شما عضو کدام دسته اید ؟

سلام

همه ما از طریق حواس پنجگانه (دیداری، شنیداری، لامسه ای، چشایی و بویایی) با محیط اطراف خود ارتباط برقرار می کنیم.
از دیدگاه NLPتمامی تجربه های ذهنی ما نیز از طریق دیدن، شنیدن، حس کردن، بوییدن و چشیدن شکل می گیرد.
NLP می گوید که ما نه تنها از طریق حواس پنجگانه اطلاعات را جذب می کنیم، بلکه از طریق هر یک از این حواس وقتی اطلاعات بیرونی را دریافت می کنیم، آن را مجسم و تحلیل می کنیم و به دنبال آن واکنش نشان می دهیم.

این روند به صورت خودکار در ذهن ما صورت می گیرد. ذهن ما، بلافاصله پس از دریافت اطلاعات بیرونی، آن را در قالب همان حس شروع به کدبندی می کند.

مثلا اطلاعاتی را که از طریق چشم دریافت می کنیم، ذهن آنرا به صورت تصویر کدبندی می کند. به همین ترتیب اطلاعات شنیداری به صورت صدا و کلمه و اطلاعات حسی (مانند سرما، گرما، غم، شادی و …) به صورت احساس در ذهن ما کدبندی می شوند. همین فرایند با دو حس بویایی و چشایی نیز مصداق دارد.
ذهن ما همانطور که اطلاعات را به همان صورتی که دریافت کرده ایم در درون خود کدبندی می کند، همانطور نیز در زمانی که بخواهیم این اطلاعات را به یاد آوریم، به همان شکل قبلی یعنی تصویر، صدا و احساس در ذهن ما به یاد می آورد.

ما از طریق مراجعه به ذهن می توانیم هم خاطرات گذشته را به یاد آوریم و هم به آینده ای فکر کنیم که هنوز اتفاق نیفتاده است.
براساس آموزه های NLP، ذهن می تواند خاطرات گذشته و اتفاقات آینده را با هم تلفیق کند، مقایسه کند، تصمیم بگیرد و رفتار ما را مشخص کند.

هر رفتاری که می خواهیم انجام دهیم، ابتدا در رابطه با آن فکر می کنیم و سپس آنرا اجرا می کنیم.
فرآیند تصمیم گیری و انجام کار در بسیاری از مواقع به صورت [ناخودآگاه] انجام می گیرد. این فرآیند شامل تجسم اقدامی است که می خواهیم انجام دهیم و سپس به دنبال این تجسم، دست به کار می شویم.

در واقع تجسم های درونی نقش مهمی در تصمیم ما برای انجام کار دارند.
مثلا اگر بخواهیم خانه ای را خریداری کنیم، قبل از اقدام به خرید خانه مورد نظر در ذهن خود ویژگی های این خانه را تصور می کنیم.
سپس به بنگاه معاملات ملکی مراجعه می کنیم و برخی از ویژگیهای خانه مورد نظر را به اطلاع می رسانیم.
مشاور نیز به فایلهای موجود در دفتر خود نگاه می کند و براساس خواسته ما پیشنهاداتی را ارائه می دهد.
حالا زمانی که از خانه های معرفی شده دیدن می کنیم، آنها را با توجه به خصوصیات خانه ای که قبلا در ذهن داریم مقایسه می کنیم و سپس تصمیم به خرید یا عدم خرید خانه می گیریم.
NLP اعتقاد دارد ما از چهار طریق یا سیستم تصویری عمده ، اطلاعات را دریافت و رمز پردازی می کنیم
1- دیداری ( بصری)

2- شنیداری (صوتی )

3- حسی ( لمس ، احساسی و جنبشی )

4 – منطقی

ویژگی افراد دیداری

1- سرو بدنی راست
2- چشم ها کمی متوجه بالا
3- تنفس سطحی ولی از ناحیه بالای ریه ها
4- سرعت در کلام
5- سرعت در پردازش افکار
6- جلوی صندلی می نشینند .
7- منظم و مرتب هستند
8- چون به کمک تصاویر موضوعات را به یاد می آورند بنابر این اصوات مزاحم ، حواس آنها را پرت نمی کنند
9- استفاده از جملات بصری مثل من می بینم که خوب غذا می خوری
10- به ظاهر چیزها اهمیت می دهند.

شنيداري

ویژگی افراد شنیداری

1- چشم ها به طرفین متمایل است
2- تنفس از فاصله وسط سینه
3- صدا زود حواس آنها را پرت می کند
4- با آب و تاب حرف می زنند ولی صدایشان ضرب آهنگ دار نت دار است
5- کاملا حواسشان به تحسین، تقدیر و تشکر
6- از طریق تکرار حرف یا شنیدن مطلب می آموزند و از شنیدن حرفها لذت می برند
7- موسیقی یا حرف زدن با تلقین را دوست دارند
9- علاقمند به شنیدن باز خورد حرف های خود از جانب دیگران
10- استفاده از جملات شنیداری مثل « من شنیدم دیروز برای تو …»

images

ویژگی افراد حسی

1- چشم ها به پائین و سمت راست
2- تنفس از انتهای ریه ها . بالا و پائین رفتن شکم آنها در تنفس تا حدی مشخص است
3- آهسته و عمیق حرف می زنند و با مکث و حو صله صحبت می کنند.
4- به پاداش های فیزیکی و لمس بسیار علاقمندند.
5- در جریان مکالمه دوست دارند نزدیک فرد مقابل باشند.
6- بیشتر از طریق انجام یک عمل ، لذت می برند.
7- از جملات حسی مثل «احساس می کنم تو … » استفاده می کنند.
8- بیشترین تصادفات رانندگی در این تیپ اتفاق می افتد. بدلیل تاخیر در تصمیم گیری

:thinking:خوب حالا که فهمیدیم جز کدوم دسته ایم به قول ای جی از این مطالب در فرایند یادگیری زبان استفاده می کنیم
می دانیم که همه افراد به صورت یکسان یاد نمی گیرند . با توجه به اظهارات زیر متوجه می شوید که جز کدام دسته از گروه یادگیری هستید و رفتار یادگری خودتون را بر همان اساس شکب دهید .ضمنا متد های یادگیری سایر گروه ها را هم امتحان کنید حتی اگر این متد ها در وهله اول برای شما بیگانه باشد !!!
این کار می تواند به صورت غیر منتظره برای شما نتایج یادگیری خوبی به همراه داشته باشد تست زیر را انجام دهید
می توانید چند گزینه را انتخاب کنید در هر گروه که بیشترین گزینه را انتخاب کرده باشید شما عضو همان دسته هستید

گروه شنیداری :ear: :ear: :ear:
الف)می توانید سخنرانی ها را خوب دنبال کنید و به محتوای آن دقت کنید
ب)کتاب های تمرین شنیداری را با میل گوش می کنید و یا اجازه می دهید دیگران برایتان توضیح دهند
ج) یک زبان بیگانه را سریع گوش می کنید
د)در زبان فارسی یا شنیدن لهجه های مختلف مشکل کمی در فهمیدن دارید

گروه دیداری و خواندن :eyes: :eyes: :eyes:
الف)با میل می خوانید و محتوا را با چشم ظضبط می کنید
ب)می داندی که در چه صفحه ای یک واژه نوشته شده و قبل و بعد آن چه می آید
ج)با یک نگاه کلمات جدید را به کمک یک تصویر ذهنی یاد می گیرید
د)قواعد دستوری را چند بار می خوانید

گروه نوشتاری :writing_hand: :writing_hand: :writing_hand:
الف)کلمات اصلی را علامت می زنید و جداگانه یاداشت می کنید
ب)با میل تمرینات کتبی را انجام می دهید
ج)مایلید خیلی زود بتوانید ایمیل هایتان را به زبان جدید بنویسید
د)لیست واژگان و بازی فکری با کارت را دوست دارید

گروه عمل کردن و صحبت کردن :lips: :lips: :lips:
الف)مایلید یک زبان جدید را به صورت فعال به کار ببرید
ب)مایلید افرادی را که زبان خارجی را به عنوان زبان مادری صحبت می کنند بیشتر بشناسید
ج)ترجیحتان صحبت کردن است و در وهله اول به دستور صحیح توجهی ندارید
د)لغات و جلات جدید را با اجرای نقش آزمایش می کنید
امیدوارم مطالب فوق کاربردی باشه
به نظرم الان خیلی خوب متوجه میشیم که چرا کدینگ هایی که برای حفط لغات معرفی می شوند چه تصویری و چه متنی برای بعضی از افراد مفید اند و برای برخی نه
منتظر نظر شما برای اولین مقاله ام هستم

16 پسندیده

سلام
خیلی خوب و مفید بود
من یجورایی هم دیداری و هم منطقی‌ام (!)

این جور مطالب برای شناخت خود خیلی مفیدن، و واقعا ممنونم که این مطلب ارزشمند رو به اشتراک گذاشتین

البته من، چند سال پیش یه نوشته ای در همین زمینه خوندم، و دیدم رو بالکل عوض کرد، قبل از اون نوشته هر جا که در یادگیری احساس ضعف میکردم، فکر میکردم که مشکل از منه، و من قدرت پردازش ذهنی‌م کم شده
اما بعد از دقت و بررسی در شیوه دانش‌آموزی‌م فهمیدم که بعد از مدت‌ها در فضایی قرارگرفتم که شیوه‌ی استاد(بنابر تقسیم بالا) شنیداری‌ه و من کاملا یه مطلبی رو بصورت دیداری میتونم درک و تحلیل کنم، نه شنیداری…لذا مثلا نمراتم از ۱۹ و ۲۰ به دره‌ی ۱۳ و ۱۴ سقوط آزاد کردن

اینکه آدم در فضایی قرار بگیره که نتونه بهره علمی کافی داشته باشه، بشدت میتونه آسیب بزنه، نمونه‌ش خود من که از نظر درک ذهنی بشدت آسیب دیدم و توانایی حل مساله‌م ضعیف ضعیف شده

کلا اینکه بخوایم روش خودمونو به یکی دیگه تحمیل کنیم، خیلی خیلی بده… به هرکی هم که این مطلب رو بگیم، میگه بهونه نیار، مشکل از خودته :neutral_face:

6 پسندیده

دقیقا با شما موافقم
منم شنیداری ام و همیشه تو دانشگاه و مدرسه سر همین موضوع یک سری از دروسی که نیاز به مطالعه داشت را دیرتر یاد میگرفتم اگر سر کلاسی هم غیبت می کردم که تا اخر عمرم اون مبحث را یاد نمیگرفتم ولی کافی بود یکبار یه مطلبی را از دهن یه نفر بشنوم محاله یادم بره :wink:

5 پسندیده

اینا همه‌ش بهونه‌ست، مشکل از خودتونه :grin::grin:

4 پسندیده

دقیقا :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

4 پسندیده

سلام تست خوبی بود
من هم شنیداریم هم دیداری :expressionless:
تو مدرسه بیشتر دیداری بودم یبار کاج برده بودم مدرسه به معلم زیست میگفتم قسمتایی که تو کتاب هسو بم نشون بده تا یاد بگیرم بنده خدا پیچوند منو :joy:
ولی مثلا یکی بم یچی بگه رو یادم نمیره الان مثلا همه مکالمه هایی که امروز با اطرافیان کردم مو به مو یادمه :expressionless:
من پنجا پنجاهم آیا :confused:

4 پسندیده

سلام عزیزم
در واقع همه ما تمامی این موارد را داریم ولی یکی از این موارد پررنگ تر از بقه هست و همینجوری به ترتیب کمرنگ تر میشن مثلا من
40درصد شنیداری ام
30 درصد عمل کردن و صحبت کردن
20دیداری و خواندن
10 درصد نوشتاری

4 پسندیده

والا با این ویژگی ها نمی دونم باید فکر کنم روش :sweat_smile::joy:

5 پسندیده

سلام ممنونم مقاله ی خوبی بود
من جزو افراد بصری و شنیداری هستم و همیشه کنفرانسی یا کلاسی اگه باشه صندلی جلو می نشینم و…

1 پسندیده