زیبوک 1402 📚

منتظر خوندن نقدت بر این کتاب هستم
کتاب خیلی جالبیه و اینکه اتفاقات و اشخاص این کتاب بر اساس اتفاقات و اشخاص واقعی نوشته شده خیلی جالب ترش می کنه

منم چند تایی کتاب کوچک و کوتاه خوندم این چند روز
اما چون مهم و خاص نبودن چیزی در موردشون ننوشتم هنوز
حداقل اگه معرفی تک تک کتاب ها امکان پذیر می شد خوب بود
می نوشتم که دیگران نخونن بیشتر اینها رو :sweat_smile:

:white_check_mark:

4 پسندیده

کتاب دنیای سوفی
یه رمانه که در عین حال تاریخ فلسفه رو روایت می‌کنه و فلسفه‌های مختلف رو شرح میده.
از فلسفه‌های پیش‌سقراطی شروع می‌کنه و تا عصر مدرن پیش میاد.
راستش داستانش خیلی گیرا نیست. حداقل برای من که نبود. شاید هم به این خاطره که من خیلی به داستان علاقه ندارم.
من چون به فلسفه‌ علاقه دارم از این کتاب خوشم میاد.

1 پسندیده

موافقم. چون کتاب مهمیه، آهسته پیش میرم و از خوندنش لذت میبرم. هرچند تلخ هم هست.

2 پسندیده

میشه درباره این کتاب مختصری بنویسید. ممنونم. :rose: :rose:

راستی آیا مجموعه شش کلاغ رو خونده اید؟ اگر خوندید، چطور بود و آیا پیشنهادش میکنید؟

2 پسندیده

آره، حتما…
راستش این کتاب ی اقتباس از داستان دیو و دلبره. فرا، شخصیت اصلی داستان، بعد از اینکه پدرش بر شکست میشه، بار مراقبت و تامین کردن برای خانوادش رو تنهایی به دوش میگیره. داستان این جوری شروع میشه که فرا نزدیکه مرز بین پیریسین (سرزمین fay ها) و دنیای فانی، ی گرگ رو تو جنگل میکشه و پوستش رو تو بازار میفروشه، ولی این گرگ ی گرگ عادی نیست و در حقیقت ی الفه. به خاطر همین high lord اسپرینگ کورت بهش دو تا انتخاب میده، یا باهاش به پریسین میاد یا اینکه جونش رو از دست میده…

پلات داستان در کل جالبه ولی romance داستان واقعا مسخرست و ی خورده تینیجریه. من ۱۶ سالم بود وقتی این کتاب رو خوندم و اون وقت خیلی خوشم اومد ولی الآن راستش از این کتاب خوشم نمیاد…

من ی کانال تو یوتوب دارم، Cari can read که پلات هر کتاب رو تو ۲ یا ۳ ساعت خلاصه کرده بود و من خیلی خوشم اومد. اگه خواستین اونا رو میتونین بینین.

https://youtu.be/_hCdrM4JPVs

این لینک ویدیو اوله

من خیلی این خلاصه ها رو دوست داشتم، خیلی خنده دارن.

راستش این کتاب خیلی وقته که تو لیستمه ولی هنوز نخوندمش. ولی فکر کنم کتاب خوبی باشه چون خیلی تعریفش رو شنیدم.

5 پسندیده

بسیار متشکرم. :rose: :pray:

3 پسندیده

سلام به همه عزیزان

به نظر من این تاپیک هدفش بجز معرفی کتاب توضیح و تبادل اطلاعات هم باشه که البته باید جوانب قانون تالار و احترام به عقاید اشخاص هم در نظر گرفته بشه.

به عنوان یکی از اعضای این چالش به شخصه از اینکه درباره موضوعی تبادل نظر بشه لذت میبرم و احساس میکنم موثر هست در روند پابرجا موندن این تاپیک.

اما خوب درباره مسائل دینی واقعا اینجا نمیشه دربارش بحث کرد. چون خیلی مفصل هست.

وبخاطر همین ممکنه مشکلی پیش بیاد

4 پسندیده

من یه کتاب از زیبوک خوندنم که فکر کنم اکثرا خونده باشید
کتابخانه نیمه شب
خیلی تعریفش رو شنیده بودم واقعا جریان کتاب عالی بود دوستش داشتم اما متأسفانه تاثیری روی من نداشت
شاید اگر این کتاب رو ۵سال پیش میخوندم اثربیشتری داشت
چون حالا و دراین موقعیت تمام کتاب برای من تجربه شخصی بود .
قبلا منم جز کسانی بودم که مدام خودمو سرزنش میکردم بخاطر تصمیم‌هایی که فکر میکردم اشتباه بودن
اما حالا احساس پشیمانی ندارم که چرا فلان موقعیت این تصمیم رو گرفتم و…
چون که تقریبا ۵سالی هست به درک عمیقتری از زندگی و مشکلات و… رسیدم.
الان میدونم که اگر این تصمیم رو گرفتم حتی به اشتباه فقط بخاطر اون موقعیت و اون زمان و البته اون احساس وعقل من بوده.
البته این به این معنا نیست که هیچ اشتباهی در گذشته صورت نگرفته برعکس به نظرم اگر الان دیدگاهم به زندگی اینه نتیجه اشتباهات گذشته بوده چون حتما درسی گرفتم ازش که الان در این موقعیت هستم.
والبته که زندگی پر از ثانیه های انتخاب هست و امیدوارم هرکس انتخابی کرد با دست پر برگرده.

پیشنهاد مطالعه مخصوصا کسانی که افسوس اشتباهات گذشته رو دارند.

9 پسندیده

این کتاب هم خوندم
دوست داشتم یکم از دنیای بزرگسال خارج بشم و عجیب اینکه هنوز دلم میخواد کتابهای کودک و نوجوان رو بخونم
:sweat_smile:
فکر کنم کودک درونم الان فعال شده.
من این کتاب رو دوست داشتم درعین سادگی برای من جذاب بود‌

7 پسندیده

انیمیشن خیلی قشنگی هم داره این کتاب. :heart_eyes:

3 پسندیده

البته بحث دین به این سادگی ها هم نیست که شما میفرمایید. ادیان نقش بارزی در زندگی انسان دارن و داشتن و از دستاوردهای بشری هستن.

2 پسندیده

البته من چیزی که شما میفرمایید را انکار نمیکنم. تا آنجا که میدانم، در روانشناسی و جامعه شناسی دین به این مباحث می پردازند.
ولی اجازه بدید این بحث مفصل را در این تاپیک ادامه ندهیم.

3 پسندیده

البته که جاش نیست و منم تخصصی در زمینه دین ندارم.

2 پسندیده

واقعا ؟؟
پس برم ببینم :bouquet:

3 پسندیده

بله، این انیمیشن در زبانشناس هم هست و درصورت تمایل میتونید با زبانشناس تماشا کنید. :rose:

3 پسندیده

ممنونم حتما میبینم :bouquet:

یکم نیازه از این فضای تاریک بیام بیرون

واقعا اگر این کودک نبود دنیا چقدر بی معنا میشد

4 پسندیده

من دیدمش زینب جان یه خورده ترسناکه :joy:، ولی هم کتاب و هم انیمیشن رو دوست داشتم

3 پسندیده

ترسناک باحاله
:face_with_hand_over_mouth::sweat_smile:

کتابش که قشنگ بود ببینم فیلمش چطوره :kissing_heart:

3 پسندیده

#معرفی کتابهای زیبوک

نام کتاب: مجموعه راهنمای کهکشان برای اتواستاپ زن ها (به انگلیسی: The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy)
ژانر: کمدی، علمی تخیلی
نویسنده: داگلس آدامز
زمان انتشار اولین کتاب: ۱۹۷۹

داستان این مجموعه درباره شخصیتی است به نام آرتور دنت، که در لحظه نابودی کره زمین توسط فضایی ها (برای احداث بزرگراه بین کهکشانی)، به وسیله فردی به نام فورد پریفکت نجات می یابد. آرتور دنت در واقع آخرین بازمانده از نژاد انسان است و با دوست فضایی خود سفر جذابی را در کهکشان پیش می گیرد. از دیگر شخصیت های این مجموعه می توان به زیفاد بیبلبراکس که رئیس جمهور کهکشان است و همچنین رباتی افسرده به نام ماروین اشاره کرد.

کتابهای این مجموعه بدین قرارند:

۱. راهنمای کهکشان برای اتواستاپ زن ها
۲. رستوران آخر جهان
۳. زندگی، جهان و همه چیز
۴. خداحافظ برای همیشه و ممنون بابت اون همه ماهی
۵. بیشترش چیز خاصی نیست

البته جلد ششمی هم از این مجموعه در زیبوک هست که نویسنده دیگری آنرا نوشته و خوندنش رو پیشنهاد نمیکنم. سبک این مجموعه علمی تخیلیه و زبان طنزگونه ای هم داره، در کل میشه گفت چیز خاصی نداره و بیشتر برای سرگرمیه. من جلد چهارمش رو بیشتر از سایر جلدها دوست داشتم و با برخی هم راستش نتونستم خوب ارتباط بگیرم. شاید اینجور سبک مناسب من نبوده. ولی این مجموعه بسیار پرطرفدار و محبوبه و اگر به این سبک از کتابها علاقه دارید، از دستش ندید.

7 پسندیده

سلام به همه ی دوستان عزیزفرهیخته ی کتابخوان

این اولین واحتمالاآخرین بارهست که دوست دارم ازتجربه ی شیرین خوندن چندکتاب تواین تاپیک باشماگفتگوکنم.
اولیش کتاب بلبل هست،چون معرفیهای دوستان lingbe روهم تولیستم قرارمیدم،دقیقایادم نیست که کی،وبامعرفی کدوم دوست عزیز اين کتاب رودانلودکردم.
به جرات میگم یکی ازبهترین کتابهایی بوده تاحالاخوندم،سه روزچنان غرقش شده بودم که تاتمومش نکردم ،کنارنذاشتم.
گرچه بازگویی وقایع جنگ جهانی هست، بصورت خیلی زیبا،عمیق وبی نهایت تاثیرگذار،اماهمیشه جنگهاازاونجایی که شخصیت حقیقی وواقعی انسانها روبیشترنشون میدن،تواین کتاب باتمام وجودم،درد،غم ،عشق ،دوستی،علاقه وسایرخصوصیات اخلاقی آدمها رودرک کردم.
پابه پای شخصیت هااشک ریختم،مواقعی شادشدم؛از دیکتاتورهابیش ازپیش بیزارشدم وکسانیکه ازشون گوسفند واراطاعت میکنند،توکوچه پس کوچه های پاریس و…باترس دویدم که قبل ازخاموشیِ حکومت نظامی به خونه برسم.
جنگ بود ونمایش عشقهای واقعی ونفرتهای عمیق.بیکاری،نداری،اجناس کوپنی،صفهای طویل و…بسیاری ازنسلهای گذشته ی کشورعزیزمون بااین مسایل بخوبی آشناهستند.
عشقهاودوستیها،محبتهای واقعی وبی شائبه
شجاعتهای مردان وزنان،خصوصاروشجاعت یکی ازشخصیتهای اصلی زن مانوربیشتری داده شده بود…
وپایان جنگ،خبرخودکشی هیتلر
بله.دیکتاتورهاسرانجام باخفت وخواری سرنگون میشوند،ایکاش هرگزخودکشی نکنندوبه دست عدالت سپرده شوند،شایدکسانیکه کورکورانه وناآگاهانه ازشون حمایت وپشتیانی میکردند،متوجه جنایتهاشون بشوند.
بامیدسرنگونی دیکتاتورهای درصف سقوط درسراسرجهان.
هرچه زودتربهتر،عشاق بیشتری بهم میرسند،وبچه های کمتری بی والدین،والدین کمتری بی فرزندمیشوند.
محیط زیست سالمتری هم خواهیم داشت.

این کتاب رویادمه که آرزوجان معرفیش کردند.
متشکرم @arezoo-alipanah
خیلی لذت بردم ازخوندنش،گرچه درموردبیماری وسختیهای طاقت فرسای خودشخصِ درگیروخانواده هاصحبت میکنه،اماازلابلای سطرسطرکتاب،عشق ومحبت وعلاقه ی افرادهمون خانواده هابه همدیگه روهم بخوبی میشدباعمق وجوددرک کرد.
خب،من چون تجربه شخصی مراقبت ازبیمارباشرایط سخت روهم درخانه وهم دربیمارستان داشته ام،ومشخصادرنهایت به فوت اون عزیزم منجرشده باهمین مشکل خاص جسمی،بخوبی باشخصیتهاهمذات پنداری میکردم حین خوندن وفصل آخرکه راوی خانم بودتقریباهمش باگریه گذشت.
یه جمله ای ازین کتاب روهرگزفراموش نمیکنم که: مضمونش این هست:کسانیکه که معتقدبه دین خاصی نیستند،لزومامعناش این نیست که زندگیهاشون پوچ وبی معنااست.
بنظرم میتونه کاملابرعکس باشه درارتباط بااونهایی که معتقدِکورکورانه عقایدموروثی خانواده‌ها شون هستند.بدون هیچ تحقیق وکاوش وبررسی.
بنظرم انتخاب بجایی بود،تصمیم به بچه دارشدن دراون موقعیت،چه بهترکه انسانهایی چنین فرهیخته صاحب بچه بشوند،درمقایسه بافرزندانی که درخانواده های بافقرفرهنگی ومالی و.‌‌‌…بدنیامی ایند.

کتاب بعدیم که خیلی خیلی دوست داشتم وخصوصاراویش یجورایی انگارموقع خوندن توتک تک سلولهای بدنم رسوخ ونفوذ میکردکتاب باارزشِ۲۱درس برای قرن ۲۱ هست.
به پاسخ بسیاری ازسوالاتم درباره جهان مدرن واتفاقات دهه های اخیرتواکثرکشورهای دنیا،باخوندن این کتاب تونستم ،برسم.
جالبه که درموردکشورخودمون هم درچندجای کتاب نویسنده نظراتشوگفته.
چون میدونم آقامصطفی جای دیگه ای بمعرفی این کتاب پراختند،اززیاده گویی پرهیزمیکنم.
ممنونم. @mostafa.76
آرزوی همیشگی ام موفقیت وسلامتی همه ی دوستان

کتاب خوان باشیم
کتابِ خوب بخوانیم
خوبْ کتاب بخوانیم
Screenshot_20230413_211459_Google

11 پسندیده