موثر واقع شدن سایه افراطی

با سلام و خسته نباشید
من خودم اخیرا احساس ناخوشایندی نسبت به سایه زدن پیدا کرده ام.
احساس می کنم نه تنها از یکی دو ماه پیش تا حالا تلفظم بهتر نشده که هیچ، بدتر هم شده.
البته این در مورد مکالمه برعکسه.
می خواستم ببینم دلیلش اینه که من بیش از حد فایل صوتی رو گوش می دم و بیش از حد واسه سایه وقت میگذارم نتیجه عکس می ده (۴ روز هر روز ۱ ساعت) یا اینکه به خاطر اینه که دو درس رو با هم می خونم از “داستان های واقعی” یا اینکه نه دلیل دیگه ای داره؟
همچنین من در سایه تعاملی و باز گویی داستان و کلا speaking مشکل دارم ولی از یه طرف، listening و reading و تلفظ من خوبه (که اخیرا احساس میکنم reading و تلفظم بدتر شده) چه مشکل خاصی در این میان وجود دارد؟
لازم به ذکر است که من از اردیبهشت ماه زبانشناس را آغاز کرده ام و فراز و فرود های زیادی داشته ام (بطوریکه برخی اوقات ۱ هفته کامل زبان نمی خواندم و هفته بعدش هم نهایتا ۴ روز آن هم ۲۰ دقیقه)
و همچنین در طول این ۱۱-۱۰ ماه من داستان های بچگانه کوتاه، داستان های بلند بچگانه و نیمی از داستان های واقعی را به اتمام رسانده ام و تازه از بهمن ماه شروع به زبان خواندن منسجم (رعایت اصول سایه و پنج استراتژی مکالمه ) کرده ام.
درحالیکه در ۹ ماه اول نه سایه و نه ۵ استراتژی را هیچ یک را اجرا نمی‌کردم.
در ضمن برنامه زبان خواندن من به این صورت می باشد. منظور از A و B دو درسی است که من آنها را با هم دیگر همزمان می‌خوانم:
برنامه خواندن داستان های واقعی من:
۱. ترجمه فقط لغات A , B
۲. ترجمه اصطلاحات A و تسلط به متن و ترجمه با گوش دادن
۳. ترجمه اصطلاحات B و تسلط به متن و ترجمه با گوش دادن
۴. سایه سرعت آرام A + (تمرین سایه سریع همان درس)
۵. سایه سرعت آرام B + (تمرین سایه سریع همان درس)
۶. ۲روزسایه با متنA،≈مرورB
(برای سایه ها از دو روش کامل و تعاملی استفاده میشود.)
۷. ۲روزسایه با متنB،≈سایهA
۸. ۲روزسایه بی متنA،≈سایهB
۹. ۲روزسایه بی متنB،≈سایهA
۱۰. روخوانی وسخنرانی متنA,B
(بازگویی داستان رو به خاطر عدم توانایی در speaking فعلا توی برنامه ام قرار نداده ام.)
۱۱. زمان آینده، حال استمراری A,B
۱۲. ماضی استمراری، حال کامل A,B
۱۳. ۶ روز کل بوستر ها
۱۴. مرورA,B
کلش میشه ۲۳ روز برای دو درس
خواهشاً این برنامه جدید که تازه از بهمن استفاده اش میکنم رو مورد بررسی قرار دهید (قبل بهمن ماه اصلا سایه و پنج استراتژی مکالمه رو استفاده نمی کردم)
و اما وضعیت من رو متوجه شده‌اید حالا می خام چیزایی که به من با این وضعیت اضافه شدن رو از اردیبهشت تا حالا بگم:
فوایدی که با این برنامه نصیبم شده:
۱. بالا رفتن چشمگیر دایره لغات و توانایی استفاده آنها (به طوری که قبلاً اگه ۳٪ بود الان شده ۳۰٪!!!)
۲. تداوم قدرتمند بودن در listening
۳. افزایش توانایی درک سخنان لیسننینگ هایی که عین جت حرف می زنند.
۴. افزایش توانایی ها در reading و تلفظ (که از وقتی برنامه جدیدم رو پس از آشنایی با سایه و پنج استراتژی مکالمه طراحی کردم، ضعیف شدن)
ضرر هایی که از این برنامه نصیبم شده:
۱. کم گرفتن در دروس شیرین و جذاب دینی و آمادگی دفاعی!
با تشکر از اینکه حوصله کردید متن منو خوندید
خواهشمندم علت افت سطح speaking، reading و تلفظم رو بعد از اجرای اصول سایه و پنج استراتژی مکالمه از نظر خودتون بیان کنید.
خسته نباشید.

1 پسندیده

۲ نکته به ذهن من میرسه.

۱- شما در هنگام سایه زدن با حالت خودآگاه و توجه به جزئیات این تکنیک رو اجرا میکنید که باعث میشه به شما استرس وارد بشه

۲- شما به پلاتو رسیدین و احساس میکنین که درجا میزنین

خوندن همزمان چند درس با هم از نظر من که هیچ مشکلی نداره.

1 پسندیده

با سلام مجدد
من خودم طبق پاسخ شما به فردی که ازتون سوال پرسیده بود که میشه دو درس رو با هم خوند یا نه،
اومدم و این روش را برگزیدم و دو درس رو باهم می‌خونم.
و اما سوال:
من بعضی وقت ها اونقدر گوش می‌کنم به فایل تا اینکه حفظ می شوم بعدش دیگه وقتی می خونه من به متن توجه نمی‌کنم انگار از خودم ذهنی و حفظی می گم. آیا این مشکلی داره؟ اصلا به خاطر همین من دو تا درس رو با هم می خونم که دو درس زیاد باشه و مغزم قاطی کند و نتواند حفظ کند و من مجبور شوم که به متن و آن‌چیزی که گوینده می‌خواند توجه کنم.
بالاخره آیا وقتی که از خودم بدون توجه به متن در حالیکه در دنیای خیالات خویش در حال پروازم، از حفظ سایه می‌زنم هیچ کمکی نمی کنه دیگه؟ یا نه؟
در کل هنگام سایه زدن من به نکات سایه زدن توجه نمی کنم کار خودم رو می کنم ولی موضوع اینه که اگه حواسم پرت باشه و به گونه ای از حفظ سایه بزنم تاثیر سایه رو از بین می بره یا نه؟

1 پسندیده

حالا الان من موندم با این وضعیت چی کار کنم!

1 پسندیده

بله طبیعیه که همینطوره. شما باید به هرحال یک سختی به ذهنتون وارد بشه. مثل ورزش که میگن اگر بدن خسته نشه یعنی قوی نمیشه، اینجا هم اگر تقریبا سایه زدن هیچ بار ذهنی برای شما نداشته باشه، تاثیر آنچنانی هم نداره. شما بعد از این مرحله بایستی روخوانی و بازگویی رو در پیش بگیرین.

توی بحث یادگیری زبان انگلیسی و نظریه داده های ورودی گفته شده که بایستی هر چیز جدیدی که کار میکنین یه ۱۰ درصد براتون جدید باشه تا فرایند یادگیری به خوبی انجام بشه. اگه یک چیزی رو ۱۰۰ درصد بلد باشین، تکرار اون چیزی رو به شما اضافه نمیکنه. در مورد شرایط شما هم تقریبا همین موضوع صادق هست.

1 پسندیده

پس در کل برنامه ذکر شده که مورد پسند من می‌باشد زیاد اشکالات چندانی ندارد …

درست است؟

1 پسندیده

من که مشکل خاصی نمیبینم.

1 پسندیده

بسیار سپاسگزارم از این که وقتتونو در اختیار من قرار دادید.

1 پسندیده