راهکار تقویت لیسنینگ چیست؟

سلام
برای تقویت لیسنینگ بهترین راهکار چیه.
من علی رقم اینکه هر روز حدود یکساعت گوش میدهم ولی مطالب جدید را خیلی متوجه نمشوم مگر ایمکه قبلا تکست انرا دیده باشم . چون سرعت گوینده برای من یکم زیاد است از موضوع عقب میافتم و متوجه مفهوم جملات نمیشوم .
یا مثلا کلمات را چیز دیگری میشنوم و چندین بار از روی تکست همزمان با گوینده گوش میدهم تا اختلاف انچه من میشنیدم با انچه گوینده میگوید را متوجه شوم .ولی هنوز احساس میکنم توفیقی نداشتم . و بنظر شما مشکل از کجاست

این تاپیک مربوط به « شوهران دارای هوش هیجانی » در نرم‌افزار «زبانشناس» است. دوره: « دروس پایه‌ی انگلیسی بدون تلاش » فصل: « شوهران دارای هوش هیجانی »

8 پسندیده

سلام
همدردیم آقا مرتضی.
البته باید یک نکته اساسی رو بگم ما لغات و اصطلاحاتی رو که بلد نیستیم اصلا نمی شنویم و اونایی رو هم که بلدیم یا بخاطر اینکه با تلفظ درست یاد نگرفتیم و یا گوشمون عادت به شنیدن زبان انگلیسی نداره درست نمی شنویم. با این وجود کتاب هایی مثل
tactics for listening
American Accent Training
بسیار کاربردی اند.
ذکر این نکته اساسی است که من توی این حوزه صاحب نظر نیستم فقط نظرم رو گفتم. قطعا اساتید زبان شناش راهنمایی لازم رو خواهند کرد.
موفق باشید

8 پسندیده

تشکر از شما .نمیدانم این مشکل به سن و سال هم مربوطه چون من حدود ۵۷ سالمه و شاید از ناحیه فرکانسهای شنیداری هم دچار ضعفهایی باشم .
مایلم از دوستانی که این مشکل را داشته اند و تکنیکهایی را بکار برده اند که زودتر به نتیجه رسیده اند را بشنوم

5 پسندیده

سلام دوست عزیز
من بهتون یه تاپیک معرفی میکنم شاید ندیده باشین اش و کمکتون کنه

موفق باشین

5 پسندیده

سلام دقیقا من هم همین مشکل را دارم در نتیجه در حال حاضر بهترین راهکاری که استفاده میکنم ابتدا دیدن و شنیدن متن تواما هست. بعد که کلمات برام جا افتاد فقط گوش میکنم البته بنظرم یک ساعت هم مقدار زیادی نیست برا یک روز

4 پسندیده

سلام وقت بخیر جناب،
این مطلب ربطی به سن و سال نداره و یک چیز طبیعی هست در روند یادگیری حتی خود من هم دچار این مشکل بودم
راهکارش اینه که سرعت فیلم یا متن رو پایین بیارید اون گوشه سمت راست پایین ی چیزی هست که میتونید تنظیم کنید سرعت خوندن رو ،اگر پیدا نکردید بگید تا براتون اسکرین شات بفرستم …سعی کنید روی سرعتی تنظیم بکنید که براتون قابل فهم هستش چون توی انگلیسی گاهی ی سری از لغات رو سریع بیان میکنن یا مخفف میکنن و برای همین این مشکل براتون پیش میاد
مورد بعدی اینکه برای بار اول که یک متن جدید رو میشنوید این موضوع طبیعیه و هر چقدر بیشتر اون متن رو در روزهای بعدی دوباره گوش بدید این مسئله کمرنگ تر میشه
سعی کنید ی متن رو چندین بار گوش بدید و کلماتش رو یاد بگیرید بعد برای تقویت لیستنینگتون در حی انجام کارهای روزمره اتون ویس رو پلی کنید و همزمان گوش بدید تا گوشتون کم گم عادت کنه

6 پسندیده

سلام

ما برای تقویت لیسنینگ باید یه چیز رو در نظر بگیریم و اون فشرده شنویه. اینکه ما یه صوت انگلیسی رو بزاریم پخش شه و هیچ دقتی بهش نکنیم فایده ای نداره، چرا که ما داریم گسترده شنوی میکنیم.
اما فشرده شنوی یعنی اینکه شما یه مطلب کوتاه رو بر میدارید، متنشم موجوده. با متن قشنگ میشینید میخونیدش. هر چی بلد نیستید دیکشنری میزنید و در میارید. بعد همون فایل صوتی رو بارها و بارها وبارها گوش میدید تا حسابی مسلط بشید.
اینجوریه که هم دایره لغاتتون بهتر میشه و هم واقعا درک شنیداریتون افزایش پیدا میکنه.
برای اطلاعات بیشتر در این رابطه میتونین کلیپ زیر رو ببینین و در صورتی که با این موضوع موافق هستین به بنده سطحتون رو در زبان بفرمایین که دقیقا بهتون بگم چه دوره هایی در اپلیکیشن زبانشناس میتونه در این زمینه به شما کمک کنه.
https://www.instagram.com/tv/B3H2FoyAVxI/

11 پسندیده

ممنون از راهنمایی شما .سطح من intermediate میباشد.
ضمنا مشکل دیگری که دارم من ترجمه را خیلی بیشتر میدانم و کمتر میتوانم لغاتی را که ترجمه اش را بلدم بکار ببرم .در واقع ترجمه انگلیسی به فارسی را خیلی بیشتر از فارسی به انگلیسی بلدم.برای رفع این مشکل بنظر شما چه راهکاری هست.

3 پسندیده

سلام

عذرخواهم دیر پاسختون داده شد، چون ریپلای نزده بودین من متوجه پیامتون نشدم و الان هم اتفاقی پیام رو دیدم. به نظرم دوره‌های داستان واقعی و انگلیسی قدرت در اپلیکیشن زبانشناس خیلی برای شما مناسب هست. روش خوندن این دو دوره رو به طور خلاصه در ادامه توضیح میدم.

برای هر درسی که شروع میکنین بایستی ابتدا یکی دو دور اول خوندن درس رو برای تعیین لغاتی که میدونین، و هایلایت لغاتی که نمیدونین، اختصاص بدین و بعد

برای دوره ی داستان واقعی:
استراتژی های تقویت مکالمه بایستی برای درسنامه های اصلی این پکیج پیاده سازی بشه. علی الخصوص تکنیک سایه بایستی روی هر سه سرعت درسنامه های اصلی پیاده سازی بشه.

توضیحات این استراتژی ها در لینک زیر اومده:

دیگر درسنامه ها به صورت سوال جوابی هست که مکالمه و درک مطلب و گرامرتون قوی بشه. خوندنشون به این صورته که هر سوالی پرسیده میشه شما بایستی به سرعت قبل از گوینده جواب بدین.

برای دوره ی انگلیسی قدرت:
درسنامه اصلی رو تا تکنیک سایه پیش ببرین
درسنامه لغات رو چند بار با خیال راحت گوش بدین و درسنامه داستان کوتاه و دیدگاه رو میتونین هر پنج استراتژی تقویت مکالمه رو پیاده سازی بفرمایین.

شکل باید از هر کدوم یک درس بخونید ببینید با کدوم بیشتر ارتباط میگیرید به ما اطلاع بدین تا راهنمای جامع رو براتون ارسال کنیم

در رابطه با موردی هم که گفتین برای یادگیری انگلیسی واقعی بهتره ترجمه ذهنی نداشته باشیم حالا چه فارسی به انگلیسی چه انگلیسی به فارسی، پیشنهاد میکنم مقاله زیر رو مطالعه کنید

5 پسندیده

عالییی بود عزیز . تشکر**نوشته‌ی ضخیم **

4 پسندیده

سلام
ممنون از راهنمایی هاتون.
موفق باشید.

3 پسندیده

خیلی خوب و مفید بود :ok_hand:

2 پسندیده

سلام
مشکل همه کسایی که تو ایران زبان می خونن همینه
برای تقویت listening با توجه به سطحتون کتاب های tactics for listening خوب هستن
به این صورت که شما ۱ یا ۲ بار گوش کنید بعد دوباره شروع کنید به گوش گردن و pause کنید و هر چیزی رو متوجه می شید بنویسید همینطور تا انتهای متن ادامه بدید بعد با متن کتاب چک کنید و دوباره چندین بار با گوینده تکرار کنید
این هم می تونه برای تقویت listening کمک کنه

7 پسندیده