تالار زبانشناس

نحوه تلفظ ed در آخر افعال باقاعده گذشته و past participle + حروف صدادار و بی صدا

پرده اول:
زبان آموز: آقا حروف صدادار چیه؟
استاد: a i o u e ، اینا حفظین یه شکل صورت آدمکم براش درست کن که حفظش کنی. اگه اینا اول جمله آمدن از an و در غیر این صورت از a استفاده کن.
زبان آموز: استاد پس چرا میگیم a university? مگه نباید گفت an university?
استاد: اینا استثنا هستند فقط باید حفظ بشن!

این استثنائات زیادن و اصلا چرا من باید حفظ کنم!چرا ندونم به چه دلیلی اینطوری بیان میشه.
جواب: در بحث اینکه a به کار ببریم یا an ، به حرف اول کاری نداریم که a e o u i باشه. با صدای اول کلمه کار داریم.
اولین صدای کلمه باید “اَ اِ اُ آ او ای” باشه، حالا به دلیل اینکه این صداها اغلب در حروف گفته شده قبلی بود گفتن که اینهارو حفظ کنید حالا استثنائات رو هم هروقت بهش رسیدید دیگه یه کاریش میکنید!
حالا چرا میگیم a university , چون تلفظش یونیوِرسیتی هست، پس صدای اول هم میشه “یو” که میبینید جزء جزء اون ۶ صدا نیست.
مثال های دیگه ای هم هست من قبلا تو یه مجله دیدم نوشته بود an xray fish ، اینم برخلاف اینکه حرف اول کلمه جز اون شش تا حرف نیست ولی صدای اولش “اِ” هست، بنابراین از an استفاده میکنیم…
تو دیکشنریتون بگردین حتما کلمات بیشتری پیدا میکنید با این خاصیت و از این به بعد هرجا به همچین کلماتی برخوردین سوال “چرا” و جواب این یک استثنا هست رو نمیشنوین و به سادگی ازش استفاده میکنید.

پرده دوم:
بیان حالت گذشته و اسم مفعول یک فعل باقاعده با ed
اول بزارید چند نمونه از توضیحاتی که عموما برای این مطلب گفته میشه بزارم و بعد توضیحی ساده و شیرین. خودتان مقایسه کنید.

توضیح: ed در افعال بی قاعده ۳ صدا داره ت ، د ، ِد
۱- د: هروقت آخرین صدایی (نه حرف) که از دهن شما خارج شد تارهای صوتیتون رو لرزاند از “د” استفاده میکنید. خود “د” هم تارهای صوتی گلو رو میلرزونه. cleaned
۲- ت: هر وقت آخرین صدای خارج شده از دهنتان تارهای صوتی رو نلرزاند از “ت” استفاده کنید. خود صدای “ت” هم تغییر لرزشی در تارهای صوتی گلوی شما ایجاد نمیکنه. walked
۳- ِد: هروقت آخر فعل شما “حرف” t یا d بود ed رو " ِد" تلفظ کنید.
wanted,needed
خوب چرا باید ed رو " ِد" تلفظ کنیم؟ به یه دلیل طبیعی و ساده، زبان ایجاد شده برای برقراری ارتباط و ما سعی میکنیم به ساده ترین شکل ارتباط برقرار کنیم.
بیاید فرض کنیم از " د یا ت " به جای " ِد " استفاده کنیم. به صورت فارسی بیانش میکنم.
کلمه wanted: با “د” میشه. " وان ت د " ت و د ساکن هستن! خودتون تلفظش کنید متوجه میشید که بیانش سخت میشه.
حالا با " ت " بگیم میشه " وانت ت" ! بازم بیانش سخت تر شد!
برای تمام کلماتی مانند این هم همینطوره و هیچ “استثنایی” وجود نداره.

فکر میکنم دوستانی که قبلا با توضیحات خسته کننده و حفظ کردن این مطلب رو نصفه نیمه هم یاد گرفتن، با این توضیحات تصدیق کنن که در کمتر از ده دقیقه با تمرین این موارد میشه به قول ای جی effortless این رو یاد گرفت و درست استفاده کرد.
دوستان عزیز به قول استاد ما “ما ابزاری در دست زبان نیستیم، زبان ابزاری در دست ماست.” :slight_smile:

از سیستم آموزشی REELS

12 Likes

در رابطه با تلفظ ed سایت englishclub هم مطلب مشابهی مثل همین متود reels داره.

۱- d یا t میشه " ِد"

۲- اگر آخر فعل بیصدا بود (یعنی همون تار صوتی رو نلرزونه “ت”

۳- اگر حرف آخر با صدا بود (یعنی همون لرزوندن تارهای صوتی) “د”

در ضمن من که گیج شدم چی تار صوتی رو میلرزونه چی نمیلرزونه؟ بهتر نیست همون ناخودآگاه یاد بگیریم؟ اینجوری هر بار بخوام فکر کنیم که الان لرزید یا نلرزید که بدتر میشه نه؟

7 Likes

امیدوارم توضیحاتم در فایل صوتی کافی باشه.

7 Likes

خیلی ممنون توضیحات کامل و جامعی بود. من خودم استفاده کردم.

به همین نکته میخواستم اشاره کنین که خود همین لرزیدن و نلرزیدن فرع هست و فقط در این حد که بدونیم کافیه. نه اینکه به قول شما هر بار دست رو رو گلو بذاریم ببینیم لرزید یا نه :joy:. بلکه همین که این نکته رو فقط یکبار بدونیم و بعد روی فعلهایی که تو مطالب مختلف میبینیم یا میشنویم تمرین کنیم خود به خود و ناخودآگاه یاد گرفته میشه.

ممنون :slight_smile: خیلی استفاده کردم.

7 Likes

من الآن صفحش رو که دیدم تو توضیحاتی که ارائه کرده میگه اگه ed به عنوان یک کلمه در نقش صفت باشه چندتا استثنا داریم،که البته مطمانا این هم توضیح ساده ای داره که چرا، اینو هم میپرسم.
ولی توضیح من صرفا برای قسمت دوم (گذشته) و سوم (past participle) فعل بود.
تو توضیح پایین هم نوشته که:
The following -ed words used as adjectives are pronounced with /ɪd اینجا هم هر دوکلمه used و pronounced از همین قاعده کلی که گفتم پیروی میکنن.

4 Likes

سلام روزتون پر تلالو :tulip::rose::hibiscus::sunflower::cherry_blossom::cherry_blossom::blossom:بسیار عالی بود و حیفم اومد مطلب بالا نیاد :tulip::rose::hibiscus::hibiscus::sunflower::sunflower::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::wink::wink::wink::wink:

2 Likes