چالش شدت زمستانه ❄

:green_heart: :crescent_moon: :blue_heart:

.
.
.

.
.
.

.
.
.

:green_heart: :crescent_moon: :blue_heart:

6 پسندیده

:sunflower: :books: :blossom:

.
.
.

:sunflower: :books: :blossom:

7 پسندیده

سلام .الان توی این سطح کتاب های راونشناختی و غیر داستانی رو چند در صد متوجه میشید؟

6 پسندیده

سلام آقا سجاد :yellow_heart: :sunflower:

راستش نمی تونم عدد دقیق و یکسانی برای همه این کتاب ها بدم. فکر کنم بالای هفتاد و پنج یا بالای هشتاد درصد باشه. یه سری موضوع ها که تا حد زیادی باهاشون آشنا هستم رو خوب مسلماً، تو کتاب های انگلیسی هم راحت تر و بهتر متوجه می شم و می خونم. مثل کتاب های مربوط به روانشناسی، روانپزشکی، یادگیری و آموزش یا حتی رسانه. ولی مثلاً کتاب هایی با موضوعاتی مثل فیزیک و نجوم و اختر شناسی یا انسان شناسی، برام سخت تر و چالشی تر هستند. کلاً زیاد دشواری ندارم موقع خوندن این کتاب ها.

بعد یه چیزی هست که بنظرم باید توجه کنیم، اینه که نباید این فرض رو داشته باشیم که مثلاً اگه دو نفر تو یک چهارم اول سطح چهار برنامه هستند، پس از نظر توانایی ها و مهارت های زبانی، دقیقاً مثل هم دیگه هستند و عمل می کنند. مثلاً بعضی ها راحت راضی می شن لغت های هایلایت آبی رو سریع سفید کنند یا از لایتنر خارج کنند یا می بینند معنی لغت رو تو متن یادشون می یاد، اون رو سفید می کنند. ولی بعضی ها یه خورده محتاط تر یا وسواسی تر عمل می کنند و تا همه معانی و کاربرد های اون کلمه رو یاد نگیرند، اون رو سفید نمی کنند یا از لایتنر خارج نمی کنند … یا وقتی می بینند اون لغت سفید های قبلی رو فراموش کردند، مجدداً وارد لایتنر می کنند تا خوب یادشون بگیرند و براشون فعال بشه … یا حتی بعضی افراد، خارج از این برنامه هم زبان می خونند و کار می کنند و وقت جداگانه می زارند.

بعد همون طوری که خود شما هم می دونی، این کتاب ها، از ساختار های نوشتاری و گرامری پیچیده ای برخوردار هستند و بنظر من، برای درک خوب اونها، دانش گرامری قبلی، کاملاً لازم هست (برخلاف حرف بسیاری از مربی های محترم زبانشناس). من خودم یه موقع هایی که یه جمله یا حتی یه پاراگراف از متن رو خوب متوجه نمی شم، از دانش گرامری قبلی خودم کمک می گیرم و جمله رو از نظر گرامری تحلیل می کنم تا به معنی اون پی ببرم. خوشبختانه یا متاسفانه، برای درس زبان تو کنکور مقاطع مختلف، مجبور بودم خیلی گرامر بخونم (جدای از بحث لغت). حتی من در حین خودن متن این کتاب ها، به ساختارهای گرامری، نوشتاری و نکته های زیر اونها هم توجه می کنم و این خیلی برام مفید بوده تا حالا. یعنی سعی می کنم بیشتر به صورت فعالانه بخونم، نه صرفاً منفعلانه.

حالا من شرایط شما رو نمی دونم که آیا اصلاً گرامر خوندی یا نه و اگر هم خوندی، به صورت خودآموز بوده یا به کمک کلاس زبان بوده.

ولی یه کاری که برای خودم تو این زمینه خیلی مفید بوده (مخصوصاً اون اوایل شروع کار با برنامه)، این بوده که کتابی رو اگه می دیدم برام یه مقدار چالشی هست یا سبک نوشتاری نویسنده برام جالب هست یا حتی لغت های تخصصی اون کتاب رو دوست دارم، اون کتاب رو فشرده خوانی می کردم.

برای نمونه، این کتاب “تسلط” از اولین کتاب هایی بود که من تو زیبوک رفتم سراغش و فشرده خوانی اش کردم. حتی یه سری لغت های سفید این کتاب رو دو بار لایتنری کردم و تنها به یه بار هم، بسنده نکردم تا خوب یادشون بگیرم و برام فعال بشه.

.
.
.

:blue_heart: :books: :sunflower:

9 پسندیده

سلام.نه منظورم این نبود .اخه دیدم کتابا رو لغاتشو کامل سفید نمیکنید .و متعجب شدم چون خودم تا تمامی لغات رو سفید و لایتنر نزنم بیخیال نمیشم.
بعد من خیلی دلم میخواد که کتاب های روانشناختی و بهبود فردی رو بخونم .وای خوب سطحم ۴ هست و یکم سخت هست .میخواستم بدونم وقتی شما رسیدین سطح ۴ اپ کدوم کتاب ها نسبتا برای شما اسون بوده و محتوای راحت تری داشته نسبت به بقیه کتاب ها.

7 پسندیده

یکم شاید از نظر لغت اذیت بشی. خوب من حین شروع کار با برنامه، سطح زبانم مبتدی نبود و خیلی لغت ها رو از قبل می دونستم.

ولی بازم داری سطح رو مبنای کار خودت قرار می دی. می گم نباید سطح رو مبنای کار خودمون قرار بدیم. من از همون اول های سطح سه رفتم تو زیبوک. اگر می بینی می تونی متن این کتاب ها رو متوجه بشی، خوندنشون رو شروع کن.

پست اول این تاپیک قدیمی از من رو نگاه کن. ببین تو شات خودم تو صفحه اول برنامه، تصویر چه کتاب هایی هست، با اینکه اون موقع سطح سه بودم.

اگر می خوای اسم ببرم، علاوه بر اینها.

.
.

شات می زارم ازشون تو اینجا. بزار خوب فکر کنم ببینم اون موقع، کدوم ها آسون بوده برام! :grin:

7 پسندیده

:blue_heart: :crescent_moon: :cherry_blossom:

.
.
.

:blue_heart: :crescent_moon: :cherry_blossom:

6 پسندیده

:blue_heart: :green_heart: :yellow_heart:

.
.
.

:blue_heart: :green_heart: :yellow_heart:

7 پسندیده

:dizzy: :cherry_blossom: :star2:

.
.
.

:dizzy: :cherry_blossom: :star2:

6 پسندیده

:cherry_blossom: :books: :sparkling_heart:

.
.
.

:cherry_blossom: :books: :sparkling_heart:

6 پسندیده

:revolving_hearts: :sparkling_heart: :revolving_hearts:

.
.
.

:revolving_hearts: :sparkling_heart: :revolving_hearts:

6 پسندیده

:blossom::sunflower::cherry_blossom:

.
.
.

.
.
.

.
‌.
.

:blossom: :sunflower: :cherry_blossom:

6 پسندیده

:blue_heart: :crescent_moon: :sparkling_heart:

.
.
.

:blue_heart: :crescent_moon: :sparkling_heart:

7 پسندیده

:cherry_blossom: :dizzy: :two_hearts:

.
.
.

.
.
.

:cherry_blossom: :dizzy: :two_hearts:

7 پسندیده

:blue_heart: :books: :green_heart:

.
.
.

:blue_heart: :books: :green_heart:

8 پسندیده

سلام آلهه خانم :blossom::cherry_blossom::cherry_blossom: یک سوال .
به نظرتون چه زمانی کتاب های غیر داستانی رو شروع کنیم تا زود تر پیشرفت کنیم ؟ آخه من تو شات های قدیمی تالار ، می‌دیدم خود شما زمانی که سطح ۳ بودید کتاب های غیر داستانی سنگینی رو می خوندید. من خودم الان دارم یکیشون رو می‌خونم و می خواستم از شما راهنمایی بگیرم .
با تشکر :cherry_blossom::cherry_blossom::rose::rose:

@elahehvelayati

8 پسندیده

سلام و شب بخیر
الهه جان این گزارش اولین روز من
از شاخص لغتم نمیذارم چون صفره و چون خیلی وقته لایتنرم رو مرور نکردم اکثر لغات رو ‘نمیدانم’ زدم که مجدد برام مرور بشن.
چیزی که در نظر دارم حداقل یک ساعت مطالعه کتاب و مرور روزی ۵۰ لغته. باتوجه به برنامه کاری به همین راضیم :blush:

9 پسندیده

سلام به شما :cherry_blossom::blossom: عجب آواتاری دارید :cherry_blossom::rose:چرا آخه کل پشتیبانی زبانشناس سطح ۵ هستند ؟ :joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy:

8 پسندیده

هر کی اواتار سطح شیشو به من طفل معصوم نشون بده میره بهشت :expressionless::joy:

8 پسندیده

سلام آقا ابوالفضل… آره؟ :smile:
آواتار من با شروع به کار ثابت شد. انشالا رشد میکنه کم کم :blush:

9 پسندیده