اگر نترسیم، مشکلات فرار می کنند (بخش دوم)

مایه ی خوشحالیه اگر تلاش های من بتونه فکری برانگیزه، آرامشی ایجاد کنه، و یا امیدی بده.

دقیقا. ما تا مجبور نشیم معمولا تن به کاری نمیدیم و ذهن مون رو درگیر نمی کنیم. برای همه، مشغله های همیشگی آرزو می کنم، تا یه دفعه با یک سد بزرگ مواجه نشن. رشد آرام و مداوم، هم لذت بخشه و هم شدنی.

دوست عزیز! اگر می خواهید در زندگی واقع گرا باشید، باید روی خودکشی متمرکز بشید. تنها راه حل واقعی که از هر نظر درسته، همینه. بقیه اش میشه تمرکز بر نیمه ی پر لیوان و نادیده گرفتن و کوچک فرض کردن موانع و کمبودها. جلوتر نمیرم تا خودم به حرف خودم عمل کرده باشم.
این حرف رو از من داشته باشید. در آینده یا بهش عمل می کنید یا نمی کنید. اما فکر می کنم نتیجه ی سال ها بحث با افراد آگاه و مطالعات شخصی خودمه و حداقل از دید خودم یکی از واقع گرایانه ترین طرز تفکرهاست.

درود بر کامبیز عزیز! این تجربه تون یکی از درس های مهم در علم اقتصاد و همین طور تصمیم سازی است. خلاصه اش:

What is the sunk cost effect?

The sunk cost effect is the tendency for humans to continue investing in something that clearly isn’t working. Because it is human nature to want to avoid failure, people will often continue spending time, effort or money to try and fix what isn’t working instead of cutting their losses and moving on.

ممنون. یه چیز خوب یاد گرفتم امروز.

با این مطالب موافق نیستم. مغز ما داشته هامون رو بسیار کم ارزش و خورد می بینه و ناداشته هامون رو خیلی بولد می کنه. و … و … دو جایزه ی نوبل اقتصاد به بحث بی منطقی ذاتی انسان داده شده. کتاب های فکر کردن سریع و آهسته از دانیل کانامن و سقلمه از ریچارد تیلور نشون مون میدن که انسان واقع بین کیه و چه ویژگی هایی داره.

ما اینجا از همدیگه یاد می گیریم و خوشحالیم که دوستانی هستند که با مهربانی افکارشون رو به اشتراک می گذارند. شما هم همواره در تالار زبانشناس احساس راحتی کنید و همه ی افکارتون رو در معرض انتقاد قرار بدید تا دوستان به بهترین شکل باهاتون همراهی کنن. فقط همگی باید یک نکته رو رعایت کنیم و اونم این که اگر یه جا قانع شدیم، خجالت نکشیم از پذیرشش و از تغییر موضع دادن احساس بدی نداشته باشیم. هیچ خوشنویسی از روز اول خوب ننوشته و هر روز باید سیاه مشق کنه. در دنیای اندیشه ورزی هم باید مرتب سیاه مشق کرد تا چیزی یاد گرفت.

از این طرز تفکر خوشم اومد. حتی در شکست ها هم می تونیم مفید باشیم برای بعد از خودمون. اونایی که عمیقا دوست شون داریم.

جمله ی اول و آخر تون انتخاب شماست و می تونید همواره داشته باشیدش، هر چند پیشنهاد من جدا شدن از ایناست.
در مورد جمله ی وسطی تون من تردید دارم به درستیش. ما پذیرفته ایم که لیوان زندگی مون نیمه پره و سعی می کنیم از داشته هامون استفاده کنیم. یکی دیگه می تونه همیشه از نیمه ی خالی لیوان زندگیش همیشه ناراحت باشه. اینجا هیچ کدوم از ما درست یا غلط نیست. هر دو مون می دونیم که زندگی هامون کامل نیست. هیچ کدوم مون از دیگری واقع گراتر نیستیم. فقط بحث اینه که روی نیمه ی پر لیوان متمرکز بشیم یا نیمه ی خالی اون.

خیلی جمله ی خوبیه. قانع کردن خودمون به تمرکز بر نیمه ی پر لیوان که میشه همون امید به آینده و بهتر شدن.

تا زمانی که منصفانه و با احترام با دیگران وارد بحث میشید، نگران ناراحت شدن کسی نباشید. از این که سعی در لطیف کردن بحث ها دارید متشکرم.

شما از نظر من تمام استانداردهای ذاتی لازم برای مدل شدن رو دارید. اگر خارج از ایران بودید با همین یه عمر نون می خوردید. البته شغل آسونی نیست و خیلی سخت و رقابتیه.
اما شخصا سعی می کنم دنبال اینا نباشم. بیشتر دوست دارم از افرادی تقلید کنم که با تمام وجود می خندند. عکس ها و چهره شون برای من خیلی جذابه. یک نمونه ی معروفش اوباماست. ممکنه فاکتورهای زیبایی رو نداشته باشه، اما از نظر من لبخندهاش بسیار جذابه. من همواره سعی می کنم حالت چهره و رفتار بدن این افراد رو الگو قرار بدم و تقلید کنم. خیلی کند پیش میرم اما ادامه میدم. عکس پروفایلم هم تلاشی در این جهته. به قول انگلیسی ها:
Fake it unitil make it

7 پسندیده

سلام و احترام
باعث افتخار هست در جمعی فرهیخته چون شما بزرگوار باشیم و از مکتب شما استاد بزرگوار بهره مند شویم

6 پسندیده

سلام دوست عزیز
دنیا جای پیچیده و بسیار عجیبیست
ک گاهی فهمیدن بعضی حقایق خودکشی رو الزام میاره
ولی خب شخصی ک به فکر خودکشیه اینطور نیست ک دائم بهش فکر کنه بلکه داخل ذهن بعضی هرمون ها کم و زیاد میشه و ساعاتی خاص چنین فکری به سرش میزنه
ن اینکه مشکل بزرگی داشته باشه
خیر
بلکه فشار ذهنش ناخودگاه زیاد میشه
بنابراین من هیچ شخصیو سرزنش نمیکنم برای خودکشی چون یک نوع بیماری بوده و دست خودش نیست

سعی میکنم کتابشو به زودی بخونم طرز تفکرات خیلی برام زیباست اینکه نوع فکر هرکی راهشو مشخص میکنه
و میتونی گاهی از فکرای خوب شخصی استفاده کنی

بله دقیقا
اینجوری پیشرفت حاصل میشه
تفکرات و انتقادات قطعا باعث پیشرفت گروهیه

مثلا یادمه امتحان داشتم برای مدرسه نمونه دولتی و ابتدایی بودم
خیلی درس خوندم و قبول شدم
ولی فکرم این بود ک من هیچکاری نکردم کم گذاشتم و بقیه جلوترن بااین دیدگاه همیشه جلو بودم

جمله خیلی قشنگی بود ممنون:rose::rose:

انسان با دروغ به خودش زندس

باورتون میشه روزی چندین بار به خودم میگم چقد زشت و بدتیپم و این یکی دلایل ناراحتیمه

3 پسندیده

خوشحالم از این که می بینم از بحث کردن برای خورش خوردن افکارتون استفاده می کنید و سعی می کنید به خوبی بهره برداری کنید. امیدوارم همه ی ما بتونیم همیشه در مقابل افکار و مطالب جدیدبه قول معروف open minded باشیم.

بگذارید کمی این جمله رو اصلاح کنیم. ما به خودمون دروغ نمی گیم. ما اعتراف می کنیم که زندگی مون یک لیوان نیمه پره و هیچ فرقی با لیوان نیمه خالی شما نداره. اما برای این که اذیت نشیم به لیوان نزدیک میشیم تا فقط نیمه ی پرش همواره جلوی چشم مون باشه و نیمه ی خالی رو نبینیم. این طوری دیگه بیشتر آرام می مونیم و کمتر اذیت میشیم.
اما بعضی از دوستان برعکس به بخش خالی نزدیک میشن به طوری که بخش پر رو نمی بینن. یا این که اونقدر دور میشن که کل لیوان به چشم شون خرد و ناچیز به نظر میاد، حتی اگر پر باشه.
انتخاب با شماست.
کسی اینجا به خودش دروغ نگفته بلکه تصمیم گرفته بر کدوم قسمت این واقعیت تمرکز کنه.

این همونه که عرض کردم خدمت تون. ناچیز شمردن داشته هامون که مغز ما استادشه.

5 پسندیده

به هرحال استفاده کردم از صحبت باشما و خیلی ممنونم ک بدون هیچ درگیری و کاملا باارامش جواب دادید
:rose::rose:

4 پسندیده