کتاب غول بزرگ مهربان (BFG)

سلام دوستان

یه استادی داشتیم یه بار ازمون پرسید چقد اهل ریسک کردن هستید؟ چقد حاضرید چیزهای ناشناخته رو امتحان کنید؟ مثلا برید کشورهای خارجی و دل به دریا بزنید و غذاهای ناشناخته رو امتحان کنید.

من که در مورد غذا خیلی سخت‌گیرم فک نکنم هیچوقت این ریسکو بکنم اما درمورد کتاب حاضرم همه نوع ریسکی بکنم‌. و این بار کتابی رو انتخاب کردم که هیچگونه شناختی نه درمورد نویسنده‌ داشتم، نه سبک داستان و نه راوی.

51UssE7syzL.SL500

این کتاب رو می‌تونید هم در بخش رمان‌‌های متن اصلی و هم در قفسه‌ی نوجوانان پیدا کنید.

تصور میکنم نویسنده، اعتقادات و باورهای خودش رو در قالب شخصیت این غوله بیان می‌کنه. اولش آدم تصور می‌کنه این غول هم مثل همه‌ی غول‌هایی که توی فیلم‌ها و داستان‌ها دیدیم مغزش قاطی داره اما این غول خیلی باهوش و دارای تفکر منحصر به فردی است. شخصیت خاصی داره، زبان گفتاریش منحصر به فرده، با کلمات و جملات بازی می‌کنه. مثلا به جای اینکه بگه right or wrong میگه right or left و خواننده هم مثل دختربچه‌ی داستان کم کم با این نوع صحبت کردن آشنا و غرق در داستان میشه.
از این دست ناواژه‌ها داخل داستان زیاده، حتی ناواژه‌هایی توش هست که فک کنم فهمش حتی برای بومی زبان‌ها هم ممکن نباشه اما این ناواژه‌ها خللی در فهم داستان ایجاد نمی‌کنند و با وجود تعداد زیاد این ناوا‌ژه‌ها، شما می‌تونید با خیال راحت به خوندن داستان ادامه بدید.
شگفتی‌های غول داستان فقط به این‌ها ختم نمیشه، او حتی توانایی خواندن و نوشتن داره.

غول مهربان معتقده که عمر انسان‌ها کمتر از اونه که خودشون میگن چرا که تقریبا یک سوم عمرشون رو در خواب به سر می‌برن.

Giants is only sleeping every then and now, he said. Not nearly as much as human beans. Human beans is crazy for sleeping. Is it ever occurring to you that a human bean who is fifty is spending about twenty years sleeping fast?

I must admit that never occurred to me, Sophie said.

You should allow it to occur to you, the BFG said. Imagine it please. This human bean who says he is fifty has been fast asleep for twenty years and is not even knowing where he is! Not even doing anything! Not even thinking!

Its a funny thought, Sophie said.

Exunckly, the BFG said. So what I is trying to explain to you is that a human bean who says he is fifty is not fifty, he is only thirty.

و یه جای دیگه از رفتار انسان‌ها انتقاد می‌کنه چرا که انسان‌ها تنها موجوداتی هستند که همنوعان خودشون رو میکُشن.

Giants isnt eating each other either, the BFG said. Nor is giants killing each other. Giants is not very lovely, but they is not killing each other. Nor is crockadowndillies killing other crockadowndillies. Nor is pussy-cats killing pussycats.

They kill mice, Sophie said.

Ah, but they is not killing their own kind, the BFG said. Human beans is the only animals that is killing their own kind.

و آخر اینکه من خیلی از خوندنش لذت بردم. راویش هم فوق‌العاده بود.

36 پسندیده

یه نکته جالب هم که به نظرم داشت اینه که فقط غول مهربان نیروی جادویی یا همون گوش خارق العاده برای شنیدن همه چی و گرفتن خواب ها داشت به نظرم پاداش این بود که اون هیچ وقت آدمی رو نخورد.
کتاب جادوگران که نویسنده اش همین رولد دال هم تو سبک بچه خواریِ.

یکی از بهترین نعمت ها خواب خوب دیدنِ ، ادم خیلی شارژ میشه . :slightly_smiling_face:

16 پسندیده

سلام :rose: ممنون
خیلی توضیحات جالبی دادین
مشتاق شدم بخونمش

اگه فیلمش رو هم ندیدید، ببینید :grin:
استیون اسپیلبرگ ساخته فیلمشو

15 پسندیده

من این از رو این یه تیکه متن فهمیدم که داستان خوبیه و ارزش خوندنش رو داره من فیلم زبان اصلیشو خیلی نگاه کردم اما به قول شما ناواژه های زیادی داره مثلا به television میگه telebox… همونطور که اینجا به beings میگه beans

14 پسندیده

سلام وقتتون بخیر :smiling_face_with_three_hearts::smiling_face_with_three_hearts::smiling_face_with_three_hearts:
منم این کتاب رو تا فصل ۶ خوندم خیلی برام جذابه ، عاشق حرف زدن غوله و طرز جواب دادنهای سوفی شدم و هر روز صبح برای خوندن یه فصل دیگه این کتاب میام تو برنامه :hugs::hugs::hugs:
همگی موفق باشید :palms_up_together::palms_up_together::palms_up_together:

16 پسندیده

:ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand:

خیلی ممنون میزارمش تو لیستم :star_struck:

10 پسندیده

سلام خیلی خوب شد که نظرتون رو راجع به کتاب گفتین پروین جون منم تا فصلای۱۴ اینا خوندم اما حس میکنم خیلی داره رو زبانم تاثیر میزاره اما دلم نمیخواد کتابو بزارم کنار چون خیلی شیرین و جذابه
همش هی با خودم میگم I is watching TV :joy::joy::joy:

12 پسندیده

من این کتابو دارم میخونم واقعا درگیر یسری کلمات و نحوه حرف زدن غول بودم و هستم … اوایلش تا بیام جا بیفتم پیر میشدم :sweat_smile:
اما الان بیشتر جنبه های جالبش داره برام معلوم میشه :heart_eyes::heart_eyes:

13 پسندیده

کتاب از فیلم قشنگ تره (چند سال پیش ترجمه اش رو خونده بودم)
ای کسانی که فیلم رو دیدید اما کتاب رو نخوندید بدانید و آگاه باشید که نصف عمرتون بر باد رفته :grin:

:joy::joy::joy:
من چون سریع یاد میگیرم این کتاب رو ادامه ندادم تا وقتی که پایه زبانم قوی بشه میخونم.
I is hungry :woman_facepalming:t2:

13 پسندیده

حتما میخوانمش باید جالب به نظر برسه

9 پسندیده

پروین خانم :dizzy::dizzy::dizzy::ribbon::ribbon::ribbon:
خیلی ممنون بابت معرفی کتاب. :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

بچه ها :dizzy::dizzy::dizzy:
کامنت هاتون رو خوندم، حسابی خندم گرفته :joy::joy::v:
پس حتماً باید این کتاب رو بخونم :sunflower::hibiscus::two_hearts:

:green_heart::blue_heart::yellow_heart::green_heart::blue_heart::yellow_heart:

14 پسندیده

ممنون از توضیحاتتون :green_heart::cherry_blossom::cherry_blossom::cherry_blossom:
من فیلمشو قبلا دیدم نمیدونم کتابش برام جذاب باشه یا ن.کاشکی با کتابش اول اشنا میشدم
ی جورایی حسودیم شد همه خوندن :sweat_smile:

12 پسندیده

آره دقیقا منم این مسئله رو دارم اما واقعا دلم نمیاد ادامه ندم خیلی جذبش شدم اما حیف که دوره نتونستم درست و حسابی بخونم :joy::joy:
I is busy :joy::joy:

9 پسندیده