زیبوک 1402 📚

این نمایشنامشه فک کنم
یه نسخه‌ی کتاب درسیم داره این کتاب که من عااااشقشم:)))
بچه که بودم گرفته بودمش و ترجمه شده بود و ویدا اسلامیه علاوه بر ترجمه‌ی کتاب اون حاشیه نویسی های کتاب اصلی رم‌ توش آورده بود. (در واقع کتاب خود هری بود)
اونم خیلی خوبه

7 پسندیده

نویسنده در اینجا نکته بسیار عمیقی را مطرح کرده و خیلی اندیشه پشتش هست…

ممنون بابت معرفی این کتاب و فیلمش. :rose: :rose:

6 پسندیده

آره حقیقتا نویسنده‌ی خیلی خوبیه و تو همین کتابش واقعا آدمو وادار به فکر کردن میکنه تو خیلی از جنبه ها و داستانهای حاشیه ای که داره و نه فقط خط اصلی ماجرا.
خواهش میکنم:)

4 پسندیده

نه نمایشنامه نیست، دقیقاً همین کتابیه که عکساش رو آپلود کردی. آدیو بوکش خیلی قشنگ بود:) احساس خیلی خوبی به آدم میداد.

3 پسندیده

ممنون گلم از معرفی و تفسیر جذاب اتون :rose:

3 پسندیده

من این کتاب رو سال پیش شروع کردم، تا نصف کتاب سومم خوندم ولی تمومش نکردم. :smiling_face_with_tear: ایده این کتاب واقعا محشره ولی نویسنده (به نظر من) استایل نوشتنش و پلات داستانش زیاد جالب نیست، بعد maze runner، این کتابیه که من سرش خیلییییی حرص خوردم. :expressionless:

4 پسندیده

فیلمش که فوق العاده است
چند بار دیدمش
جالب ترین نکته اش اینه که تو یک فیلم، موضوع رو هر بار ازیه زاویه دید می بینه
اخطار: فیلم به شدت غمگینه، احتمالا غم انگیز ترین فیلمی خواهد بود که تا الان دیده اید.
فقط آرزو خانم
میشه لطفا کتابش رو برام بفرستین
تو زبان شناس نگاه کردم نبود
متشکرم
ایمیل بنده محض احتیاط اگه جواب مثبت بود

Behzad.hassan.vand@gmail.com

2 پسندیده

شاهزاده و خدمتکاران
Tge Prince and the servants
زیبوک، بخش کتاب های ساده
تنها پسر یک پادشاه غیر مهم عاشق توصیف یک شاهزاده خانم بسیار زیبا و قدرتمند میشه! ملکه مادر که نمیخواد دخترش ازدواج کنه برای خواستگاران شرط هایی تعیین می کنه و بعد از اینکه نتونستن انجام بدن اعدامشون می کنه!!
شاهزاده داستان ما تک و تنها پا میشه میره دنبال آرزوهاش، سر راه چند تا آدم عجیب و غریب با توانایی های خاص می بینه و اونها رو بعنوان خدمتکار استخدام می کنه. در نهایت موفق میشه.
احتمال داره این خدمتکار ها و توانایی هاشون به نوعی استعاره از مفهومی باشند، من که نفهمیدم.
اما بهرحال داستان خوب و قشنگی نبود.
کلا یک فصل و شامل هفده دقیقه بود.

6 پسندیده

زنان فوق العاده
زیبوک، کتاب های ساده
شامل شش فصل و هر فصل به زندگی یکی از رنان تاثیر گذار جهان پرداخته
کتاب کوتاهه، کلا پنجاه دقیقه
خوب بود، پیشنهاد می کنم
Harriet Tubman
Emmeline Pankhurst
Maria Montessori
Helen Keller
Eva Peron
Nancy Wake

7 پسندیده

چهل و هفت رونین، یک سامورایی از ژاپن

47 Ronins

ارباب آسانو در قصر مشغول یادگیری آداب قصر از ارباب آکیرا است. آکیرا پیرمرد احمق و بی ملاحظه ای است و با ارباب آسانو برخورد درستی ندارد. در نهایت پس از توهین به ارباب آسانو، توسط او با شمشیر زخمی می شود اما توسط محافظان قصر شوگان نجات پیدا می کند (لباس مخصوص قصر را طوری طراحی می کردند که علاوه بر زیبایی حرکات افراد در اون محدود و کند باشد)
لرد آسانو به دلیل حنله در قصر شوگان خودکشی آئینی سامورایی محکوم می شود. او همان روز عصر خودکشی کرد. جسدش را در معبد سنگاکوجی به خاک سپردند. قدرت خانواده او مصادره و تمام حدود سیصد سامورایی او رونین (رانده شده) شدند.
سامورایی های لرد آسانو از این اتفاق به شدت ناراحت بودند و نقشه کشیدند تا انتقام ارباب خود را بگیرند. کشتن لرد آکیرا بسیار سخت بود. آنها دو سال منتظر ماندند و در نهایت چهل و هفت نفر آنها به قلعه آکیرا حمله کردند. قبل از حمله اطلاعیه هایی اطراف قلعه نصب شد تا از کشته شدن سایرین جلوگیری شود. هیچ زن و بچه ای کشته نشد. تنها هفده نفر از افراد لرد آکیرا کشته شدند. به وی پس از پیدا شدن در انبار چوب سه بار فرصت خودکشی آئینی داده شد، اما انجام نداد. سر وی توسط اویشی رئیس سامورایی های آسانو بریده شد. سپس به دقت در دستمال پیچیده و روی نیزه بسته شد. به معبد برده شد، شسته شد و دو روز مقابل قبر لرد آسانو بود. پس از آن به خانواده اش تحویل داده شد.
سامورایی های آسانو پس از حمله زن ها و بچه ها را آرام کردند، آتش ها را خاموش کردند، و منظم و با افتخار به معبد و محل خاکسپاری ارباب خود رفتند. همچنین دو پیک یکی به خانواده آسانو و یکی به قلعه شوگان در ادو ارسال شد تا ما وقع گزارش شود.
آنها به سپوکه (خودکشی آئینی) محکوم شدند و همه آنها یکی از پس از دیگری با شجاعت انجام دادند. آنها در معبد سنگاکوجی کنار ارباب خود دفن شدند.
امروزه هر ساله ۱۴ دسامبر یک فستیوال به افتخار آنها در این معبد برگزار می شود که هزاران نفر در آن شرکت می کنند.
از این واقعه چندین داستان و فیلم ساخته شده

کاش امکانش بود برای کتاب ها عکس و اسم و غیره پیشنهاد بدیم
در زیر عکس معبد سنگاکوجی (امروزه در توکیو قرار داره) و مقبره چهل و هفت رونین رو می بینید.

8 پسندیده

شاید یبار دیگه بعدتر باید شروعش کنی:nerd_face:
من خیلی خیلی داره ازش خوشم میاد
یکم متفاوته با بقیه‌ی سری هایی که گوش دادم ینی من معمولا وقتی خیلی جذب یه داستان میشم خیلی دوست دارم زودتر همشو گوش کنم ولی تو این کتاب خیلی آروم پیش میرم، تقریبا روزی یه فصل ولی سر تک به تک فصلاش فکر میکنم و هربار درس و نتیجه میگیرم!
واقعا تا اینجا فراتر از انتظارم بوده از هر لحاظ.
اگه ادامه‌ی داستان همینطور خوب بمونه و آخرش خراب نکنه واقعا جزو سری های خیلی محبوبم میشه.:sweat_smile:

4 پسندیده

کتابشم دقیقا همینطوریه
فک میکنم ۵ تا پی او وی داره و هر کس داستان رو از زاویه دید خودش بیان میکنه.

آره حتما.
فقط یکم حجم فایلاش زیاده‌ برای ایمیل و من اینارو تو تلگرام دارم خودم. :sweat_smile:
فایلاشو الان گذاشتم اینجا اگه خواستین که راحت بهش دسترسی داشته باشین.
https://t.me/+Axks-CTEgxliZGFk

4 پسندیده

پادشاه آرتور و شوالیه ها
زیبوک، کتاب های ساده
اقتباس و خلاصه ای از داستان پادشاه آرتور و شوالیه های میز گرد

نکته ای که باید بگم اینکه در قرون وسطی میزهای قلعه ها مستطیل و بلند بود و پادشاه در یک انتها می نشست و ترتیب نشستن ها و مقام افراد بسیار مهم بود.
میز پادشاه آرتور کاملا گرد بود و تمام یکصد و پنجاه جایگاه آن گویی برابر بودند.

داستان اصلی نکاتی برای آموختن داره اما این نسخه به دل ننشست و خوب نبود.

4 پسندیده

تریس راکوین
Theres Raquin
از اون داستان هاییه که بخوام قدری ازش رو بگم باعث لو رفتن داستان میشه
اما خیلی خلاصه و سربسته بخوام بگم داستان یک خیانت رو میگه
یه جورایی شبیه جنایت و مکافات می مونه
به نسبت داستان هایی که اخیرا تو بخش های کتاب های ساده خوندم از بقیه بهتر بود
اما بعضی جاها منطقی نبود واقعا
بنظر من نقشه های به این مهمی باید با فکر و تامل خیلی بیشتری طراحی و اجرا بشن
من بخوام یه چهارپایه درست کنم چهار برابر همه اینها فکر می کنم، والا :sweat_smile:

4 پسندیده

آره، واقعا از نظر موضوعی خیلی کتاب جالبیه. ی چند وقتیم هست دلم میخواد دوباره شروعش کنم یا حداقل اون فصلایی که مونده رو تموم کنم، احتمالا تابستون دوباره بخونمش.

3 پسندیده

سلام آقا بهزاد بزرگوار.

بنظرم غمناک ترین فیلم جهان شاید فیلم روسی لیلیا برای همیشه باشه. این فیلم به طور وحشتناکی غم انگیزه و شاید دلیلش این باشه که براساس واقعیت ساخته شده. موضوع فیلم درباره تجارت جنسیه و دختران بیگناهی که قربانی این تجارت کثیف شده اند.

Lilya_4-ever_poster

هشدار: اگه طاقتشو ندارید این فیلمو به هیچ وجه نبینید. همین الان که درباره اش فکر میکنم قلبم به درد میاد. من یک مدت چون میخواستم زشتی های این جهان رو بیشتر درک کنم فیلمهای بدبینانه (بخوانید واقع بینانه) زیادی دیدم که این هم یکی از اونها بود.

فیلم دیگه ای هم چندماه پیش دیدم به نام کفرناحوم که در اصل لبنانیه، ولی در مجامع بین المللی خیلی تحسین شده و جوایز زیادی برده. این فیلم با کتاب و فیلمی که دوست عزیزمون معرفی کردن شباهت موضوعی داره و درباره کودکیه که از پدر و مادرش به دلیل اینکه او را به این دنیا آورده اند شکایت میکنه و …

تماشای این فیلمو به همه دوستان پیشنهاد میکنم.

6 پسندیده

نقطه پایانی
The End Point
یک تیراندازی در یک موتل بنام لون استار در آستین تگزاس رخ می دهد. سه نفر کشته و عده ای زخمی شوند.
در این کتاب کوتاه چهل دقیقه ای قدری با زندگی قربانین و قاتل از نزدیک تر آشنا می شویم
جالب بود

6 پسندیده

اگه روزی میتونستم فیلمی بسازم
شاید در مورد تجارت انسان در ایران، افغانستان و پاکستان میساختم.
باور کنید تو مملکت خودمون اتفاقاتی می افته که کمتر جایی از جهان ممکنه
از تجارت کودکان کار تا کارگران جنسی و غم انگیزتر از همه تجارت اعضای انسان و کودکانی که برای گدایی بیرحمانه ناقص و معلول میشن.
متاسفانه بیشتر این بچه ها دزدیده میشن
جالب اینجاست که با توجه به اینکه این مافیاها برخی کودکان کار رو کنترل می کنن شناسایی و دستگیری اونها چندان سخت نیست، حیف که دغدغه خدمت به بشریت و درستکاری وجود نداره

6 پسندیده

سلام به دوستان زبانشناس.

تراژدی هملت خوانده شد.

داستان این نمایشنامه درباره هملت، شاهزاده دانمارکه که در نیمه های شب و بیرون از قصر، روح پدرش را می بیند و روح به او می گوید که چگونه توسط برادرش کشته شده و از هملت می خواهد تا انتقام او را بگیرد…

اگر قصد خواندن این اثر شگرف رو دارید، چون زبانش قدیمیه و واژگان منسوخ بسیاری داره، پیشنهاد میکنم در ابتدا ترجمه فارسیش رو بخونید و سپس به سراغ متن انگلیسی برید (من خودم ترجمه زنده یاد “به آذین” رو خوندم).

هملت از معدود شخصیت هایی است که میتونم با او همزادپنداری کنم (عکس پروفایلم هم نقاشی مغمومی از اوست). تک گویی معروف بودن یا نبودن در همین شاهکار آمده است. دغدغه هملت مرگ است و در سراسر این نمایشنامه مرگ اندیشی به روشنی دیده می شود. در لینک زیر تحلیل کوتاه و جالبی رو از این شاهکار می تونید مطالعه کنید:

در پایان دوست دارم چند نقل قول زیبا و خواندنی از این شاهکار رو با شما عزیزان به اشتراک بذارم:

Oh, God, God, How weary, stale, flat, and unprofitable Seem to me all the uses of this world!

To be honest, as this world goes, is to be one man picked out of ten thousand.

What have you, my good friends, deserved at the hands of Fortune that she sends you to prison hither?
Prison, my lord?
Denmark’s a prison.
Then is the world one.
A goodly one, in which there are many confines, wards, and dungeons, Denmark being one o’th’ worst.
We think not so, my lord.
Why then 'tis none to you, for there is nothing either good or bad but thin makes it so.
To me it is a prison.

Now, Hamlet, where’s Polonius?
At supper.
At supper?
Where?
Not where he eats, but where 'a is eaten.
A certain convocation of politic worms are e’en at him.
Your worm is your only emperor for diet .
We fat all creatures else to fat us, and we fat ourselves for maggots.
Your fat king and your lean beggar is but variable service —two dishes, but to one table.
That’s the end.
Alas, alas!
A man may fish with the worm that hath eat of a king, and eat of the fish that hath fed of that worm.
What dost thou mean by this?
Nothing but to show you how a king may go a progress through the guts of a beggar.

When sorrows come, they come not single spies, But in battalions.

Alexander died, Alexander was buried, Alexander returneth to dust, the dust is earth, of earth we make loam, and why of that loam whereto he was converted might they not stop a beer barrel?
Imperious Caesar, dead and turned to clay, Might stop a hole to keep the wind away.

a man’s life’s no more than to say “one”.

10 پسندیده

آقا مصطفی
احیانا اقتباس کامل اما به روز شده ای از اون در زبان شناس هست؟
خوندن کتاب با کلنات منسوخ شده برای خود نیتیوها هم سخته

متشکرم آرزو خانم
لطف کردید :pray:t4: :four_leaf_clover:
چند وقتیه فیلتر شکنم کار نمی کنه
به محض اینکه وصل بشم میرم و بر میدارم
لطفا حذفش نکنید
شاید چند وقتی طول بکشه
ممنون

3 پسندیده