چالش وبلاگ Mostafa.76

ممنونم از تجربتون
یاد کتاب زبان مدرسه ام افتادم قشنگ معنی واو به واو رو می‌نوشتم کلی کیف میکردم ولی تو دانشگاه دیگه حال نداشتم معنی بنویسم جزوه بچه هارو می‌بردم پرینت می‌گرفتم چقدر راه ها رو اشتباه رفتیم ما!!! :open_mouth:
جدیدا یاد گرفتم کلمات رو با مثال انگلیسی یاد بگیرم اینو از زبانشناس ممنونم، کاشکی معلمان از همون اول که تازه زبان بهمون یاد میدادن راه درست یادگیری رو یاد میدادن نه اینکه بگن :cat میشه گربه :scream:

3 پسندیده

سلام،مرسی از توضیحتون،دقیقا منم حفظ کردن لغات رو با چنین روش هایی امتحان کردم ولی با کتابهای دیگه،الان که به اون موقع فکر میکنن میبینم چقدر وقتمو الکی تلف کردم و واقعا پشیمونم

3 پسندیده

سلام آقا مصطفی فعال و با اراده
چقدر صفحه ی آشنا و خاطره انگیزی
من هم برای دکترا خوندمش؛ مفید بود برام چون دقیقا همینطور که فرمودید در دروس زبانشناس بخصوص دوره قدرت، کتابهای زیبوک بخصوص کتاب مستری زیاد لغات ش به چشم میخوره
من هم اصلا قضیه تعداد لغات و آمار لغات رو قبول ندارم بیشتر از این جهت ذهن رو همچون مخزنی انباشته کردن هست.
لغات باید در کلام و نوشتار طی دیدار و شنیدار مکرر در ذهن ثبت بشه ناخودآگاه
من خودم از اسفند ۹۶ تا الان لایتنر هام زیاد پر نمیشه گاها یادم میر ه رنگ آبی رو سفید کنم حداقل سطح م بر ه بالا نه اینکه بگم لغات زیاد بلد هستم خیر ذهنم درگیر تک تک حفظ کردن لغات نمی کنم و البته بیشتر تمرکز م اصطلاحات هست چون متاسفانه زیاد در متن ها تکرار نمی شوند.
اینکه در بحث ریشه ها هم آموزش یادگیری لغات هست به این دلیل که با تکرار شنیدن و مشاهده لغات با جنس مشخص معنا آن قابل حدس باشه و گاها بدون دیکشنری بتوان متنی رو ترجمه کرد.
ممنون از نکته و تجربه ی کاربردی تون
موفق باشید

پ.ن: لایتنر زبانشناس عالی هست چون همزمان جمله ها ی مناسب هر کلمه رو در دیکشنری های خوب لانگمن و کمبریج می توان سرچ کرد و اونها رو در قسمت توضیحات کپی کرد هر بار همزمان با مرور لغت مرور کرد.

7 پسندیده

سلام خدمت خانم نیکنام بزرگوار
بسیار ممنونم از نظر لطفتون و تشکر بابت به اشتراک گذاری تجربه، بسیار شیوا فرمودید. یکی از مزیت های کتاب هم آموزش ریشه است همونطور که فرمودید و بنده کاملا با نظرتان موافقم. :rose: :pray:

3 پسندیده

@mostafa.76
@ala

سلام خدمت شما دو بزرگوار و بسیار ممنون از به اشتراک گذاری تجربیات ارزشمندتون. :rose::rose:
من هم به شخصه تا حدی از این اشتباهات داشتم که برمیگرده به دوران دانشگاه و دیگه ادامش ندادم.
چیزی که منم بهش رسیدم اینه : درسته که لغت باید در جمله جذب شه، اما این یه فرایند ناقص برای یادگیری لغته. چون ذهن تا زمانی که کاربرد اون لغت رو در کانسپت کلی نبینه، نمیتونه لینک درستی رو در ذهن متصل کنه. از این رو بارها شده مفهوم لغتی رو می دونستم حتی تک جملات کاربردی اون رو. ولی برای استفاده در یک متن بسیار سخت میتونستم تشخیص بدم که آیا محل استفاده من از اون لغات درسته یا نه.
که خب تنها راه حلش، فقط و فقط مطالعه زیاده و لاغیر.

5 پسندیده

سلام حضور شما
بسیار ممنون از اشتراک گذاری تجربتون. دیدگاهتون خیلی برام جالب بود و کاملا باهاتون موافقم. :rose: :pray:

2 پسندیده

خواهش میکنم، شما برای من نمونه بارز موفق فردی که با مطالعه لغاتشو فعال کرده هستین. :rose:

3 پسندیده

سلام دوستان
امیدوارم حالتون خوب باشه.
امروز قصد دارم غزلی کوتاه و زیبا از جناب حافظ رو با شما به اشتراک بذارم. یادمه دو سال پیش شب یلدا تفالی به دیوان حافظ زدم و این غزل اومد که واقعا اونموقع سخن حال من بود. اونموقع به دلایلی خیلی آشفته حال بودم که این شعر منو راهنمایی کرد. مخصوصا بیت یکی مونده به آخرو خیلی دوست دارم و همیشه به خودم یادآوری میکنم. امیدوارم لذت ببرید از این غزل زیبا و عمیق:

نقد صوفی نه همه صافی بی‌غش باشد

ای بسا خرقه که مستوجب آتش باشد

صوفی ما که ز ورد سحری مست شدی

شامگاهش نگران باش که سرخوش باشد

خوش بود گر محک تجربه آید به میان

تا سیه روی شود هر که در او غش باشد

خط ساقی گر از این گونه زند نقش بر آب

ای بسا رخ که به خونابه منقش باشد

ناز پرورد تنعم نبرد راه به دوست

عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد

غم دنیای دنی چند خوری باده بخور

حیف باشد دل دانا که مشوش باشد

دلق و سجاده حافظ ببرد باده فروش

گر شرابش ز کف ساقی مه وش باشد

10 پسندیده

اقا مصطفی بزار بخونیم دیگه.سه بار اومدم بخونم چی نوشتی هی ادیت کردی خخخخخخخخ

3 پسندیده

من ی مدته حافظ خوانی رو شروع کردم، اصلا شعراش دنیای معنی هستن

5 پسندیده

براوو.چقدر زیبا.ممنون گل پسر

3 پسندیده

سلام آقا :bouquet::rose::bouquet::rose:
عصرجمعتون بخیروشادی :bouquet::rose::bouquet::rose::bouquet::rose:
اینطوری قبول نیست باصدای خودتون بخونید و بذاریند باتشکر منتظرم :ok_hand::ok_hand::clap::clap::bouquet::rose::bouquet::rose::bouquet::rose::bouquet::rose:

3 پسندیده

زیبا و پر مغز. :+1::+1:
دیوانی که سرشار از خاطرس برام.
اشعار حافظ عالیه گرچه هنوزم که هنوزه تا بحث شعر و ادبیات میشه، یه عده هستن که تو گارد باشن. یا کلا مد شده شب یلدا یه تفالی بزنن. ولی واقعا اونقدر شعراش عمیقه که خیلیاشو باید تفسیر کرد.

6 پسندیده

آی آقا. من حرفه ای نیستم و اینم شب یلدا تفال زدم. ولی چشم الآن ضبط میکنم میفرستم.

3 پسندیده

4 پسندیده

تصحیح میکنم این از نوشتش خیلی بهتر بود.

4 پسندیده

بی خیال داداش :sweat_smile:

4 پسندیده

براووو لینک کنید زیر شعرتون.
آقا مصطفی اجازه هست منم اینو بخونم بفرستم؟ :see_no_evil: به حافظ خوانی علاقه دارم و این شعرم معرکه هست

3 پسندیده

جدی میگم بخدا.تازه شعره برام روشن شد

4 پسندیده

نخیر شما اجازه ندارید.مگر اینکه قول بدید هر ماه یکدونه شعر حافظ رو بخونید ورکورد کنید.

5 پسندیده