نصیحتی از زندگی

سلام

میدونم این موضوع به زبان هیچ ربطی نداره ولی تجربه هست که کسب کردم و می‌خوام با شما دوستان به اشتراک بزارم

هم به انگلیسی و هم به فارسی

هیچ کس به من و تو رحم نمی‌کند ، حتی تویی که داری اینو میخونی ، حتی خودم ، قبلا من رحم داشتم اما با تنها یک اتفاق ، یک تجربه ، تنها یک تجربه ای بد ، ثابت شد که نباید به کسی رحم کرد ، درواقع دو تا اتفاق افتاد ، یا سه تا نمی‌دونم دقیق یادم نیست ، ولی موضوع اصلی اینجاست ، هیچ کس به کس دیگه ای رحم نمیکنه ، نه من ، نه تو ، نه دیگران فقط چند نفر به تو و من رحم خواهند کرد ، خانواده ، والدین ، پدر ، مادر ، برادر و خواهر رحم خواهند کرد ، پس به کسی رحم نکن چون اون به تو نمیکنه ، حتی اگه جون زندگی اش رو هم نجات داده باشی ، فهمیدی؟

No one has mercy on you and me, even you who are reading this, even myself, I used to have mercy, but with just one incident, one experience, just one bad experience, it was proved that you should not have mercy on anyone, actually two It happened, or three times, I don’t know, I don’t remember exactly, but the main issue here is that no one has mercy on anyone else, not me, not you, not others, only a few people will have mercy on you and me, family, parents, father, Mother, brother and sister will show mercy, so don’t show mercy to anyone because he won’t show mercy to you, even if you saved his life, do you understand?

10 پسندیده

احتراما مخالفم
تجربیات من خلاف اینه
تو دنیای من خیلی ها نسبت به هم مهربانند
محبت و رحم می کنن
بدون چشم داشت
هر کسی تو دنیای خودش زندگی می کنه و از دید خودش دنیا رو می بینه
بقول سهراب سپهری:
چشم ها را باید شست
جور دیگر باید دید

12 پسندیده

یوسف، می‌گم چقدر دلت پره. :smile: ولی به نظر من هم داری اشتباه می‌کنی، نه از این نظر که حرفت اشتباهه، از این منظر (کلمه رو حال کن :sweat_smile:) که این خصوصیت بشر طبیعیه. گاهی ما باید استانداردهای خودمون رو استانداردسازی کنیم. منظورم اینه که این «خودخواهی» آدمها برای بردن بیشترین سود توی همه جا یه جور غریزه است. من و تو هم داریم. ولی می‌دونی داری چیکار می‌کنی؟ مشکل رو تشخیص دادی، ولی بجای اصلاحش داری می‌گی باید حتی بدتر هم بشه. ما هم باید فقط خودخواه باشیم.
منطق بچگی من این بود که «مردم گرگن، باید گرگ بود»؛ چرا نگفتم «گرگ زیاده، باید چوپان بودنو یادگرفت»؟

منظور کلیم اینه که دنیا یه جهنم مجسمه. تنها چیزی که این جهنم رو بهشت می‌کنه و به خود آدم سپرده شده، «مهربونی کردن»ـه. با آدما مهربون باش، حتی وقتی فقط نفع خودشون براشون مهمه. این یه چیز طبیعیه. اگه مغازه داری بهت گرون‌فروشی کرد، سرش داد نزن؛ برو بگو اینی که به من فروختی دولاپهنا حساب کردی. ترجیح می‌دم از این به بعد از شما خرید نکنم. (مطمئنن نمی‌فهمه، ولی تو هواشو داشتی)؛ اصلن شاید همسر سرطانی داشته باشه. حقت رو بگیر، ولی با مهربونی. :smile:

10 پسندیده

سلام…
شاید گفت یه تصمیم عجولانه برای رخدادی ناراحت کننده.

یه ضرب المثل هست که میگه با محبت خارها گل میشود.
من به جد تو زندگی شخصیم به این باور :point_up_2: رسیدم.
و دیگر مثلی است که میگه گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی.
و مجدد به این امر هم واقف شدم.
و امر دیگه ای که یاد گرفتم تو زندگیم اینه که توقع خودمو از اطرافیانم به صفر برسونم.و چقدر اینطوری زندگی کردن لذت بخشتر و بصورت عجیبی آسونتره!
تو بهترین خودتون انجام میدی اما چشم داشتی به پاسخ خوب گرفتن نداری. تو برای حال خوب خودت خوبی میکنی نه برای کسب محبت یا توجه یا هر چیز دیگری از جانب دیگران!
یه جورایی خیلی خوبه که سعی کنیم بهترین خودمون باشیم برای حال خوب خودمون نه رضایت اطرافیان.
البته اینم اضافه کنم ضرب المثلی هست که میگه :joy::rofl: کلا نمیدونم چرا گیر دادم به ضرب المثلا :grimacing:

ترحم بر پلنگ تيز دندان ستمكاري بود بر گوسفندان
(البته یکمویی خیلی در رابطه با بحث نبود اما همطو ییهو اومد:joy:)
خلاصه پسرم :laughing:… هر آدمی یه گنجایشی داره.تو یه لیوان از حدش که بیشتر آب بریزی سر ریز میکنه!
با اطرافیانت جوری رفتار کن که سر ریز نکنن. محبت به جا، احترام بجا و به وقت، بی محلی!!! به جا و بوقت و و و

(توی این دنیا هیچ چیز مطلقی وجود نداره.والدینی رو دیدم که اولادشون پشیزی واسشون ارزش نداشتن! خواهر برادرهایی رو دیدم که سالها سر مسائل پوچ مالی یا معنوی با همدیگه در رابطه نیستن! اشخاصی رو میشناسم که بدون داشتن هیچ رابطه نسبی و سببی به قدری از جون برای دیگران مایه میزارن که انگشت به دهن میمونم)
از هر دست بدیم از همون دست میگیرم.
تا ضرب المثلی دیگر درود و دوصد بدرود :sweat_smile:

9 پسندیده

یعنی عاشقِ این نحوه ی بکاربردن ضرب المثلاتم زینت جون:joy::joy::blush:

[quote=“3lue891, post:4, topic:76502”]
جورایی خیلی خوبه که سعی کنیم بهترین خودمون باشیم برای حال خوب خودمون نه رضایت اطرافیان.
[/quote]:clap::clap:
“دیگرانو ببخشیم نه بخاطراینکه لیاقت بخشش دارن…برای اینکه خودمون استحقاق آرامش داریم …”

البته درمواردیم “نه میبخشیم،نه فراموش میکنیم”.
اینادوتاموضوع جداهستن.

خیلی آشناست این حرفها…خیلیم خوب:heart_eyes::blush:
نه؟:thinking:

7 پسندیده

من به نظر شما احترام میزارم

ولی متاسفانه سر من اومده و با بدبختی فرار کردم

واقعا ؟

والا دروغ چرا
من به خیلی ها نیکی کردم اما اونها آدم نبودند و در بدترین شرایط من رو ول کردن

چرا باید مردم باشیم ؟

حرف حق

از یه طرف دل من شاد میشه و میگم خوب شد این کارو انجام دادم

ولی متاسفانه متاسفانه متاسفانه اونها بدی میکنند به روزی پاسخ میدهند و خوشوقتانه خوشوقتانه به من و کسانی که بدی نکردند ، در روزی که مشکل اساسی داریم و نیاز به کمک شدیدی داریم ، یک دفعه ای کمک از راه میرسه .

متاسفانه بعضی از افراد هستن
که اگر آنها رو ببخشی ، بدتر میکنند یا همان کار رو تکرار میکنند ، مگر اینکه انسانی پیدا بشه
و ببخشی ، آدم هست و تکرار نمیکنه و جبران میکنه

من کلی میخواستم بگم که من به افرادی مهربانی کردم ، اون هم فحش میداد اما من کاریش نداشتم و دل منو ناراحت میکرد ، بعد فراموشش میکردیم ، حرف کلی ام اینه که ، اگر به افراد سواستفاده گر مخفی رحم کنی ، از این رحم و مهربانی تو سو استفاده میکنن ، من تجربه داشتم ، کردن.

بنابراین بعضی اوقات میتونیم رحم کنیم و سواستفاده گر نیستند.

من دوتا تا همکلاسی قدیمی دارم

اسمشون امیرعلی و کوروش هست

من به امیرعلی میگفتم چی داری چی باید حل کنی و غیره
(( موقع هایی که غایب بود )) کوروش خب به امیرعلی می‌گفت . من همیشه تکالیف رو یادداشت میکنم یادم نره

یه روز معلم زبان من رو زودتر فرستاد خونه ، بنابراین من رفتم و تکلیف گفت ، هیچ کدوم از بچه ها بهم نگفتند ، حتی کوروش و امیرعلی، بچه تا به اون دوتا گفتن
ولی به من نگفتند

بنابراین من از زور ترس سکته کوتاه و خفیفی کردم .

خیلی ترسیدم

بنابراین منی که مهربان هستم ولی یکم عصبی و کسی که رحم دارم ، یک دفعه ای کمک از راه رسید ، یکی از بچه های تنبل ذوق میکرد من ننوشتم ، می‌گفت : (( آقا کی تکالیف رو میبینید!؟)) همش می‌گفت معلم گفت اجازه بده
بنابراین زنگ خورد و نجات پیدا کردم . بنابراین تصمیم گرفتم کسی پرسید تکلیف چیه بهش نگم

رفتار خوب = رفتار خوب
احترام = احترام
رحم = رحم زیاد
آدم = آدم
رحم نداشتن = کمی رحم داشتن در حد ۶۰ درصد
رفتار بد = رفتار خوب

بنابراین منی که تکالیف رو همیشه می‌نویسم ، کمک از راه رسید ، منی که همیشه به همه مهربانی میکردم ، همیشه در موقعیت های اضطراری کمک از راه می‌رسید .

این ماجرا دوبار اتفاق افتاد.

تصمیم گرفتم به کسی تکلیف نگم

به من چی
حواسش رو جمع کنه

وقتی من می‌گفتم چی داریم
چرا اونا نمیگن به من ؟

به قول کلاس نهم گفت : اینا حسودی میکردن بهت نگفتند

خلاصه

شد تجربه ای بهشون نگم
ولی همچنان به افرادی که اعتماد دارم رحم میکنم
و به بیشتر مردم مهربانی میکنم

6 پسندیده

سلام آقایوسف
متن شماروتاآخرش بادقت خوندم ودرکت میکنم.
امامخالف اینم که شمابخاطرندونستن یاننوشتن چندتاتکلیف،اونقدربترسی ونگران باشی وبخوداسترس واردکنی.
مامیخواهیم درس بخونیم وزندگی کنیم.نه خودمونوفدای چهارتاتکلیف درسی بکنیم که اونم معلوم نيست چقدربدردمون بخوره …میدونم واسه نمره است…وشایدرقابت…اماایکاش ایناروخیلی زودتر میدونستم…که هیچ چیزی ارزش فداکردن آرامش مونونداره…اونم باسیستم آموزشی که توکشورماهست…کشنده ی هرچی استعدادوخلاقیت و…بگذریم…
امیدوارم هیچ کس هیچوقت تازنده هست،باین نتیجه نرسه که بدی کردن ،بهتر ازخوبی کردنه…همین
شاد وموفق وپرانگیزه باشی دوست خوبم:blush::blush:

6 پسندیده

:joy: نوعا جونم … شما به من لطف دارید :hugs:

:clap::ok_hand: عجیب موافقم …عجیییییب :ok_hand::ok_hand::ok_hand:

:kissing_heart: به آشنایی شما :wink::hugs::hugs::hugs::hugs:

@yousof1111
یه ضرب المثل دیگه هم هست که میگه
واسه کسی تب کن که واست بمیره…
با اون کلاس نهمی موافقم…:ok_hand:
و اینکه بعضی افراد، بعضی رفتار ها، ارزش خراب کردن حال خوب خودتو نداره…
گاهی باید خندید و گذر کرد… نه اینکه ایستاد و نظر کرد!!!
اینم یه ضرب المثل! از خودم :joy::rofl:

5 پسندیده

واقعاازخودت ساختیش؟:thinking:
آفرین…:clap::clap::clap:
تازه شعرم هست.دقیق ردیف وقافیه جور جوره
الحق که نوه خودمی:joy::joy::joy::joy::joy:
ازهرموقعیتی به نفع خودم سواستفاده میکنم
دیگه بایدتمومش کنم.
آره…این دفعه آخره:joy::joy:

5 پسندیده

انشاالله کی ضرب المثل رو میدی چاپ کنن؟ :sweat_smile:

ولی خب حسودی میکردن

5 پسندیده

به عنوان بزرگتر که چندتا پیرهن بیشتر پاره کرده (حتی از تن بقیه :smile:) باید بگم که یه چیزی همیشه یادت باشه: اجازه نده کسانی که رفتار پسندیده‌ای ندارن، اخلاق خوب تو رو هم تحت تأثیر خودشون قرار بدن.

دو اینکه مدرسه خیلی زود تموم می‌شه. از شرش خلاص می‌شی. بدترین اتفاقی که ممکنه توی مدرسه برات بیفته اینه که نمره‌ی کم بگیری. همین. (این یه «همین» غلیظه).

یه بار معلم عربی صدام زد که بیا پای تخته، درس رو جواب بده. گفتم بلد نیستم. گفت برام مهم نیست بیا پای تخته. گفتم نمی‌خوام (واقعاً گفتم)؛ گفت پاشو بیا بیرون. منو برد پیش ناظم مدرسه که یه غول ترسناک بود برای خودش. می‌دونی چی شد؟ ناظم گفت تو دانش‌آموز خوبی هستی، برو سر کلاس. رفتم نشستم، هیچوقت دیگه هم پای تخته نرفتم. عربی هم اصلاً بلد نیستم الان. هیچکجای زندگیم هم فلج نشده. :smirk:

خیلی چیزا به همین مسخرگیه. :grin:

از طرفی، گاهی به بقیه اجازه بده یادشون بره بهشون خوبی کردی. انقدر خوبی‌هایی که کردی توی ذهنت مرور نکن. ولش کن بره پی کارش. اجازه بده آدما در حقت اشتباه کنن. هر روز که با فکر تو از خواب بیدار نمی‌شن؛ با مشکلات خودشون کلنجار میرن.

8 پسندیده

:joy::rofl: مصرع اولشو شاپانزه ای در واتساپ گریزان میگه و میره:joy::rofl: مصرع دومشم الان ییهو اومد دیگه… یه کار تیمی بود :woman_facepalming::joy::rofl::sweat_smile:

نه تورو خدا با ما باش گرنی… :face_holding_back_tears:

همینو:point_up_2: میخواستم —> :joy::rofl: <— اینطوری باش…
تازه یه ضرب المثل دیگه هم هست که میگه :grimacing:
حسود هرگز نیاسود…

5 پسندیده

اشتباه گفتی

حسود حسود هرگز نیاد سود

یکی دیگه هم هست برای افراد فضول

فضول فضول هرگز نیاد سود

اون خنده که میزارم ، دروغ چرا بلد نیستم از این استیکر های استفاده کنم

4 پسندیده

والا زمان ما میگفتن…

فضولُ بردن جهنم، گفت : هیزمش ترِ !؟!

البته میشه به دید کم سودی!!! هم بهش نگاه گرد :grin:
آدم حسود هیچ سودی نمیکنه… !

اما نیاسود بهتره …آ !
یعنی به آرامش و آسودگی نمیرسه و همش در عذابِ

3 پسندیده

مگه استیکرهاروندارین توکیبوردگوشیتون؟:thinking:

3 پسندیده

سلام یوسف جان
تمام مطلب شما و جواب های قشنگ عزیزان گلم را خوندم.
ببین برادر من
خوبی و بدی دو ماهیت نسبی است.
کمیت دارد ولی بی کیفیت هم نیست یعنی با انجام خوبی کم، ممکنه باعث کیفیت بالایی در زندگی کسی بشیم و همینطور بالعکس
ولی من به یه تجربه ی دیگه ای رسیدم و اون اینکه خوبی و مهربونی می کنم و جایی دیگه به طرز عجیبی به من بر می گرده و این قانون طبیعت هست.
به قول معروف :
تو نیکی میکن و در دجله انداز
که ایزد در بیابانت دهت باز
البته با دیدن جواب نامهربانی ناراحت میشم و اتفاقا خیلی هم زود رنجم ولی می بخشم پس از مدتی
و جواب بخشش رو هم می گیرم.
شاد باش گلم

7 پسندیده

درود

دارم
بلد نیستم درست ازشون استفاده کنم

من خیلی به این اعتقاد دارم

هرکی بدی کنه به خودش برمیگرده
هرکی خوبی کنه به خودش برمیگرده

4 پسندیده

دقیقا پسر خوب
پس ما که می دونیم قانون کارما یا همان قانون عمل و عکس العمل هست فقط باید خوبی کنیم البته مهربانی جا و جایگاه خودش رو داره و باید مواظب باشیم بلیط مون رو کجا خرج کنیم که خودمون و خانواده مون رو به خطر نیندازیم.

3 پسندیده

من هنوز نتونستم کارما رو درک کنم. نه کارما، نه قانون جذب.
به نظرم اینا بزرگترین دروغ‌های قرن بیست‌ویک‌هستن: کارما، جذب، نوشابه‌ی زیرو. :unamused:

خوبی بخشی از کنش و واکنشه، عمل و عکس‌العمله. بده و بستونه. یه قانون نامرئی ازش حمایت نمی‌کنه. خودش باعث خوشحالیه. خودش واگیر داره. همونطور که بدی کردن واگیر داره. آدمایی که بدی می‌بینن، دوست دارن خودشون هم بدی کنن به دیگران تا خالی بشن.

امروز زیادی دارم نظریه پردازی می‌کنم. :smirk:

3 پسندیده

ببینید دوست من اونا همون جملات ناب شاعرهای عارف ما رو اومدن اسمش رو عوض کردند و با کتاب به ما فروختند.
شعرش یادم بیاد براتون می فرستم.

3 پسندیده