ترجمه ذهنی ممنوع 🚫

سلام به همه زبان آموزان عزیز

اخیرا زبان آموزان زیادی به ما مراجعه کردن که مدام از ما سوال می کنند چطور میشه به انگلیسی فکر کرد، چطور میتونم وقتی پادکست گوش میدم، فیلم نگاه میکنم یا یکی باهام صحبت میکنه بدون اینکه تو ذهنم اون جملات رو ترجمه کنم مفاهیم رو درک کنم و بتونم جوابشون رو بدم؟؟ چطور میتونم ترجمه کردن رو تو ذهنم متوقف کنم.

ما در این مقاله قصد داریم راهکارهایی رو بگیم که خیلی راحت بتونید به ترجمه ذهنی نه بگین و کاملا به انگلیسی فکر کنین. تو این مقاله 4 تا راهکار خیلی ساده بهتون پیشنهاد میکنیم.

گوش دادن به انگلیسی

اگر در طول روز عادت دارید کتاب بخونید، کتاب صوتی به انگلیسی گوش بدین، اگر به فیلم دیدن علاقه دارید فیلم انگلیسی نگاه کنید، اگر به پادکست یا موزیک علاقه دارید حتما از نوع انگلیسی باشه، همه این موارد مغز شما رو درگیر زبان انگلیسی میکنه و باعث میشه به مرور عادت ترجمه کردن در ذهنتون رو کنار بزارید.

استفاده از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی

یکی از چیزهایی که خیلی تو پیام زبان آموزان میبینیم اینه که میگن دیکشنری فارسی میخوایم، این یک زنگ خطره، من اگر قراره به انگلیسی فکر کنم از همین امروز باید به دیکشنری انگلیسی به فارسی نه بگم. بعد از مدتی که از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کردین متوجه میشید که ترجمه کردن در ذهنتون رو کنار میزارید

استفاده از برچسب های یادداشت

شما می تونید تمام جملات مرتبط با کلماتی که قصد یادگیری اون رو دارید داخل این برگه ها بنویسید و روی دیوار اتاقتون و یا حتی کتابتون بچسبونید. اینجوری در تمام روز چشمتون بهشون میخوره و دیگه ترجمه کردن تو ذهنتون رو کنار میزارین چون هر جا نگاه میکنید انگلیسیه

بازی با کلمات، جملات انگلیسی

بازی؟؟! خب با چه بازی می تونیم مانع ترجمه کردن تو ذهنمون بشیم؟؟ الان بهتون میگم. از اونجایی که سطح زبان آموزان ما متفاوته ما این بازی رو به 4 قسمت تقسیم کردیم و پله پله بازی رو پیش می بریم:

سطح اول: فکر کردن به کلمات انگلیسی ویژه سطوح مبتدی

مثال: وقتی که از خواب بیدار میشین تصاویر زیر رو ببینید و بهش فکر کنید:

bed, toothbrush, breakfast, coffee,

یا وقتی میخواین سر کار برید:

car, desk, computer, boss

در طول روز، هر چیزی که می‌بینید فقط به انگلیسی فکر کنید، گوش دهید و انجام دهید. این تمرین را امتحان کنید.

سطح دوم: در این سطح، شما باید در طول روز به جملات انگلیسی فکر ‌کنید.

به عنوان مثال: موقع نهار خوردن به این جملات فکر کنید:

I’m eating a sandwich.

My friend is drinking soda.

This restaurant is very good.

یا موقعی که در حال تماشای تلویزیون هستین:

That actress is beautiful.

The journalist has black hair.

He’s talking about politics.

اشکالی نداره اگه جملات خیلی ساده باشند. هدف ما تمرین و توسعه عادت فکر کردن به جملات کامل به زبان انگلیسی است.

سطح 3 - انگلیسی کاربردی

در این سطح ، شما تصور می کنید که از انگلیسی برای هر کاری که باید انجام دهید استفاده کنید. بعد از هر بار صحبت کردن به زبان مادری ، به این فکر کنید که چگونه می توانید آن را به زبان انگلیسی بگویید. به عنوان مثال ، چگونه می توانید بلیط قطار را بخرید یا در یک کشور انگلیسی زبان نوشیدنی سفارش دهید؟

A round-trip ticket to Central Station, please.

Could I have a lemonade with no sugar?

این امر به پیشرفت زبان انگلیسی در موقعیت های واقعی به شما خیلی کمک می کنه - حتی اگر فقط فکر کنین و صحبت نکنید. اگر در طول این تمرین نمیدونید یک چیزی رو چطور بیان کنید، اشکال نداره، بعدا فرهنگ لغت خودتون رو بررسی کنین. اگر مرتباً این نوع “تمرین ذهنی” را انجام بدین، توانایی استفاده از زبان انگلیسی را در هر موقعیت روزمره ایجاد خواهید کرد.

سطح 4 - روایت داستان به انگلیسی(گفتن یک داستان یا صحبت کردن به انگلیسی برای مدت طولانی)

بهتر است این تمرین را موقع زمان های مرده تون استفاده کنین - مثلا موقعی که در صف انتظار هستین یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنین. به یک خاطره یا داستانی که دوست دارید به یک دوست انگلیسی زبان بگین فکر کنین. بعد “داستان” رو تو ذهنتون به زبان انگلیسی بگین. از آنجایی که شما فقط فکر می کنید ، و صحبت نمی کنید، می توانید بدون نگرانی و با خیال راحت یک مکالمه واقعی تو ذهنتون داشته باشین.

فکر کردن به زبان انگلیسی بزرگترین نکته برای افزایش تسلط شما است زیرا باعث میشه شما اعتماد به نفس بیشتری داشته باشین و به شما کمک می کنه بدون تردید راحت تر صحبت کنین.

81 پسندیده

Very useful :clap::clap:

12 پسندیده

Thanks a lot my dear
:pray::pray::kissing_heart::kissing_heart::heart:

10 پسندیده

سلام خانم‌ :tulip::rose::hibiscus::sunflower::blossom::bouquet::rosette::white_flower::kissing_heart::heart_eyes::kissing_heart::heart_eyes:شبت برفی و شاپرکی :tulip::rose::hibiscus::hibiscus::sunflower::blossom::cherry_blossom::cherry_blossom:سنگ تمام گذاشتی خانم بسیار کاربردی بود و استفاده کردم عزیزدلم :tulip::rose::hibiscus::hibiscus::sunflower::blossom::blossom::cherry_blossom::bouquet::rosette::white_flower::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::kissing_heart::heart_eyes::kissing_heart::heart_eyes::revolving_hearts::revolving_hearts::revolving_hearts::revolving_hearts::revolving_hearts:قسمت عکس آیشواریا رو گذاشتی بیشتر دوست داشتم :wink::wink::wink::wink::wink::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand:

11 پسندیده

خسته نباشید حنانه خانوم عزیز. آفرین به شما و قلمتون :clap: :clap: :clap: :clap:

15 پسندیده

سلام حنا جان
مقاله فوق العاده عالی بود خداقوت عزیز :rose::rose:
با اجازه ات از نوشته هات نوت بردارم برای خودم تا یادم باشه :slightly_smiling_face:

13 پسندیده

سلام حنا جونم خوبین عزیزم :blush::blush::rose::rose:
خیییییلی عالی بود خوشم اومد، :smiley: ممنون بابت زحمتی ک کشیدید :pray::pray: بسیار ب موقع بود :rose::rose:

11 پسندیده

مرسی بانو :pray::kissing_heart: خوشحالم براتون مفید بوده،

زنده باشید :rose::rose:، قطعا به قلم شما نمیرسه اما انسان با امید زنده است ما سعی میکنیم شیواش کنیم :see_no_evil::wink::wink:

مرسی عزیزم :heart::rose:

خیلی هم عالی :heart_eyes::heart_eyes:

خواهش میکنم رفیق :pray::rose:خوشحالم مفید بوده

13 پسندیده

سلام
خیلی تر و تمیز
متن نوشته شده نشات گرفته شده از تجربیات خودتونه و همینطور عکس ها هم جذابن که باعث میشه خواننده از خوندن متن لذت ببره
خدا قوت :rose:

14 پسندیده

مرسی حنانه خانم واقعا عالی بود.مخصوصا نکته اقا فرزاد و اون دوتا عکس بازیگر و ساندویچ

11 پسندیده

ممنون از شما :pray::pray:

ممنون آقا آرمین :pray::pray:

خوشحالم عکسام به دلتون نشسته :wink::rose:

12 پسندیده

خیلی وقت بود اینطور کاری نکرده بودید یا شاید من ندیده بودم
خسته نباشید⁦ :pray:t2:

10 پسندیده

زنده باشید :rose::rose::pray:
واقعا؟؟؟ بیشتر انگیزشی کار میکنم :see_no_evil::wink: اما چشم از این به بعد بیشتر از این کارا میکنم :slightly_smiling_face::rose:

12 پسندیده

It’s great job​:rose::rose::rose::rose::rose::rose::rose:

10 پسندیده

زحمت کشیدین بابت این مقاله
ولی به شخصه از این موضوع نتیجه ای نگرفتم
شما میگید فیلم ببینید
وقتی سطح مبتدی هستید
خیلی کلمات رونمیدونید
خیلی اصلاحات
خیلی فعل ها
پس چطور میشه همچنین امیدی داشت که بدون توجه به معنی درک مطلب بره بالا؟!
بارها فیلم زبان اصلی بدون ترجمه دیدم حتی فرانسه ولی خب وقتی معنی رو ندونم چه فایده ای داره؟
من فکر میکنم این ترجمه ذهنی به همین خاطر هست
علتشم ندانست و اشنا نبودن با اصول زبان هست نه چیز دیگه
موفق باشید

13 پسندیده

سلام دوست عزیز @mohammad1397
ممنون از نظرتون، اما باید بگم شما میتونید از همون کلمات شروع کنید مورد 4 بازی با کلمات سطح اول،تو قسمت شنیدن داستان های کودکانه و کتاب های خیلی ساده و اینا به دردتون میخوره

15 پسندیده

فکر کردن به انگلیسی
نکته ی عالی بود :+1::+1::clap::clap:

8 پسندیده

عاااالی بووود مررررسی عزیزم🌸

5 پسندیده