معرفی مستند 🎞

نمیدونستم، متشکرم که گفتی :pray:t4: :sunflower:

آره، موافقم :+1:t4:
واقعا مستند خوب و قشنگیه

آرزو جان، معرفی خیلی خوبی بود :white_check_mark:
اتفاقا قصد داشتم اینو هم معرفی کنم
خودم هم از دیدنش خیلی لذت بردم
هرچند واقعا بعضی جاها دیگه خیلی خطرناک می شد و اینهمه ریسک غیر ضروری بنظر می رسید

5 پسندیده

من کاکا سیاه تو نیستم
I’m not your negro
بر اساس کتاب این خانه را به یاد داشته باش نوشته جیمز بالدوین
کارگردان رائول پک ت
انتشار سال ۲۰۱۶
برنده بهترین مستند سال ۲۰۱۶ جشنواره تورنتو
دومین فیلم برتر سال ۲۰۱۶ به انتخاب وبسایت متاکریتیک
این مستند در کمتر از دو سال یازده جایزه بین المللی گرفت
.
راوی این فیلم مستند ساموئل ال. جکسون است. فیلم در مورد تاریخ نژادپرستی در آمریکا است. داستان فیلم شکل گرفته از خاطرات جیمز بالدوین از رهبران حقوق شهروندی، مالکوم ایکس، مارتین لوتر کینگ جونیور و مدگار اورس می‌باشد.
I_Am_Not_Your_Negro

7 پسندیده

رازهای پنهان اسکناس دلار
Secrets of the Dollar Bill
ساخت کانال هیستوری
ساخت ۲۰۰۹
۴۵ دقیقه
حتما شنیده اید که دلار آمریکا پر از راز و رمز و نشانه ها و سمبل هاست. تمامی جزئیات در آن به دقت شمرده شده و اعداد آن با هم نسبت های خاصی دارند. گفته شده که اسکناس یک دلاری ایلات متحده دقیق ترین، حساب شده ترین و پر رمز و راز ترین اسکناس دنیا است. دلیل بکار گیری اینها هر چه بوده سال هاست ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده. در این مستند کارشناسان و مورخان در این مورد صحبت می کنند.

6 پسندیده

مستند زندگی پنهان سگ ها
رازهای زندگی سگ ها
the Secret Life of Dogs
سگ ها اولین حیواناتی بودند که اهلی شدند. از آن زمان هزاران سال می گذره و امروزه سگ به دوست و همراهی بی نظیر تبدیل شده
اما واقعا چقدر ما اونها رو می شناسیم؟ :thinking:
برای همه ما پیش اومده که سگ هامون کاری کنن که دلیل اش رو نمی فهمیم، حتی گاهی از دیدن برهی کارهای اونها غافلگیر و سورپرایز بشیم
دیدن این مستند رو به اونهایی که به نحوی با سگ ها سر و کار دارند توصیه می کنم
یک مستند کوتاه اما بسیار آموزنده، دیدنش برای کسانی که سگ دارند از اوجب واجباته
پشیمون نمیشین

8 پسندیده

تاپیک فوق‌العاده مفیدیه.
با اجازه منم یه مستند معرفی کنم. جزو محبوب‌های منه.

The Game Changers (2018)

این مستند درباره‌ی ورزشکارانیه که بر خلاف باور عمومی که بدون گوشت نمی‌شه زندگی و فعالیت سنگین کرد، ویگِن (ما می‌گیم وِگان) شدن و باور دنیا رو درباره‌ی گیاه‌خواری و عدم مصرف گوشت و لبنیات و در کل پروتئین حیوانی تغییر دادن. (خوشبینانه دارم می‌گم تغییر دادن؛ وگرنه کسی باور نمی‌کنه می‌شه گوشت نخورد و زنده موند)

8 پسندیده

ممنون بابت معرفی مستند :pray:t4: :sunflower:
جالبه
حتما باید ببینمش :white_check_mark:
یه سیاهپوست بوکسور آمریکایی هم بوده که در طول زندگی اش فقط نان و خیار خورد! علیرغم این هیکل بزرگ و تنومند و زور زیادی هم داشت. دنبال اسمش گشتم پیدا نکردم.
هرچند بنظرم رژیم غذایی متعادل و متنوع بهتره
گیاه خوار بودن خیلی سخته و نیاز به اطلاعات بالایی در مورد مواد غذایی داره، اما واقعا ما نیازی به اینهمه ترکیبات گوشت و … از حیوانات نداریم. ضمن اینکه دور ریز هامون رو هم باید کم کنیم.

4 پسندیده

فقط نون و خیار؟ تمام عمر؟ حتی شب‌ها هم نمی‌رفته سر یخچال؟ شک دارم. :expressionless:

توی مستند هم می‌گه که تنها ویتامینی که گیاهان ندارن، ویتامین ب12 ـه. که اون فقط توی گوشت هست. البته می‌شه مکمل و قرصش رو خورد.

3 پسندیده

دوباره سلام.

خیلی وقت پیش یه مستند دیده بودم که برای هر سلیقه‌ای نیست، ولی من خیلی دوست داشتم.

An Idiot Abroad (TV Series 2010–2012)

این مستند 20 قسمتی، ماجرای آزاردهنده‌ی سفر «کارل پیلکینگتون» به عجایب هفت‌گانه است. کارل یکی از دوستان قدیمی «ریکی جرویس» (کمدین انگلیسی) ـه که تهیه‌کننده‌ی برنامه‌ی رادیویی ریکی بود. این بشر انقدر آدم ساده و گاهی خل‌وچلیه که همیشه ریکی به عنوان یه آدم عجیب و مسخره با کله‌ی گرد پرتقالی‌شکل به مردم معرفیش می‌کنه. نظرات مسخره و گهگاه توهین‌آمیزی که توی برنامه‌ی رادیویی می‌داد باعث شد ریکی ازش برای سرگرم کردن خودش و ساختن مستند استفاده کنه. این مستند سعی نمی‌کنه بگه سفر عالیه، دنیا قشنگه؛ این مستند سفر یه آدم غرغرو به دنیای ناشناخته‌ایه که ریکی عمداً مجبورش می‌کنه بدی‌ها و زشتی‌های دنیا رو بیشتر بچشه (از خوردن حشره توی چین تا تبعید کردنش به یه جزیره‌ی بدون سکنه و امکانات)، تا هم خودش بهش بخنده، هم ببینه دیدگاه‌های این آدم با سفر عوض می‌شه و آدم فهمیده‌ای می‌شه یا نه.
خیلی از مردم انگلستان معتقدن کارل انقدر که نشون می‌ده احمق نیست. و شخصیت ساختگی‌ایه که ریکی برای تلویزیون ساخته و کارل فقط بازیگرشه. ولی هنوز کسی مطمئن نیست.

اگر فیلم‌ها رو بدون زیرنویس دنبال و نگاه می‌کنید و قصد دیدن این مستند رو دارید، خودتون رو برای ناامیدشدن از سطح زبان خودتون آماده کنید. لهجه‌ی کارل متعلق به منچستر انگلستانه که خیلی لهجه‌ی غلیظیه و خیلی طول می‌کشه تا بهش عادت کنید.

(شاید بعد از دیدن این مستند از ریکی جرویس بدتون بیاد، ولی بر خلاف شخصیت آزاردهنده‌اش، ریکی خیلی آدم فهمیده‌ایه. فقط عقیده داره که هیچ شرایط و هیچ موضوعی برای «شوخی و طنز» بزرگ نیست که آدم اونو به سخره نگیره. ریکی فقیر بزرگ شده و الان ثروتمنده و دنیا رو مثل بقیه نمی‌بینه. گاهی باید صورت ترش نکرد و به زندگی خندید، به خدا، به مردم، به حماقت، به هوش، به ثروت و به فقر، حتی به مرگ فقط خندید)

امیدوارم اگر این مستند رو می‌بینید، به اندازه من لذت ببرید. (این مستند تصاویر زننده هم داره)

5 پسندیده

سلام :raised_hand:t4:
معرفی خیلی خوب و قشنگی بود :+1:t4:
خیلی، واقعا لذت بردم از خوندنش :white_check_mark:
و حداقل یک قسمتش رو خواهم دید
اینطور که شما گفتی احتمالا خوشم نیاد
ولی بخاطر معرفی خوب تو و اینکه درک بهتری ازش داشته باشم حداقل یه قسمتش رو خواهم دید
متشکرم :pray:t4: :deciduous_tree:

2 پسندیده

فدای تو آقا بهزاد. :hibiscus:

پس پیشنهاد می‌کنم قسمت 00 که فقط 20 دقیقه‌است و معرفی برنامه‌است رو ببینی. البته اونقدر هم که من بد معرفی کردم این مستند بد نیست (در واقع نمره‌ی 8.3 از 10 گرفته). کلمه‌ی احمق فقط اغراقه توی عنوان مستند. کارل متفاوته. غرغروئه.
معرفی‌های شما رو وقت کنم می‌بینم. ممنون از به اشتراک‌گزاریشون. البته سیاره‌ی زمین رو دیدم و بی‌نظیره.
روز خوبی داشته باشی.

2 پسندیده

نظر لطفته
ممنونم :pray:t4: :sunflower:
خیلی خوشحالم از اینکه با دوستانی مثل شما تو تالار آشنا شدم
احتمالا ایده خوبی باشه که یه روز تعطیل جمعی از بچه های عضو یه جا جمع بشیم، همدیگه رو از نزدیک ببینیم.
@aFsaneh_boroumand
نظر شما چیه خانم برومند؟

4 پسندیده

Path of the Souls
گذرگاه ارواح
کارگردان ژانگ یانگ

گروهی از بودائیان یک روستای دور افتاده و فقیر نشین در تبت تصمیم می گیرند به یک سفر روحانی به معبد بزرگ لهاسا پایتخت مقدس کوهستان تبت بروند. روش کار به این صورت است که هر هفت قدم سه بار دستکش چوبی را بهم بکوبند و روی زمین دراز کشیده پیشانی به زمین بزنند و دوباره ایستاده و همین عمل در کل مسیر تکرار می شود. در تمام طول مسیر زائر باید برای تمام جهان دعا کند
!!!
این مستند سفر واقعی این گروه را روایت می کند. نقش بازی کردن یا بازیگری در کار نیست، هر آنچه می بینید واقعیت دارد. این سفر یک هزار و دویست کیلومتر است و سه ماه تا لهاسا طول می کشد. گروه چند ماه در لهاسا اقامت و کار می کند تا پول ادامه سفر به کوه مقدس کانگ، پول تعمیر تراکتور، هزینه برگشت و مقداری پول برای تقدیم هدیه به معبد بزرگ را تهیه کند
!
در طی این سفر یک زن حامله هم هست! یکی از شگفتی های این سفر همین زن حامله است، تعریف نمی کنم لو نرود، ولی برایتان عحیب خواهد بود.
یکی از اعضا هم طی سفر می میرد. جسد برای کرکس ها گذاشته می شود و گروه به سفر زیارتی ادامه می دهد (البته نه اینکه بخواهند کم توجهی کنند، رسم تبتی ها اینچنین هست. برخی که جسد رو برای سهولت کار کرکس ها و اینکه حتی الامکان تمام جسد خورده بشه قطعه قطعه میکنند و استخوان های بزرگ و جمجمه هم خرد میشه. چون کرکس ها قطعات استخوان هم اگه در اندازه مناسب باشه رو قورت میدن و کامل هم هضم می کنن. اسید معده کرکس ها از اسید باطری ماشین هم اسیدی تره و پی هاش پایین تری داره! خرد کردن جسد برای بودایی ها خیلی سخته، اونها موقع این کار کاملا مست می کنن. بهترین راه حل هم پیدا کردن یک غیر بودایی برای این کاره )
امروز یکی از دوستان بهم سر زد که با هم گاهی می رویم مدیتیشن تمرین می کنیم. دیدن او باعث شد یاد این مستند بیافتم و بار دیگه این مستند رو همراه او ببینم.با هم این مستند رو دیدیم
(همراه با توضیحات من که مثل گزارشگر فوتبال از اول تا آخر در مورد همه چیز توضیح میده، از زاویه دوربین، تا آب و هوا و اهمیت گاو یاک در فرهنگ تبت! :rofl: )
و باعث شد به شما هم معرفی کنم
امیدوارم شما هم دوست داشته باشید
برای کسانی که به نوعی به مباحثی مثل یوگا، مدیتیشن یافرهنگ بودایی و امثالهم علاقه دارند جالب خواهد بود، در غیر این صورت داستان رنج و ریاضتی بی دلیل منطقی و احمقانه برگرفته از عقاید دینی و مذهبی می شود که عده ای فقیر حدود یک سال به خودشون تحمیل می کنن.

5 پسندیده

سلام بابت معرفی مستند ها ازتون تشکر میکنم
من خودم عاشق مستند هستم ولی اینکه به زبان اصلی نگاه کنم تا حالا تجربه این رو نداشتم و پیشنهاد شما رو انجام میدم و این مستند رو به زبان اصلی میبینم صد در صد جذاب و مفید خواهد بود
سپاس :pray:

4 پسندیده

چه تاپیک‌ باحالی . عاشق مستند دیدن هستم ولی هیچ وقت فرصتش رو نداشتم ولی اگه یه زمانی اونقدر سطحم خ‌ب شد که بتونم ببینم حتما میام اینجا و از پیشنهاداتتون استفاده می کنم. چیزایی که معرفی کرده بودین به نظر عالی می اومدن.

3 پسندیده

موافقم. قبل‌تر ها تصمیم داشتیم این حرکت رو با اعضای زبانشناس انجام بدیم اما متاسفانه انقدری که اتفاقات مختلف پشت هم افتادن که این برنامه ریزی‌ها قابل اجرا نبود. انشالا اگر امکانش باشه حتما ما هم شرکت میکنیم :relaxed::rose:

3 پسندیده

از این جمله خیلی خوشم اومد. چقدر معنی توشه. :smile:
راستش یه زمانی زندگیِ منم توی مسیر مذهب افتاده بود (به قول سهراب «شوخی سنگین محیط» با آدم) ولی بعد از چند سال ورود به جوونی یه چرخش 180 درجه کردم، و معتقد بودم همه‌ی مذاهب اشتباهه. حتی مسخره می‌کردم. از مفهومی به اسم خدا خسته و زده شده بودم. می‌خواستم راه درست رو به همه کسایی که باهام حرف می‌زدن یاد بدم (غرور جوونی بود شاید). الان که باز هم سالها از اوایل جوونیم گذشته، عقیده‌ام عوض شده (یه چیز کاملاً جدید). دیگه برای تلاش آدم‌ها برای داشتن عقیده‌ای که آتش درونشون رو آروم کنه، احترام قائل می‌شم. اگر شهادت یا ولادت امام رضا به مشهد رفته باشید توی مسیر پیر و جوون‌هایی رو می‌بینید که پیاده دارن کنار جاده به زیارت می‌رن. با یکیشون حرف می‌زدم، این آدم چقدر افکارش عمیق بود. اصلاً آدم ساده‌ای نبود. گاهی باید یه مسیر رو فقط برای یک هدف در پیش گرفت و تمام سختی‌هاش رو به جون خرید؛ حتی اگر بقیه بهش بخندن. دنیا به من نشون داد، فقط می‌تونی جهان رو اونجا که خط افق به آسمون وصل می‌شه، بشناسی. باید بزنی به دل طبیعت. ولی ساده بری. البته من مسیر خودم رو منطق انتخاب کردم (نه خدا)، ولی دیگه جرأت نمی‌کنم اونو به بقیه پیشنهاد بدم. دیگه دلش رو ندارم بگم خدا واقعیت نداره. دنیا پیچیده‌تر از درک منه.

ممنون آقا بهزاد. فکر نکنم دورهمی رو خطاب به من پرسیده باشی، ولی من تهران نیستم. شاید خیلی‌ها نباشن. راستش بین بچه‌های تالار فقط یک نفر هست که دوست دارم از نزدیک ببینم و جلوش بشینم و نظراتش رو گوش کنم و باهاش حرف بزنم. کسیه که بیشتر از برادر خودم، منو می‌شناسه. ولی اونم یه طرف دیگه کشوره.
به هر حال. بهزاد جان؛ صادقانه بگم که منم از آشنایی با شما خوشحال شدم (اگر بتونم ادعا کنم با چندتا پیام شناختمت :slightly_smiling_face:)

پ.ن: الان که یه بار دیگه دارم این نوشته‌ی خودم رو می‌خونم، به خودم می‌گم بابا من 34 سالمه، چرا اینقدر پیر به نظر می‌رسم توی نوشته‌ام؟! :sweat_smile:

5 پسندیده

سلام دوستانم شبتون بخیر. تایپیک فوق العاده ایه. تا اونجایی که بتونم مشارکت میکنم.
بخاطر مستند هایی که معرفی کردین ممنونم. چندتاش رو دیدم.

4 پسندیده

توی کتاب ها، از بیوگرافی ها بیشتر از بقیه خوشم میاد. به خیلی ها پیشنهاد کرده ام بنویسند و اگر روزی نوشتن به منم خبر بدن که بخونم. پیشنهاد می کنم شما هم بنویسی، قلم خوبی داری. ضمنا تو نوشته هات اصلا پیر بنظر نمی رسی، هر چند پخته است. بهرحال خوبه، روان و اسموت جلو میره، منطقیه، تعصب و جانبداری هم نداره، ترکیب اینها با چند تا چیز دیگه میتونه فوق العاده باشه :+1:t4: :white_check_mark:
.

سلام زری بانوی عزیز :smiley::raised_hand:t4:
خوش اومدین
خوشحالم که خوشتون اومده
چند وقتی نبودین
.

امیدوارم یه روز ممکن بشه
دقیقا نمیدونم چطوری، اما میشه اول در یه اندازه کوچک تست و شروع کرد، و در مراحل بعدی توسعه داد
.

نظر لطفتونه
متشکرم :pray:t4: :sunflower:
امیدوارم هر چه زودتر بتونید شروع کنید :four_leaf_clover:
.

خواهش
خوشحالم خوشتون اومده :pray:t4:
آره امتحان کردنش خیلی خوبه، اگه از قبل ترنسکریپشن متن رو خونده باشید راحت تر پیش میرین

3 پسندیده

برات
Borat
یک فیلم مستند نمای کمدی
با بازی بسیار جالب ساشا بارون کهن
کارگردان لری چارلز
انتشار ۲۰۰۶
موضوع فیلم اعزام یک مجری تلوزیون قزاقستاتی بنام برات ساگدیف بهمراه یک تهیه کننده به اسم عظمت مامور رفتن به آمریکا و یادگیری زندگی آنهاو انتقال تجربیاتش به قزاقستان می شود.
در صحنه هایی که می بینید فقط برات، عظمت و پاملا اندرسون بازیگر و در حال اجرای نقش هستند. باقی افراد فیلم خبری از ماجرا و فیلم برداری ندارند و واقعا تصور می کنند که برات یک آدم احمق و بی تجربه از یک روستای دورافتاده از آسیا است.
برات طی ساخت این فیلم نود و یک بار توسط پلیس احضار شد. این فیلم در برخی کشورها مثل تمام کشورهای عربی بجز لبنان ممنوع شد. برات چندین بار طی فیلم توسط مردم مورد حمله قرار گرفت. و حتی چند بار نزدیک بود بهش شلیک بشه! گرچه میشه به مردم حق داد
:rofl:
محتوای ضد یهودی، ضد اقلیت های جنسی، ضد زنان، نژاد پرستانه و غیره در فیلم به کرات مطرح شده و البته این تعصبات احمقانه مورد تمسخر قرار می گیرد.
برخی از مردم کلی میخندند از اینکه برات را سر کار گذاشته اند، اما در نهایت می فهمند که خود مدت هاست توسط یک بازیگر حرفه ای سر کار رفته اند، اونم موقعی که فیلم پخش جهانی میشه!
واکنش مردم عادی و طبیعی است و این فیلم را جذاب می کند
جالب اینکه حتی اهالی روستایی که مثلا زادگاه برات بوده در جریان این فیلم نبودند و بعدها بخاطر اینکه در فیلم بد و ابله نشان داده شدند اعلام خسارت کردند
نکته مهم: فیلم پر از صحنه های غیر اخلاقی است. اگر با فیلم های اینچنینی مشکلی ندارید فیلم طنز جالبی است و حسابی خواهید خندید
در غیر اینصورت نگاه نکنید، این فیلم علیرغم سانسور شدید و حذف ها توسط تولید کنندگان هنوز یکی از پر صحنه ترین هاست و حتی روسیه بدون سانسور دوباره حاضر به اجازه اجرای فیلم نشد! روس ها که خودشون ته خرابات اخلاق اند و هیچ اصول اخلاقی نبود که زیر پا نگذاشته باشند

2 پسندیده

بچه‌ها این مستند ها رو از کجا گیر میارین؟
زیرنویسم دارن؟
هر چند مطمئن نیستم با زیرنویس هم من بفهمم
آرزومه که یه روزی اینقدر زبانم خوب بشه که بتونم این محتواهای انگلیسی رو راحت ببینم.

2 پسندیده