بحث و گفت گو «چگونه از زمان مرده برای یادگیری انگلیسی استفاده کنیم؟»

کامبیز عزیز
اول ازت بابت مطالب ارزنده ای که هر روز به اشتراک میذاری و به یمن مطالب شما هر روز به دانش بنده و همه دوستان اضافه میشه، بسیار سپاسگزارم.
اما سؤالی برام پیش اومد که امیدوارم منو راهنمایی کنید.
آیا تموم این زمون هایی که لیست فرمودید مرده هستند؟ ما همین الآنشم خیلی هامون نیاز داریم به خاطر مشغله های فکری یه زمانی از روز رو به ذهن مون استراحت بدیم.
وقتی غذا می خوریم، با آرامش از غذا خوردن لذت ببریم. وقتی توی مسیر دانشگاه یا محل کاریم، به اطرافمون نگاهی بیندازیم که شاید این سکوت و آرامش ذهنی بتونه برای خیلی از مسائل زندگی مون کمک مون کنه و راهکاری در اختیارمون قرار بده.
من در مواردی موافقم که باید با فشردگی و برنامه متمرکز در زمینه های مختلف، یه دوره های خاصی رو تلاش مضاعف کنیم. مثلاً شخصی قصد مهاجرت داره و باید تا زمان مشخصی سطح دانش زبانش رو ارتقاء بده. این شخص حتماً باید از زمان های سکونش (به جای زمان مرده از این عبارت استفاده می کنم) در طول روز به نحو احسن استفاده کنه. یا اینکه شخص دیگری یادگیری زبان رو به عنوان یک تفریح در نظر می گیره، بنابراین می تونه از زمان سکون خودش استفاده کنه. ولی اینکه بخواهیم تمام طول روزمون از خوابیدن گرفته تا راه رفتن، رانندگی کردن و غیره رو به شنیدن فایل های صوتی آموزش زبان بگذرونیم، معتقدم یه جایی مغز دیگه جواب نمیده و نتیجه عکس از تلاشمون می گیریم و چه بسا دلسرد بشیم و قید یادگیری رو بزنیم. من شخصاً روزی یک ساعت و نیم به صورت متوسط و 2 ساعت حداکثر صرف یادگیری زبان می کنم. معتقدم که روش رو بایستی بسیار بهینه و مؤثر کرد که در زمان دو ساعت در روز پس از دو سال تلاش نتیجه گرفت و نباید خیلی روی افزایش زمان حساب باز کرد.
دوست دارم یک خاطره ای رو از زمان کنکورم خدمت تون عرض کنم. خیلی بچه درس خونی نبودم. اما به رفتن به دانشگاه و قبولی توی رشته دلخواهم به شدت نیاز داشتم. راهی به ذهنم رسید. کنکور بیست سال قبل سالی که خودم می خواستم امتحان بدم رو گرفتم و تمام سؤالات درس ها رو به صورت جداگانه بررسی کردم تا بتونم به خط فکری مؤلفان هر درس پی ببرم. تقریباً ده روز و روزی هشت ساعت رو صرف این کار کردم. بعد از این دوره زمانی با توجه به بررسی هایی که انجام دادم، قسمت هایی از کتاب ها رو که اطمینان زیادی می دادم سؤال کنکور باشه نه یکبار بلکه چندین بار خوندم. تقریباً با صرف زمان متوسط 5 ساعت در روز تونستم رتبه مهندسی روزانه یکی از دانشگاه های متوسط رو قبول بشم. من سعی کردم هم از زندگیم لذت ببرم و هم به هدفم برسم.
تموم این حرف ها زده شد که بگم باید از یادگیری مون لذت ببریم و با ساعات متمادی و طولانی یادگیری و مطالعه، شوق و ذوق و انگیزه خودمون رو برای ادامه راه از بین نبریم.
درباره سکوت ذهنی که اکثراً توی همون زمان مرده اتفاق میفتن داستان های زیادی گفته شده. چه بسا در همین وقت های مرده (زمان های سکون) ابتکارات و اختراعات زیادی شکل گرفتند.
خوشحال میشم راهنمایی بفرمایید.

11 پسندیده

سلامی دوباره خدمت اقا فرشید

این مقاله بیشتر برای کسانی نوشته شده که میگن ما در طول روز هیچ وقتی برای گوش دادن و تمرین زبان انگلیسی نداریم. اون دسته از افراد می تونن از زمان های مرده شون برای گوش دادن به زبان استفاده کنن.

ولی کسانی که در طول روز زمان مناسب برای یادگیری رو دارن، به قول شما دیگه نیازی برای استفاده از زمان های مرده ندارن (البته اینم شرایط خاص خودش رو داره)

7 پسندیده

سلام فرشید جان.
اینها یک باید نیستند. اینها یک پیشنهاد هستند که میشه به نحو احسنت به جای بیهوده از بین رفتنشون استفاده کرد.
خود من اهل هنر هستم و عاشق گشت و گذار و دیدن محیط اطرافم هستم.
و تقریبا 80 درصد زمان گوش دادن بنده در زمان های مرده هست و تقریبا تمام زمان آزاد رو صرف کتاب خوندن و لذت از کتابم می برم

تا الان نه تنها از انگلیسی زده نشدم بلکه بیشتر بهش اعتیاد هم پیدا کردم.
و این رو به عنوان یک نکته بگم در تمامی مقالات همیشه به این اشاره کردم راه خودتون رو برای زبان آموزی پیدا کنید یه نفر ممکنه دوست نداشته باشه هنگام غذا خوردن به زبان بپردازه یا مثلا موقع ظرف شستن و…
مثلا خانوم قربانی یادمه گفت من تایم مرده درون خونه رو نمیخوام زبان بخونم چرا که دوست دارم با خونوادم وقت بزارم و من گفتم عالیه همینکارو انجام بدید. چون که همین بحث شما پیش میاد یعنی لذت بردن از زبان نه زوری خوندن.

در آخر همه ی تایم زمان مرده رو نمیشه صرف تایم آرامش کرد. مثلا اون دوره که من این مقاله رو نوشته بودم هیچ لذتی از دیدن خیابون های رشت نداشتم و با پیاده روی و گوش دادن به انگلیسی توان یک ساعت پیاده روی رو برای خودم به وجود آورده بودم و در نتیجه زبان هم خوندم.

در کل هیچ بایدی وجود نداره و همه میتونن هر جور که صلاح میدونن زبان بخونن و از روندشون لذت ببرند :v:

13 پسندیده

فرزاد جان، واقعاً زندگی ای که نشه در طول روز 2 ساعت رو برای رؤیاهامون کنار بذاریم خیلی ترسناکه. خداوند به تموم کسانی که از نعمت وقت آزاد برخوردار نیستند کمک کنه. همیشه فکر می کنیم فقر مالی دردناکه، اما باید فقر زمانی رو هم بهش اضافه کرد.

کامبیز جان، یادگیری زبان برای شما تبدیل به یک لذت و تفریح شده. قطعاً شما از زمره کسانی هستید که هیچ وقت کنار نمی کشید.

با شما موافقم. هیچ گاه اجبار توی هیچ کاری پایان دلخواه مون رو به ارمغان نمیاره. فکرشو بکنید اگه نفس کشیدن به میل خودمون بود و مجبور بودیم آگاهانه نفس بکشیم، شاید خیلی ها قید نفس کشیدن رو هم میزدند.

9 پسندیده

واقعا از بیان کلمات شما آدم لذت میبره.
مشخصه آدم با سواد و کتاب خونی هستید. خیلی خوشحال کنندست که شما رو در جمعمون داریم.
زاویه دید شما درباره وقت آزاد رو واقعا قبول دارم.
من خودم وقتای آزادم رو به عشق اصلی زندگیم یعنی طراحی و خونوادم می پردازم و از این کار لذت می برم :pray:

13 پسندیده

کامبیز عزیز، شما لطف دارید. راستشو بخواید من اگه یک دهم شما اطلاعات داشته باشم، یه کلاه خریداری می کنم و میندازم هوا. این رو به ضرس قاطع خدمت تون عرض می کنم.

یه نکته ای رو هم می خواستم خدمت دوستانی که طی این چند روز باهاشون آشنا شدم عرض کنم. من زیاد توی نوشتن مطالب دسته بندی شده و بلند مهارت ندارم. بنابراین سعی می کنم تجربیات یا ابهامات ذهنی خودم رو زیر مطالب دوستان مورد پرسش قرار بدم. اما احساس می کنم شاید برخی از دوستان اگه در زیر مطلب شون با چالش و پرسشی مواجه بشن به حساب مخالفت کور کورانه و پوچ بذارن. اگه توی این چند روز زیر مطلب هر یک دوستان پرسشی مطرح گردید و به حساب عرض اندام علمی و تجربی بنده گذاشته شد، عذر خواهی می کنم و از این پس سعی می کنم ابهامات رو در تاپیک هایی جداگانه مورد پرسش قرار بدم. البته این یه تردید و شک ذهنی احتمالی نسبت به پرسش های من بود که خواستم برطرف بشه.

7 پسندیده

خیر خوشبختانه سعی بسیار زیادی شده که محیط تالار زبانشناس اینجوری نباشه و بچه ها هم اکثر قریب به اتفاق افراد با سواد و منطقی هستن و با این جور چالش ها هم استقبال میکنن. از این بابت جای نگرانی نیست. تا میتونین به چالش بکشین :wink:

10 پسندیده

از این جمله خوشم اومد :v::v::ok_hand::ok_hand::facepunch::facepunch::raised_hands::clap::clap::clap::clap::muscle::muscle::muscle::muscle:

9 پسندیده

سلام دوستان. ممنونم بابت تبادل اطلاعاتتون. کار تیمی زبانشناس و تیمش لایک فراوان داره.
در خصوص مهارت لیسنینگ خواستم بگم که واقعا تاثیر بسزایی در یادگیری زبان داره مخصوصا گوش دادن صحیح و روشی که در زبانشناس توصیه شده. یادمه وقتی ترم یک دانشجوی مترجمی زبان بودم در سال ۷۷ یکی از استادامون گفته بود اگه میخواهید انگلیسی صحبت کنید گوشتان باید اونقد قوی بشه که بره آمریکا یا انگلیس! منظورش این بود که لیسنینگ رو خیلی قوی کار کنید بقیه خودش اتفاق میافته! یادش به خیر…

12 پسندیده

سلام
دقیقا همینطوره
باید گوش با تمام کلمات و عبارات و جملات به معنای واقعی کلمه مانوس بشه
تا مثل جدول ضرب که الان تو ذهن هممون ثبت شده
بدون فکر کردن به زبون جاری بشه

7 پسندیده

سلام. من تازه سایت زبان شناس رو پیدا کردم
داشتم این تاپیک رو میخوندم، ثبت نام کردم تا درمورد هدفن یه چیزی بگم

1. بهتره از هدفنی که روی گوش قرار میگیره استفاده شه
  2. درصد ولوم زیر 50 باشه
  3. حتی اگه صدا مناسبه، طولانی استفاده نشه یعنی هر 20 دقیقه به گوش استراحت داده بشه
  4. بیشتر از دو ساعت در روز استفاده نشه

عوارض عدم رعایت موارد بالا: کاهش شنوایی و پیرگوشی زود رس، وزوز گوش، خارش گوش، حتی فشارخون بالا، استرس، اختلالات خلقی و سرگیجه ممکنه ایجاد شه

11 پسندیده

سلام
موقع غذا خوردن انسان باید آرامش داشته باشه و نباید مشغول کار دیگه ای بشه تا خون به سمت معده بیاد و غذا به خوبی هضم بشه یادگیری در حین غذا خوردن باعث حرکت خون به سمت مغز وخوب هضم نشدن غذا و خیلی مشکلات دیگه میشه
یه ضرب المثل فکر میکنم ژاپنی میگه زمان غذا خوردن جزء عمر آدم حساب نمیشه
درطب جدید و قدیم این خیلی مهمه که غذا رو باید با آرامش و طمأنینه خورد
و در کل هر کاری برای خودش یه وقتی داره
یادگیری زبان هم وقتی جدا نیاز داره

5 پسندیده

در رابطه با غذا موافقم. توصیه هایی رو در این رابطه مثل همون چیزی که شما فرمودین شنیدم

اما این قسمت از نتیجه گیریتون جای تامل داره چون هم خود بنده و هم خیلی های دیگه از زمان مرده استفاده کردیم و نتیجه مطلوبی گرفتیم

2 پسندیده

با سلام.

تمام نظرات شما متین و صحیح و حرفی درش نیست. ( با اینکه درصد زیادی از مردم با آرامش غذا نمیخورند.)

ولی رو مورد آخر به هیچ وجه واسه من قابل هضم نیست. من از زمان مرده خیلی بیشتر از زمان های desk time و free بهره بردم.
افراد معروف هم از این موارد زیاد استفاده میکنند و زبان های زیادی یاد گرفتند.

4 پسندیده

سلام منم موافقم آدم ميتونه از هر وقتی استفاده کنه من قبلا شاید این کار و نمیکردم اما الان از هر وقت مرده ای استفاده میکنم میخواد غذا درست کردن باشه، مسیر سر کار باشه، تاکسی…

3 پسندیده

ممنون برای اطلاعاتی که راجع به هدفون دادی,
پس منکه حسابی باید مراقب باشم, هر بیست دقیقه استراحت وسط پرحرفیای ای جی!! مگه میشه!!؟؟ :wink::grinning_face_with_smiling_eyes:
واااالاااا, انقدر صدا میده ای جی که نمیشه وسطش استراحت کرد. :joy::joy:

2 پسندیده

قابلی نداشت :blush: :wink:

1 پسندیده

عالی بود مربی
واقعا لذت بردم.
یکی از تفاوت های گروه شما دست گذاشتن و یا تلنگربه واضحاتی است که جلو چشم همه ی ما هستند ولی از اونا غافلیم.

3 پسندیده

با سلام من شاغل هستم و کل زمانی که اختصاص دادم به یادگیری زبان و استفاده از زبانشناس وقتایی هس که مشتری ندارم واین زمان مرده رو دو ماهی هست که با این فعالیت مفید زنده کردمش…

5 پسندیده

ممنونم از شما و لطفی که تیم ما دارید :rose::rose::rose: مرسی :grin:

احسنت به شما آقا حجت گرامی. :clap::clap:

به این تایم های مرده اعتماد داشته باشید. من خودم در گذشته زیاد ازشون بهره بردم. حتی یادمه تو حموم هم انگلیسی گوش میدادم.

و الان هر چی دارم میتونم بگم از اون دوره هستش.

براتون بهترینا رو ارزومندم

4 پسندیده