Making the best of it (a reflexion on life)

You wake up in the morning and suddenly this thought comes to your mind: another boring day! This thought can make you care about nothing. You say to yourself: so what? when you consider the fact that nothing really matters in the end and we’re all going to die after all, you realize the absurdity of it all. In german they call this feeling Weltschmerz which literally means world pain or world weariness.

But you hear another voice inside your head whispering: boy, you are very right to think like that, however, these thoughts despite their truth are not very practical and don’t change anything.

There is an idiom in english which says: make the best of it. I like this idiom and the reason Why I decided to write about it is because I read somewhere that a german pessimist philosopher called Julius Bahnsen had used this english idiom in one of his writings. So as you see, pessimisim doesn’t and in fact shouldn’t prevent one from doing whatever he/she can to make this awful world that we live in a little less awful. It is perfectly true that we’re all eventually going to die someday and from this point of view everything might seem pointless, but we have to come to terms with it, because it is also true that thinking about our predicament will not change anything, so we might as well try our best to make this world a better place both for others and for ourselves.

I like to describe what I mean in this way: by trying to make the best of life we actually take revenge from it.

And here is where dear Khayyam comes to our aid. If you read his beautiful poems you will notice that he is not really in favor of life on earth and yet at the same time he advocates enjoying it as much as possible. This is by no means a contradictory statement, it
rather demonstrates the profound wisdom behind Khayyam’s poetry. If I had to live alone in a desert or some distant place and could only bring one thing with me, I would certainly choose a copy of Khayyam’s poems.

So, making it short, we’d better try to “make the best of life” and despite all the sufferings it contains, we should nevertheless take advantage of those little moments of pleasure and happiness that come to us, because life is short and it’s not worth bothering much.

6 پسندیده

متن جالبی بود
ولی من صبح ها با خودم میگم:
چه روز قشنگی، امیدوارم روز خوب و مفیدی باشه :deciduous_tree:

2 پسندیده
2 پسندیده

به این تاپیک علاقه ویژه ای دارم. شاید دلیلش این باشه که متن نوشته ام از ژرفنای دل و جانم برآمده. تصمیم گرفتم کاری دلی انجام بدم و ۲۰ تا از رباعی های خیام عزیز رو که به شاد زیستن دعوت میکنه گلچین کنم و با صدای خودم همراه با موسیقی مورد علاقه ام در پس زمینه، براتون بخونم.

فلسفه خیام دو جنبه داره، یکی جنبه سلبی که پیرامون گذرا و ناچیز بودن زندگیه، و دیگری جنبه ایجابی که در اصل واکنشیه به بیهوده دیدن جهان. برای همینه که حتا در رباعی های دسته دوم هم حضور سایه مرگ احساس میشه، گویا خیام مدام به ما تلنگر میزنه که: ای دوست، دم را دریاب، پیش از آنکه مرگ به سراغت آید!

این بیست رباعی زیبا و دلنشین از favorite های منه و امیدوارم شما هم از آنها لذت ببرید. :rose: :rose: فقط کمی صدای موسیقی پس زمینه بلنده که چون اولین تجربه ادیت کردنم بود دیگه به بزرگی خودتون ببخشید. :pray:

برخیز بتا بیا ز بهر دل ما

حل کن به جمال خویشتن مشکل ما

یک کوزه شراب تا به هم نوش کنیم

زآن پیش که کوزه‌ها کنند از گل ما

چون عهده نمی‌شود کسی فردا را

حالی خوش دار این دل پر سودا را

می نوش به ماهتاب ای ماه که ماه

بسیار بتابد و نیابد ما را

ماییم و می و مطرب و این کنج خراب

جان و دل و جام و جامه پر درد شراب

فارغ ز امید رحمت و بیم عذاب

آزاد ز خاک و باد و از آتش و آب

ابر آمد و باز بر سر سبزه گریست

بی بادهٔ گلرنگ نمی‌باید زیست

این سبزه که امروز تماشاگه ماست

تا سبزهٔ خاک ما تماشاگه کیست

مهتاب به نور دامن شب بشکافت

می نوش دمی بهتر از این نتوان یافت

خوش باش و میندیش که مهتاب بسی

اندر سر خاک یک به یک خواهد تافت

این قافلهٔ عمر عجب می‌گذرد

دریاب دمی که با طرب می‌گذرد

ساقی غم فردای حریفان چه خوری

پیش آر پیاله را که شب می‌گذرد

کم کن طمع از جهان و می‌زی خرسند

از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

می در کف و زلف دلبری گیر که زود

هم بگذرد و نماند این روزی چند

از بودنی ای دوست چه داری تیمار

وز فکرت بیهوده دل و جان افگار

خرم بزی و جهان به شادی گذران

تدبیر نه با تو کرده‌اند اول کار

در دایرهٔ سپهرِ ناپیدا غور

جامی‌ست که جمله را چشانند بدور

نوبت چو به دورِ تو رسد آه مکن

می نوش به خوشدلی که دور است نه جور

وقت سحر است خیز ای مایه ناز

نرمک نرمک باده خور و چنگ نواز

کانها که بجایند نپایند بسی

و آنها که شدند کس نمیاید باز

ایام زمانه از کسی دارد ننگ

کو در غم ایام نشیند دلتنگ

می خور تو در آبگینه با ناله چنگ

زان پیش که آبگینه آید بر سنگ

برخیز و مخور غم جهان گذران

بنشین و دمی به شادمانی گذران

در طبع جهان اگر وفایی بودی

نوبت بتو خود نیامدی از دگران

می‌خور که فلک بهر هلاک من و تو

قصدی دارد بجان پاک من و تو

در سبزه نشین و می روشن میخور

کاین سبزه بسی دمد ز خاک من و تو

تا کی غم آن خورم که دارم یا نه

وین عمر به خوشدلی گذارم یا نه

پرکن قدح باده که معلومم نیست

کاین دم که فرو برم برآرم یا نه

آن مایه ز دنیا که خوری یا پوشی

معذوری اگر در طلبش میکوشی

باقی همه رایگان نیرزد هشدار

تا عمر گرانبها بدان نفروشی

پیری دیدم به خانهٔ خماری

گفتم نکنی ز رفتگان اخباری

گفتا می خور که همچو ما بسیاری

رفتند و خبر باز نیامد باری

تا چند حدیث پنج و چار ای ساقی

مشکل چه یکی چه صد هزار ای ساقی

خاکیم همه چنگ بساز ای ساقی

بادیم همه باده بیار ای ساقی

خوش باش که پخته‌اند سودای تو دی

فارغ شده‌اند از تمنای تو دی

قصه چه کنم که بی تقاضای تو دی

دادند قرار کار فردای تو دی

ای دل چو زمانه می‌کند غمناکت

ناگه برود ز تن روان پاکت

بر سبزه نشین و خوش بزی روزی چند

زآن پیش که سبزه بر دمد از خاکت

بر چهرۀ گل نسیم نوروز خوش است

در صحن چمن روی دل‌افروز خوش است

از دی که گذشت هر چه گویی خوش نیست

خوش باش و ز دی مگو که امروز خوش است

3 پسندیده

درکتون میکنم.خیلیم عالی.

مگه میشه رباعیات خیام رو فهمیدودوست نداشت،نه نمیشه.البته هرکس باندازه ی درکش من ادعاندارم کاملامنظورشونومتوجه میشم ولی درحدخودم وبافهم اندکم دوسشون دارم.

جالبه که افرادگریزان ازجامعه که اهل خوشگذرانیهای سطحی وپوچ نیستند،ترجیحشون وتوصیه اشون به وقت گذرندان وبودن هرچه بیشتر باطبیعت هست.
واضحترین مثالیکه همیشه توذهنم میادسهراب سپهری هست،حتی آقای ای جی هم یجایی میگفت ماانسانهابخشی ازطبیعتیم وبهتره برای تمدداعصاب وریلکس شدن بریم توکوه وطبیعت.

درهرصورت متشکرم ازاشتراک تجربه ی خوبتون باما:pray::pray:

3 پسندیده

کاملا با حرفاتون موافقم. :ok_hand:
ممنونم از نظر لطفتون و خوشحالم که مورد پسندتون واقع شده. :rose: :rose: :pray: :pray:

2 پسندیده