من آمریکایی ام؛ چرا زبان فارسی رو یاد میگیرم

تصویر

سلام. من آمریکایی ام. تو امریکا بدنیا اومدم و هم اینجا بزرگ شدم. پدر و مادرم مهاجران افغانی هستن که همراه با خانواده شان. ملیتم آمریکایی و افغانیست، و از نظر فرهنگ هم افغانم و هم امریکایی. گاهی دوست ندارم بگم که از نظر فرهنگ امریکایی ام. ما افغان ها که تو امریکا زندگی میکنیم دوست دارم خیلی با فرهنگ باشیم و فرهنگمون رو نگه بداریم.

فقط ۲ سال پیش من نمیدونستم چگونه فارسی رو بخوانم و حتی درست حرف بزنم. یه روز داشتم تو یوتیوب میگشتم و یک آهنگ از خواننده محسن یگانه با اسم «بهت قول میدم» پیدا کردم. خیلی عاشقش شدم و بعدا میخواستم خط زبان فارسی رو یاد بگیرم تا بتونم متن آهنگ رو درک کنم. به شدید عاشق زبان فارسی شدم. معتاد یادگیری اش شدم و از آن پس همه آهنگ هایی که میشنیدم به فارسی می بودن. میخواستم بهش کاملا روان و مسلط شم و هنگام میخواستم که با خانواده ام، مخصوصا مادرم، بتونم گفتگو های پیچیده داشته باشم. واژگان فارسی ام خیلی ضعیف بود و نمیتونستم چیز های پیچیده به مادرم تعریف و توصیف کنم.

در طول سال اول یادگیری ام، من نمیتوانستم حرف زدن ایرانیان رو به هیچ وجه درک کنم. اما بیشتر درس خواندم و فیلم های دوبله شده رو با زیرنویس فارسی اش میخواندم و هر وقتی که یک کلمه یا عبارت درک نکردم، با استفاده از مترجم گوگل ترجمه اش میکردم. هر وقتی که متون فارسی میخواندم و با یک کلمه ناشناس روبرو میشدم، معنی اون کلمه رو تو یک فرهنگ جستجو میکردم تا متوجه میشدم.

الان سال دوم و نیم یادگیری ام است و من تعجب میکنم که الان میتونم به اسانی برخی از متون علمی و یا موضوعات مثل بهینه سازی سئو و غیره درک کنم. هم تعجب میکنم که الان دارم این متن را مینویسم. هرگز فکر نکردم که به یکی از اهدافم تا این حد میرسیدم، اما رسیدم. شاید شما مثل من با رسیدن به یکی از اهداف مهم تان مشکلاتی دارین. شاید شما مثل من با یادگیری یک زبان مشکلاتی دارین، یا شاید یک موضوع کاملا متفاوت از من. در هر صورت، میخوام بدونین که همه شما میتونین به هر هدفی که دارین، برسین. تسلیم نشوین. میدونم که شاید همین پیام رو بارها دیدین و تکراریه، اما حقیقته. منم باورم نمیشد تا اینکه اتفاقی برام افتاد؛ هنوزم فرق شماره ‘۷’ و ‘۸’ رو نمیدونم. فراموشش میکنم :frowning:

48 پسندیده

سلام به شما
بهتون تبریک میگم. پیشرفتتون عالی و چشمگیره، شما می‌تونید در کنارش کتاب داستان فارسی هم بخونید که بهتر از این هم بشید.

مرسی که تجربه‌تون رو با اعضای تالار به اشتراک گذاشتید.

موفق باشید :hibiscus:

19 پسندیده

ماشالا به شما دوست عزیز :clap::clap::clap::clap::clap:

13 پسندیده

سلام. خوش اومدید…آفرین به شما…دست مریزاد بر این پشتکار

جالبه…چطور با زبانشناس آشنا شدید!

بالاخره یه آمریکایی نیتیو پیدا شد…می خواستم بهتون پیشنهاد بدم که پارتنر زبانی هم بشیم اگه موافق باشید…ولی خب، :worried:

نوشتن تون که خیلی خیلی خوبه…من صحبت کردن افغانیا رو شنیدم…به عنوان یه فارسی زبان، خیلی خیلی مشخصه که افغانی هستن…ادای برخی کلمات و لهجه خاص شون

شما الان می خواید فارسی (ایرانی-دری/پشتو/؟) رو یاد بگیرید؟

حتما یه وویس کوتاه هم از خودتون بذارید اگه زحمتی نیست…هم فارسی و هم انگلیسی

!!! چرا خب؟

خوش شانسی شما اینه که والدین تون فارسی زبان هستن

و در آخر، موفق باشیدو به راه

پ.ن
تازه یادم اومد که می خواستم از دو/سه تا از تجربه هام با آمریکایی ها تو اسپیکی بنویسم…تصمیم کبری :joy:

14 پسندیده

سلام . بهتون تبریک میگم
خیلی عالی نوشتید :rose: و مشخصه پیشرفت خیلی خوبی داشتید
منم با نظر پری خانم @pari موافقم و به نکته ی خیلی خوبی اشاره کردن
حالا که به فارسی علاقه دارید از ادبیات فارسی ، خصوصا کتاب های داستان و آثار ادبی بهره ببرید
البته دقت کنید که ادبیات کهن فهمش برای خود ما فارسی زبانان هم گاهی سخته
ادبیات معاصر ( داستان ) برای یادگیری و فهم زبان فارسی بسیار عالیه
موفق باشید :rose:

اینها اکثرا ترجمه شده از زبان انگلیسی هستند
پیشنهاد میدم همون منابع انگلیسی رو مطالعه کنید

13 پسندیده

سلام
متن تایپیک تون رو خیلی روان نوشتید، پیشرفت تون عالی بوده

11 پسندیده

سلام به شما
چقدرم نوشتارتون خوبه
آفرین :clap::clap::clap:

11 پسندیده

سلام دوست عزیز
این همه پشتکار نشان از قدرت شما میده
امیدوارم به مابقی اهدافتون برسید…:rose::rose:

9 پسندیده

اره لهجه‌ اصلی فارسیم افغانیست و تلفظم مثل اوناست. من میتونم لهجه ایرانیان رو تقلید کنم، اما البته اشکالات داشته میباشه.
دلیلی وجود داره که چرا فارسی‌ام پیش اونقدر ضعیف بود و این است که واژگان فارسی که تو خانوادمو استفاده میکردیم و آنچه من میشنیدم خیلی ساده بود. ایرانیان که کشورشان خیلی پیشرفته‌ست و همه باسواد هستن از زبان‌شان خیلی خوب استفاده میکنن. افغان ها که تو کشور خطرناک بدنیا اومدن و بزرگ شدن، که در آن نتونستن مدرسه برن از خطر طالبان و موشک ها و اکثر‌شان بی سواد هستن، از زبان‌شان کاملا استفاده نمیکنن چراکه نیاز نداشتن کلمات پیچیده یاد بگیرن و بگوین. حالا با اینکه واژگانم به فارسی خیلی گسترده و دارای کلمات پیچیده‌ست، مادرم اکثر این کلمات پیچیده رو یاد نگرفته است چراکه بیسواد است و مدرسه نرفت.

و ما که افغان هستیم هم پشتو یاد داریم. به پشتو شاید سی و پنج در صد مسلطم چراکه حرفه‌شان رو درک میکنم اما نمیتونم حرف بزنم

و با اشاره به پیشنهاد شریک زبان «partner» من حالا نیاز ندارم که فارسی‌ام خیلی از طریق پیام دادن تمرین کنم، اما اگه کمک با انگلیسی میخوای میتونم کمکت کنم در آینده

15 پسندیده

اسمم طارقه :grinning_face_with_smiling_eyes: از عربی مشتق شده

8 پسندیده

متشکرم…همون اول که پروفایل تون رو دیدم کلا منصرف شدم :joy: . بازم ممنونم از لطف تون

8 پسندیده

سلام آقای طارق، خوش اومدید،

شما با سرافرازی به ملیت افغانستانی خودتون افتخار کن :muscle:
خوشحال شدم که ملیت دیگه ای تو این تالار داریم :blush::star_struck:

10 پسندیده

خانم هستن فکر میکنم یا آقااا؟؟؟؟

واای سوتی دادم انگار

6 پسندیده

سلام خوش امدید :tulip:
افرین به شما چقد روان نوشتید :ok_hand:

9 پسندیده

سلام دوست عزیز
پیشرفت چشمگیری داشتید در این مدت 2.5 سال، تبریک میگم بابت پشتکارتون :muscle:
چقدر خوب میشد میتونستیم از تجربیات و حضورتون (به عنوان یک آمریکایی) در تالار زبانشناس استفاده کنیم.
و در مقابل ما هم به شما برای پیشرفت زبان فارسی تون کمک می کردیم :blush:

14 پسندیده

خانم، شک نکن :grin::grin::joy::joy:

7 پسندیده

سلام خیلی عالی نوشتین آفرین به شما🌹
بهتون تبریک میگم
مرسی بخاطر اشتراک تجربه و احساس خوبتون :heart_eyes:
امیدوارم همواره موفق باشید

8 پسندیده

فک نکنم سوتی داده باشی
تا اونجایی ک من میدونم طارق اسمی پسرونس :smiley:

8 پسندیده

سلام.ممنون از شما که ما رو تشویق میکنید تا انگلیسی یاد بگیریم فقط یه سوال. بغیر از شما در آمریکا چند نفر مشغول یادگیری زبان فارسی هستند و به چه هدفی میخوان فارسی یاد بگیرن؟

7 پسندیده

آنلاین در سک شبکه اجتماعی با این “دیسکورد” یک سرور برای یادگیری فارسی وجود داره. در اون مردم از کشور های دیگری دارن فارسی رو‌ یاد میگیرن. تو امریکا تعداد مردم که هوس دارن و مایل به یادگیری فارسی هستن خیلی کمه. من با یک آنلاین در اون سرور آشنا شدم و فارسی تاجیکی رو تو تاجیکستان یاد گرفت و با یه زن تاجیکی ازدواج کرد و بعدا اونا به ایران کوچ کردن. هنوزم اینجاست تو دانشگاهو رشته تحصیلی‌اش ادبیات فارسی‌ست

یک دیگه نفر است و فارسی رو برای خواندن اشعار یاد میگیره. یه پسر پاکستانیه.

12 پسندیده