5 چالش کاربردی برای درگیر شدن روزمره با زبان انگلیسی

سلام به همه زبانشناسیهای عزیز
امیدوارم حال دلتون عالی باشه.
خیلی خیلی ممنونم از همه کسانی که لطف و محبتشون شامل حالم شده . سپاس :blush: :rose:
یه موردی که خیلی من رو آزار میداد کمال طلبی منفی بود که دچارش بودم و هنوزم کامل رفع نشده. و این مقاله یکی از قدم هایی بود که برای مبارزه با کمال طلبیم برداشتم. و به جای اینکه بگم حالا بزارم یه فرصت مناسب تر که هم بشه ویدیو ساخت براش هم میکس صوت، دل رو به دریا زده و یه ویس خودمونی ضبط کردم و با شما به اشتراک گذاشتم. :grin: امیدوارم لذت ببرید. :rose:

:stop_sign:چالش اول: نگاه وسیع

:left_speech_bubble:سوال : بعد دوسال از یادگیری زبان هنوز گاهی از اینکه معادل ساده ترین چیزها رو نمیدونم شاکی ام.

پاسخ : نگاهتو وسیع تر کن دایره واژگانت بالا میره.

unnamed

1- ابتدا لوکیشن مورد نظر رو تعیین کنید مثلا اگه خونه هستید اول کجای خونه
مثال اتاق خواب
2- هر روز 10مورد از چیزی که تو اتاقتون هست رو لیست کنید به فارسی
مثلا تخت، بالش، میز تحریر، کتابخونه ، گلدون و …
و حالا معادل انگلیسی اونها رو بگردید پیدا کنید.
3- این ده واژه رو تا شب مرور کنید و در اخر یه داستان کوچیک 3الی 4خطی باهاش بسازید تا نثبیت شهو یا میتونید ویس ضبط کنید و راجع به اتاقتون با اون ده واژه توضیحاتی رو بدید.
4- به همین ترتیب برای سایر وسایل اتاق این تکنیک رو پیاده کنید تا تموم شه و سپس تغییر لوکیشن به سایر قسمت های منزل تا کاملا معادل همه وسایل رو یادبگیرید.
اینجوری وقتی یکی هم میاد میگه بگو ببینم بالش به انگلیسی چی میشه ، پوکر نمیدی )

:rosette:مزیت :
• ارتقای دایره واژگان و مهارت گفتاری

:stop_sign:چالش دوم : کالاخوانی

:left_speech_bubble:مساله : اخه چجوری هر روز خودمو با زبان درگیر کنم ؟

راه حل :

خب بریم سراغ توضیحش. ببینید هرروز همه ما با انواع کالاهایی روبرو هستیم که اگه دقت کنید حتما یا روی محصول توضیحاتی به انگلیسی نوشته شده یا حاوی دفترچه راهنما. که ما اینجا با اون دست کالاهای برقی که دفترچه راهنما دارن کاری نداریم. اما نقطه تمرکز ما روی محصولات غذایی و بهداشتی است که به راحتی میتونید از اونها در یادگیری زبانتون استفاده کنید.

به عنوان مثال: این عکس تن ماهی هست.

image
همونطور که میبیند روش یسری نوشته انگلیسی و عربی داره . شما میتونید از همین کالاهای ساده شروع کنید و به خوندن و یادگیری مطالبش بپردازید. اما روش پیشنهادی انجام این چالش:

1- ابتدا متن انگلیسی روی محصول رو یدور تو word برای خودتون تایپ کنید. با گوشی نه در word.
مزیت :
موثر در افزایش سرعت تایپ انگلیسی در ورد به مرور زمان

آشنایی با دیکته لغات و عبارات و اتصال بهتر با مغز

2- مرحله بعد جستجوی معنی واژگان و عباراتی که نمی دونید چی هستن.
مزیت : ارتقای سطح دایره واژگان

3- پس از اینکه کاملا متوجه مفهوم نوشته روی محصول شدید. نوبت میرسه به اینکه اون کالا رو دستتون بگیرید برید جلوی آینه و سعی کنید هر آنچه از نوشته روی محصول یادگیرفتید رو حالا retell کنید و نقش بازی کنید مثلا دارید اون محصول رو تبلیغ می کنید بگید چیا داخلشه یا در چه دمایی باید باشه و هر اطلاعاتی که ازش یادگرفتید رو بازگو کنید. میتونید تا هر چندبار که دوست دارید تمرین کنید. تا مسلط شید. طوری که هر جا تن ماهی دیدید چشم بسته بگید چخبره 

مزیت : تمرین مهارت اسپیکینگ و تثبیت اطلاعات دریافت شده.

• حالا برا اون دوستانی که مثل من عربی هم میخونن، این دست از محصولاتی که مثل این تن ماهی عربی هم داره میتونن همین مراحل رو برای عربی هم تکرار کنن. با یه تیر دو نشون

:stop_sign:چالش سوم : خیال پردازی

:left_speech_bubble:مساله:

بارها شده خیلی از زبان آموزا وقتی میخوان مکالمه ای رو ادامه بدند به مشکل بر میخورن و به اصطلاح میگن مخمون قفل میشه. اصلا نیمتونیم سوال بسازیم یا یه موضوع رو پردازش کنیم/ و

اما راه حل : ذهن شما نیاز به ورزش داره و این چالش میتونه ورزش خوبی باشه .

روش: گوگل رو باز کنید و یه عکس جذاب، عکسی که واقعا چشماتون بهش خیره میشه و لذت میبرید رو انتخاب کنید. ترجیحا عکس شخص انتخاب نکنید که از اصل موضوع دور شید. حالا طبیعت، گل و گیاه، دریا، غروب ، بنای تاریخی، ماشین ، حیوان گزینه های خوبی هستن./

مثلا انتخاب من این عکسه

1- کاملا به عکس خیره بشید و با دقت تماشاش کنید.
2- و حالا چشمتون رو ببندید و برای 5دقیقه خودتون رو در اون تصویر تصور کنید.که چیکار میکنید کجاها میرید و …
3- حالا چشم رو باز کرده و عکس رو انتقال میدید به word.
4- از اینجا کار اصلی شروع میشه .
• در وهله اول هر حسی که با دیدن تصویر گرفتین و در ذهن خیال پردازی کردین رو به انگلیسی تایپ کنید. هروازه ای که بلد نبودید معادل فارسیشو بنویس.
• در مرحله بعد این 5 wh رو بپرس و پاسخ بده. هم سوال رو تایپ کن و هم جواب. سخت نگیر فقط انجامش بده

مثلا برای عکس بالا من این سوالات رو میپرسم و جواب میدم.
شما میتونید اول یه دور شفاهی بگید بعد تایپ کنید.

1- Where is the place?
2- Who has taken this picture?
3- When did he take the pic?
4- Why did he take the pic?
5- What is in the pic?

و در مرحله آخر عکس رو رو گوشیتون سیو و برید رو راجبش حرف بزنید با هر کسی میخواین یا باز جلو آینه و حتی صداتونو ضبط کنید .

• با این تکنیک به مرور ذهن شما خیلی سریع تر پیرامون هر موضوعی میتونه به ابعاد دیگه توجه کنه و وسیع تر فکر کنه.
• با تایپ کردن، در نتثبیت مواردی که فکر کردین کمک می کنید. و مهارت نوشتاری خودتون رو افزایش میدید.
• با سوال سازی و پاسخ، گرامرتون تقویت میشه و به راحتی میتونید در مکالمات سوال سازی کنید.
• با retell کردن پیرامون عکس هم مهارت گفتاری رو افزایش میدید و هم تثبیت دانسته ها صورت میگیره

:stop_sign:چالش چهارم : دوبله

:left_speech_bubble:سوال : میخوام تلفظمو بهتر کنم ولی تکنیک سایه هم برام کسل آوره

پاسخ : همونطور که میدونید تلفظ خیلی مهمه و صد البته اگهتجربه مکالمه با نیتیو زبان ها رو داشته باشید حتما میدونید که برای اون ها تلفظ صحیح حتی از گرامر هم مهمتره . و البته تکنیک شاودویینگ خیلی میتونه برای شما موثر باشه. اما اگه براتون کسل اوره من راهکار زیر رو پیشنهاد میدم.
image

یه پارت نهایت 2الی 3دقیقه ای از ویدیوی مورد علاقتون انتخاب کنید الته دقت داشته باشید که اون سه دقیقه شامل گفتار باشه .

و در طول یه هفته هر روز نگاه کنید اون ویدیو رو تا بتونید به واژگا ن وعباراتش مسلط بشید .

و اما روش کار به شرح ذیل است. دقت کنید اعداد صرفا برای نمونه هست.

روز اول : مشاهده 5بار ویدیوی مورد نظر با زیر نویس و آشنایی با معنی واژگان یا عباراتی که براتون جدیده میتونید یاداشت کنید یه جایی و یکبار هم همراه با مشاهده زیر نویس را بلند تکرار کنید با حس

روز دوم : مشاهده 5بار ویدیوی مورد نظر بدون زیر نویس و یبار با زیر نویس و باز هم یکبار تکرار با صدای بلند

روز سوم : فقط به ویس ویدیو گوش بدید (استخراج کنید صوت رو) و بار اخر سعی کنید هر آنچه می شنوید را روی برگه بنویسید. و باز هم یکبار تکرار با صدای بلند

روز چهارم: ویدیو را با زیرنویس پلی کنید و با متن نوشته شده تطبیق بدید تا متوجه ایراداتتون بشید. و هر چند بار که دوست داشتید ویدیو را ببینید. و تکرار کنید.

روز پنجم: ویدیو را با زیر نویس پلی و این بار همراه با کاراکتر بازگو کنید/ سعی کنید قشنگ حس بازیگر را بگیرید انگار که در اون صحنه هستید. و این کار را به قدر لازم تکرار کنید.

روز ششم : ویدیو را با زیرنویس پلی ولی اینبار صدای ویدیو را off کنید و سعی کنید دوبله کنید یعنی قشنگ جای کاراکترا حرف بزنیدو و همزمان ویدیو یا صداتونو ضبط کنید.

روز هفتم. بررسی فایل دوبله شما با صدای اصلی فیلم و سنجش موراد اشتباه . تا ایشالاه برای دفعات بعدی بهتر بشین.

• تقویت مهارت تلفظ
  • ارتقای دایره واژگان
  • ارتقای سطح مهارت شنیداری

:stop_sign:چالش پنجم: re type

:left_speech_bubble:سوال : مهارت نوشتاریمو چجوری افزایش بدم ؟

پاسخ : توجه به این موضوع ضروریه که باید طبق هدفتون اگه نوشتار آکادمیک مد نظره یا روزانه نویسی، برای حل مسالتون اقدام کنید. اما علاوه بر مواردی که در چالش های قبل برای تقویت این مهارت اشاره شد، میتونید به صورت ویژه از این تکنیک هم استفاده کنید.

image

روش: قطعا شما دوستان در حال خوندن کتاب های مورد علاقتون هستید، و بارها شده از پاراگراف خاصی خوشتون اومده، یا اسکرین شات گرفتید یا متن رو کپی کردید و یه جا ذخیره نمودید. البته به ابتدا و انتهای متن پاراگراف دقت کنید که نصفه نباشه.
خب شما میتونید از همین فرایند به نفع یادگیریتون تغییر جهت بدید. حداقل روزانه یا سه روز در هفته بین 2تا 4 پاراگراف مورد علاقتون از یه متن یا مقاله رو اسکرین شات کنید، دقت کنید حتما اسکرین شات باشه خودتونو گول نزنید و سپس اون عکس رو انتقال بدید word و شروع کنید از روی متن تایپ کنید مجدد. و در اخر یکبار هم با دست و خودکار روی برگه بنویسید.

• به مرور زمان با نوشتن، ساختار های مناسب در ذهن شما حک خواهد و یک ارتباط منطقی در ذهن شما نقش خواهد بست.

نویسنده: عاطفه بیانی

خب به پایان مقاله رسیدیم خوشحال میشم اگه شما هم روشی بلدین که میتونه موثر باشه با ما به اشتراک بگذارین. خیلی ممنون
ایام به کام :rose:

45 پسندیده

سلام عزیزم
ممنون از مقاله مفید و کاربردیت :heart_eyes: :heart_eyes: :ok_hand: :ok_hand:
خوش برگشتی رفیق :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :heart_eyes: :heart_eyes: :kissing_heart: :kissing_heart:
بدون اغراق بگم لذت بردم از این مقاله مفیدت :rose: :rose:

9 پسندیده

مرسی عزیزم گوارای وجودت :smiling_face_with_three_hearts: :rose:. :heart:

8 پسندیده

سلام عاطفه بانوی عزیز، حالتون چطوره :smiley::rose:
چققققدر جاتون خالی بود، خوشحالم ک برگشتین و خوش اومدین، بالاخره شما دوستان برای ما عزیزین و دوس داریم همیشه ببینیمتون :relaxed::bouquet::bouquet:

چقدر عالی بود :clap::clap::clap:
در کل منظورتون اینه ک زبان آموزی را کاربردی کنیم، من خیلی با حرفتون موافقم، :slightly_smiling_face::smiley::+1::+1::+1:

9 پسندیده

سلام نسیم جان. بازگشت پر قدرتت رو خوشامد میگم. :smiling_face_with_three_hearts:

عالی بود مقاله‌ت :+1:

همیشه گفتم تجارب شخصی باارزشترین گنجینه است. همه‌شون عالی بودن و به شخصه عاشق چالش چهارم شدم :see_no_evil: حتما امتحانش میکنم.

و اینکه همچین مقاله‌هایی حیفه بدون اسم باشه. اسمتو اضافه کردم :grimacing:

7 پسندیده

سلام نسیم جان
چقدر دلم تنگ شده براتون :heart_eyes:
با این مقاله باارزش منو نجاتم دادی.
چند روزی بود از زبان خسته شده بودم، عالی بود هر پنج تا چالش رو انجام میدم :ok_hand:

9 پسندیده

سلام دوستم؛ اول یه خدا قوت :rose:
کارت عالی بود و پر واضح مفید
عزیزم من متوجه شدم با هم خیلی کم تالار هستیم شما باشید من نیستم. شما نباشید من هستم. لازم شد هماهنگ تر بشیم ولی شما همیشه باشید :rose:

7 پسندیده

همه ی بسته‌های مواد غذایی نوشتارشون درست نیست متاسفانه
من چند مورد برچسب مواد غذایی نوشته های انگلیسی رو میخوندم شک میکردم ولی بعد سراغ دیکشنری رفتم دیدم بعله اینجوریاس این کارخانه جات هم کلی اشتباه داره :sweat_smile:
ولی خیلی خوبه اینجوری هم میشه یاد گرفت البته با اعتماد به دیکشنری

9 پسندیده

سلام خانم گل دوست داشتنی و خوش صدا و هنرمند :tulip::hibiscus::sunflower::sunflower::blossom::rose::rose::cherry_blossom::cherry_blossom::bouquet::bouquet:عصرتون فرحبخش و دل انگیز عزیزدلم :tulip::hibiscus::sunflower::sunflower::blossom::rose::cherry_blossom::bouquet::rosette::rosette::white_flower::white_flower:خوش برگشتیند اونهم با کوله باری از تجربیات و مقاله های گل گلی :ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::tulip::tulip::hibiscus::hibiscus::sunflower::sunflower::rose::rose::cherry_blossom::bouquet::bouquet::bouquet::bouquet::rosette::revolving_hearts::revolving_hearts::revolving_hearts::revolving_hearts:این مقاله تون معرکه بود مشکل لاینحل من بود که ۱۰ روز باهاش سرکار بودم که بعد از نابود کردن زنجیره ام باهاش گرفتار بودم هزاران هزاربار تشکر و سپاس عزیزدلم :tulip::hibiscus::sunflower::sunflower::blossom::rose::cherry_blossom::cherry_blossom::bouquet::tulip::hibiscus::hibiscus::sunflower::sunflower::blossom::rose::cherry_blossom::cherry_blossom::bouquet::bouquet::bouquet::rosette::kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::rose::rose::rose::rose::revolving_hearts::revolving_hearts::revolving_hearts::revolving_hearts::revolving_hearts::revolving_hearts:

6 پسندیده

@a.bayani

نسیم هر مقاله ای پری خانوم بیاد تایید کنه، بدون چقدر باارزشه و تمیز کار شده که ایشون تایید میکنن، والا من یکی که تو چند مقاله ای که تالار گذاشتم نتونستم نظر ایشون رو جلب کنم :sweat_smile: :sweat_smile: :sweat_smile:

8 پسندیده

سلام عاطفه جون
من هم خودم با این مشکل رو به رو شدم و هنوز هم هستم
معادل واژگان ساده رو نمیدونم
واقعا مرسی :crown: عالی بود مقاله عالی بود و صدات عالی تررش کرده بود مرسی :clap::heart_eyes::heart_eyes::ok_hand::four_leaf_clover:

5 پسندیده

سلام سلام ممنونم عزیزم لطف دارین. شما هم عزیزید. :smiling_face_with_three_hearts: :rose: :rose:

سلاااااام رفیق مرسی :smiling_face_with_three_hearts: :grin:

به شخصه خوشحالم عاشق گشتی :joy: میشه عمومیشم کرد یسری از این چالش هارو

عه ممنونم دیدم ادیت خورده ها :joy:

سلام سپیده جان گوارای وجود ایشالاه کاربردی باشه برات :smiling_face_with_three_hearts: :rose:
مرسی از محبتتون . :kissing_heart:

سلااام خواهر خدا قوت به شما نیز :grin: :smiling_face_with_three_hearts:
عه دقت نکرده بودما کم سعادتی من بوده . ایشالاه زین پس بیشتر بهره ببرم اینجا از حضورتون.
وگرن من که دایم البهره از حضورتون هستم :yum: :smiling_face_with_three_hearts: :rose:

افرین این نکته ای بود که دوست داشتم اشاره بشه. خیلی موارد ممکنه نوشته ها اشتباه باشن. و اینم خودش یه فرایند جالبه. ولی محصولات اورجینال خارجی قطعا کم پیش میاد اشتباه داشته باشن مگه تقلبی باشه :joy:

سلام بر بانوی گل که دوباره مثل همیشه مارو از طراوت حضورشون گلباران کردند. ممنونم از لطفتون و امید که کاربردی باشه براتون. :rose: :rose:

:joy: :grin: :rose: :rose: عزیزمی لطف داری بابا.
شما مقالاتت همیشه در راسه پشتیبان نمونه :smiling_face_with_three_hearts:

سلام فاطمه جون
اره همه ما باهاش مواجهیم. امیدوارم برات مفید بوده باشه . لطف داری همیشه
:smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :rose:

10 پسندیده

سلام نسیم ِ عزیز چقدر از برگشتنت خوشحالم و چقدر هم پرقدرت اومدی مقاله رو خوندم عاااالی بود واقعا خیلی کاربردیه حتما این کار هارو انجام میدم البت از بین اینا فقط یکیشو انجام میدادم اونم همون توضیحات روی مواد غذایی بود اما فقط همونجا میخوندم و ازش رد میشدم خیلی جالب بود برام امیدوارم پیشمون بمونی و از حضورت لذت ببریم :star_struck::rose::clap::heart_eyes::heart:

7 پسندیده

:woman_facepalming:

وای خدا الان من کلا تو خونه‌م فرصت می‌کنم مطالب رو بخونم. حتما مقاله‌هات از چشمم دور مونده :see_no_evil: وگرنه کارای با ارزش تو رو که می‌شناسم.

این دیگه آخر تعریف و تمجید بود من فعلا میرم تو ابرا.
از همین تریبون اعلام می‌کنم هروقت ترست از انگلیسی صحبت کردن ریخت (یادمه کنفرانس اول در رفتی‌ها :nerd_face:)، پارتنر انگلیسیت بشم. :blush:

و اینکه همه‌تون احتمالا می‌دونید که من علاقه‌ی وافری هم به تجارب شخصی دارم چون ماها نیست که با هم ارتباط داریم این تجارب برامون ملموس‌تره.

حتما حتما ولی خب قصد دارم برا آلمانی این کارو بکنم :joy:

الان من همینجوری مفتی از تجارب بچه‌های تالار برا آلمانی استفاده می‌کنم :grimacing:

8 پسندیده

:pray::pray::pray:

فقط حقیقت رو گفتم جونی :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:، هر تاپیکی حضور پیدا کنی اعتبار اون تاپیک پیش من خیلی بالاتر میره

منو این همه خوشبختی محاله :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

:see_no_evil::joy::joy::joy::joy:
ولی باور کن دوستم اومده بود شهرمون دو روز قبل هماهنگ کرده بود اما بهم ساعت نداده بود، حتی یکی از بچه های تالارم میدونه، نمیشه منشن کنم اما شماره دوستمو میتونم بدم :grin::grin::grin:

7 پسندیده

سلام محدثه جان ممنونم از لطفت عزیزم :kissing_heart:
چه خوب بسیار عالی بازم خوبه توجه میکردی.
براووو بهت :grin::rose::rose:

6 پسندیده

اونم مدیون بابامم که هی اصرار داشت بخونم و یه چیزایی دست و پاشکسته بهش بگم :joy::heart::rose:

6 پسندیده

ای خدا من چقد خوشبختم شما رو دارم :smiling_face_with_three_hearts:

ولی قبول کن خودتم از خدات بود بری :nerd_face:
من همین الانم که می‌خوام حرف بزنم از استرس لرز می‌کنم کاملا طبیعیه. ولی خوشحال میشم اولین تجربه‌هاتو با من داشته باشی. :blush:

تو خودت ثابت شده‌ای من فقط دارم کمی اذیتت می‌کنم :face_with_hand_over_mouth:

6 پسندیده

:joy: :joy: :joy:
کتمان نمیکنم ، آره آره اون لحظه قلبم تو دهنم بود :sweat_smile: :sweat_smile:

شما که استادی، اتفاقا خیلی مسلط و تمیز حرف میزنی آجی :heart_eyes: :heart_eyes:

5 پسندیده

تاپیک جالبی بود . ممنون از سازنده اش. خسته نباشی. :sweat_smile: :sweat_smile: :clap: :clap:

4 پسندیده