انتخاب درس

سلام
در کنار داستان‌های بچگانه داستان دیوالی روز محبوب من و نیمچه داستان‌ها مایک آشپز است کدام درس رو اضافه کنم .
البته بگم مایک آشپز است داره برایم سخت می‌شود . دایره لغاتم پایین است . شاید فعلاً لازم نباشه مایک آشپز است رو ادامه بدهم .
دارم زده میشم از روش یادگیریم .

روش یادگیریم رو می‌نویسم کسانی که این دوره (شروع یادگیری) رو گذراندن کمکم کنند :

درس رو حداقل ۲۰ تا ۳۰ بار گوش میدم بعد ، لغاتی که متوجه نمیشم رو هایلایت میکنم و میگم نمیدونم .تا زرد بشه تا به چشم بیاد. دوباره شروع میکنم به گوش دادن حداقل ۲۰ تا ۳۰ بار با این تفاوت ، این بار جمله به جمله (یا پاراگراف) گوش میدم با تکنیک سایه و معنی لغاتی که هایلایت کرده بودم رو نگاه میکنم ولی حفظ نمیکنم چون حفظ کردن بعد از مدتِ کوتاهی از حافظه کوتاه مدت پاک می‌شود (لغات رو باید از طریق جعبه لایتنر وارد حافظه‌ی بلند مدت کرد) . وقتی که معنی لغاتِ یک جمله (پاراگراف) رو درک میکنم یا متوجه میشم ، به جمله‌ی بعدی رجوع میکنم . تا درس تمام بشه . و حالا وقت آن رسیده که لغات هایلایت شده رو به جعبه لایتنر وارد کنم و از این بعد درس رو مرورِ کوتاهی کنم و البته بدون صدای گوینده .

با تشکر

4 پسندیده

سلام

من یه سوال از شما داشتم
در رابطه با همون قسمت اول؛ با توجه به اینکه گفته بودید دایره لغات تون پایینه

وقتی درس رو 20-30 مرتبه گوش می دید برا اولین بار، مفهوم کلی ماجرا و جزییات مهم اون رو متوجه می شید؟
با اینکه هنوز معنی لغات رو از دیکشنری ندیدید؟

3 پسندیده

منظورم اینه‌که ۲۰ تا ۳۰ بار گوش میدم تا با لغات آشنایی پیدا می‌کنم بعد می‌ریم سراغ معنی

2 پسندیده

با عرض سلام و خسته نباشید

دوستان سوالی برایم پیش آمده که کنجکاو هستم بدانم .

من در سطح مبتدی هستم . دایره لغاتم هم پایین است . با داستان‌های بچگانه دارم دایره لغاتم رو بالا میبرم . اول می‌خوام داستان‌های بچگانه رو تمام کنم بعد به بخش‌های دیگر رجوع کنم .
سوالی که از شما دوستان داشتم اینکه آیا با اتمام داستان‌های بچگانه چه پیش می‌آید ؟ آیا به سطح متوسط میرسم ؟ درک مطلبم چه جوری میشه ؟

یک سوال دیگه اینکه آیا این سطوح (مبتدی ، متوسط ، پیشرفته) چه حد و اندازه‌ای دارد ؟

یک سوال دیگه اینکه سطح 1 شامل چند لغات است و به ترتیب در سطوح دیگر ؟

3 پسندیده

سلام
من از سطح مبتدی به سطح متوسط رسیدم
دایره لغاتم خیلی پایین بود داستان هایی هم که میخوندم هیچی متوجه نمی‌شدم جز she ,he, they
تا دوماه داستان بچه گانه و نیمچه داستان ها که میخوندم با راهنمایی دوستان زبانشناس، کتاب داستان سطح بندی شده هم شروع کردم اوایل سخت بود ارتباط بگیرم با داستان، به مرور زمان یاد گرفتم کلی هم لغات هم یاد گرفتم.
پنج ماه این روش تموم شد الان دیگه رفتم سراغ بسته قدرت
و حالا سوالات شما:

با ساختار جملات آشنا میشید جای فعل و فاعل رو بلد میشید و همینطور گفتگوهای شخصیت ها آشنا میشید، گوش هاتون به شنیده های انگلیسی عادت پیدا می‌کنه و کمی زبان باز میکنید

بستگی به هدف شما داره : یعنی در کنار زبانشناس، فیلم و مقاله و جملات انگیزشی و دنبال کردن اینستاگرام های خارجی و… هم داشته باشید قطعا می‌رسید.

جوری میشه که کل مطلب داستان رو متوجه بشید اما نه با جزییات، یعنی میدونید داستان از چه قراره

من این رو متوجه نشدم یا اینکه خودمم نمی‌دونم :grin:

من اینم نمی‌دونم :sweat_smile: تا الان که آخرای سطح ۳ هستم ۷ هزار لغات برای من زده

6 پسندیده

سلام وقتتون بخیر منم تازه یعنی دیروز وارد این برنامه شدم میشه بگید روش استفاده از تکنیک سایه چجوریاست؟باور کنید خیلی سردرگم شدم توی این نرم افزار اگه کسی میتونه بهم بگه تا حدودی روش استفاده با بعضی چیزها … و اینکه من موندم گرامرو خودم باید برم جستجو کنم؟! مثلا یک کلمه به شکل دیگه ای توی جمله اومده خودم باید تحقیق کنم یا همونطور پیش برم بطور ناخودآگاه میاد توی ذهنم؟ ممنون ازتون دوستان

1 پسندیده

سلام دوست عزیز @javad72m .
مطالب زیر را چه با متن یا ویدیو خوانده و دیده شود . بنده هم با همین ویدیو‌ها از پایه پیش رفتم . من حتی متن‌های ویدیوها و مقاله‌ها رو نت برداری یا آنالیز کردم و لازم نیست شما این کار رو انجام دهید .

قانون چهارم ، شش فاکتور برای مرور‌ها و تکرار‌ها و قانون ششم ، استراتژی پنج‌گانه پیشنهادی برای بالاتر بردن بازده یادگیری .

این هشت قانون یادگیری زبان انگلیسی ‌و تکنیک TPRS با کامبیز کشاورز است .
من خودم این قوانین را با کمی تغییراتی که خودم اضافه کردم شروع به یادگیری کردم و هنوز از این قوانین استفاده می‌کنم .
این ویدیوها و مقاله‌ها رو در زمان مناسب که به ترتیب قرار دادم تماشا کن و بخوان و لازم نیست همه‌ی ویدیوها و مقاله‌ها رو یک شبه به اتمام برسونی .

بریم سراغ سوالات

تکنیک سایه در قانون ششم قرار داره . شما قبل استفاده از این تکنیک آن داستان مربوطه رو بارها با تکرار و مرور گوش کنید و به متن نگاه کنید بعد به سراغ قانون ششم بروید .

درکت می‌کنم همان‌طور که به این موضوعی که ایجاد کردم نگاه کنی بنده هم چند ماه پیش سردر‌گم بودم . شما صبور باشید و با استفاده از قانون هشتم و… این بهره را گذشت خواهی کرد .

گرامر رو خودم هم درگیرش بودم . رو گرامر قفل بودم ، از ذهنم خارج نمی‌شد . برات بگم که از گرامر سر در نمی‌آوردم . هنوز هم بخش‌هایی از گرامر رو نمی‌دانم .
اول اینکه نمی‌دانم گرامر رو تا چه حدودی میدانی و از نظر بنده گرامر رو جستجو کرده و کوتاه و مختصر مرور کن .

این سوالت را کاملاً متوجه نشدم . شکل دیگه‌ای توی جمله شاید منظورتان زمان یا افعال با قاعده ، افعال بی‌قاعده است .
همان‌طور که درست پیش بری به‌طور ناخودآگاه وارد حافظه بلند مدت میشه .
گرامر رو تا حدودی که لازم باشه مرور کن . نَه اینکه حفظ کنی فقط متوجه آن بخش شو .

قانون اول یادگیری زبان

قانون دوم یادگیری زبان

قانون سوم یادگیری زبان

تکنیک TPRS

قانون چهارم یادگیری زبان

قانون پنجم یادگیری زبان

قانون ششم یادگیری زبان

قانون هفتم یادگیری زبان

قانون هشتم یادگیری زبان

در نظر داشته باش ، حتماً نباید از اینها استفاده کرد . ببین چی برات خوبه ، برای سطحت خوبه و نسبت به سطحت مورد استفاده قرار بده .

لینک مقالات و مطالب مفید در تالار زبانشناس رو که بوک مارک کرده بودم رو هم قرار میدم .

این جمله به من هم گفته شده و من هم به شما میگم که سخت نگیر . من هم کلمه‌ای به شکل دیگه‌ای توی جمله بوده متوجه نشدم . بارها به مشکل برخوردم به مرور با تحقیق ، جستجو و کمک از دوستان آن را برطرف کردم . پس سخت‌گیر نباش .

سوالی داشتید بیان کنید .

Good luck

4 پسندیده