ای جی هوگ،برف و نافرمانی مدنی☃️

ادامه دادن بحث از خرمای زبان:yum:( نکاتی شیرین و انرژی بخش برای یادگیری زبان):

《ای جی هوگ،برف و نافرمانی مدنی!》☃️

سلام بر شما خواننده عزیز،محترم و دوست داشتنی
میرکمالی هستم،علی میرکمالی
با وجود اینکه آسمان تهران صاف و ابری بود اما خبرهای هواشناسی هشدار می داد که از ابتدای صبح بزرگترین بارش برف امسال را خواهیم داشت.طبق روال قبلی قرار بود که آوید را برای ساعت شش و نیم صبح بیدار کنم که آماده مدرسه رفتن بشود.از پنجره اتاقش نگاهی به حیاط و کوچه کردم.یک لایه نازک برف آمده بود ولی به نظرم در حدی نبود که مدارس تعطیل بشود برای همین تصمیم گرفتم که آوید را بیدار کنم و خودم هم مشغول فراهم کردن مقدمات صبحانه شدم.:snowflake:
نیم ساعت بعد همسرم از خواب بیدار شد؛اولین کاری که ایشان همیشه بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب انجام می دهند،چک کردن گوشی و فضای مجازی است!کاری که به نظر من صحیح نیست؛ البته این را چند بار هم خدمتشان عرض کردم ولی خوب ظاهرا این بار به نفع ما تمام شد و معلوم گردید که مدارس ابتدایی نوبت صبح تعطیل هستند.:slightly_smiling_face:
من خودم همیشه از کودکی عاشق آمدن برف بودم،مخصوصا به خاطر تعطیلی آن،چون در زمان ما تنها مدارس ممکن بود به دلیل بارش برف تعطیل بشوند!:cloud_with_snow:
کودک درونم قلقلکم داد و تصمیم گرفتم که من هم امروز تعطیل کنم و به سر کار نروم.البته شاید میزان برف آمده در آن لحظه در حدی نبود که تصمیم من توجیه منطقی داشته باشد ولی وقتی هشدارهای هواشناسی که پیش بینی کرده بود تا آخر امشب این بارش سنگین ادامه دارد را در ذهنم مرور کردم و با کمی خلاقیت راه های پرترافیک و تصادف را در ذهنم مرور کردم؛این تصمیم برای تعطیلی کار برایم توجیه منطقی نیز پیدا کرد!:thinking:
کما اینکه اخبار بعدی از ترافیک تهران و تصمیم گیری برای تعطیلی بقیه مقاطع و دانشگاه ها در ساعت های بعد،نشان داد که آدم عاقل باید به کودک درونش اعتماد کند!:blush:
بعد از صبحانه وقتی دیدم آوید مشغول حضور در کلاس اینترنتی مدرسه است و همسر عزیز هم مشغول مطالعه زبان انگلیسی؛من هم به سراغ زبان شناس رفتم.نوبت “دروس پایه انگلیسی بدون تلاش” از مدرس شهیر"ای جی هوگ" بود.بر حسب تصادف به درس دهم “نافرمانی” رسیده بودم.در این فایل صوتی ایشان مانند همه درس هایشان لغات جدید زبان را در قالب صحبتی آموزنده از دیگران آورده که علاقه مندی به دنبال کردن را در مخاطب چندین برابر می کند.:ok_hand:
مطلبی که من از درس ایشان برداشت کردم این بود که لزوما پیروی و اطاعت بی چون و چرا از هر قانونی درست و اخلاقی نیست و افراد باید با عقل و وجدان خود مساءل را بسنجند و حتی در جایی که لازم است برای تغییر دادن قانون،اقدام به نافرمانی مدنی کنند.:open_mouth:
مثالهایی هم از افرادی چون گاندی و مارتین لوترکینگ آورده اند که در زمان خودشان همین کار را کرده اند و شاید در دوران خودشان به آنها عنوان شورشی و یاغی داده اند ولی در طول مسیر تاریخ مشخص شده است که آنها قهرمانان تاریخ هستند که توانسته اند مسیر تاریخ را به جهت درست آن هدایت کنند.:clap:
به خودم فکر کردم که کاشکی کسی این ها را در زمانی زودتر،مثلا وقتی که دانش آموز بودم به من یاد می داد!آن وقت شاید به راحتی سر کلاس زبان انگلیسی مدرسه نمی نشستم تا معلم بتواند در طول یکسال به من که حتی سلام و احوالپرسی به زبان انگلیسی را نمی توانستم به درستی اداء کنم؛فقط گرامر بیاموزد!اگر این ها را می دانستم در طول چندین ترم دانشگاه وقتم را برای آموختن و حفظ کردن لغات کتاب وزین ۵۰۴ نمی گذراندم که حالا معلوم شود ۴ لغت آن هم به سختی در زندگی روزمره انگلیسی زبانان کاربرد دارد!:neutral_face:
آن زمان من و شاید بسیاری از هم نسلان من فکر می کردیم که دانش آموز خوب و نمونه کسی است که در سر کلاس درس آرام بنشیند و هر چه را که معلم می گوید را تمیز و مرتب جزوه بنویسد و بعد شبانه روز به حفظ آن مشغول شود و در آخر هم در امتحان نمره خوب بگیرد و این امر موجب می شود که او در زندگی موفق و کامیاب باشد!:grimacing:
ما می ترسیدیم که به استاد عزیز بگوییم که بعد از این همه وقتی که برای آموزش ما گذاشته اید هنوز در مواجه احتمالی با انگلیسی زبانان نهایتا به این دو عبارت بسنده می کنیم:
HELLO
HOW ARE YOU
البته تازگیها در پادکستهای جدید زبان متوجه شده ام که همان ها هم آنقدر رسمی است که در بیشتر مواقع کاربرد ندارد!:grin:
به نظرم نسل ما را زیادی مطیع و فرمانبردار بار آورده اند و در این میان نه تنها نظام آموزشی بلکه پدر و مادر و خانواده های ما هم سهم داشته اند.:unamused:
کمی تامل کردم،شاید اگر یکسال پیش بود من نافرمانی نمی کردم و امروز به سر کار می رفتم،می رفتم تا که کمی بیشتر پول بسازم تا شاید روزی با آن پول دخترم را به کوهستان برفی ببرم تا اسکی کند و لذت ببرد.ولی امروز بعد از یکسال مداومت و همراهی با پادکستهای مختلف زبان خصوصا آقای ای جی هوگ نگاهم به دنیا تغییر کرده است.به این نتیجه رسیده ام که باید از بالاتر به مساءل نگاه کرد،باید کل را دید.من امروز نافرمانی کردم و به سر کار نرفتم و به جایش با دخترم آوید کلی برف بازی کردم و آدم برفی ساختم.:snowman:
من مطمءنم که این لذتی را که در این زمان و مکان از زندگی تجربه کردم با هیچ پول ناشی از کار کردنی قابل جایگزینی نیست.این لحظه از عمر من و آوید هیچگاه دوباره تکرار نمی شود و چه خوب که ما سرکه نقد را به جای حلوای نسیه انتخاب کردیم!در پایان به شما مخاطب عزیز هم پیشنهاد می کنم که این فایل صوتی را گوش بدهید،شاید که برداشت شما با من متفاوت باشد!
از شما سپاسگزارم که این متن را مطالعه کردید.
دوستدار شما
علی میرکمالی
۱۴۰۱/۱۱/۲۳

15 پسندیده

درود جناب میرکمالی بزرگوار
ممنون از به اشتراک گذاشتن تجربه‌تون
به قول کامو: تنها راهِ برآمدن از پس جهانی ناآزاد این است که چنان کاملاً آزاد شوید که وجودتان سراپا عصیان باشد.
عصیان می‌کنم پس هستم:)

آزمودم عقل دوراندیش را بعد از این دیوانه سازم خویش را…

5 پسندیده

سپاسگزارم که به دست نوشته های اینجانب،ابراز لطف می فرمایید.:pray:

2 پسندیده

درود برشما جناب میرکمالی

میخواستم قسمتی هایی ازمتن زیبای شما را نقل قول کنم ودرموردش صحبت کنیم،راستش انتخاب سختی بود .چون همه ی قسمتهاش درعین زیباودلنشین بودن،عین واقعیت بودند.

بنده هم جزوهمون زبان آموزانی هستم که هرچی ازتاثیر آقای ای جی توزندگی ام بخواهم مثال بزنم،بازهم بنظرم نمی توانم حق مطلب رااداکنم.
بزرگترین اون تاثیرات، رهاکردن شغلی بود که گرچه باعشق انتخاب کرده بودم،ولی چندسالی بودکه فکرمیکردم اونجورکه عرف همه جای جهانه،ازین شغل نمیشه اینجالذت برد،وبنابراین باشجاعت تمام درحالیکه فقط یکی دونفر باهام موافق وافرادزیادی مخالف،اون نافرمانی ظاهری،ولی رهایی ازهرنوع وابستگی وتعلق خاطر،دلسوزی های بیجا وغیره راانتخاب کردم.
هرگزهم از آن انتخاب دوسه سال قبلم، پشیمان که نیستم خیلی هم خوشحالم وهرباربرای آقای ای جی وتیم زبانشناس آرزوی موفقیت وسلامتی وپیشرفت هرچه بیشتردارم.

براستی که هیچ چیزی بهتر ازرضایت وآرامش درونی وجودندارد،خصوصاوقتی مطمئن هستیم،آزاروصدمه ای برای دیگران نداریم.

مجددا ازاشتراک تجربیات سودمندتون درراه سفر زیبای زبان آموزی متشکرم.

موفق وپایدارباشید

@nilo191
نیلوجان ،هرموقع فرصت داشتید،لطفا این متن زیبای جناب میرکمالی رامطالعه بفرمایید.:heart_eyes::heart_eyes:

5 پسندیده

ممنونم از شما عزیز که حسن توجهتون را نسبت به نوشته های من بیان می فرمایید،امیدوارم که در این مسیر طولانی آموختن زبان بتوانیم از یکدیگر نیز بیشتر بیاموزیم.:slightly_smiling_face:

3 پسندیده

سپاسگزارم ازبزرگواری شما
موفق وسلامت باشید

2 پسندیده

عالیییییییییی بود جناب میرکمالی عزیز و بزرگوار:heart:
به نظر من آقای ای.جی.هوگ در دوره‌هاشون علاوه بر آموزش زبان انگلیسی به یاد دادن درس زندگی هم میپردازد
فرقی هم نمیکند چه دوره‌ای باشد، شما درحال مطالعه دوره «دروس انگلیسی بدون تلاش» هستید و من هم در حال مطالعه «انگلیسی قدرت»
ولی در هر ۲ دوره ایشون درباره مسائل زندگی نکات بسیار آموزنده‌ای را یادآور شدند:rose:
در یک کلام مقالتون مثل همیشه بی‌نظیر بود:clap:t2:

4 پسندیده

خوشحالم که در این زمینه با هم هم نظر هستیم.:slightly_smiling_face:
از حسن توجه و اظهار لطفتون نسبت به نوشته های بنده سپاسگزارم.:pray:

2 پسندیده

متن جالبی بود
اتفاقا مبحث نافرمانی مدنی خیلی مهمه
ولی بعید میدونم هدف نرفتن سر کلاس و غیره بوده باشه :sweat_smile:
نافرمانی مدنی خشونت پرهیز در زمان تعارض قوانین با خواسته ها و نیازهای جامعه رخ میده و نوعی فعالیت صلح طلبانه است
مارتین لوتر کینگ نمونه خیلی خوبیه
تو ایران هم دکتر فرهاد میثمی نمونه خیلی خوبیه

4 پسندیده

همه که نمیتونن مارتین لوترکینگ ودکترمیثمی باشند،ولی بنظرتون هرکسی توحیطه شغلی وفعالیت خودش نمیتونه مواردی رو "نافرمانی"کنه؟:thinking:
فکرمیکنم که میشه،چون تحولات بزرگ ازقدمهای کوچیک شروع میشن.

4 پسندیده

همه ما میتونیم
همین تصویر پروفایل من و شما نمونه خوبی از نافرمانی مدنی خشونت پرهیزه
همراهی ما مردم عادی خیلی مهمه
بنظر من اولین نافرمانی مدنی خشونت پرهیز مطالعه و با سواد شدنه

3 پسندیده

بسیار به نکته نغز و درستی اشاره فرمودید،امیدوارم که همگی بتوانیم به پیش برد این مهم در جامعه مان کمک کنیم.:slightly_smiling_face:

3 پسندیده