تالار زبانشناس

بی خوابی از استرس زبان

از استرس زبان بی خوابی کشیدین؟
۴ صبحه و مغز مغشوشم اجازه خواب نمی ده
چه راهکارهایی برای استرس زبان داشتید؟
تلاشم نتیجه دلخواهم رو به ارمغان نمیاره

10 Likes

وااااای :joy::joy::joy:
آقای سبحانی @asobhani-lte :joy: یعنی عنوان این تاپیک شما رو دیدم، یهو زدم زیر خنده. :joy::joy::joy:
من تا الان داشتم زبان می خوندم، اومدم تالار یکم خستگی در کنم، این تاپیک شما منو نابود کرد! :joy::joy::joy:
پس چرا من استرس ندارم؟ حالا جدای از شوخی، من زبان رو برای خودم به صورت لذت توی رندگیم درآوردم. منم نیاز شدید به مدرک تافل دارم. ولی در این باره، اصلاً هیچ استرسی در من نیست. اصلاً وقتی با زبان مشغولم، همه استرس و غم و غصه های زندگیم رو فراموش می کنم.
کلاً ماها که از مغزمون زیاد کار می کشیم، خوابمون مختل می شه. نمونش من. من از اواخر کارشناسی، دیگه کم خواب شدم و دیگه خوابم درست نشد.
البته دوری مسیر دانشگاه هم بی تاثیر نبود. پنج ساعت مسیر رفت و برگشتم از خونه تا دانشگاه بود. ساعت پنج صبح باید بیدار می شدم. یعنی من تو این یازده سال، فرسوده شدم.

18 Likes

سلام

برای اینکه عجله می کنید و میخواید که راه صد ساله رو یک شبه برید
یادگیری زبان چیزی نیست که در مدت زمان کوتاه بشه انجامش داد و میشه گفت هیچوقت هم نمیشه به طور 100 درصد یادش گرفت.
توصیه میکنم در طول هر روز سعی کنید یک مقدار خییییییلی جزیی بهتر از دیروزتون باشید.
من حس میکنم عجله برای به سطح بالا رسیدن و همینطور کمال گرایی باعث استرس شما شده.

آهسته برید، اما پیوسته.

25 Likes

منم اوایل مثل شما شدم دلیلشم آقا فرزاد گفتن عجله کردن ، کل اطلاعات انگلیسی قورت دادن اونم یه شبه :grin:
:point_left: یک ساعت قبل خواب انگلیسی رو بزارید کنار، به جای زبان، آهنگ آرامبخش، پادکست فارسی گوش بدید اجازه بدید مغز شما آروم بگیره و برای خواب آماده بشه.
روز بعد با حال خوب و مغز آماده دریافت اطلاعات جدید باشه، به کارهاتون برسید کلی مطلب جدید بفرستید به حافظه اتون

11 Likes

سلام آقای سبحانی
نمیدونم با تکنیک مایندفولنس آشنا هستین یا نه، این تکنیک به آروم کردن ذهنتون کمک میکنه. گوگلش کنید کلی اطلاعات بهتون معرفی میکنه که موثرند.
بی خوابی خیلی وحشتناکه. من دو سال میانگین خوابم ۳ تا ۵ ساعت در شبانه روز بود و یادمه ۱ هفته تمام هم شبا اصلا نخوابیدم و روزم ۲ ساعت میخوابیدم :expressionless:
به استرستون بگین آخرش که چی، خودش درست میشه :grin::grin:

13 Likes

سلام
این تاپیک شما منو یاد جوونیای خودم انداخت
من زمانی که 14 سالم بود کلاس زبان میرفتم ولی چون مستاجر بودیم هر چند سال که خونمون روعوض میکردیم منم آموزشگاه زبانم عوض می شد و دوباره یا یه سطح پایین تر می افتادم یا کلا کتاب و متد و … عوض می شد
یه شب منم از استرس خوابم نبرد
این فکر افتاده بود تو سرم که اگه همون کتاب قدیمی رو الان ادامه داده بودم تا سال دیگه میرفتم سطح سطح تافل و ایلتس و خودم رو سرزنش می کردم که چرا ادامه ندادم و اینجوری شد و …
اون موقع من سنی نداشتم کسی هم از ناراحتی من خبر دار نشد که بهم بگه بچه جون اینکه تو زودتر کتاب تموم کنی و بررسی بالاتر مهم نیست مهم اینه که تو یاد بگیری
از مسیر یادگیری لذت ببرید واقعا زبان ارزش استرس نداره
راستش من از زبان بری پرت کردن حواسم از چیزای استرس زا استفاده می کنم

11 Likes

سلام
استرس از رخ‌دادن چه چیزی دارید؟ برای اینکه استرس‌تون از بین بره کافیه که بذارید اون اتفاق بیوفته… همین!

(*البته بعضی اتفاقا اونقدر خطرناک و مهیب‌اند که نباید اتفاق بیوفتن، اما چیزی مثل زبان اونقدرا نمیتونه خطرآفرین باشه)

گاهی اوقات از ایده‌آل‌گرایی یا هر چیز دیگه ای، به وسواس میوفتیم که خودمون هم میدونیم خوب نیست…بهترین راهکار درمان این جور استرس‌ها و وسواس‌ها، اینه که بذاریم تا برخلاف ایده‌آل‌مون اتفاق بیوفتن

مثلا کسی که زیادی دوست داره همه چیز تر و تمیز باشه، باید سر تا پاش کثیف بشن تا بفهمه که با مثلا یه حموم رفتن و شستن لباس‌ها توسط ماشین لباسشویی (!) همه کثیفی ها از بین میرن، پس زیادی نگران نباش!
:wink:

12 Likes


جالب اینجاست یکیش بی انگیزگی هست کناریش استرس هست
به نظرم باهم تعامل کنید تا به تعادل برسید⁦🙏🏻⁩😅

10 Likes

واااااای :joy::joy::joy::ok_hand::ok_hand:
عالی بود :joy::joy::joy:
من یکی به شخصه نمی تونم با بی انگیزه ها تعامل کنم :joy::joy::joy::raised_hand::raised_hand::raised_hand:

8 Likes

⁦🙏🏻⁩‌😅 ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

6 Likes

دارم یک قمار بزرگ روی زندگی و جوونی و آینده می کنم که خیلیش به موفقیت زبانم بستگی داره
با حرفای همتون موافقم اما زمان کمی در اختیار دارم‌
کمتر از دو ماه چون GRE هم در پیشه :fearful:
مرسی از همه شما به حرفاتون خوب فکر می کنم و اصلاح می کنم خودم رو

9 Likes

ان‌شاءالله که در همه زمینه‌های زندگی‌تون موفق باشید :hibiscus:

من معمولا در این جور مواقع دو تا کار رو انجام میدم که خیلی خیلی بهم انرژی میده و خیلی گذر زمان رو برام کند میکنه تا بتونم با خیال راحت به هدفم برسم:

۱. استراحت دادن به جسم و روان؛ مثلا یه روز رو‌بطور عمد بیخیال میشم و میرم کارایی که زیاد مربوط نیستن رو انجام میدم(جای شما بودم شاید یه کتاب فارسی میخوندم یا یه فیلم با دوبله فارسی میدیدم یا شاید از خونه میزدم بیرون میرفتم برا خودم میگشتم)

۲. (شاید این مورد رو دوست نداشته باشین ولی از این مورد بیشتر انرژی گرفتم تا مورد قبلی»») می‌شِستم یه گوشه‌ی خلوت و یکم قرآن میخوندم، یا به چندتا صوت قرآن گوش میدادم… این واقعاً روح و روان آدم رو جلا میده

منتظر خبرهای خوبِ دوماه دیگه‌تون هستیم :wink:

9 Likes

سلام
من دقیقا میفهمم شما رو،منم در حال انجام یه تغییر بزرگم،منم دارم قمار میکنم و دقیقا زمان کمی هم برا آزمون تافل و هم برا Gre دارم و مثل شما خیلی استرس دارم،اصلا درست حسابی شبها نمیخوابم ،همش فکر میکنم که میتونم موفق بشم یا نه،کلی مقاله انگیزشی میخونم، هر ماه مسافرت کوچولو میرم تا حال و هوام عوض شه، هر روز برنامه ریزی میکنم، ورزش میکنم،شنا خیلی ارومم میکنه،و اینکه نزارم افکار منفی ضربه فنی ام کنن،چون وقتی سراغم میان و درگیرم میکنن، چند روزی هم خواب ندارم هم کارایی، امیدوارم هم خودم و هم شما و کسایی که مثل ما هستن زودتر راه حل مناسبی برا رسیدن به ارامش بیشتر پیدا کنن.

8 Likes

اگه مثل من دچار اختلال اضطراب فراگیر هستید و استرستون بیشتر از حد معمول هست طوری که ترس از احتمال وقوع هر چیز کوچیک ناخوشایندی، تعادل زندگیتونو بهم میزنه و جسارت ریسک و امتحان و تجربه رو ازتون میگیره، در وهله ی اول نیاز به یه روانکاو خوب یا مطالعه در این خصوص دارید که کمکتون کنه دلایل اون اضطراب رو توی درونتون بشناسید و کنترل کنید و در مرحله ی بعد بهترین راه حل مواجهه با ترس هاتونه که چندان اسون نیست اما شدنیه.
سال گذشته بیش از شش ماه این استرس زبان بمن اجازه ی پیشرفت نمیداد و زندگیمو مختل کرده بود. هر چی بیشتر سعی میکردم کمتر نتیجه میگرفتم و حالم بدتر می شد. اما حالا دانشجوی اینترنشنالم و رشته ی مورد علاقه م رو دارم میخونم. زبانم پرفکت نیست اما با آرامش و حوصله هر روز بیشتر پیشرفت میکنم چون تونستم با ترس هام مواجه شم و به استرسم غلبه کنم.
میدونم گفتنش به اندازه ی انجام دادنش آسون نیست اما من تونستم و وقتی یکی میتونه کاری رو انجام بده، پس اون کار غیرممکن نیست. شما هم میتونید.

5 Likes

واقعا همینجوری است نباید در یادگیری زبان عجله کرد عجله در هر کاری نتیجه معکوس میدهد پله پله و آروم جلو برید و امیدتون به خدا باشد قطعا پیروزی با شماست متد ای جی را فراموش نکنید قوی ترین متد در جهان است

5 Likes