چند زبانه ها

افراد زیادی هستند که بیش از دو زبان را فرا می گیرند. هرچند موافقم برخی از آنها استعداد خاص و ویژه ای دارند و بنظر می رسد یادگیری زبان جدید برای آنها راحت تر باشد، اما مطمئنا تلاش لازم را کرده اند
که گفته اند: نابرده رنج، گنج میسر نمی شود
گویی آنها روش های خوبی برای یادگیری زبان های جدید پیدا کرده اند. گویا خود ما هم طی این مدت و با فرا گیری زبان انگلیسی، چیزهای زیادی در مورد روش فراگیری زبان های جدید و دیگر نیز فهمیده ایم و مسلما برای ما هم یادگیری زبان های بعدی آسان تر و کوتاه تر خواهد بود.
ضمن ابنکه میزان تسلط افراد چند زبانه به هر یک از آنها بنظر می رسد آنقدرها هم زیاد نیست و ضعف های زیادی دارند،
ولی در نهایت جالب اند و قابل تحسین.

14 پسندیده

تیم، با نام واقعی تیموتی دونر
پسری پانزده ساله (موقع ضبط این ویدئو البته)
از شهر نیویورک ایالات متحده
۲۳ زبان

در مصاحبه زیر تیم یک بیت شعر از دیوان حافظ رو انتخاب می کنه و می خونه

20 پسندیده

تاچ سالیک
چهارده ساله
کامبوج
این کودک دست فروش می تواند با توریست ها به بیست و سه زبان ارتباط برقرار کند!
بعد از مشهور شدن او ترتیب ادامه تحصیل او در چین داده شد و مورد استقبال هم قرار گفت.

15 پسندیده

بلا دویتکینا دختربچه چهار ساله روسی توانایی صحبت کردن به هفت زبان زنده دنیا را دارد. این دختر بچه نابغه به زبان‌های روسی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، چینی و عربی مسلط است.

13 پسندیده

آقا بهزاد لطفا نذارید اینارو حسودیمون شد. :heart_eyes: :sweat_smile:
شوخی میکنم، ممنون بابت این تاپیک خوب.:rose: من همیشه برام سوال بوده که مثلا شوپنهاور آلمانی زبان چطوری یونانی، لاتین، فرانسوی، ایتالیایی، انگلیسی و اسپانیایی رو یاد گرفته، اون هم تو زمانی که این امکانات الان نبود. دوستم میگه ما از گذشتگان تنبل تر شده ایم، شاید حق با او باشه. من خودم خیلی دوست داشتم یونانی و لاتین رو یاد بگیرم و کتب باستان رو به زبان اصلیشون بخونم، ولی خب عمر کوتاهه و تو کشور ما هم سختیهای بیشتری داره. پس فتیله آرزوهام رو آوردم پایین و بیخیال این آرزوهای دور و دراز و نه چندان ضروری شدم. در کل ما نباید خودمون رو با دیگران مقایسه کنیم.

کاملا موافقم. استیو کافمن که بیست زبان میدونه، یادمه تو یکی از ویدیوهای یوتیوبش به همین نکته اشاره کرد و گفت که مثلا تو خیلی از این زبانها تا سطح b2 رفته و ادامه نداده، نه اینکه تو همه این زبانها به یک اندازه مسلط باشه.

8 پسندیده

بسیار عالی بود به نظر من هم این حجم از اطلاعات که خودم و میدونم اکثر بچه ها دارند یک صدمش هم تو مکالمه به کارمون نیومده و نمیاد و همه به speaking نمره میدن من مطمینم این امریکایی اصلا کتاب های ادبی فارسی رو سر در نمیاره و در حد کتاب های کودکان شاید سر دربیاره من خودم هر روز یک اصطلاحی در فیلم میشنوم که اولین باره شنیدم و مطمینم هیچ وقت تموم نمیشه مفهوم یکسان ولی صد گونه بیان میشه حالا رسمی و غیر رسمیشم بماند نکته ی مهمی که بود همشون وقتشون را رو لیسیننگ گذاشته بودن و با این وجود اشتباه تلفظی داشت و مهمتر از همه اعتماد به نفسش بود که از تلفظ صحیح بالاتره فکر کنم از افغانیا یاد گرفته بود خیلی افغانی طور صحبت می‌کرد ما خیلی بیشتر ازاونی که فارسی میدونست انگلیسی میدونیم ولی اعتماد به نفس صحبت تو یک کنفرانس ۱۰۰ نفره رو نداریم البته اونم زیاد فارسی منسجم در مورد یک موضوع صحبت نکرد و بیشتر حرفهای معمولی زد

9 پسندیده

سلام
این جملتون من رو یاد یه کیلیپ انداخت
پیشنهاد میدم ببینیدش:

تا جایی که من یادمه اگر اشتباه نکنم شما زبان آلمانی رو توی دوسال یادگرفتید.
قطعا یونانی رو هم میتونید.

و جالبه بدونید آقای استیو کافمن که ۷۹ سالشونه به ۱۶ زبان میتونن صحبت کنن و از سن بالایی برای یادگیری زبان استفاده کردن، پس سن اصلا ملاک نیست.
در رابطه با شرایط هم
همون آقای تیموتی دونر که اولین فیلم در این تاپیک برای ایشون بود هم از لحاظ شرایط برای یادگیری فارسی اون هم در نیویورک برای ایشونم سخت بوده.نه تنها فارسی بلکه هر ۲۳ زبان دیگه.

8 پسندیده

سلام
در ابتدای تاپیک ذکر شد که تسلط این افراد بر تمامی زبان ها به یک اندازه و خیلی زیاد نیست شاید در سطح A2
و خب کسی که تمام تمرکزش روی یک زبان نیست قطعا نمیتونه عین یک نیتیو صحبت کنه.
همونطور که لهجه‌ی ایشون براتون عجیب و ابتدایی بود باید بگم لهجه خود ماهم در زبان انگلیسی برای نیتیو ها همینطوره:smile:

4 پسندیده

به نظر من هدف لذته و زبان وسیله ای برای اون لذت به جای یاد گیری چندین زبان اون هم در حد اینا سعی کنید در مطالب لذت بخش غور کنید به جز اینکه لذتتان صاحب نظرانش در یک زبان خاص باشند و شما نیاز به اون زبان دارید یک موضوع که یکبار لذت بردید حالا با صدا ها و کلمات زبان دیگه چیزی بهتون اضافه نمیکنه و لذتی اضافه نیست

4 پسندیده

چرا برای بعضی ها لذت بخشه که به چند زبان در سطح ابتدایی بتونن صحبت کنن یا متوجه بشن.
تفاوت حروف الفبا
تفاوت تلفظ ها در کشور ها و زبان های گوناگون و مختلف واقعا لذت بخش و هیجان انگیزه.

3 پسندیده

لهجه اصلا منظورم نبود اگه ایلتس فارسی امتحان میدادن قطعا تو قسمت تلفظ رد میشدن چون غلط تلفظ میکردن جدا از لهجه ی افغانیشون

3 پسندیده

اگه لذتی هم باشه مثل بچه ی کوچک که دهان باز میکنه یا یک پرنده که چند تا کلمه میگه برای شنونده هست ولی لذت واقعی از مفاهیم زیبا و عمیق و دیدن و شنیدن نظرات آدم های دنیا در اون موضوعه به نظرم اگه نیاز نباشه کاری عبث هست فقط در صورت نیاز به ارضا کردن لذت یا نیاز زندگی تو اون کشور

4 پسندیده

Great minds discuss ideas average minds discuss events small minds discuss people

3 پسندیده

ممنون از شما. دیدم. :rose: :hibiscus:
راستش من زیاد اهل سخنان انگیزشی نیستم. در مورد آلمانی هم از شما چه پنهون گاهی از خودم می پرسم خوب که چی؟ کلا دیگه زندگی رو زیاد جدی نمیگیرم، همه اونایی که کلی زحمت کشیدن یونانی و لاتین یاد گرفتن الان زیر خاکند، زیر خاک هیچ فرقی میان انسانها نیست. آدم تو زندگی فقط میتونه تا حد امکان از لحظه حال لذت ببره و به دیگران هم رنچ نرسونه. اگه اجازه بدن البته.

6 پسندیده

مطمینم که آقا مصطفی به خاطر علاقه به فلسفه و دیدگا های اپیکوری رفتین آلمانی یاد گرفتین و عمیق تر بهش پی بردین بقیه عمرتون هم صرف غور در مسایل جبر و اختیار و هستی شناسی و مهم تر از اون خود شناسی کنید که هیچ لذتی بالاتر از اون نیست

3 پسندیده

من خودم بیشتر دوست دارم مردم دنیا رو با اندیشه های مولانا و حافظ و سعدی آشنا کنم تا یک زبان دیگه یاد بگیرم یک نفر هم از جهل در بیارم رسالتم رو انجام دادم

4 پسندیده

ممنونم از شما.
بله هیچ چیز بالاتر از لذات معنوی یا لذات ذهنی (به قول شوپنهاور) نیست.

4 پسندیده

:sweat_smile: بااین دیدگاه که
پس ما تحصیل نکنیم ، یادنگیریم، کار نکنیم اصلا زندگی نکنیم! چون تمام اونایی که زندگی کردن تهش مردن؟

3 پسندیده

من نمیگم زندگی نکنیم، ولی دیگه آرزوهای دور و دراز داشتن رو نمیتونم درک کنم. به قول حافظ:

هر که را خوابگه آخر مشتی خاک است

گو چه حاجت که به افلاک کشی ایوان را

3 پسندیده

برای شما و نیت و همت بلند شما چون خلط با مادیات نشده آرزوهای ما تجربه شماست به قولی been there done that

2 پسندیده