقه.
سطحم که یه کم بالاتر اومد الان تفننی کتاب موش ها و ادم ها رو میخونم و لغت حفظ میکنم.
در عین حال داستانهای بچگانه رو از روی فیلمش میبینم. چون هدفم تندخوانی ریدینگه. و سعی میکنم به همون سرعت پخش زیرنویس فیلم معنیش بفهمم.
در کنارش بیرون از زبان شناس یه کتاب انگلیسی نصرت دارم اول جمله فارسی بدون نگاه کردن به انگلیسیش میخونم سعی میکنم انگلیسیش خودم بگم بعد نگاه میکنم ببینم درسته یا نه.
با چت جی پی تی خیلی کار میکنم .
الان نقطه ضعفم تلفظه چون مشکل شنوایی دارم لیسنینگ خیلی ضعیفی دارم. که در این مورد کاری از دستم برنمیاد:grin: ولی سعی میکنم از روی فونتیک کم کم تلفظم بهبود بدم .

2 پسندیده

چه جالب
تا حالا از این زاویه بهش نگاه نکرده بودم

الان توی درک مطلب های مقاله ها و… بهتر شده وضعیتتون؟

سلام ببخشید قدرت چرا دوساعت؟
حتی یه ساعتم بیشتر نیست
مگر خوندن از متن یکم طول بکشه

کنار قدرت،به نظر شما esl خوبه یا feel good?
چه پادکستی کنار قدرت پیشنهاد می دید:white_heart:

سلام وقت بخیر
چون تکرار باید داشته باشید و و مسلط شدن به درسهای قدرت مهمه
اگر هر درس ۱ ساعته و با تمرین، اجرای تکنیک سایه، پنج استراتژی بیش از دو ساعت زمان میگیره :grin:
حداقل درس اصلی یکبار بخونید و گوش بدید. واژگان یکبار و مینی استوری دوبار

هر دو پادکست عالیه :ok_hand:
پادکست esl برای روزمره هستش.
پادکست feel good حوزه توسعه فردی هستش.
هر کدومش رو یه ایپزود رو گوش بدید ببینید کدومش رو دوست دارید

1 پسندیده

مچکرم:seedling:

1 پسندیده

مقاله جدیدا نخوندم:grin: ولی درک مطلب عمومی بله به نظر خودم خیلی بهترم

برای یادگیری پرتکرار ترین لغات و reading کتاب 4000 لغت معجزه میکنه:innocent:

2 پسندیده