تجربه ی من در مورد گسترده خوانی برای یادگیری زبان انگلیسی

سلام دوستان
امیدوارم حالتون خوب باشه :sunglasses:
در این تاپیک قصد دارم از تجربیاتم در مورد گسترده خوانی در یادگیری زبان صحبت کنم. امیدوارم که براتون مفید واقع بشه.

اما گسترده خوانی من از کجا شروع شد؟ راستش جرقه ی این رویکرد وقتی بود که درس دهم انگلیسی قدرت رو گوش میدادم که ای جی هوگ در مورد اهمیت خواندن در یادگیری انگلیسی صحبت میکرد. اونموقع هنوز اپ زیبوک بیرون نیومده بود و من هم متاسفانه دنبال گسترده خوانی نرفتم. شما اشتباه من رو نکنید و همزمان با این دوره ها از کتاب های زیبوک به عنوان مکمل استفاده کنید. همینطور گذشت تا اینکه اواسط آبان ماه پارسال بود که انگلیسی قدرت رو تموم کردم و مصمم شدم که به گسترده خوانی روی بیارم. از این رو اشتراک زیبوک رو خریدم و عمده برنامه ی من تا الآن که حدود هفت ماه گذشته با کتابهای زیبوک سپری شده و خداروشکر راضی هستم. حتی به جرات میتونم بگم که زیبوک از زبانشناس برام بیشتر مفید بوده (تا الآن البته).

چرا گسترده خوانی؟

شاید براتون سوال بشه که چرا گسترده خوانی مهمه؟ این سوال خوبیه و به نظر من چهار تاثیر مهم گسترده خوانی اینها هستند:

1. افزایش سریع دایره ی واژگان

این مهم ترین اثر گسترده خوانیه به نظر من. همونطور که میدونید لغات عناصر تشکیل دهنده ی یک زبان هستند و بدون یادگیری اونها یادگیری زبان هم محاله. شما به جای اینکه کتاب لغت حفظ کنید کتابهای مورد علاقتون رو به انگلیسی میخونید و علاوه بر لذت بردن، با کلمات جدید آشنا میشید، بارها و بارها در جاهای مختلف میبینیدشون تا اینکه بالاخره اونهارو فراخواهید گرفت.

2. یادگیری گرامر ناخودآگاه

شما با گسترده خوانی به راحتی ساختارهای زبان رو جذب میکنید. به جرات میتونم بگم که سراغ ندارم کسی بدون خواندن، گرامرش خوب شده باشه. شما حالت های مختلف افعال و زمانهارو به راحتی یاد میگیرید. خود من یادمه تو یکی از کتابهای گرامر ساختار های موصولی و موازی رو میخوندم اما هیچی متوجه نمیشدم. تا اینکه دیدم چقدر راحتتر میتونم با گسترده خوانی به این ساختارها پی ببرم.

3. افزایش مهارت درک مطلب

خب این هم که مشخصه. شما وقتی یک کتاب رو میخونید برای اینکه جملات رو متوجه بشید فکر میکنید و پس از گذشت زمان درک مطلبتون قوی میشه. مخصوصا اگه کتاب های داستان بخونید که اون موقع قوه ی تخیلتون هم به کمکتون خواهد اومد.

4. تقویت مهارت رایتینگ

شما هرچقدر که بخونید به صورت ناخودآگاه مهارت نوشتاریتون هم تقویت میشه و این هم یکی دیگر از تاثیرات مفید گسترده خوانیه. منتها برای مشاهده این اثرات باید کمی صبور باشید. چون گسترده خوانی نتایجش رو در دراز مدت نشون میده.

خب همونطور که مشاهده میکنید گسترده خوانی از جهات گوناگون بسیار بسیار مفیده. در واقع گسترده خوانی بهترین راه برای غوطه وری در زبان (immersion) و زبان رو زندگی کردنه.

چگونه یک کتاب رو در زیبوک میخونم؟

برسیم به روش خوندن من. روش من به این صورته که یک فصل از کتابو در تبلتم باز میکنم و همزمان که راوی داره متنو میخونه با چشمام متنو دنبال میکنم. اینجا یه خورده من وسواس به خرج میدم. مثلا مکررا توقف میکنم و به ساختار ها به دقت توجه میکنم (به غیر از چند تا کتاب که فقط گوش میدادم). برای مثال به خودم میگم عجب! پس این فعل با این حرف اضافه به کار میره و کلا زیاد به ساختارها دقت میکنم. معمولا خوندن هر فصل دو برابر زمان معمولش برام طول میکشه. اما دیگه فصول رو تکرار نمیکنم. ناگفته نماند که لغاتی رو هم که بلد نیستم وارد جعبه لاینتر میکنم تا در روزهای بعد مرورشون کنم. البته هر لغتی رو مشخصا لازم نیست که وارد جعبه لاینتر کنید. بعضی لغات از لغات دیگه کاربرد و اهمیت بیشتری دارند که به نظرم باید این تفکیک رو بین لغات قائل بشیم. مثلا اسم گل و گیاه برای من یادگیریشون فایده ای نداره.

نظر من در مورد کتابهای سطح بندی شده:

به نظرم اگر سطحتون خیلی ابتداییه این کتابها توصیه میشن. خوبیه این کتابها اینه که کوتاه هستن و به راحتی میتونید بخونیدشون، اما اگر تعداد لغات نسبتا قابل قبولی دارید یا مثلا دارید دوره ی انگلیسی قدرت رو گوش میدید پیشنهاد بنده اینه که کتابهای داستان مخصوص نوجوانان رو شروع کنید که برای خود بومی زبانان نوشته شدن. شاید اوایل یه خورده براتون سخت باشه ولی پس از مدتی روون میشید و از کتاب خوندن لذت میبرید.

در آخر هم سیری از کتابهایی که تا الآن در زیبوک خوندم رو قرار میدم، شاید به کار عزیزان بیاد:

آقای روباه شگفت انگیز (اولین کتابی که در زیبوک خوندم.)
چارلی و کارخانه ی شکلات سازی
جیمز و هلوی غول پیکر
کورالین
آلیس در سرزمین عجایب
ماتیلدا
شش کتاب از دوره ی مجموعه ی قصه های گوسبامپس (به خانه ی ارواح خوش آمدید، به زیر زمین نزدیک نشو، روزی در سرزمین وحشت، شبی در خیابان های وحشت، گرگینه ی باتلاق فیور و دوستانم منو هیولا صدا میزنند.)
چروکی در زمان
گودال ها
تار شارلوت
اثر مرکب
شبح باجه اخذ عوارض
مزرعه حیوانات
کشتن مرغ مقلد
کتاب اول از مجموعه نارنیا
کتاب اول از مجموعه آن شرلی
کتاب اول از مجموعه بخشنده
جرم متولد شده
هنر قدرت
تسلط رابرت گرین
نمیتوانی به من آسیب بزنی
چگونه می توان دوست یافت و در مردم نفوذ کرد؟
قانون پنج ثانیه
هری پاتر (چهار کتاب اول و کتاب آخر)
کیمیاگر
سلاست در سه ماه
سه گانه ی نیروی اهریمنی اش
کتاب قبرستان

البته هنوز ماموریت بنده در زیبوک تموم نشده و کتابهای زیاد دیگه ای مونده که دوست دارم بخونم. در انتها جا داره از آقای ناصری و آقا کامبیز بابت این اپ عالی تشکر کنم. اپی که منو به مطالعه ی کتاب علاقه مند کرد.

امیدوارم تجربیاتم در مورد گسترده خوانی برای شما عزیزان مفید بوده باشه. اگه سوالی هم هست میتونید همینجا بپرسید.
با تشکر :pray: :tulip:

103 پسندیده

سلام آقا مصطفی
سپاس از تجربیاتون که در اختیارمون گذاشتین :pray:
من فقط زبانشناس میخوندم اما مبتدی هستم پس اپ زیبوک رو در برنامه ام قرار میدم

15 پسندیده

خیلی عالیه آقا مصطفی. واقعا دمتون گرم
خوندن این همه کتاب کار هر کسی نیست. ممنون بابت به اشتراک‌گذاری تجربه‌تون :pray:

10 پسندیده

سلام. خواهش میکنم. امیدوارم موفق باشید.

خواهش میکنم پروین خانم.
شما لطف دارید :pray:

10 پسندیده

ماشالا آقا مصطفی. حسابی کتابای زیبوک رو درو کردید :grin:

احسنت. گسترده خوانی واقعا مفیده برای یادگیری زبان و باید باشه.:+1::+1:

15 پسندیده

تجربتون قطعا میتونه برای همه ما مفید باشه
ممنون از اینکه با ما به اشتراک گذاشتین :rose::rose::rose:

8 پسندیده

سلام خیلی ممنون برای من خوندن کتاب خیلی سخته چون خوب متوجه نمیشم یه فصل ازش که میخونم نیمه کاره رها میکنم با توضیحات شما باید صبوری پیشه کنم و ادامه بدم تا درک بهتری پیدا کنم به مرور بازم ممنون از توضیحات خوبتون:pray:

7 پسندیده

ولی آقا کامبیز شما توی 25 اشتباه من… گفتید که منابع زیاد استفاده کردن غلطه :confused: یا من اشتباه برداشت کردم :thinking:

4 پسندیده

ممنون بابت این تاپیک و تجربیاتتون :rose::rose::rose:
حتما روش شمارم امتحان میکنم
چقد کتاب خوندین ماشالا کارتون درسته :clap::clap:
ادم ترغیب میشه بره بخونتشون :ok_hand::ok_hand:

6 پسندیده

به کتاب رو تموم کردید میرید بعدی دیگه.
متمرکز نیست
اقا مصطفی یه کتابو خوند رفت بعدی، بعدی، بعدی و الی آخر.
گسترده خوانی رو نمیشه منبع حساب کرد. بیشتر یه روشه.
منبع مثلا میشه این که شما انگلیسی قدرت و کتابهای درسی و ویدئوها و سریال و… و با هم بخونید. اون موقع غلطه.
ولی وقتی تمرکزتون رو یک تا دو منبعه. مثلا انگلیسی قدرت و در کنارش آزادانه کتاب هم بخونید چ بسا ک بسیار مفید خواهد بود.
البته کتاب داستان. نه تکست بوک
یه چیز دیگه هم باید در نظر گرفت. سر گسترده خوانی هم نباید عجله کرد. باید کم کم پیش رفت
اینجوری نباشه که بیست تا کتاب اضافه کنید. یکی یکی.
اگه اولی رو خوندید برید دومی‌. دومی تموم سومی و…
اگر هم مثلا یکی رو خوندید دیدید کتاب خوبی نیست میشه گذاشتش کنار رفت بعدی.
کلا تمرکز ویدئو اول من رو تمرکز بود

26 پسندیده

سلام خداقوت آقا مصطفی عزیز
خیلی نیاز به این مطالب و تجارب داشتم
سپاس بی کران :rose:

5 پسندیده

سلام دوستان عزیز
خیلی خوشحالم که تاپیک براتون مفید بوده. بابت انرژی مثبتی که میدید بسیار متشکرم :pray::tulip:

8 پسندیده

اتفاقا چند وقتیه که ذهن منم درگیر نحوه خوندن کتابها تو اپ زیبوک بود, مطلب شما و تجربه تون رو خوندم لذت بردم از پشتکارتون, موفق باشید.

7 پسندیده

آهان. ممنون از توضیحات
من الان دارم Effortless English ای جی رو میخونم و در کنارش داستان‌های برنامه دهکده زبان رو هم میخونم.
پس با توضیحات شما مسیری که میرم درسته :blush::white_flower::white_flower:

6 پسندیده

خیلی کاربردی و جالب نوشتید.
ممنون
فقط یک سوال این همه کتاب رو در چه مدت زمان خوندید؟
با روزانه چند ساعت وقت گذاشتن؟

5 پسندیده

سلام. خواهش میکنم :pray:
از آبان ماه پارسال شروع کردم. ساعات تفاوت میکرد ولی میانگین سه چهار ساعت.

7 پسندیده

ممنون آقا مصطفی که تجربه گرانقدر تون را در اختیار کاربران قرار دادید
سه تا سوال دارم:
آیا شما کتاب را فقط گوش می دهید یا خواندن جر برنامه اتون هست؟
میزان مطالعه شما در روز بر اساس چیست؟(تعداد لغات، لذت مطالعه و …)
اشاره کردید که با گسترده خوانی دایره لغت شما پیشرفت کرده با توجه به این که اهل مطالعه هم هستید تعداد لغات روزانه که وارد لایتنر می کنید معمولا چقدر است؟

7 پسندیده

سلام دوست عزیز. خواهش میکنم :pray:

به نوعی هر دو. کتاب رو گوش میدم و همزمان متن رو دنبال میکنم. فقط گوش دادن نیست.

در مورد سوال دومتون در واقع الآن بنده وقتم آزاده و تا جایی که انرژیم و باتری تبلت اجازه بده ادامه میدم. بنده وقتی کتاب میخونم انقدر دوست دارم به آخرش برسم که دیگه نمیتوتم به برنامه های دیگم برسم. در واقع میزان لغات برام مهم نیست و بیشتر به خاطر لذت بردن ادامه میدم. الآن هر روز در جعبه لاینتر باید حدود 200 لغت رو مرور کنم و به خاطر همین برای مدتی پروسه ی گسترده خوانیمو متوقف کردم و به لیسنینگ روی آوردم. چون دیدم لغات روز به روز دارن زیاد میشن.

دقیقا اطلاع ندارم. ولی این اواخر به نظرم حداقل روزی پانزده لغت بود. البته چون کمی به پلاتو رسیدم لغات جدید نسبت به قبل کم تر شدن. شاید قبلا بیشتر بود، ولی در کل بستگی به میزان مطالعه ی روزانه ام هم داره.
باز اگر سوالی بود در خدمتم.

9 پسندیده

با تشکر و سپاس فراوان :rose: :rose:

3 پسندیده

کامبیز جان ما اومدیم بگو ببینم من برم سراغ گسترده خوانی یا learnrealenglish درس اولش خوندم ولی درس دومش خیلی اصطلاح داره که من متوجه منظور یسری اصطلاحات نمیشم چه کنم استاد

2 پسندیده