یک فنجان کتاب/ خلاصه ای از نکات کاربردی کتاب اثر مرکب 📚 The compound Effect by Darren Hardy

سلام به همه دوستان زیبوکی :rose:

برای این ماه کتاب اثر مرکب انتخاب شده که تو این تاپیک قصد داریم مطالب مفیدی رو که تو هر فصل از این کتاب برمیخوریم رو زیر این تاپیک یادداشت کنیم تا هم خودمون کتاب رو بهتر متوجه بشیم و هم کسانی که فرصت نمیکنن کتابو بخونن استفاده کنن.

نکته 1: این پست دانشنامه است و همه میتونن توش مشارکت داشته باشن.

نکته 2: لطفا زیر نام هر فصل جملات، qoute ها، نکات و هر چیزی که فکر میکنید جالبه رو خودتون اضافه کنید.

نکته 3: مطالب میتونه به هر دو زبان فارسی و انگلیسی باشه و محدودیتی وجود نداره.

نکته 4: لطفا از کامنت های متفرقه بپرهیزید که تاپیک مرتب بمونه (فقط نکات رو بیان کنید)

ممنون از مشارکتتون :rose::pray:

18 پسندیده

مقدمه

- این کتاب درباره موفقیت هست و آنچه برای رسیدن به موفقیت واقعا لازمه
- هیچ فرمول مخفی و راه حل سحر آمیزی وجود نداره
- شما با روزی دو ساعت کار اینترنتی به درآمد 200.000 دلاری نمی رسید
o با مالیدن یک کرم روی صورت 20 سال جوان تر نمی شوید
o با یک هفته پیاده روی 15 کیلو لاغر نمی شوید
o نمی توانید با خوردن یک قرص زندگی زناشوئی خود را عالی کنید
- نمی توان موفقیت، شهرت، عزت نفس، روابط خوب، سلامتی و آسایش و رفاه خود را یک شبه از داخل یک بسته زییای خریداری شده از سوپرمارکت سر کوچه تهیه کرد!
- این کتاب جهت بازگرداندن شما به اصول ساده اولیه موفقیت است
- به هر چیزی که به اون فکر می کنید، می توانید برسید
- با استفاده از قدرت اثر مرکب، دیگه هیچ چیزی نیست که نتونید بهش برسید
- کسب موفقیت سخته، آهسته رخ می ده، کار و نظم و تعهد لازم داره، صبر و ثبات و پایداری نیاز داره
- شما همین الان همه چیزهایی که برای موفقیت لازم دارید، در اختیار دارید!
- اگر اطلاعات بیشتری نیاز بود باید همه اونهایی که به اینترنت دسترسی دارن ، افراد موفقی مثل بیل گیتس و استیو جابز باشن!!
- اطلاعات بیشتر و جدیدتر چیزی نیست که شما لازم دارید، شما به یک برنامه عملیاتی نیاز دارید، یک برنامه عملی جدید

فصل اول: اثر مرکب در عمل

– اگر تو چیزی خوب نیستی سخت تر و باهوش تر روش کار کن.

– آدمی باش که نه میگه، گاهی غیرعادی باش، متفاوت باش.

– گام های کوتاه و ناچیز اما مستمر در طول زمان باعث ایجاد تفاوت های فوق العاده میشه. برای دیدن تغییر و اثرات کارها باید صبر داشت و آهسته و پیوسته تلاش کرد.

– یک تغییر کوچک میتواند به اثرات بزرگی بیانجامد.

– پدربزرگ و مادربزرگ های ما میدانستند که راز نهفته در موفقیت کار سخت، انضباط و عادت های درست است.

– هیچ چیز مثل موفقیت شکستنی نیست. چون بعد از مدتی از تجربه موفقیتمان، تن پرور میشویم.

– موفقیت واقعی و پایدار نیازمند کار و تلاش است. خیلی هم کار!

– شما فقط داستان یک برنده را میشنوید درحالی که از میلیون ها بازنده چیزی نمیشنوید.

– باید بدانید که موفقیت شما از خلال نظم و انضباط هایی به هم آمیخته در طول زمان میگذرد که ناخوشایند و دشوار هستند (موفقیت الکی به دست نمیاد).

– تا وقتی که دانشتو به عمل درنیاری اون دانش هیچ قدرتی برات نمیاره.

17 پسندیده

فصل دوم: انتخاب ها

– هر انتخاب باعث آغاز رفتاری می شود که در طول زمان مبدل به عادت می شود (اهمیت انتخاب ها)

– اهمیت آگاه بودن از انتخاب هایمان

– شما صد درصد مسئول کارهایتان هستید نه شخصی دیگر

– اینکه فکر میکنید خوش شانس نیستید تنها یک بهانه است. همه ی ما از جهاتی خوش شانس هستبم. آنچه که مهم است انتخاب هایمان است.

– شانس برابر است با آمادگی + رویکرد و ذهنیت درست + فرصت + عمل

– افراد بی شماری بیشتر از شما دردسر و موانع دارند اما با این حال از شما ثروتمند تر و خوشحال تر هستند.

– فرصت شانس به طور برابر توزیع شده است.

– روزی به بلوغ میرسی که تمام مسئولیت زندگیت را بر عهده بگیری صد درصد.

– اولین گام به سمت تغییر آگاهی است. شما باید از انتخاب هایتان مطلع باشید. مثلا یک دفترچه یادداشت برداشته و تمام کارهای مربوط به هدفتان را یادداشت کنید.

– بدانید که چیزهای کوچک در زندگی تاثیرات بزرگی دارند.

– مهم ترین تفاوت میان افراد موفق و ناموفق این است که افراد موفق می خواهند انجام بدهند چیزی که افراد ناموفق انجام نمی دهند.

– دستورات کتاب را همین الآن انجام دهید. این کتاب برای سرگرمی نیست. باید دستوراتش را مثل نوشتن انجام بدهید .

– شما نمیتوانید کاری را مدیریت یا جلو ببرید تا اینکه آنرا اندازه گیری نمایید (با نوشتن).

– آرام شروع کنید. مثلا یک هفته یک عادت را پی گیری کنید.

– حداقل سه هفته انجام بدهید و صبور باشید. نتایج و تغییرات چندان نمایان نیستند به این زودی.

– از نتیجه ی این کار شگفت زده میشوید.

– تفاوت رتبه اول و دوم گلف بسیار اندک است اما جایزه ی آنها بسیار متفاوت. این همان قدرت چیزهای کوچک است که روی هم جمع میشوند.

– این صد ها، هزار ها یا میلیون ها چیز کوچک است که عادی را از فراعادی جدا میکند نه جیزهای بزرگ. مثال های زیادی درباره ی اثر چیزهای به ظاهر کوچک وجود دارد.

– هشتاد درصد رفتار و فقط بیست درصد دانش است.

– هشتاد درصد ثروتمندان آمربکا خانواده ی ثروتمندی نداشته اند. آنها خود تصمیم گرفته اند که تغییر کنند.

– هیچ وقت دیر نیست که فواید اثر مرکب را بدست بیاوری. مهم اینست که همین الآن شروع کنید. اولین گام همیشه سخت تر به نظر میرسد نسبت به چیزی که واقعا هست.

– کل چیزی که باید انجام دهید این است که هر روز به اندازه ی 1/10 درصد پیشرفت کنید.

– سوال مهم اینست که آیا هر روز تلاش میکنید؟ خود را به چالش میکشید؟ یاد میگیرید و رشد میکنید؟

– انتخاب های شما اعمال شما را شکل می دهد تا اینکه آنها تبدیل به عادت میشوند.

13 پسندیده

فصل سوم: عادت ها

– مطالعات روانشناسان نشان داده است که 95 درصد احساسات، افکار، اعمال و دستاوردهای ما نتیجه ی یک عادت است.

– عادت های ما میتوانند مفید باشند تا زمانی که عادت های درستی باشند.

– تمام افراد موفقی که دیده ام در یک چیز اشتراک داشته اند: عادت های خوب.

– ما با اینکه عادت هایمان را ناخودآگاه پرورش داده ایم اما آنها را به طور خودآگاه میتوانیم تغییر بدهیم.

– زیاده روی در عادات بد هیچ وقت به نظر نمیرسد که در لحظه آثار منفی داشته باشد. اما مهم همان اثر مرکب است. یک عادت ناچیز میتواند در نهایت ما را فرسخ ها از مسیر اهدافمان دور سازد.

– نیروی اراده را فراموش کنید. الآن وقت اینست که به نیروی چرا؟ فکر کنید. چرای شما چیست؟ شما اگر میخواهید پیشرفتهای بزرگی در زندگی داشته باشید باید دلیل داشته باشید. چرای شما باید چیزی باشد که به شدت به شما انگیزه بدهد. شناخت چرایتان بسیار مهم است. آنچه به شما انگیزه میدهد سوخت و انرژی شما را مشتعل می کند. تمام چگونه؟ ها بی معنی هستند تا اینکه چرا؟ های شما به اندازه ی کافی قدرتمند باشند.

– برای روشن کردن واقعی انرژی درونیتان، شما بایستی فراتر از انگیزه های مالی و مادیات نگاه کنید. مادیات بد نیستند اما به اندازه ی کافی نمیتوانند به شما نیروی تازه برای نبرد بدهند.

– چرا بسیاری از افراد موفق احساس خوشحالی نمیکنند؟ به خاطر اینکه آنها تنها بر موفقیت تمرکز کرده اند نه خوشحالی، دستاوردهای خارق العاده لزوما شاد بودن را تضمین نمیکنند. این دو از یکدیگر تغذیه میکنند.

– به نظر من موفقیت بدون احساس خوشحالی همان شکست است!

– دستیابی به قدرت چرا، از طریق ارزشهای مرکزیتان میسر است. ارزشهای شما در حکم چراغ راهنمای شما هستند.

– اگر تاکنون به طور روشن ارزشهای خود را تعریف نکرده اید احتمالا تصمیمات شما در تعارض با خواسته هایتان خواهند بود. برای مثال اگر صداقت، چیز مهمی برای شما باشد اما شما با افراد دروغگو دم خور باشید خب این تناقض است. اگر ارزشهای شما با اعمال شما ناسازگار باشند در نهایت شما ناراحت و دلسرد خواهید شد.

– تعریف ارزشهای مرکزیتان هم چنین زندگی شما را آسوده تر و کارآمدتر میکند. اگر با کاری روبرو شدید از خودتان بپرسید آیا این، با ارزشهای من تناسب دارد؟ اگر داشت انجام داده و اگر نه بدون هیچ تاخیری انجامش ندهید.

– برخی از بهترین انگیزه ها، تصمیمها و پایداریهای من زمانی بوده است که دشمنی برای نبرد داشته ام (تاثیرات مثبت فضای رقابتی).

– در تاریخ نیز شاهد مثالهای فرواوانی هستیم که فضای رقابتی چطور باعث پیشرفت و موفقیت افراد شده است.

– مهم نیست که انگیزه ی شما چیست. مهم اینست که شما تماما احساس انگیزشی داشته باشید.

– شما باید بدانید که مقصدتان چیست؟ اینکه اهدافتان به طور روشن تعریف شده باشند بسیار اهمیت دارد. اگر پیشرفت دلخواهتان را در زندگی ندارید به این دلیل است که اهدافتان به طور واضح مشخص نیستند.

– شما تنها چیزی را دیده و تجربه میکنید که دنبالش هستید. اگر نمیدانید که دنبال چه هستید مسلما آنرا بدست نخواهید آورد.

– شما وقتی اهدافتان را مشخص میکنید به مغزتان چیز جدیدی برای به دنبال بودن و تمرکز کردن میدهید.

– افراد موفق همواره اهداف مشخصی دارند که آنها را یادداشت هم کرده اند.

– توصیه من اینست که امروز کمی وقت گذاشته و لیستی از اهداف مهمتان را در جنبه های مختلف زندگی یادداشت نمایید.

– قبل از هر چیز سوالی که باید از خود بپرسیم اینست که: چه کسی لازمه که بشم؟

– اگر میخواهی بیشتر داشته باشی باید بیشتر بشوی. موفقیت چیزی نیست که دنبالش کنی. چیزی که دنبالش باشی مثل پروانه از دستت فرار میکند. تو باید موفقیت را با شخصی که میشوی جذب کنی.

– میان شما و عادتتان، رفتارتان قرار دارد. به عبارتی دیگر چه رفتارها و عادت هایی را باید از زندگیتان کم یا اضافه نمایید؟

– فرمول زندگی شما عبارت است از شما + انتخاب + رفتار + عادت + اثر مرکب = اهداف

– به همین خاطر است که ضروری است بدانید کدام یک از رفتارهایتان مانع و کدام یک هدایتگر به سوی اهدافتان است؟

– آیا اطلاع دارید چند ساعت وقت صرف تلویزیون و اخبار و کارهای غیر ضروری دیگر میکنید؟ همانطور که قبلا گفتم اولین گام آگاهی است. با نوشتن، رفتارهایتان را پیگیری نمایبد. سه هدف بزرگتان و لیستی از عادتهایتان را که مانع پیشرفتتان میشوند یادداشت نمایید. سپس عاداتی را که نیاز به تقویت دارند اضافه نمایید.

– عوامل محرک عادتهای بد را شناسایی کنید. کجا، کی؟ کدام؟ سپس خانه را پاک کنید! از هر چیزی که عادات بد را فعال میکنند خلاص شوید. مثلا اگر میخواهید از الکل اجتناب کنید شیشه های آن و هر چه متعلق به آن است را دور بریزید.

– حال عادات قبلی را با عادات مفید جایگزین کنید.

– آسان سازی کنید. گام به گام و آهسته

– روشی که برای شخص شما بهترین بازدهی دارد را پیدا کنید. بعضی مواقع نیاز است که پرش کنید. از شما میخواهم از خودتان بپرسید که کجا آهسته باید شروع کنم و کجا جهشی بزرگ بزنم؟

– اعتدال خوب است. عادات همیشگی که رئیس شما شده اند را کات کنید.

– اگر در یک ماه واقعا اجتناب کردن از آنها سخت بود شما عادتی یافته اید که ارزش قطع کردن در طول زندگی را دارد.

– شما هرگز زندگیتان را تغییر نمیدهید تا زمانی که کارهای روزانه تان را تغییر بدهید.

– اگر واقعا میخواهید عادت خوب خود را حفظ نمایید باید حداقل یک بار در روز به آن توجه داشته باشید (ضرورت آگاهی).

– خود را با موفقیت تنظیم کنید و سعی کنید عادات جدیدتان به برنامه تان بخورد.

– به جای فکر کردن در مورد نکردن ها بر افزایش ها فکر کنید. مثلا در هنگام رژیم سخت به جای فکر کردن به اینکه این چیزها رو نمیتوانم بخورم به چیزهایی که میتوانم بخورم تمرکز کنید.

– برای عادتهایتان تعهد و مسئولیت هایی در نظر بگیرید. مثلا برادر یا دوستی را انتخاب کنید که شما را زیر نظر بگیرد.

– همراه موفق بیابید. رقابتی دوستانه داشته باشید.

– بابت عادت های موفقیت آمیزتان جشن بگیرید و به خود پاداش بدهید.

– تغییر دشوار است. اما افراد موفق به هر حال آنرا انجام میدهند. معمولی بودن آسان است. خارق العاده بودن است که شما را از جمعیت جدا میکند. ارزیابی نهایی یک مرد جایی نیست که راحتی هست. وقتی است که علی رغم سختی ها ایستادگی میکند.

– صبور باشید و بدانید دیدن نتیجه ی نهایی زمان بر است.

12 پسندیده

فصل چهارم: تکانش

– نیروی حرکتی و جنبشی (momentum) بدون شک یکی از نیروهای قدرتمند موفقیت است. شما نمیتوانید آن را ببینید یا احساس کنید. اما میدانید چه وقت آنرا به دست آورده اید.

– اولین گام همیشه سخت ترین گام است. یک موشک هم در اولین دقایق پروازش سوخت بیشتری نسبت به بقیه اوقات مصرف میکند. چون باید خود را از کشش نیروی جاذبه آزاد کند.

– نیروی حرکتی را با موارد زیر بدست می آورید:

1. انتخاب های جدید براساس اهداف و ارزشهایتان.
  2. کار کردن روی انتخاب ها از طریق رفتارهای مثبت و جدید.
  3. تکرار این کار ها به اندازه ای که عادت هایی تازه بسازند.
  4. ساختن ریتم و روتین در نظم روزانه تان.
  5. مداوم و ثابت قدم ماندن در طول زمان.

– برای رسیدن به اهداف جدید و تقویت عادات جدید لازم است که کارهای جدید روزمره (روتین) به وجود بیاورید.

– هر از چند گاهی کارهای روزمره ی خود را تغییری یدهید تا به پلاتو و کسالت برنخورید.

– وقتی کارهای شما ریتم و نواخت بگیرد آنوقت به نیروی حرکتی خوش آمد بگویبد!

– حتی اگر چیزی اولویت بالایی برای شما داشته باشد اما روی تقویم شما برنامه ریزی نشده باشد، غالبا آن چیز اتفاق نمی افتد.

– وقتی افراد شروع به تلاشی جدید میکنند تقریبا همیشه در آن افراط می کنند. من از شما نمیخواهم در مورد این هفته، ماه یا سه ماه بعد فکر کنید. بلکه میخواهم درباره ی این فکر کنید که در تمام باقیمانده ی عمرتان چه کاری می توانید بکنید؟ شما با خیلی زود زیاد کار کردن باعث شکست خود میشوید. اثر مرکب نتیجه ی انتخاب های هوشمندانه و کار مداوم در دراز مدت است.

– اگر در چیزی وارد شوید که نتوانید حفظش کنید شما هرگز آنرا انجام نخواهید داد.

– مداومت و ثبات مولفه ای بسیار مهم در موفقیت است.

– مداومت و ثبات کلید رسیدن و حفظ کردن نیروی حرکتی است.

– برنده شدن در مسابقه همه اش سرعت آهسته و پیوسته (pace) است. مثل یک لاک پشت باشید!

11 پسندیده

فصل پنجم: تأثیرات

– هر فردی تحت تاثیر سه نوع از تاثیرات قرار دارد:

1. ورودی های ذهن
  2. ارتباطات با افراد پیرامون
  3. محیط

– ذهن شما مانند یک لیوان خالی است. هر چه در آن بریزید را نگه می دارد. ذهن خود را با ورودی های مثبت و مفید پاکیزه نگه داربد. همیشه مراقب ورودی های خود باشید. از رسانه ها دوری کنید. خطر جدی رسانه این است که به ما دید منحرفی نسبت به جهان می دهد.

– براساس یک تحقیق، 95 درصد موفقیت یا شکستتان را افراد پیرامونتان (reference group) رقم میزنند.

– تاثیراتی که دوستانتان بر شما میگذارند بسیار ظریف است و می تواند مثبت باشد یا منفی، به هر حال تاثیرش بسیار قوی است. مراقب باشید!

– ارتباطات خود را در سه مقوله ی زیر ارزش گذاری نمایید:

1. قطع ارتباط
  2. ارتباط محدود
  3. ارتباط گسترده

– افرادی را بیابید که به اندازه ی کافی به شما توجه دارند. از آنان این سوال ها را بپرسید: چطور به نظرت می آیم؟ به نظرت توانایی های من کدامند؟ در کدام بخش ها می توانم بهتر بشوم؟ به نظرت کجا خرابکاری میکنم؟ انجام چه کاری را میتوانم متوقف کنم که بیشترین منفعت را برایم داشته باشد؟ چه کاری را باید شروع کنم؟…

– یک مربی برای خود پیدا کنید. موفق تربن افراد کسانی هستند که برای بهترین مربیان هزینه می پردازند و آن ها را استخدام می کنند.

– ساختن یک محیط مثبت برای پشتیبانی از موفقیتتان بدین معناست که نه فقط ناهنجاریهای مادی و فیزیکی، بلکه تمام آن ها را از زندگیتان پاک نمایید.

11 پسندیده

فصل ششم: شتاب بخشیدن

– بعضی وقتها من مطمأن هستم که باید استراحت کنم، دوش بگیرم یا یک لیوان آب بخورم. اما به جای تسلیم شدن و دست کشیدن، هر زمان که به یکی از این دیوارهای ذهنی و احساسی برخورد میکنم این را میدانم که رقیبانم هم با همین چالش ها روبرو شده اند. من میدانستم که این یکی دیگر از لحظه هایی است که اگر ادامه بدهم از آنها جلو خواهم زد.

– برخورد با دیوار یک مانع نیست، بلکه یک فرصت است.

– آرزو نکن که ای کاش آسانتر بود. آرزو کن ای کاش بهتر بودی.

– همیشه کمی بیش تر از انتظار و بیش تر از حد کافی کاری را انجام بدهید.

– کارهای غیرمنتظره انجام بدهید. در عادی بودن مشکلی نیست. من فراتر از عادی بودن را ترجیح میدهم.

– بهتر از حد انتظار عمل کنید.

– دادن کمی زمان، انرژی و فکر بیشتر به تلاشهایتان، نه تنها نتایج شما را بهبود میبخشد بلکه آن هارا چندبرابر
هم میکند.

– کمی کار اضافی نتیایج را چند برابر میکند.

– در تمام قسمت های زندگیتان دنبال فرصت هایی باشید که در آنها میتوانید کارهایی بهتر از انتظار یا قراتر از انتظار انجام بدهید. بدین صورت، سرعت و سطح موفقیتتان شما و اطرافیانتان را شگفت زده خواهد کرد!

12 پسندیده

نتیجه گیری …

خیلی نکته داره این کتاب، در کل شاید بشه گفت تجمیع نظرات نویسنده های مشهوری مثل برایان ترسی، آنتونی رابینز، دیل کارنگی، رابرت کیوساکی هست.

شاهکار دارن هاردی این کتاب هست.

من به شخصه طی ۳ باری که به نسخه صوتی کتاب گوش دادم، میتونم این جمع بندی و نتیجه گیری را عرض کنم :

۱. برنامه ریزی
۲. هدف گزاری
۳. صبر و حوصله
۴. ثبات و پایداری
۵. از کم و کوچک شروع کردن
۶. عمل کردن

شاید بشه از پارسی کهن هم یه ضرب المثل عالی براتون بگم که اشاره مستقیم داره به چکیده این کتاب :point_down:

گر صبر کنی ز غوره حلوا سازم

20 پسندیده

با سلام خدمت دوستان زبانشناس
نکته ای رو لازم دیدم بگم که اکثر جاهایی که واژه ی انتخاب (choice) را به کار بردم شاید واژه ی تصمیم درست تر بوده است. با تشکر

8 پسندیده

واقعا عالی. کار قشنگی شد. :blush:

6 پسندیده

سلام آقا مصطفی
بسیار عالی شده
متشکرم :rose::rose:

5 پسندیده

سلام
خواهش میکنم
لطف دارید.

6 پسندیده

سلام آقا مصطفی
دمت گرم
عالی شده :muscle:

6 پسندیده

سلام آقا فرراد
ممنون. نظر لطفتونه

5 پسندیده

بسیار عالی بود سپاسگزارم :hugs:

5 پسندیده

خسته نباشید آقا مصطفی عزیز. دست مریزاد :tulip::tulip::tulip:

6 پسندیده

خواهش میکنم آقا کامبیز
شما لطف دارید.

5 پسندیده

سلام دوستان
این تاپیکو آوردم بالا تا دوستان جدید هم استفاده کنند.
باتشکر

5 پسندیده

مرسی آقا مصطفی.
واقعا این تاپیک آموزنده و راه گشاست.
من به شخصه خیلی استفاده کردم و برام مفید بوده

5 پسندیده

خواهش میکنم آقا منصور
بسیار خرسندم که این تاپیک مفید بوده براتون :pray:

5 پسندیده