استفاده از کلمات جدید در اسپیکینگ

سلام دوستان
مشکل اصلی من اینه که کلمات جدید رو تو متن که می بینم بلدم
ولی متاسفانه برای مکالمه نمی تونم ازشون استفاده کنم و یادم نمیمونه
پیشنهادی ندارید برای رفع این مشکل؟

1 پسندیده

سلام دوست خوبم
لطفا بفرمایید سطحتون چیه؟ کدوم دوره رو میخونید؟ در کنارش بازگویی هم انجام میدین یا خیر؟
البته توجه کنید وقتی لغاتی رو نتونید به زبون بیارید ممکنه اون لغات فعال نباشن.
هر لغت در ذهن ما باید یه پروسه رو طی کنه تا به لغت فعال تبدیل بشه. خیلی ساده اینجوری:
۱. نمیدانم ( وقتی لغت رو برای بار اول می‌بینید)
۲. کمی میدانم ( چند باری لغت رو دیدید اما مفهومش یادتون نیست)
۳. میدانم ( وقتی میخونید یا می‌شنوید بلدید - که اصطلاحا میشه لغات غیر فعال)
۴. مسلطم ( که میتونید ازش استفاده کنید چه در قالب مکالمه، چ نوشتار - که میگن بهش فعال)
کلا آدما دایره لغات غیر فعالشون بیشتر از فعالشونه چون ما بیشتر میفهمیم و هر کدوممون استایل مکالمه خاص خودمون رو داریم.
برای طی کردن این پروسه باید تکرار کافی داشت. و لغات رو در قالب های مختلف دید، ممکنه شما یه لغت رو یه بار ببینید و فعالش کنید ولی ممکنه یکی رو مجبور باشید ۱۰۰۰ بار ببینید و تکرار کنید تا فعال شه
در اپلیکیشن زبانشناس سیستم خیلی خوبی برای یادگیری و فعال کردن لغات قرار دادیم.

8 پسندیده

به این خاطر دقیقا من به دوستانم همیشه توصیه میکنم که لغت رو یا داخل متن یاد بگیرند یا اگر حتما میخوان کتاب لغت بخونن, روش فله ای پیش بگیرن, منظورم از فله ای اینه که به کمیت اهمیت بدن و انتظار نداشته باشن به صرف خوندن لغات به کیفیت و تسلط کافی برسن

دوتا کاری که میشه برای افزایش سطح کیفی لغت خوندن داشت اینه که یک اون رو در منابع مختلف ببینی و دو تمرین کافی در موضوعات مختلف داشته باشی و درواقع #نیاز رو حس کنی

مثلا من امروز که تمرین اسپیک تافل میکردم میگفتم independent study made students more mutivated

ولی عصر دیدم ای جی هوگ از کلمه generate استفاده میکنه و خب بهتره به جای made بگم generate

خب؟ درواقع نیاز و درکنارش برخورد داشتن با لغات در کنارهم به اکتیو شدن اون کمک میکنن, امروز نیاز من generate رو برام فعال کرد, پس شمام سعی کن تمرین کنی تا متوجه بشی به چیا احتیاج داری, بعد موقع گوش دادن اونا رو گلچین کن.

4 پسندیده

سلام
خیلی ممنون از پاسخگوییتون
سطح من متوسط و B هستش
دوره بیشتر زبان قدرت ولی منابع دیگه رو هم خیلی استفاده میکنم
درسته
پس باید زیاد از متون مختلف استفاده کرد تا کلمات تو ذهن تثبیت بشن
بعضی از کلمات مثل good یا great مترادف های زیادی دارند ولی برای مکالمه فقط همین دو تا کلمه تو ذهن آدم نقش می بنده
و یه چیز دیگه هم هس
شما یه متنی رو میخونی و چند تا کلمه ی جدید می بینی و اون کلمه ها رو فقط همون روز استفاده میکنی چون روز بعدش با یه متن جدید و یه سری کلمات جدید رو به رو میشی و کلمات قبلی از یادت میره

1 پسندیده

درسته
چه جالب
پس هرچه بیشتر تمرین مکالمه و در کنارش ریدینگ های بیشتری بخونیم ، مکالمه امون قوی تر خواهد شد
در مورد مثالی که زدید ، یه سری کلمات هستند که توی همه جا به کار میرند و حتی خود نیتیوها بیشتر از اون کلمات استفاده می کنند که فک کنم بهشون بگ common words مثل همین make
فک کنم استفاده ی زیاد ازشون اشکالی نداشته باشه
چون ممکنه کلمه ای که میخوایم به جاش بکار ببریم کاربرد درستی توی اون موقعیت و جمله نداشته باشه
البته این نظر بنده اس
سپاسگزارم از وقتی که برای پاسخگویی گذاشتید

2 پسندیده

اره این کلمات متداولن, و خب استفاده ازشون راحته
ببشتر منظور من از مثال توضیح مفهوم حس نیاز و ارتباطش به گسترده گوش دادن بودن

چون شما اگه فقط تنها نیاز رو حس کنی نمیتونی کلمات خوب پیدا کنی, یا اگه فقط گسترده گوش بدی بازم بدون حس نیاز سخت میتونی بینشون گلچین کنی و سبد کلمات اکتیوت رو بزرگتر کنی

اما ترکیب این دوتا باهم خیلی میتونه باعث بشه توجهت به شنیده هات یه توجه انتخابی و ارادی باشه و سریعتر جواب بگیری.

1 پسندیده

برای همینه که تاکید میشه مثلا برای همین انگلیسی قدرت حداقل هر درس یک هفته خونده بشه. چون ذهن شما یک هفته در معرض همین کلمات قرار میگیره و رفته رفته در ناخودآگاه شما شکل میگیره

4 پسندیده