ویدیویی آموزشی در مورد زبان فارسی که از سه روز پیش بیشتر از 60 هزار بازدید داشته

سه روز پیش(15 فوریه 2019) یک کانال زبانشناسی در یوتیوب ویدیوی آموزشی جالبی در خصوص زبان فارسی و ویژگی های مختلف اون به اشتراک گذاشت که مورد توجه عده خیلی زیادی قرار گرفته. کانال Langfocus در ویدیویی که منتشر کرده به طور خلاصه به ویژگی های مختلف زبان فارسی از جمله دستور زبان و تلفظ و شباهت های ریشه ای کلمات با سایر زبان های هند و اروپایی پرداخته.
آدرس ویدیو:
https://youtu.be/dYLxjL27Q5w

یکی از جالب ترین نکات این ویدیو که موجب تعجب بسیاری از بازدیدکنندگان غیر ایرانی شده مربوط به مقایسه زبان فارسی با زبان های اروپایی و شباهت بسیار زیاد فارسی با گروه زبان های هند و اروپاییه:

زبان فارسی از زیر شاخه های زبان هند و ایرانیه که این شاخه خودش یکی از شاخه های گروه زبان های هند و اروپایی محسوب میشه.

تعدادی از کامنتهای جالب زیر این ویدیو:

در یونان وقتی در مورد کسی که داره یه زبان خارجی یاد میگیره میخوایم بگیم طرف خیلی حرفه ای و خوب صحبت میکنه میگیم “طرف فارسی حرف میزنه!” :)))

جواب به این کامنت:

به اعتقاد ایشون دلیل اینکه یونانی ها در مقام تعریف کردن از کسی میگن طرف فارسی حرف میزنه بخاطر اینه که در زمان حکومت پادشاهی عثمانی بر منطقه یونان, زبان اداری و زبان آدمای تحصیل کرده فارسی بوده و حتی بعد از اون دوران هم فارسی بلد بودن نشونه باسواد و باکمالات بودن شخص بوده.

جواب های دیگه به این کامنت:

نوشته اتفاقا توی برزیل وقتی حرف زدن کسی رو نمیفهمیم میگیم طرف یونانی حرف میزنه :))

این یکی میگه ما تو اسپانیا در این جور مواقع میگیم طرف چینی حرف میزنه

ما چی میگیم تو ایران؟ من خودم میگم این حرفا برای من “ژاپنیه”
شما چی میگید؟

21 پسندیده

چینی حرف میزنه! یا چینیه؟

وکب کدینگ ها هم گاها بر اساس همین شباهت ها ساخته می شوند.

با زبان شیرین و افتخار آمیز فارسی عرض میکنم: سپاس
بخاطر اطلاعات جالبی که به اشتراک گذاشتید.

3 پسندیده

از توجه شما متشکرم :slight_smile:

1 پسندیده

سلام
اصلا زبان خیلی اختراع جالبیه, اینکه افراد مختلف با توجه به موقعیت مکانیشون زبان های مختلفی دارند.
ترکی و عربی به نظرم تو ایران رایج ترند
مثلا می گن عربی که حرف نمیزنم
ولی عموما وقتی حرف زدن کسی رو نمی فهمیم می گیم طرف داره چرت و پرت می گه :sweat_smile:
باعرض پوزش از محضر بزرگان

6 پسندیده

چقد جالب بود این مطلب :grin:
خیلی خوشم اومد
مرسی از شما

من میگم چینی که حرف نمیزنم :joy::joy:

1 پسندیده

سلام شبتون بخیروشادکامی
ممنون از مطلب بسیار جالبتون🌹
واقعامطلب شیرینی بود
من خودم میگم مگه ترکی.
البته باتمام احترامی که برای تمامی ترک زبانهای عزیزقائل هستم وبینهایت زبان ترکی رو دوست دارم ولی خب دیگه تکه کلام.

1 پسندیده

خیلی جالب بود
مرسی از اینکه گذاشتین این پست رو

1 پسندیده

مطلب باحالی بود
مرسی
من خودم میگم مگه چینی حرف میزنم که متوجه نشدی؟

و در مورد اینکه گفتین

اینو من تو سریال های آمریکایی چند بار دیدم
واسم خیلی جالب بود :smile:

1 پسندیده

ما گیلکی ها زبان خودمونو یاد بگیریم کامل خیلیه:joy:والا کلا حرف یکی رو نمی فهمیم کلا بش محل نمیزاریم ولی کلا میگیم ترکی که حرف نمی زنم! یا میگیم چرا ترکی حرف میزنی…( نمیدونم چرا امشب تیک کلامه کلا گرفتم:joy::expressionless:)
راستش به نظر من فارسی آسون تر از بقیه زبان هاست حداقلش اینکه بینه زن و مرد فرقی نذاشته ولی بیشتره زبان های دیگه مثل انگلیسی و عربی… بین مرد و زن همه چیشون عوض میشه کلا

ممنونم برای اشتراک این ویدیو, عالی بود
اتفاقا اخیرا با یه خانومی اشنا شدم که ایشون به چند زبان حرف میزنن و میخواستن فارسی رو یاد بگیرن, و جالب تر علاقه به نقالی داشتند, و میخوان بیان ایران. من دقت کردم افرادی غیر از زبان ما خیلی چیزا در مورد زبان ما میدونن که ما اگاهیمون کمه یا اصلا اطلاعاتی در موردشون نداریم.

2 پسندیده

سلام سپاسگزارم بزای اگاهی و اطلاع رسانی خیلی جالب بود .کاشکی میشد تو این جمعی که هستیم ریشه های کلمه های فا رسی رو هم پیدا میکردیم تا زبانشناس یک لغت نامه فارسی جمع اوری کنه تا اگر روزی کسی بخواد فارسی یاد بگیره لغت نامه زبانشناس مرجع اون شخص باشه.:sunny:

2 پسندیده

سلام وقت شما بخیر
ممنون از توجهتون.
اگه به نحوه شکل گیری اختراعات اجتماعی بشر مثل زبان و پول و … علاقه داردید حتما کتاب Sapiens که توی زیبوک هم موجود هست رو بخونید. خیلی جالبه.

1 پسندیده

سلام
ممنون از لطف شما
چینی رو خیلی ها میگن
تازه انگلیسی صحبت کردنشون هم کلی غیرقابل فهمه :))
پیشنهاد میکنم کل ویدیوی توی کانال یوتیوب رو ببینید. جالبه

1 پسندیده

سلام وقت شما بخیر
ممنون از توجهتون
من ترک نیستم ولی به نظرم ترک های ایران یه پله از من حداقل توی آموزش زبان جلوترند. بخاطر اینکه دوتا زبان برای مقایسه توی ذهنشون دارند.
به نظرم میتونید به جای این اصطلاح بگید : “دارم فارسی حرف می زنم” :)) این رو معلم ها خیلی به من میگفتن :smile:

موفق باشید هم رشته ای

2 پسندیده

سلام
ممنون از توجه شما
ویدیوی اصلی توی یوتیوب کامل تره و جالب تره

1 پسندیده

پس فکر کنم از زبان آلمانی هم خوشتون نیاد
چون همه اشیاء هم مذکر و مونث و گاهی حتی خنثی دارند :))
مثلا چنگال مونث
قاشق مذکر
و چاقو خنثی یا بی طرفه :))
images

1 پسندیده

ممنون از توجه شما
من توی دفتر کارم دوتا همکار فرانسوی دارم که هر دو علاقمند به زبان فارسی هستند و یکیشون با اینکه در اروپا وکیل دادگستریه اینجا زبان فارسی میخونه. بعضی وقتا به نکاتی توی حرف زدن ماها توجه میکنند که خودمون اصلا حواسمون بهش نیست.

2 پسندیده

خیلی ممنون بابت اشتراک این مطلب و ویدیو ، خیلی جالبه :pray: :rose:

چقد جالب :heart_eyes: من اولین باره همچین چیزی میشنوم
الان باید سرافراز باشیم که زبان مادریمون پارسیه :grin:

من عاشق همین نکته در مورد زبان فارسیم :heart_eyes:

منم میگم مگه دارم چینی حرف میزنم :laughing:

3 پسندیده

خدا مرگم بده واقعا دوست داشتم آلمانی یاد بگیرم بعدها،
الان دیگه کلا منصرف شدم. :joy::expressionless:

1 پسندیده

واقعا کار خیلی خوبی میشه اگه همه همکاری کنند مطمئنا میشه ولی زمان میبره…همه به ادمین جون بگید تا تصمیم بگیرن😂

1 پسندیده