همه چی ممکنه، فقط شورشو در بیار

بخونید،،،،، قول میدم که ارزش وقتتون رو داشته باشه.

سلام امیدوارم حال دلتون همیشه عالی باشه.
خواستم راجب داستان خودم از یادگیری زبان بگم. که چجوری توی یکسال از صفر مطلق به C1 رسیدم.
بنده امیرعلی استاد هستم(استاد فامیلیمه :upside_down_face:) چند ماه پیش 15 ساله شدم.
تقریبا اواسط تابستان پارسال توی کلاس زبان های سفیر شرکت کردم و بعد از ترم چهارم که با زبانشناس آشنا شدم، کلا کلاس هارو کنسل کردم.
نشستم خونه با درس داستان های کوتاه شروع کردم روزانه حدودا 1 ساعت گوش دادن، هرچند برام خیلی سخت بود، چون من واقعاااا مبتدی بودم.
از محیط اپلیکیشن که واقعا خوشم اومده بود، اشتراکشو تهیه کردم.(یادمه یه تخفیف مشتی خوده بود)
در ابتدا واقعا زجر کشیدم، کلاس زبان اصلا چیزی بهم یاد نداده بود.
یکم گذشت آروم آروم با دوره ها آشنا شدم و همرو تقریبا امتحان کردم. (دم این پشتیبان ها هم گرم)
سطح زبانم کم کم داشت رشد میکرد که به دور و ورای A2 رسیدم.
اسم دوره انگلیسی قدرت رو خیلی میشنیدم اما همش میترسیدم که خیلی برام سنگین باشه.
تا اینکه دل رو زدم به دریا و درس اول که مقدمه بود رو پخش کردم. شاید باورتون نشه اما بالای 80 درصد رو متوجه میشدم. انقدر خوشحال بودم که فکر همه دوره هارو پاک کردم. و شب تا صبح فقط به انگلیسی قدرت گوش میکردم.
روزها و روز ها همینطوری میگذشت و این وسط ها گاهی اپلیکیشن رو ول میکردم(بسوزه پدر تنبلی).
تقریبا اوایل تابستان امسال بود که همینجوری یه انیمیشن زبان اصلی گرفتم که نگاه کنم.
انگار جادو شده بود، منی که تاحالا هیچی از فیلم و انیمیشن ها نمیفهمیدم و همش غر میزدم که چرا انقدر اینا تند حرف میزنن، بالای 90 درصد رو متوجه میشدم.
دوباره به خودم اومدم و گفتم ببین امیر، این تابستون بوی زبان انگلیسی میده. نگم براتوننننن، میانگین مطالعه ام روی 5 ساعت قفل بود.
تا اینکه وسطای مرداد، مادرم بخاطر بیماریش باید عمل میکرد.
به خودم گفتم، اگه مادرم سالم و سلامت برگرده، رکورد کل اپلیکیشن رو میشکنم.
روز بعدش 9 ساعت به زبان انگلیسی گوش دادم.
آخر همون روز، مادربزرگم بهم گفت:" بسه دیگه بنداز اونور اونو، از صبح مخت نتلاشید؟“.
همون لحظه یاد یه حرف از یه بزرگی افتادم.
میگفت که اگه میخوای موفق بشی، شورشو در بیار.
و اونروز به معنای واقعی کلمه شورشو در آوردم.
الان 2 ماه از اونموقع میگذره و توی این مدت درحال یادگیری اصطلاحات و کلمات پیشرفته بودم. میخوام اغراق کنم آره، همه دوره هارو روی دور تند هم که گوش میدم برام خسته کننده میشه.
خلاصهههه، چند هفته پیش بود که رفتم توی همون آموزشگاه سفیر و آزمون تعیین سطح دادم.
بعد از نیم ساعت صحبت ازش پرسیدم:”“Do you think what’s my level?”".
بهم گفت بین C1و C2.
به C1 نزدیکتر.
و اون لحظه به خودم گفتم.
“امیر باید از این به بعد شورشو در بیاریم.”
توصیه ام به افرادی که تازه شروع کردن اینه که هیچوقت جا نزنید. میدونم خیلیی سخته، بخدا خیلی سخته. ولی شورشو دربیار.

40 پسندیده

تبریک می گم بهتون، اگر تو یکسال به اینسطح رسیدی کاری کردی کارستان. چون خیلیا گفتن تو یکسال نمیشه.
می تونم بپرسم تو این یکسال متوسط چند ساعت کار کردی و الان امتیاز کل شما چنده؟، و ایا فقط ای جی گوش دادی؟ پس یادگیری لغت چی؟ کسی که سطحش سی هست حداقل یه ده هزار کلمه ای باید بلد باشه.

7 پسندیده

ممنونم از لطفتون.
گفتم که توی این یکسال(که هنوز یکسال نشده) هر چندماه یکبار یهو زبانشناس رو ول میکردم. اما هر دفعه بعد از یک یا دو هفته برمیگشتم و روی میانگین 3 تا 5 ساعت گوش میدادم. البته نصف مطالعه ام از زبانشناس بود. بیشتر توی یوتیوب ویدیو های مردم بومی رو میدیدم.
امتیاز کلی بنده الان تقریبا 20 هزاره.
و اینکه دوره های ای جی واقعا عالی هستن اما همونطور که گفتم تقریبا کل دوره هارو تست کردم.

در رابطه با لغات هم بگم که فکر نمیکنم دایره لغات بنده به 10 هزار رسیده باشه اما حرف من به شما اینه که لغت فقط نصف کاره. من رفقایی دارم که الان 6 ساله دارن به کلاس زبان میرن، و توی 4 سال اول، 10 هزار لغت رو تموم کردن اما نمیتونن بدون استرس و مثل آدم مکالمه کنن.
زیاد اصطلاحات واقعی رو بلد نیستن.
اتصال کلمات هنگام صحبت افراد بومی که من بهش میگن جویدن کلمات رو نمیتونن درک کنن.
در واقع روی قسمت اشتباه تمرکز کردن.
ما خودمون هم توی زبان پارسی، به 10 هزار تا کلمه مسلط نیستیم.(که این چیز خوبی نیست) اما هممون سطحمون فرای پیشرفته اس. فرای فرای پیشرفته.
پس مسیر این غافله جای دیگریست…
من توی این یکسال زندگیم انگلیسی شده بود. مثل یه کار تمام وقت. و هنوزم همینطوره.

به امید روزای بزرگ:heart:

6 پسندیده

من حدود شش ماهه شروع کردم دقیقش ۱۹۰ روز و امتیازمم طبق تصویر حدود ۵۰ هزاره یعنی ۸۳۰ ساعت ، متوسط روزی چهارو نیم ساعت میشه،
ای جی رو تا درس شانزده جلو رفتم، ولی چون علرغم زمان زیادی که میزاشتم شاید روزی چهار ساعت لغات زیادی یاد نمی گرفتم گذاشتم کنار و یه ماهه به فیلم و فشرده خوانی کتاب رو آوردم. نه اینکه نتونستم با ای جی صحبت کنم اما نه خوب، که مشکل اصلیم هم دایره لغات کمه. من فکر می کنم اگر شما تونستید تا حدی خوب صحبت کنید یا می گید فیلمها رو میفهمید بیشترش هم بخاطر یوتیوب باشه، ای جی مکالمه رو تا حدی خوب می کنه اما نقطه ضعفش تعداد لغات کمیه که یاد میده، مثلا تو شش ماه نهایت هزار لغت یاد می گیری که خیلی کمه. در حالیکه که تو همین یک ماه با فشرده خوانی یا فشرده دیدن فیلم تو چهار هفته هزار لغت یادگرفتم یعنی شش بار سریعتر، هر فیلم یا کتالرو حدود ۲۰ بار نگاه می کنم یا می خونم. البته نمیدونم کار درستیه یا نه، ولی از نظر یادگیری لغت خیلی بهتره. هر چند خیلی وقت می گیره.

9 پسندیده

اول از همه موفقیت شما و دوست خوبمون آقای امیرعلی رو تبریک میگم.
بنظرم در خوندن کتابها نیازی نیست اونها رو چندین بار بخونید، این کار خسته کننده ایه. خود ای جی هوگ در درس هفتم انگلیسی قدرت گسترده خوانی رو توصیه میکنه. بنظرم به جای تکرار تمام کتابها لغات جدید اونها رو در لاینتر اپ بطور پیوسته مرور کنید.
من خودم پشیمونم که انگلیسی قدرت رو وسطش رها کردم. بنظرم تا حد امکان سعی کنید بین گسترده خوانی و فشرده شنوی تعادل برقرار کنید و هر دو رو با هم پیش ببرید.

9 پسندیده

ممنون از راهنماییتون، خودمم همین برنامه رو دارم که بعدا این تعادل رو رعایت کنم، ولی از اینکه دایره لغاتم کمه و کتابهای بدون ترجمه رو نمی تونم راحت بخونم رنج می کشم، می خوام با همین برنامه اگر بشه به شش هفت هزار لغت برسم بعد برم دنبال ادامه قدرت و گسترده خوانی، این چند هفته با این روش نتیجه نسبتا خوبی گرفتم و سه تا انیمیشنی که شما معرفی کرده بودید رو چندین و چند بار دیدم و از هر کدوم حدود سیصد لغت یاد گرفتم. شخصا با لایتنر راحت نیستم و سخت یادم می مونه.

3 پسندیده

چقدر خوب که با انیمیشن زبان یاد می گیرید.
بنظرم زیاد نگران دایره لغات محدودتون نباشید، به مرور زمان و با صبر و استمرار بطور خود بخود افزایش پیدا میکنه. تمرکزتون رو بر درک مطلب بذارید (فهم هفتاد درصد از کتاب هم کافیه). همچنین خوبه که بین لغات منفعل (passive) و لغات فعال (active) تمایز قائل بشیم. مهم نیست که چندهزار لغت بلد باشیم، مهمتر اینه که از لغات فعالمون بتونیم استفاده کنیم. لغات منفعل بصورت ناخوداگاه در ذهن ثبت میشن، ولی لغات فعال نیاز به تمرین و استفاده دارن. بهترین راه افزایش دایره لغات منفعل هم گسترده خوانیه. دست کم تجربه خود من اینطور بوده.

5 پسندیده

درسته خیلی از افراد موفق زبانشناسم ظاهرا همین راه شما یعنی ایجاد تعادل بین انگلیسی قدرت و گسترده خوانی رو رفتن و نتیجه خوبی هم گرفتن که نشون میده روش خوبیه. منم به زودی به همین روش برمی گردم. اتفاقا هر موقع بیکار بشم میرم پستهای قدیمی شما و یکی دو نفر دیگه از تالار رو می خونم و خیلی استفاده کردم، بخصوص انیمشن ها و کتابهایی که معرفی می کنید خیلی عالین، اکثرا ذخیره کردم تا اگر روزی به سطحش رسیدم مطالعه کنم. ممنون از راهنمایی های طلایی و اشتراک تجربه های ارزشمندتون.

3 پسندیده

خواهش میکنم. حتما روزی به اون سطح می رسید.
براتون آرزوی موفقیت دارم. :rose: :hibiscus:

4 پسندیده

سلام.حقیقتا ارزش خواندن داشت…
فراتر از تحسین هستی…
عالی بودی،هم سن سال های تو تنبلی عجیبی دارن…
مطمئنم موفقیت های بیشتری در آینده خواهی داشت…
حس خوبی بود وقتی تجربه ت رو میخوندم کیف کردم

7 پسندیده

آقا مصطفی ممکنه یه عکسی از صفحه خودتون به این شکلی که من اون بالا گرفتم بگیرید و بزارید که بفهمیم چقدر راه مونده به سطح افرادی مثل شما برسیم یا هر گزارش یا نموداری که بتونیم مقایسه کنیم. البته اگر دوست دارید و البته با اجازه امیرعلی عزیز بخاطر درخواستم در صفحه تاپیک ایشون.

1 پسندیده

سلام امیر علی.
آقا ماشالا به این پشتکار.
آفرین واقعا عالیه.
بهت تبریک میگم که اینقدر پیشرفت کردی.
دمت گرم، همینطوری ادامه بده :blush::maple_leaf:

پ.ن: به نظرت نباید به اون شخص اینطوری میگفتی؟ :point_down:

Do you think what my level is?

ذهنم مشغول شد که کدوم درسته…

3 پسندیده

داداش به نظرت از دوره‌های ای‌جی، اول کدوم رو استارت بزنم؟

1 پسندیده

The correct sentence would be: “What is my level?” This is a direct question and the correct word order in English is to place the verb “is” before the subject “my level”. :slightly_smiling_face:

2 پسندیده

دقیقا
چنین پشتکاری در این سن جای بسی تحسین داره. :clap: :clap:

4 پسندیده

خدمت شما:

Screenshot_20231208-102848

من از سال ۹۷ زبانشناس رو نصب کردم و طی دو سال به سطح خوبی رسیدم. سطحی که میتونستم فیلم ها و کتاب ها رو بالای هشتاد درصد متوجه بشم. بنظرم با پشتکار و استمراری که شما دارید حتما طی دو سال (یا شاید هم کمی زودتر) به سطح b2 یا c1 می رسید. البته زبان هیچ وقت پایانی نداره و الان هم در حال یادگیری هستم.
یه نکته ای که بهش پی بردم اینه که لذت بردن از فرایند یادگیری و فکر نکردن به هدفهای آینده خیلی ضرورت داره. با fun کردن فرایند یادگیری، سریعتر هم پیشرفت میکنیم.

باز اگه سوالی بود در خدمتم.

14 پسندیده

من شنیدم که دوره انگلیسی بدون تلاش اولین دوره ای جی هوگه. ولی خودم امتحانش نکردم. بنظرم بدون هیچ تردید و دودلی برید سراغ انگلیسی قدرت که بهترین دوره ای جی هوگه.

2 پسندیده

آقا مصطفی نظرتون در مورد دوره vlp اش چیه؟

1 پسندیده

می تونید به من معرفی کنید کانال های یوتیوبی که میرفتید گوشی میکردید

بسیار عالی. من فکر می کردم با توجه به تعداد زیاد کتابهایی که شما خوندید تعداد ساعاتتون خیلی بیشتر باشه(تقریبا الان 2.5 برابر زمانیه که من تو 6 ماه گذاشتم). ولی ظاهرا سرعتتون تو خوندن کتاب خیلی زیاده. یه جورایی امیدوار شدم با این آمار که شاید یه روز منم بتونم. شایدم بیرون زبانشناس کتابا رو مطالعه کردید.

1 پسندیده