زیبوک 1402 📚

سلام دوستان خوبم
این کتاب مدتها تولیستم بود و برخلاف انتظارم ازهمون فصل اول برام جذاب و مفید وکاربردی بنظر رسید وخیلی زود تمومش کردم.قبل ازخوندن فکر میکردم یسری توصیه ها و راهنمایی های کلیشه ای وتکراری برای خوندن بهمون بدا،ولی اصلااینطورنبود،صدای روای روهم دوست داشتم.ووقتی فهمیدم نویسندگانش دانشمندان حوزه یادگیری شناختی هستند،بیشتر علاقه‌مند به خوندنش شدم.
تواین کتاب نویسندگان راههای مطالعه ی دروس بصورتی پربازده واثرگذار برای مدتی طولانی رو توضیح داده و با مثالهایی در زندگی مطالعاتی واقعی،هم برای دروس تئوری وهم رشته های تجربی راهنمائی های ارزشمندی بهمون میدهند.
Learning always builds on a store of prior knowledge.
We interpret and remember events by building connections to what we already know.
Long-terme memory capacity is virtually limitless:the more you know, the more possible connections you have for adding new knowledge.
Because of the vast capacity of long-term memory, having the ability to locate and recall what you know when you need it is key;your facility for calling up what you know depends on the repeated use of the information(to keep retrieval routes strong )and on your establishing powerful retrieval cues that can reactivate the memories…
مطالعه ی این کتاب برای دانش‌آموزان، دانشجویان، مدرسین وپدرومادرهایی که فرزندان دانش آموز ودانشجو دارند،مفید وقابل استفاده هست،البته اگه مثل من باین روشها آشنا نباشند.
ولی حتی درغیر اینصورت هم،این کتاب واقعا ارزش یکبار خوندن روداره واسه زبان آموزان…

Roll of thunder
Hear my cry
Over the water
Bye and bye
Old man coming
Down the line
Whip in hand
To beat me down
But I oin’t gonna
Let him Turn me’round
The night whispered of distant tunder.

یه کتاب دیگه ازکتابهایی که ارزش خوندن داره،بدلیل توصیف رنجهای فراموش نشدنی تبعضیات ناروا وغیرانسانی که بانسانها بخاطر رنگ پوست وطبقه ی اجتماعیشون،بسیار ناجوانمردانه وناعادلانه روا داشته میشه.
*تواین کتاب شما متوجه می‌شوید که چطور انسانهای باوجدان وشریف نهایت سعی خودشونو رو میکنند که تو مرداب بی اخلاقی،نامردی،قساوت وسنگدلی نیفتند،چون فقر وتبعیض باعث بی رحمی وفراموشی انسانیت وجوانمردی میشه،وچه اندک هستند کسانی که تو این شرایط همچنان میتونند ارزشهای اصیل اخلاقی رو حفظ کنندوباونها پایبند باشند.
من البته ازفصل ۵ کتاب تونستم باهاش ارتباط بگیرم وبعدش دیگه تاانتها خوندم:blush:
این کتاب پراز اسلنگ واصطلاحات عامیانه است ،مفید واسه افزایش واژگانی که بومی زبانها بکارمیبرند.صدای راوی بسیار صمیمیه وآدم حس میکنه داره کلماتو ازته دلش میخونه،نه صرفا بعنوان یه راوی سرد وبی روح بعنوان وظیفه…

…Mama’s hold tightened on mine ,but I exclaimed, ah,shoot.
White ain’t nothin
It is something, Cassie.
White is something just like black is something.
Everybody born on this earth is something and nobody, no matter what color,is better than anybody else.
Then how Mr.Simms doesn’t know that?
Because he’s one of those people who has to believe that white people are better than black people to make himself feel big…

8 پسندیده

نوشین جان شما این کتابو تموم کردی؟اول تشکرکنم اون روز حرفشو زدی باعث شد بزارمش تواولویتها ی این چندروزم،گرچه خیلی وقت بود تو لیستم اضافه اش کرده بودم.
دیروزشروع کردم فصل ۶ ام.گاهی که درباره احساسات وعواطف شخصیت اصلی صحبت میشه،حس میکنم یکی داره درباره من حرف میزنه:face_holding_back_tears:
چقدر ناراحت کننده است که بعد از بیش ازدوهفته تونستند آخرین درخواست کمکشو بخونند:disappointed_relieved:
یه سوال ؟خیلی اسامی شهر،کشور،منطقه ووسایل تواین کتابه،شما این لغاتو اگه ندونی چیکار میکنی؟می فرستی لایتنر؟
من با دیکشنری لانگمن چکشون میکنم،اگه جزو اون ۳۰۰۰لغات ضروری و مهم واسه یادگیری زبان باشند،بلد نباشم میفرستم لایتنر،درغیر اینصورت فقط زردشون میکنم.
یکم کلافه ام میکنند اینهمه اسامی.
مرسیی که نظرتو بگی:heart_eyes:

6 پسندیده

سلام صبا جان، به به چه همه کتاب خوندی :star_struck:، نه عزیزم من فعلا ازهر کتابی ام یک فصل میرسم بخونم :laughing:
هنوز هیچ کدوم تموم نشده :sweat_smile: همینطور که خودت گفتی لغات اشو یا زرد میکنم یا میزارم آبی بمونه، من مشکل ام با توصیفات اشه :joy: مجبور میشم برم مثلا اون رشته کوه رو پیدا کنم ببینم :joy::joy::joy: البته فیلمی از روش ساخته شده

5 پسندیده

درود نوشین جان:heart_eyes:
چه جالب، اینم روشیه واسه خودش ازهرکتابی یه فصل خوندن:blush:
من نمیدونم چرا با آبی نگهداشتن لغات مشکل دارم:sweat_smile:یاباید بفرستم لاینتر یا زردشون کنم تاخیالم راحت شه،خصوصا مطالبیکه دیگه نمیخوام برم سراغشون:blush:
منظورت تو نقشه است محل رشته کوهه رو پیداکنی؟فکرخوبیه ها،باطلاعات جغرافی مونم افزوده میشه، خصوصامنکه توتاریخ جغرافی همیشه ضعیف بودم:joy:
نمیدونستم فیلمشو ممنونم :pray:
دوست دارم ببینم کی وچطوری چنین نقش سختی رو بازی کرده:blush:

3 پسندیده

نه روی نقشه، تو نت سرچ میزنم :joy: تا تصویرشو ببینم اره تو یوتیوب سرچ بزنی فیلم اش میاد

4 پسندیده

فهرستی از کتابهای نوشته شده در زمینه اخلاق رنج محور (Suffering-Focused Ethics):

5 پسندیده

سلام کتاب سخنرانی های عالی از کتابهای پیشرفته خوانده شد
کتاب خیلی خوبی بود لغت های خیلی مهم سیاسی
بودن و برای انهای که عاشق سیاست خیلی خوبه

پیشنهاد مطالعه کتاب

6 پسندیده

@zeinabi23

8 پسندیده

خواندن شاهنامه فردوسی بر هر ایرانی واجبه.
با پلی لیست زیر میتونید مثل من توضیح این شاهکار سترگ ادب پارسی رو در یوتیوب دنبال کنید. شرح دهنده محترم تا داستان زاده شدن رستم پیش رفته و این روند خوانش و تفسیر شاهنامه همچنان ادامه داره:

https://youtube.com/playlist?list=PLGWqgZZV1IfOu0DXwhM3l4JMvt9rM6sY5&si=c8SAvW7r_Dp_h9zn

6 پسندیده

سلاممم

کتاب A study in scarlet نوشته ی Arthur Conan Doyle

این کتاب اول از مجموعه شرلوک هلمز هستش که داستان آشنایی شرلوک و واتسون و اولین پرونده ای که با هم دیگه روش کار میکنن رو روایت میکنه. من چیزی که در مورد این کتاب بیشتر از هر چیز دیگه ای دوست داشتم، این بود که انگار داشتم دو تا داستان میخوندم، یکی داستان این که پرونده ی قتل چطور به دست واتسون و شرلوک حل میشه و دومی داستان این که چرا این قتل اتفاق افتاده!

راوی عالی بود و حس دلنشینی رو میداد، طنز و قلم نویسنده رو دوست داشتم و با اینکه احساس میکنم تو زندگی واقعی شرلوک هلمز شخصیت خیلی رو مخی میشد، قطعا یکی از خاص ترین و به یاد موندنی ترین شخصیتای کتابیه.

احتمالا بعد ی مدت کتاب بعدی این مجموعه رو شروع کنم، ولی هنوز مطمئن نیستم.

The victims of persecution had now turned persecutors on their own account and persecutors of the most terrible description.

What you do in this world is a matter of no consequence,’ returned my companion, bitterly. ‘The question is, what can you make people believe that you have done

Un sot trouve toujours un plus sot qui l’admire. a fool always finds a greater fool to admire him.

کتاب 1984 نوشته ی George Orwell

این ی کتاب پاد آرمان شهری هستش که در اون مردم به شدت تحت کنترل و نظارت قرار دارن و چیزی به اسم حریم شخصی وجود نداره، نهاد خانواده معنی خودش رو از دست داده و بچه ها جوری توسط سازمانای دولتی تربیت داده شدن که جاسوسی پدر و مادراشون رو میکنن و بدون هیچ تردیدی تخلفات اون ها رو به مامورا اطلاع میدن، تاریخ هر چند بار که نیاز باشه دوباره نویسی میشه تا با اهداف حکومت تداخلی نداشته باشه و…

این کتاب از لحاظ موضوع و فکرای پشتش واقعا کتاب عالیه ایه، ولی با این فرض نرید سراغش که قراره از خوندنش لذت ببرید چون پلات آن چنانیی نداره و شخصیت اصلی به نظر من بیشتر ی وسیلست برای گفتن ایده ها و افکار نویسنده.

ی چیزایی تو کتاب بود که به نظر من با عقل جور نمیومد و بعضی از قسمتام بود که من دقیقا نمی‌فهمیدم منظور نویسنده رو و برام گنگ مونده.

Nothing was your own except the few cubic centimetres inside your skull.

All history was a palimpsest, scraped clean and reinscribede xactly as often as was necessary.

Perhaps a lunatic was simply a minority of one. At one time it had been a sign of madness to believe that the earth goes round the sun; today, to believe that the past is inalterable. He might be alone in holding that belief, and if alone, then a lunatic.

Orthodoxy means not thinking --not needing to think. Orthodoxy is unconsciousness.

ی سری کتابم خارج از زیبوک خوندم که ی روز دیگه معرفیشون رو می‌نویسم.

8 پسندیده

@mostafa.76

آقا مصطفی امکانش وجود داره که شما هم ی نقد از کتاب ۱۹۸۴ بنویسید؟ احساس میکنم برداشتای شما کامل تر از من باشه از این کتاب، چون ی بخشاییش واقعا برای من گنگ بود.

6 پسندیده

سلام بودیکا جان.
ممنون که منو شایسته نوشتن نقد دونستید. راستش من این کتابو چند سال پیش خوندم و زیاد جزئیاتش به یادم نیست و باید دوباره با دقت بخونمش.

در کل این کتاب یک نظام دیکتاتوری و تمامیت خواه رو به تصویر کشیده که همونطور که شما هم فرمودید انسانها هیچ گونه حق آزادی ندارن و حتا نوع رابطه عشقی زن و مرد هم باید به تایید حکومت برسه. فقر و جنگ حاکم بر جامعه ست و با صفحه نمایش های بزرگ که روی دیوار هر خانه ای قرار دارن از زندگی مردم جاسوسی میشه.

یه نکته جالب در این کتاب اینه که همه چیزش برعکسه! مثلا وزارت عشق کارش شکنجه به اصطلاح “مجرمان اندیشه” ست و وزارت راستی هم کارش تحریف واقعیت. سه شعار اصلی حکومت ایناست:

جنگ صلح است
آزادی بردگی است
نادانی قدرت است!

اورول این دوگانه پنداری و تناقض باوری حکومت های تمامیت خواه رو به خوبی در این رمان پادآرمان شهری نشون داده. دشمن هراسی و تخلیه روانی مردم در به اصطاح “هفته نفرت” از دیگر ویژگی هایی هستند که مورد توجه ذهن تیزهوش نویسنده قرار گرفتن.

این رمان مطالعه ای دقیق از رژیم های توتالیتر به شمار میاد و اورول حکومت دیکتاتوری شوروی رو به عنوان الگو در نگارش این کتاب درنظر داشته و حتا شخصیت برادر بزرگ هم از استالین الهام گرفته شده. شاید آگاهی مختصری از رژیم شوروی در فهم بهتر کتاب کمک کننده باشه.

خوندن این رمان انرژی زیادی از آدم میگیره، چون سراسر تلخی و یأسه و هیچ امیدی توش نیست. راستش من Animal Farm رو از همین نویسنده خیلی بیشتر می پسندم. درباره پیش بینی آینده به نظر میرسه رمان پادآرمان شهری دنیای قشنگ نو که در زیبوک هم هست به واقعیت زندگی امروزی بیشتر مردم نزدیکتر باشه و اگه دوست داشتید این رمان رو حتما مطالعه کنید.

6 پسندیده

در نوشته زیر که از ویکیپدیای انگلیسی برداشتم مقایسه کوتاه و جالبی میان ۱۹۸۴ و دنیای قشنگ نو انجام شده:

What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one. Orwell feared those who would deprive us of information. Huxley feared those who would give us so much that we would be reduced to passivity and egoism. Orwell feared that the truth would be concealed from us. Huxley feared the truth would be drowned in a sea of irrelevance. Orwell feared we would become a captive culture. Huxley feared we would become a trivial culture, preoccupied with some equivalent of the feelies, the orgy porgy, and the centrifugal bumblepuppy. As Huxley remarked in Brave New World Revisited, the civil libertarians and rationalists who are ever on the alert to oppose tyranny “failed to take into account man’s almost infinite appetite for distractions.” In 1984 , Huxley added, people are controlled by inflicting pain. In Brave New World, they are controlled by inflicting pleasure. In short, Orwell feared that what we hate will ruin us. Huxley feared that what we love will ruin us.

5 پسندیده

خیلی ممنون، لطف کردین.:rose:

دقیقا. من ی تحلیل از این کتاب تو یوتوب میدیدم، میگفتن که جرج اورول می‌خواسته بگه که راه خارج شدن از زیر همچین حکومتی و ظلم و دردی که تحمیل میکنه عشق هستش، ولی راستش من خودم احساس کردم که بر عکسشه، یعنی حتی عشق هم در برابر این رژیم کاری از کار پیش نمی بره.

خیلی ممنون از معرفیتون، حتما میخونمش.

6 پسندیده

سلام نوشین جان .

چه کتابی انتخاب کردی :heart_eyes:

4 پسندیده

این کتاب رو تازه شروع کردم تا الان که خوب بوده

@noushin8 اینم بخونیم:grinning:

8 پسندیده

چشم میزارم تو لیست ام :+1::blush:

4 پسندیده

:kissing_heart::rose:

لیستهامون خیلی شده :weary:

3 پسندیده

این کتاب با اینکه تو حوزه موفقیت و انگیزشی بود
ولی دوستش داشتم چون برخلاف بقیه کتابها با دلیل و تحقیق مطالب رو عنوان میکرد و بعد نتیجه گیری میکرد.

6 پسندیده

زینب جان استپ کن خواهر، من بهت برسم :rofl:

4 پسندیده