تفاوت did و was چیست؟ از کدام یک استفاده کنیم؟

چه زمانی از did و چه زمانی از was استفاده میکنیم؟ فرق Did و Was چیه؟ چرا برخی از سوالا با was پرسیده میشه ولی بعضیا با did؟
چون هر دو فعل زمان گذشته هستن به همین خاطر برام سوال شد.

مثلا در مثال های زیر:

When did Sophie have to play Tiger Woods in golf?
Was Sophie worried or was Sophie happy?

======================
این تاپیک مربوط به درس «درس داستان کوتاه» در اپلیکیشن زبانشناس است (دوره «بسته ی انگلیسی قدرت»، فصل «مقدمه ای بر بسته انگلیسی قدرت»)

2 پسندیده

سلام
خود aj میگه رو گرامر حساس نشید و راجع بهش سوال نپرسید
اجازه بدید یادگیری گرامر ناخودآگاه اتفاق بیفته

3 پسندیده

اره.آقای ای جی دائم تکرار میکنه که حساس نباشید
منم اتفاقا دوست نداشتم فک کنم بهش ولی ی لحظه توجه کردم و همش ذهنم رو در گیر کرده به خودش:sweat_smile:

2 پسندیده

تا اونجایی که من میدونم
did و doesو… واسه انجام کاری گفته میشه
مثل جمله اولتون
یعنی فاعل جمله یه کاری رو انجام داده
یا میخواد انجام بده

کلا تو یه رنج هستند(کی درسش رو خوند.چه موقع بازی کرد.با کی رفت بازار.آخر هفته کجارفت و…)
did و … واسه وقتیه که میخواییم درمورد کاری که فاعل (که اینجا سوفیا فاعل جملمون هست)انجام داده سوال بپرسیم
did یه جور نشونس تو جمله که ما متوجه بشیم زمان جمله گذشته هست

اما توی جمله دوم did رو بکار نبرده چون ۱) در مورد کاری که کرده نمیخواد سوال بپرسه و ۲)خودمون توی جمله یه فعل اونم به زمان گذشته داریم(worred)پس نیازی به didنداریم

البته من جوابم در حد ساده بود:sweat_smile::sweat_smile:
بچه های حرفه ای که جواب بدن بیشتر متوجه میشین:wink:
و اگر اشتباه گفتم تصحیح میکنن:see_no_evil::see_no_evil:

1 پسندیده

ممنون مژده جان:smile:

1 پسندیده

دو نوع گذشته داریم.

گذشته ی ساده: Sophie had to play Tiger Woods
گذشته‌ی استمراری : Sophie was worried

برای سوالی کردن در مورد اول did رو میاریم اول جمله و فعل رو حال ساده به کار میبریم یعنی Sophie had میشه did Sophie have

برای سوالی کردن جمله دوم فقط کافیه جای فعل کمکی رو عوض کنیم

:slightly_smiling_face:

3 پسندیده

از طریق معنی کلمه did و was هم میشه فهمید

اون دومی گذشته استمراری نیست، جمله مجهوله

2 پسندیده

بله دقت نكردم. البته مجهول نيست بلكه worried صفته و در كل ميشه گرامر گذشته
Sophie was sad
Sophie was happy
Sophie was worried
Etc

3 پسندیده

عزیزم وقتی was و were داخل سوال داریم دیگ فعل نمیاریم اینا خودشون افعال tobe هستند
ولی did یک فعل کمکی هست و نیاز ب فعل اصلی داره

1 پسندیده

دو فعل was و did فعل‌های کمکی هستند که در ساخت بعضی از زمان‌های فعلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما تفاوت آن‌ها چیست و کجا کاربرد دارند؟ در ادامه می‌توانید کاربرد هرکدام و تفاوت was و did را بخوانید.

فعل was و کاربرد آن

فعل was گذشته‌ی ساده‌ی be به‌معنای بودن و وجود داشتن است. از این فعل برای ضمیر اول شخص مفرد یعنی I و سوم شخص مفرد یعنی he، she و it استفاده می‌شود.

هنگامی که در مورد واقعیت و حقایق شناخته‌شده در زمان گذشته صحبت می‌کنید، از این فعل گذشته استفاده کنید. مثلا:

اگر به فروشگاه رفته‌اید می‌گویید:

I was at the store.

من در فروشگاه بودم.

یا:

She was at the store.

او در فروشگاه بود.

راه دیگر برای استفاده از was، به‌کار بردن آن به عنوان فعل کمکی با فاعل مفرد در زمان گذشته‌ی استمراری است. فعل کمکی فعلی است که همراه با یک فعل دیگر استفاده می‌شود تا زمان خاصی را نشان دهد. در زمان گذشته‌ی استمراری در مورد اتفاقاتی که در گذشته، به‌صورت پیوسته جریان داشته صحبت می‌کنیم. مثلا:

I was searching for spices at the store.

من در فروشگاه دنبال ادویه‌ها می‌گشتم.

فعل Was در این جمله فعل کمکی است و برای این استفاده می‌شود تا بگویید که در گذشته در حال انجام چه‌کاری (searching) بودید.

ساختار زمان گذشته‌ی استمراری به‌ شکل زیر است:

subject + auxiliary be conjugated in Past Simple + main verb (present participle)

فاعل + فعل کمکی در زمان گذشته‌ی ساده (Past Simple) + اسم فاعل فعل اصلی (فعل با ing)

فعل Did و کاربرد آن

فعل Did گذشته‌ی فعل to do است و می‌تواند به دو صورت، هم فعل اصلی و هم فعل کمکی به کار رود.

فعل do در حالت گذشته برای تمام فاعل‌ها چه مفرد چه جمع به شکل did استفاده می‌شود:

I / you / we / they / he / she / it - did

I did my homework in a short time.

تکالیفم را در زمان کوتاهی انجام دادم.

We did everything we could to help.

ما هر کاری که می‌توانستیم برای کمک انجام دادیم.

فعل Did به عنوان فعل کمکی

برای اینکه سوالی را در قالب زمان گذشته بپرسید باید از فعل کمکی did در ابتدای سوال استفاده کنید و بعد از آن فاعل قرار می‌گیرد.

این فعل برای سوالی کردن فعل‌های بی‌قاعده و باقاعده استفاده می‌شود غیر از فعل To Be و افعال Modal Verbs مثل Can.

فعل‌های Do و Does که برای پرسش در زمان حال استفاده می‌شوند، برای سوالی کردن در حالت گذشته به Did تبدیل می‌شوند. مثال:

زمان حال:

Do they live in Spain?

آیا آن‌ها در اسپانیا زندگی می‌کنند؟

Did they live in Spain?

زمان گذشته: آیا آن‌ها در اسپانیا زندگی می‌کردند؟

فعل اصلی در این جمله یعنی فعل live، حالت پایه‌ی فعل یعنی مصدر بدون to است. فعل کمکی did نشان می‌دهد که این سوال برای زمان گذشته پرسیده شده است.

تنها تفاوت بین عبارت پرسشی در زمان گذشته و حال در سوال‌های بالا، تغییر فعل کمکی یا Do و Did است.

نمونه‌ای از چند سوال با Did

Did you visit a museum while you were there?

آیا زمانی که آنجا بودید از موزه دیدن کردید؟

Did the bus arrive late?

آیا اتوبوس دیر رسید؟

Why did you say that?

چرا این حرف رو زدی؟

جمع‌بندی؛ تفاوت was و did

با توجه به نکاتی که بالاتر گفتیم، این دو فعل هر دو می‌توانند هم به‌عنوان فعل اصلی و هم به‌عنوان فعل کمکی استفاده شوند. فعل was حالت گذشته‌ی to be و فقط برای اول شخص مفرد و سوم‌ شخص مفرد استفاده می‌شود. اما فعل did حالت گذشته‌ی فعل to do است. از آن در زمان گذشته‌ی ساده و برای سوالی کردن فعل در زمان گذشته‌ی ساده استفاده می‌شود. از این فعل برای تمام ضمایر استفاده می‌کنند.

منبع:

6 پسندیده