چگونه مطالعه کنم ؟ با تجربه ها نخونن

سلام و ادب ، درودی بس با انرژی
تاپیکی که ایجاد کردم کلا دوره انگلیسی واقعی ، قدرت ، بچه گانه و … رو شامل میشه .

اول از همه واقعیت تلخی که وجود داره یک روزی به حالت کسالت آور در رابطه با مطالعه زبان انگلیسی روبرو میشید . مخصوصا در رابطه با دوره ی های بالا .

سوال ) دوره های زبانشناس مشکل دارن ؟
خیر ، مشکل از خودت هست . وااای … چرا ؟ دلیل اصلی زندگی تک بعدی داری ، یعنی صبح رو با انگلیسی شروع میکنی ، عصر رو با انگلیسی میگذرونی ، شب رو هم با یادگیری انگلیسی تمام میکنی .
حقیقتی که وجود داره در هر کاری که به صورت تک بعدی عمل کنید گرفتار روزمرگی میشید .

سوال ) چیکار کنم ؟
تجربه ی شخصی من این بوده ، انگلیسی رو کنار کار دیگه یادبگیر مثلا رشته ی دانشگاهی که داره مقالات علمی رو مطالعه کن .
آشپزی میکنی با انگلیسی مخلوط کن .
ظرف میشوری با انگلیسی مخلوط کن .
ورزش میکنی با انگلیسی مخلوط کن .

سوال ) تکنیک های tprs رو کامل انجام بدم یا دلبخواهی ؟
دوست عزیز صادقانه میگم ، اگر تکنیک رو کامل و پله به پله انجام ندی به مقصد دیر خواهی رسید و در خودت پیشرفت آنچنانی احساس نمیکنی .
به خداوندی خدا قسم نمیخورم ولی سوگند یاد میکنم که در آموزشگاه های روز تکنیک tprs به متد رایج داره تبدیل میشه . به دلیل اینکه یادگیری از روی فیلم آموزشی و … به همین صورت هست .

سوال ) تمرکز خودم رو روی انگلیسی واقعی بزارم یا قدرت ؟
اول از همه ، اینکه دوستان میگن یکم از این یکم از اون کار اشتباهی هست . دوم انگلیسی قدرت رو وقتی مطالعه میکنید خوابتون میبره ولی از لحاظ ساختار گرامری چیزی بیشتر یاد میگیرید و پایه شما فوق العاده قوی میشه و دوره قدرت مثل آبخوردن و در حد داستان های بچگانه میشه .

نظر شخصی من اینه ، به دوره قدرت یا واقعی با توجه به سطحت اطمینان میکنی و برای تنوع سمت پادکست های ای جی هوگ میری یا میری سمت مطالعه ی کتاب یا هر چیزی که فکر میکنی حالت رو نسبت به انگلیسی خوب میکنه ، ولی یادت باشه اون چیز نباید تو رو به اجبار وادار به یادگیری کنه ، یاد میگیری که چیز بیشتر یادبگیری …

سوال ) احساس میکنم از لحاظ گرامر ضعیفم چیکار کنم ؟ برم دوره یا کتاب گرامر بخرم و شرکت کنم ؟
من میگم کتاب های گرامری به قول خارجی ها that’s bull sheet و شما کافی هست داخل گوگل سرچ کنی فرازبان یا اخواص ، این دو نفر من شنیدم عالی هستن مخصوصا فرازبان .

بعدش چیکار کنم ؟ دوباره میری همون قسمت داستان های واقعی رو میخونی و گرامر رو هم توجه میکنی تا جایی اینکار رو ادامه میدی که برات در حد یک نگاه کردن و مثل آب خوردن بشه .

مثلا بعضی از دوستان میگن ، کافی هست خودت رو در همون زمان قرار بدی بعد گرامر رو میفهمی ؟ برادر من ، خواهر من این میتونه درست باشه ولی وقتی طرف مقابل شناختی از زمان ها نداشته باشه میتونه همچین تجسمی داشته باشه ؟ خودتون جواب بدید .

سوال )لغات رو چگونه یاد بگیرم ؟
افعال ، افعال ترکیبی رو فقط در ساختار جمله یاد میگیرن .
لغاتی مثل سبزی و نمیدونم انواع نمیرو و رنده و … به صورت عکس .
اینکه گفته میشه از تجسم برای یاد گیری استفاده کنید ، درسته ولی زیاد به ذهنتون فشار نیارید ، خودش بهتر از شما میدونه چیکار کنه …

سوال ) آیا این اپلیکیشن آخره راه هست ؟
خیر ، نه تنها این اپ بلکه هیچ فرد متخصصی ، هیچ کلاسی نمیتونه ادعا کنه شما با اون میتونید انحصارا زبان یاد بگیرید، بنابراین مسئولیت یادگیری زبان رو به دوش زبانشناس نزارید بلکه به دوش خودتون بزارید .
زبانشناس تمامی ابزار ها ی ممکن رو باتوجه به توانمندی خودش قرار داده و چه چیزی بهتر از این انجمن و اپ اختصاصی …

سوال )چطوری درک اخبار رو بالا ببرم ؟

کاری نداره ، نه تنها برای اخبار ، بلکه برای یادگیری هر چیزی برید سراغ همون موضوع که دنبالش هستید مثلا برای اخبار برید سراغ BBC international یا برید press tv همون فرازبان که داخل یوتیوب هست یک بخش تحلیل اخبار داره .

سوال ) یاد بگیریم که چگونه یاد بگیریم ؟
بحث اصلی و بحث آخر
۱ خودت رو با خودت مقایسه کن . توانایی تو از لحاظ فکری ، مالی ، ژنتیک با طرف مقابلت متفاوت هست .

۲ خودت رو درگیر منابع نکن شک نکن همین روش tprs جزو بهترین روشهاست که برای آموزش سرباز های سرویس های اطلاعاتی برای رسیدن به تسلط بر روی چندین زبان استفاده میشه .

۳ از روند یادگیری خودت لذت ببر ، بخون که لذت ببری ، شک نکن که همه مثل شما نا امیدی رو تجربه کردن ، اگر نا امید نشی انسان نیستی . همه و حتی زرنگاش همه یک مدتی به روزمرگی افتادن و کار گل کردن یعنی بی هدف دور خودشون چرخیدن .

۴ احساساتی تصمیم نگیر ، اگر دیدی دیگه نمیتونی به هدفت فکر کنی، دیدی دنیا داره برات تیره و تار میشه ، نگو من رسیدم آخر خط ، چه معلوم شاید رسیدی به خود هدف ، شاید یک قدمیش هستی

۵ ویدئو های انگیزشی و جلسات موفقیت رو من اعتقادی ندارم چرا ؟ چون همون لحظه دارن با احساساتت بازی میکنن ، میگن بگو بخودت ، بخودت بگو دروغ ، خوددت سر خودت شیره بمال یا کلک بزن که تو میتونی ، تو میتونی . آره همه میتونن ولی آهسته و پیوسته .
تجربه من از ویدیو های انگیزشی به حدی رسیده که دیگه بهشون اعتقادی ندارم چون مدام داری به خودت دروغ میگی

۶ آهسته و پیوسته ، آهسته و پیوسته ، آهسته و پیوسته
مثلا : اگر داری خبر استیضاح ترامپ رو میخونی ، همون پاراگراف اول رو معنی کن و بیخیال بقیش شو ، میدونی چرا ؟ چون تحلیل اخبار در سطح پیشرفته قرار داره و جملات ایلتس داخلش به فراوانی یاد میشه . پس پاراگراف اول رو بخون و بعد به صوتش گوش بده .

۷ یادتون نره که یک بچه از دوران کودکی به مدت ۵ سال فقط داشته میشنیده و آزمون و خطا کرده .
دیدید بعضی بچه ها تو دوران کودکی خوندن و نوشتن رو سریع یاد گرفتن ، میدونید چرا ؟ نه به خاطر اینکه استعداد داشتن نه … به خاطر این بوده مادر ش بهش تمرین میداده ، باهاش کار میرده و این ۵ سال رو رسونده به ۳ سال یا ۴ سال .

در هر صورت گفتنی ها رو تا جایی که یادم بود نوشتم ، نمیدونم چرا ساعت ۱ بامداد ،یک شب مونده به یلدای ۳۰ ، ۹۸ این کار رو کردم . ناگهانی تصمیم گرفتم .
من آدمی هستم که که کم نوشته و کم صحبت کرده ، چون درون گرا بودم و هستم .
ولی
یادتون باشه کسی جز خودتون نمیتونه به خودتون کمک کنه ، چون اگر خودت خوبه خودت رو نخوای تو این دنیای مصرف کنندگی ، دیگران صلاح شما رو میخوان ؟ اگر دیدید یک آموزشگاه داره شما رو به شرکت در دورهای جور با جور تشویق میکنه بدونید که شما براش حکم بانک رو پیدا کردید البته بهتر بگم حکم گاو صندوق پر پول .

و نکته دیگه ، زمانی که دارید selfstudy میکنید باید مثل مربی عمل کنید که بهتون سخت میگیره .
خیلی وقت که آدم ها مربی سخت گیر بودن رو فراموش کردن …

ما که شب یلدا زیاد نداریم ولی شب آخر پاییزتون یلدایی
آرزوی موفقیت دارم ، فقط ۳ ماه دیگه به سال ۹۹

45 پسندیده

سلام و تشکر از بیان تجربیاتتون.

اینو واقعا قبول دارم :ok_hand::ok_hand::ok_hand:

هر چیزی به حدش خوبه. یک علت دلزدگی از این دست مطالب انگیزشی فالو کردن منابعیست که طبل توخالین. صرفا یچیزایی میگن جو زده کنن و تمام. اما هستن آدمایی که با تلنگر تو رو به مسیر میارن و همون تلنگرا ایجاد انگیزه میکنه.
از طرفی هم باید بدونیم قرار نیست این موارد سوخت ما برای مسیر باشه. سوخت اصلی همون تعهد و روش درسته. که شما اشاره کردید.
موفق باشید.

19 پسندیده

سلام دوست عزیز. خیلی تاپیک پر معنا و بجایی بود. چقدر بنده با فرمایشات شما موافق هستم … تمامی نکاتی که بهش اشاره کردید .‌… مخصوصاً در قسمت آخر که در مور self-study نوشته اید. چون خود بنده هم کلاس زبان نرفتم و اصلاً به موسسات زبان اعتقادی ندارم. ولی خوب مثل یک مربی به خودم سخت می گیرم و این متعهد بودن، لازمه پیشرفت است. البته این امر نیاز به برخورداری از انگیزه درونی بالا داره … که این انگیزه و علاقه من بعد از آشنایی و استفاده از زبان شناس، بسیار بیشتر شده است. :rose::rose::rose:

14 پسندیده

عالی بود ممنون از وقتی که گذاشتین برای راهنمایی ما وقتی که‌ خوندم نوشتتون رو جدا انگیزم بیشتر شد که از فردا بهتر شروع کنم بازم ممنون

12 پسندیده

سلام
چیزی که از دل براید لاجرم بر دل نشیند :dizzy:
دلنشین و قابل تامل بود
سپاس :rose: :rose:

13 پسندیده

سلام دوست گرامی صبحتون رنگارنگ :blossom::sunflower::hibiscus::rose::cherry_blossom::bouquet::tulip::rainbow::rainbow::rainbow::blossom::sunflower::hibiscus::rose::cherry_blossom:
تشکر بخاطر تاپیک پرمعنا و پرتعقلی :ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::blossom::sunflower::hibiscus::hibiscus::rose::rose::cherry_blossom::bouquet::tulip::tulip::cherry_blossom::cherry_blossom::rose::hibiscus::sunflower::sunflower::blossom::blossom::blossom::sunflower::rose::cherry_blossom::cherry_blossom::blossom::hibiscus::rose::rose::hibiscus::hibiscus::bouquet::cherry_blossom::rose::bouquet:
باآرزوی روزهای شیرین و پر از موفقیت :blossom::sunflower::hibiscus::rose::cherry_blossom::bouquet::tulip::bouquet::bouquet::cherry_blossom::rose::hibiscus::sunflower::sunflower::sunflower::blossom:

14 پسندیده

دوست عزیز از نظر من تک بعدی عمل کردن در زبان یعنی شما در یادگیری زبان فقط به یک روش عمل کنی مثلاً فقط کتاب بخونی و یا فقط فیلم ببینی در یادگیری زبان باید از چند روش استفاده کنید

کاملا مخالفم

کاملا موافقم این دقیقا bullsheet

[quote=“sohrabian, post:1, topic:30675”]
یادتون نره که یک بچه از دوران کودکی به مدت ۵ سال فقط داشته میشنیده و آزمون و خطا کرده .
quote/t
ذهن یک آدم بزرگسال با یک بچه فرق می‌کنه!!

8 پسندیده

سلام
چیزی به نام روش تک بعدی نداریم و من اصلا این حرف رو نزدم .
زندگی تک بعدی در یادگیری زبان انگلیسی یعنی فرض کنید دانشجو هستید و فقط ذهن و فکر تون شده یادگیری زبان انگلیسی و اینطور نباید باشه باید بین یادگیری و زندگی واقعی هماهنگی ایجاد کنید .
بنابراین چیزی به نام روش تک بعدی نداریم ، من تا حالا نشندیم . بلکه ازش به عنوان تک روشی یا چند روشی یاد میکنن .

در رابطه با کتاب گرامر ، منظورم کتاب هایی هست که کل تمرکز رو روی یادگیری صرفا گرامر قرار دادن ، در صورتی که روش رایج این هست باید گرامر رو در حد نیاز کن ( چون در ابتدای راه هستیم ) و بعد تمرکز اصلی رو روی دوره ی واقعی یا قدرت گذاشت .
مثلا در دوره واقعی اومدن و برای هر زمان محتوای مختص به خودش رو قرار دادن ، پس چه بهتر که گرامر اون زبان رو نختصرا بخونی و بعد بری سراغ اون زمان در دوره واقعی .

دقت داشته باشید که این دوره ها مکالمه محور هستن و نیازی به یادگیری گرامر ندارید و هدف این دوره ها افزایش اعتماد بنفس در دانشجو هست و برای نوشتن باید سراغ گرامر بریم در نوشتن یکی از مهترین قانون ها کشسانی به عقب هست .
که ازش به عنوان قانون طناب یاد میکنن .

کاملا به مثالی که میزنم دقت کن :
هر زمان دو جمله به هم وصل شوند که زمان جمله اول گذشته باشد ، جمله دوم هر زمانی که داشته باشد باید یک زمان به عقب برگردد :

پدرت گفت
Your father said

تو خونه هستی
Your are at home

حالا میخواییم بر اساس قانون طناب این دو رو به هم وصل کنیم
پدرت گفت شما خونه هستی
Your father said you were at home

کلمه are رو کشیدیم عقب و شد were

ایرانی ها جملات رو بعضی وقت ها اینجوری میسازن ولی وقتی طرف مقابل رو میبینی باید بگی ، پدرت گفت شما خونه بودی .

مثال دیگه :
My father said you had eaten your dinner
من هیچ نگفتم گرامر یاد نگیریم بلکه کاربردی یاد بگیریم و تا زمانی که شما صحبت کردن رو شروع نکنید گرامرش رو هم یاد نمی گیرید و برای نوشتن هم همینطور

شما گفتین ذهن کودک به انسان بزرگسال فرق میکنه !
دوست عزیز تر از جان ، شما این نکته رو در نظر گرفتی که اون کودک معصوم بنده خدا عقلش به مسائل بزرگتر نمیرسه و قابلیت تجزیه و تحلیل رو نداره در صورتی که شما اگر با روش درست یادبگیری در کمتر از ۲ سال به سطح بی ۱ یا بی ۲ میرسی .

در نهایت وقتی جملات کاربردی کلوکیشن ها رو یاد گرفتم بعد میتونم ادعا کنم که زبانم فول هست .
مثلا

Books can broaden my horizon
کتاب ها میتونن دید من رو وسعت بدن حالا شما بیا تکی تکی معنی کن جمله ساختارش میریزه بهم .

برای همین هست که میگم در قالب جمله و کالوکیشن

در ضمن اینکه میگیم بچه ۵ سال زبان یادگرفته و فلان اون نمیتونه تجزیه و تحلیل کنه ولی چیزی رو که در نظرش درست هست میرسونه ولی من عاقلم و در زمان ۶ ماه بیشتر از یک کودک میتونم منظورم رو برسونم .

من پیشنهاد میکنم به مدت ۶ ماه و مکالمه در روز ۳۰ دقیقه تسلط زبانی شما رو به حد خوبی میرسونه .

خوبه من گفتم در یاد گیری زبان خودتون رو با کسی مقایسه نکنید چون سطح مشکلات شما با بقیه فرق میکنه .

If you wanna looks for an excuse , let me don’t accept your excuse

16 پسندیده

خوب توضیح دادید البته من نظر خودمو دارم و می‌دونم که تمامی دوستانی که در تالار باهم همکارند قطعا از مواضع هم دفاع میکنند.
به امید موفقیت

8 پسندیده

آقا بیخیال خندان باشیم ، اقا نمیخواییم که مافیا را بندازیم .
به جان خودم فکر کردم آمریکا پشت این قضیه هستش میخواد بین من و شمار رو بهم بریزه . :upside_down_face:
این خوبه که همدیگر رو نقد میکنم .
به جان خودم اگر من رو نقد نمیکردید دوباره متن مکمل قرار نمیدادم . :upside_down_face:
تو سرویس های زبانشناس آزادی بیان وجوداره .

آقا منم براتون آرزوی موفقیت دارم
من گردنم از مو باریک تره

9 پسندیده

تنها چیزی که میتونم بگم
به شخصه روزی نیست که با این نرم افزار کار نکنم
در صورتی که در حال حاضر همه جور منابعی در اختیار دارم.و حداقل با ده نفر که آیلتس گرفتند صحبت کردم.و فکر میکنم یکی از دلایل پیشرفت هر سیستمی بازخوردیست که از جامعه اش میگیره
همه با هم دوستیم:pray::pray:

8 پسندیده

بسیار عالی و موشکافانه بود :ok_hand:

9 پسندیده

عالی بود
:rose::rose::rose::rose::rose::rose::rose::rose::rose::rose::rose:

4 پسندیده