تالار زبانشناس

تلفظ th در were they

سلام، در جاهایی مثل were they یا is the یا what did they do? تلفظ th باید چطور باشه، مثل د که قبلا میگفتم باشه یا همون جوری که آقای هوگ در درس تلفظ thگفتن که باید زبون بین دندونا باشه.
ممنون

==================
این تاپیک مربوط به درس« درسنامه تمرین تلفظ » در نرم‌افزار «زبانشناس» است.
دوره: « تلفظ انگلیسی - بدون تلاش » فصل: « تلفظ TH »

1 Likes

صدای th به دو شکل متفاوت تلفظ می شود؛ یکی از آنها شبیه صدای ‘ ذ ‘ در زبان عربی است، در این صدا شما نوک زبانتان را پشت ردیف بالایی دندانها قرار می دهید. یک مثال در این خصوص کلمه they می باشد. علامت آواشناسی این صدا هم این است: /ð/
و تلفظ دیگر آن شبیه ‘ث’ در زبان عربی است. در این تلفظ نوک زبان بین دو ردیف دندان های بالا و پایین قرار می گیرد. و علامت آواشناسی آن هم /θ/ می باشد. یکی از کلماتی که این صدا در آن دیده می شود کلمه think است.

5 Likes

یکی از صداهایی که بسیاری از زبان آموزان با آن مشکل دارند TH است. تلفظ TH برای برخی از افراد آسان و برای بسیاری سخت است. در زبان انگلیسی دو نوعِ صدایِ TH داریم: تلفظ نرم و تلفظ زنبوری
در تلفظ نرم زبان در مقابل دندان بالا قرار گرفته و در حین تماس با دندان پایین، هوا با ضربه از گلو بالا آمده و از بین دندان های خارج می شود. این صدا در فونتیک با شکلِ T نشان داده می شود. در لغاتِ زیر TH صدایِ نرم دارد:

thank, threw, three, thick, thing

نوع دیگر تلفظِ TH صدای زنبوری است. در این نوع تلفظ، TH صدایی شبیه به وز وزِ زنبور یا مگس دارد. در این نوع تلفظ زبان نوکِ دندان های بالا را لمس می کند در اینصورت زبان باید پشت دندان های بالا قرار داشته باشد و نه در مقابل آن. همچنین زبان نباید با دندان های پایین تماس کامل داشته باشد بلکه باید فضایی بین آنها برای تولید صدای لرزه وجود داشته باشد. در این نوع صدا همانند صدای نرم باید هوا از بین دندان ها بیرون داده شود با این تفاوت که بر خلافِ تلفظ نرم هوا به صورت ضربه ای بیرون داده نمی شود بلکه در طول زبان حرکت کرده و با ایجاد لرزه در زبان از بین دندان ها به بیرون هدایت می شود. این صدا در فونتیک با شکلِ D نشان داده می شود. در لغاتِ زیر TH صدایِ زنبوری دارد:

that, there, although

بنابراین تفاوت اصلی بین صدایِ نرم و صدای زنبوری حالت لرزشی است که در صدای زنبوری وجود دارد یعنی هنگام تلفظ زنبوری اگر انگشت خود را زیر گلوی خود قرار دهید لرزش را احساس می کنید.

اینم توضیحی با جزئیات بیشتر :point_up_2::point_up_2::point_up_2::point_up_2:

6 Likes

بابت توضیح کاملتون ممنون

2 Likes

خواهش میکنم
خوشحالم به دردتون خورده

1 Likes

من فقط یه مشکلی که دارم اینه نمیتونم th. رو در جمله ای مثل What did they do به صورت زنبوری بگم، وگرنه did هم حالت زنبوری پیدا میکنه، هرچی هم به صحبت های انگلیسی گوش کردم th رو د میگفتن، اگه یه راهنمایی کنید ممنون میشم.

1 Likes

باید زیاد تکرارش بشه تا بهش عادت کنید. موقع تولید این دو صوت، نُک زبان می‌چسبه به دندان بالایی و اگه این نکته رو هنگام اداش رعایت کنید به تلفظ درستش دست پیدا می‌کنید.

2 Likes

برای یادگیری صدایِ TH توصیه می شود حتما از حالت بزرگ نمایی در تلفظ آن استفاده کنید. به این صورت که در هر کلمه، TH را به صورت اغرق آمیز تلفظ کرده و بقیه کلمه را به صورت عادی تلفظ کنید. این کار در یادگیری تلفظ صحیح TH بسیار مفید است. همچنین در نظر داشته باشید که ممکن است در روز های اول تلفظ صحیح کلمات کمی سخت باشد ولی بعد از چند روز و به مروز زمان به شکل صحیح تلفظ عادت می کنید. بنابراین تمرین زیاد همراه با بزرگنمایی در تلفظ TH شدیدا توصیه می شود.

1 Likes

بابت راهنمایی ممنونم،

2 Likes