تفاوت influence و move چیست؟

سلام
تفاوت عبارت‌های زیر در چیست؟ با اینکه هر دو به معنی «تحت تاثیر چیزی یا کسی قرار گرفتن» هستن.

1. To be influenced by…
  2. To be moved by…

سلام دوست عزیز
درسته که هر دو عبارت “To be influenced by” و “To be moved by” برای بیان تحت تاثیر قرار گرفتن استفاده می‌شن، ولی تفاوت‌های ظریفی بینشون وجود داره که معنای دقیق رو مشخص می‌کنه:

1. شدت تاثیر:

عبارت “To be influenced by” معمولاً برای تاثیرات ملایم‌تر و غیرمستقیم‌تر استفاده می‌شه. یعنی چیزی یا کسی به طور نامحسوس روی افکار، احساسات یا رفتار شما تاثیر می‌ذاره.

• مثال:
    “I was influenced by my parents’ advice when I chose my career.”
    (من موقع انتخاب شغلم تحت تاثیر نصیحت‌های پدر و مادرم قرار گرفتم.)

عبارت “To be moved by” معمولاً برای تاثیرات عمیق‌تر و مستقیم‌تر استفاده می‌شه. یعنی چیزی یا کسی به طور قوی روی احساسات شما تاثیر می‌ذاره و باعث ایجاد واکنش احساسی در شما می‌شه.

• مثال:
    “I was moved by the speaker’s passionate speech.”
    (من از سخنرانی پرشور سخنران متاثر شدم.)

2. نوع تاثیر:

عبارت “To be influenced by” می‌تونه برای تاثیرات مثبت و منفی استفاده بشه. یعنی چیزی یا کسی می‌تونه باعث بشه شما نظرتون رو عوض کنید، رفتارتون رو تغییر بدید یا کار جدیدی انجام بدید.

• مثال:
    “I was influenced by the positive reviews of the movie, so I decided to see it.”
    (من تحت تاثیر نظرات مثبت فیلم قرار گرفتم، بنابراین تصمیم گرفتم آن را ببینم.)

عبارت “To be moved by” معمولاً برای تاثیرات مثبت استفاده می‌شه. یعنی چیزی یا کسی باعث ایجاد احساسات مثبت مثل شادی، غم، همدلی یا الهام‌بخشی در شما می‌شه.

• مثال:
    “I was moved by the kindness of strangers who helped me after I got lost.”
    (من از مهربانی غریبه‌هایی که بعد از گم شدن به من کمک کردند متاثر شدم.)

3. نوع واکنش:

عبارت “To be influenced by” معمولاً به تغییر در افکار، عقاید یا رفتار شما منجر می‌شه.

• مثال:
    “I was influenced by my friend’s recommendation and bought the book.”
    (من تحت تاثیر توصیه دوستم قرار گرفتم و کتاب را خریدم.)

عبارت “To be moved by” معمولاً به تغییر در احساسات شما منجر می‌شه.

• مثال:
    “I was moved by the music and started to cry.”
    (من از موسیقی متاثر شدم و شروع به گریه کردم.)

لینک‌های زیر هم می‌تونه براتون مفید باشه.