انتشار آزمایشی نسخه ۸.۱۰ نرم افزار زبانشناس

ممنون از پاسختون

در حال حاضر بیشتر از ۶۰۰ تا لغت تو لایتنر من موجوده و فقط و فقط سه تا لغت ازش خارج شده. خیلی از لغات به نظر میاد که باید تا بحال خارج میشدن.

اما در هر حال جدای از این بحث، من به شدت ترجیح میدم که از لایتنر کلاسیک استفاده کنم، به دلایل متعدد:

۱. به راحتی میشه قابلیتی اضافه کرد که کاربر ببینه که اون لغت در کجای نمودار یادگیری اش قرار داره و تو چه تاریخ هایی مرور شده و با چندتا مرور منظم دیگه از لایتنر خارج میشه.

۲. گیر افتادن لغت ها داخل لایتنر خیلی کمتر میشه و از ایجاد توده انبوهی از لغت ها تو اون جلوگیری میشه. تو پیام های قبلی ام هم عرض کردم که لایتنر در حد انفجار نه به عنوان یک ابزار کمک کننده برای یادگیری زبان، بلکه به صورت یک ترمز محکم در سر راه یادگیری زبان و کار کردن روی مهارت های دیگه زبانی هست (به دلیل بی فایده دونستن اضافه کردن لغت جدید تو لایتنر). من واقعا ترجیح میدم به جای اینکه بتونم فقط ۶۰۰ تا لغت را برای مدت خیلی طولانی تو ذهنم ثبت کنم، ۶۰۰۰ تا لغت رو با همون لایتنر پنج سطحی برای مثلا دو سال تو ذهنم ثبت کنم. چون اگه لایتنر با تعداد دیوانه وار لغت موجود در اون همه وقتمو نگیره و انگیزه ام برای مرورو از بین نبره، می تونم از طریق کار کردن با محتواهای دیگه مثل فیلم و پادکست، تعداد زیادی از اون لغت هارو تو ذهنم برای مدت خیلی زیادی تثبیت کنم.

۳.

۴.

۵- دونستن اینکه یه واژه رو مثلا تا الان با موفقیت ۴ باز مرور کردی و فقط با یه مرور موفق دیگه از لایتنرت خارج میشه انگیزه قوی تری برای مرور به آدم میده (به نظرم با توجه به سیستم پاداش مغز ما). درست برخلاف اون، وقتی لغتهایی رو که چند ماه پیش به لایتنرت اضافه کردی هنوز برای مرور بهت نشون داده میشن هر بار انگیزه ات برای مرورشون کمتر از قبل میشه. چون واقعا از خارج نشدنشون خسته و کلافه میشی.

شاید با فکر کردن بتونم دلایل دیگه ای هم براش ذکر کنم. اما به هر حال درخواست من اینه که اگر ممکنه لایتنر کلاسیک رو به عنوان یه آپشن قابل انتخاب، داخل تنظیمات اضافه کنین که کاربر بتونه بسته به سلیقه و انتخابش بین لایتنر کلاسیک و لایتنر هوشمند سوئیچ کنه.

و نکته آخر اینکه

باز هم سپاس از تیم زبانشناس

3 پسندیده

امکان برگشتن لایتنر به شکل قبلی که وجود نداره. اما سعی میکنیم که با نظرات شما نسخه فعلی رو بهتر کنیم.

2 پسندیده

عالیه
ممنون که نظرات رو ترتیب اثر میدید

1 پسندیده

تو نسخه قبل هزار و هفتصد و خورده ای کلمه حافظه بلند مدت داشتم
تو نسخه جدید مجموع آموخته و حافظه بلند مدت هزار تا هم نیست
بقیشون کجا رفت؟

2 پسندیده

درک نمی کنم که چرا امکانش وجود نداره. به نظر نمیاد که از نظر برنامه نویسی خیلی فرآیند سختی داشته باشه که امکان انتخاب بین دو حالت لایتنرو اضافه کنین.

اما به هر حال باعث تاسفه که انجامش نمیدین!

امیدوارم بشه نسخه فعلی رو طوری بهبود داد که این به اصطلاح “هوشمند” بودن لایتنر کمتر تو ذوق آدم بزنه و واژه ها مسیر منطقی تری رو تا رفتن به حافظه بلندمدت و خروج از لایتنر طی کنن!

دوتا پیشنهاد تو همین زمینه دارم،

۱. میشه با یک بار زدن دکمه “می دانم” لغت رد نشه و همچنان روی لغت بمونیم. به این صورت که دکمه “می دانم” تبدیل بشه به دکمه “بعدی” تا اگه خواستیم قبل از رفتن به واژه بعدی بتونیم بدون اینکه روی منحنی یادگیری واژه فعلی و زمان خروجش از لایتنر اثر بگذاریم مثال و تلفظ و معنی اش رو چک کنیم.

۲. میشه دوتا دکمه با کارکرد “می دانم” موجود باشه. یکی شبیه همین دکمه ای که الان داریم مارو ببره به لغت بعدی. اما با زدن دکمه دوم علیرغم اینکه لغت برامون دانسته فرض بشه، اما به واژه بعدی نریم و بتونیم تلفظ و مثال و معنی لغت رو بدون تاثیر روی منحنی یادگیری اش مرور کنیم و با زدن دوباره هر یک از دکمه های “می دانم” یا “می دانم+” به واژه بعدی بریم.

حرف آخر بنده هم اینکه، واقعا به هیچ صورت نمی فهمم که فایده این به اصطلاح روش هوشمند چیه که آدم باید با شک کل فرآیند یادگیری رو طی کنه و مثال نبینه و تلفظ گوش نده و هیچ گونه اعتبارسنجی ای از چیزی که داره یاد می‌گیره انجام نده و امیدوار باشه طی مدت زمانی که اون لغت تو لایتنر هست چیزی تو حافظه اش از قلم نیفتاده باشه.

در نهایت اینکه کاربر فقط و فقط باید “می دانم” رو انتخاب کنه به این امید که اون لغت از لایتنر خارج بشه.

3 پسندیده

درود،
دوست عزیز من متن شما رو که خوندم با اینکه مطمئن بودم ولی باز شک کردم و رفتم لایتنرم رو چک کردم! شما چرا میگید نمیتونید هم تلفظ رو ببینید هم مثال دیکشنری هم مثال متن درس هم معنی دیکشنری ها؟! شما همه اینهارو ببین ولی نیاز نیست لزوما روی میدانم یا نمیدانم بزنید! شما مثال یا معنی رو که دیدی روی فضای بالای خالی پنجره باز شده بزن و پنجره بسته میشه میتونی باز قسمتی که میخوای رو باز کنی ببینی! مشکلی ازین بابت نیست.

1 پسندیده

درود خدمت شما دوست عزیز و سپاس از پاسختون

جسارتا شما متوجه منظور بنده نشدین. توی سیستم لایتنر هوشمند، وقتی معنی یا تلفظ یا مثال چک بشه، لایتنر فکر می کنه که شما با اون لغت مشکل دارین و واسه همین خروج اون لغت از لایتنر به تاخیر می افته. این مورد برخلاف جعبه لایتنر کلاسیک پنج خانه ای هست که فقط انتخاب کردن می دانم و نمی دانم تاثیرگذار بود.

بزارید اینجوری بگم: فرض کنید شما هر بار قبل از اینکه برای یک واژه “می دانم” رو بزنید، برای اطمینان، معنا و تلفظشو چک کنید و بعد “می دانم” رو بزنید. این طوری، چون لایتنر هوشمند فکر می کنه شما هنوز با اون واژه مشکل دارید، هیچ وقت خارجش نمی کنه. پس شما برای اینکه واژه ها در نهایت بتونن از لایتنرتون خارج بشن و کوهی از واژه توی لایتنرتون ایجاد نشه مجبور میشین که قید چک کردن معنا و تلفظ و مثال رو بزنین و چراغ خاموش به پیش برین.

2 پسندیده

لطفا این پیام یکی از اعضای تیم زبانشناس در مورد لایتنر هوشمند رو ببینید تابهتر متوجه منظور بنده بشید:

1 پسندیده

اگر اینجور هست که خیییییلیییی بده!
من به شخصه با لایتنر سنتی (کاغذ دستنویس و جعبه کانون) گرفته تا نرم افزار انکی و جی ممرایز کار کردم. هیچکدوم چنین مسئله ای نداشتند. این رو ابدا نمیشه اسمش رو گذاشت هوشمندی! اگر اسمش لایتنر هست که خب قواعد خاص خودش رو باید داشته باشه و بر اساس اصول سباستین لایتنر باشه. باید پاداش داده بشه و بعد از پنج مرور در فاصله‌های زمانی مشخص اون لغت از جعبه خارج و به عنوان لغت تثبیت شده در حافظه بلندمدت تلقی بشه. در غیر اینصورت به قول شما باعث سرخوردگی میشه و عملا این دیگه اسمش جعبه لایتنر نیست و یک روش دیگه‌س که البته باید دید بر اساس اصول علمی و روانشناسی هست یا نه.

1 پسندیده

والا من که با روش قبل کار کردم و هیچ مشکلی هم نداشتم و به جرات میگم بدون استثنا تمام لغاتی هم که با روش قبل از جعبه خارج کردم رو بعد از ده سال همچنان به خاطر دارم.

1 پسندیده

خدا خیرتون بده. من الان چند وقته که دارم این رو از پشتیبانی و فروم پیگیری می کنم (با چک کردن سابقه پیام هام متوجه میشین) که همون طور که دیدین امروز دوست عزیز همکار زبانشناس گفتن که نمیشه به سیستم لایتنر کلاسیک برگردن.

البته درخواست بنده ایجاد امکان سوییچ بین لایتنر جدید و لایتنر کلاسیک پنج خانه ای از طریق تنظیمات برنامه بود که ظاهرا براشون مقدور نیست.

با این وصف، من مدت زمان باقیمونده از اشتراکمو اجبارا با این سیستم سر می کنم و بعید می دونم اگه شرایط اینطوری بمونه دیگه تمدیدش کنم و قطعا، برخلاف چند وقت گذشته، به هیچ وجه به کس دیگه ای هم توصیه اش نمی کنم، چون بدون شک اونها هم بعد یه مدت با همین مشکل مواجه خواهند شد. در واقع اگه همین الان هم نرم افزاری مشابه با زبانشناس پیدا کنم که این مشکلو نداشته باشه بلافاصله میرم سراغش.

بدون اغراق میگم، از نظر بنده، زبانشناس واقعا برنامه خوبی هست که از آشنایی باهاش فوق العاده سورپرایز شدم و از کار کردن باهاش لذت می بردم. یه آموزشگاه زبان تقریبا کامل رو آورده توی گوشی و به صورت یه پکیج ارائه داده که عالیه. اما واقعا دلیل این کاری که با لایتنر کردن برای من هیچ جوره قابل درک نیست. مثال و تلفظ و معنی رو چک نکنیم که چی؟! خیلی بی منطق به نظر می رسه. خوب من یه لغت رو کامل بلدم؛ اما دوست دارم بازم معنی و مثالش رو ببینم و تلفظش رو گوش کنم؛ این مورد قاعدتا نباید مشکلی توی روند یادگیری ام ایجاد کنه. ما که نمی خوایم خودمون رو گول بزنیم و الکی برای لغتی که بلد نیستیم “می دانم” رو انتخاب کنیم. صرفا بحث راستی آزمایی، درگیر کردن حافظه تصویری و شنیداری، مرور بیشتر، یادگیری تو context و اطلاع از تاریخچه مرور لغت و انگیزش ایجاد شده از طریق اون هست.

فقط می تونم عرض کنم:
جانا سخن از زبان ما می گویی :blush:

4 پسندیده

آره والا، من با تک تک حرفات موافقم. ای کاش این هوشمندی رو اقلا به خود زبان آموز واگذار میکردند. من زبان آموز خودم اگر واقعا همه جوره مطمئن نباشم که لغت رو یاد نگرفتم قطعا میدانم رو نمیزنم و ازش عبور نمیکنم. اینجور براتون بگم که حتی من بسیاری از لغاتی که وارد جعبه کردم رو بااااز بلدم ولی چون مدتی هست که ازشون استفاده نکردم میخوام مجددا به دایره لغات اکتیوم وارد بشه و از حالت پسیو بیاد بیرون. اگرنه داخل متن و لیسنینگ کاملا متوجه معنی هستم. بعد در چنین شرایطی ما میایم خودمون رو گول میزنیم و بدون اطمینان صددرصدی لغت رو رد میکنیم!؟ حالا که چی! گیرم هزارتا لغت هم الکی رفت جلو! به قول شما باید لغت داخل کانتکست آموخته بشه. پس فایده اون دیکشنری‌ها چیه. پس فایده اون قسمت یادداشت چیه؟! حتی یک نرم افزاری مثل جی ممرایز من یادم هست که امکان وارد کردن تصویر داشت که حافظه تصویری هم به کمک بیاد. شاید انکی هم داشت. در هر صورت با توجه به جمیع شرایط و البته با وجود همه مزایای زبان شناس این مسئله موردی نیست که بشه به سادگی از کنارش گذشت. به این صورت کلا منطق پاداش فوری روش لایتنر زیر سوال میره.

4 پسندیده

بله. من هم کاملا باهاتون موافقم سیستم قدیمی لاینتر خیلی بهتر بود الان که این سیستم جدید لاینتر اومده کلا علاقم رو به مطالعه زبان از طریق زبانشناس از دست دادم. که همینش باعث شده کلا توی زبان پیشرفتی نداشته باشم. اگه زبانشناس بخواد با لاینتر ادامه بده فک نکنم دوباره اکانت زبانشناس رو تایید کنم.اکانت زبانشناس من تا بهمن اعتبار داره که متاسفانه انگار الکی داره هدر میره. چون وقتی کلمات اینجوری توی لاینتر گیر کنن فایده ای نداره که کلماتی دیگه هم بهش اضافه شه و کلا کلمه جدیدی یاد گرفته بشه. درنتیجه انگیزه ای برای تماشای محتوای دیگه مثل فیلم داستان و… که توی زبانشناس هست باقی نمی مونه و بی استفاده می مونه. اگه میشد امکان این باشه که لاینتر قبلی به نحوی برگرده خیلی خیلی بهتر بود

5 پسندیده

بچه ها ایشاا… راهی برای حل مشکلاتی ک مطرح می کنید پیدا میشه . امیدوارم گشایشی ایجاد بشه ک خاطرتون آسوده بشه :palms_up_together::four_leaf_clover::palms_up_together::four_leaf_clover:

ی سوالی داشتم زبانشناس سالی یکبار آپدیت میشه یا بیشتر ؟ و چرا ؟

آیا بغیر از رفع اشکالات و افزودن امکانات دلیل دیگه

ای هم داره ؟ :hibiscus::four_leaf_clover:

سلام. من یه راه حل موقت واسه این مشکل پیدا کردم. وقتی وارد لایتنر میشین لغاتی که نمیدونین که خوب طبیعتا دکمه نمیدانم یا نمی‌دانستم رو بزنین. لغاتی رو که میدونین اگه مثال یا معنی رو مشاهده کردین دکمه می‌دانستم رو نزنین! بلکه اسلاید کنین رو کلمه بعدی و همینطور برین جلو. وقتی کارتون با لایتنر تموم شد از لایتنر خارج بشین و دوباره وارد بشین و اینبار سریع لغاتی رو که بلد بودین رو بزنین میدانم! :smirk:

2 پسندیده

راه حل ابتکاری :joy:

معمولا هر ماه دو سه آپدیت میدیم.

2 پسندیده

سلام دوست عزیز و سپاس از پاسختون

بنده هم متوجه شده بودم که بعد از اینکه مثال یا معنای یک لغت رو چک کردین، با بیرون رفتن از لایتنر و دوباره وارد شدن بهش دکمه “نمی دانستم” ناپدید میشه و دوباره بر میگردیم به حالتی که فقط دکمه “می دانم” وجود داره.
من هم مشابه همین کارو داشتم انجام می دادم. منتها من به جای اینکه برم تا انتها و بعد برگردم و برای همه واژه های باقیمونده “می دانم” رو بزنم، هر وقت معنا یا مثال واژه ای رو چک می کردم همون لحظه از لایتنر خارج می شدم و دوباره وارد می شدم و “می دانم” رو می زدم. اما خوب خیلی کار خسته کننده ایه و ضمنا مطمئن نیستم که آیا با این کار، روش به اصطلاح “هوشمند” به کارگرفته شده در لایتنر جدید گول می خوره و دست از سر ما برمیداره یا نه!!

روشی که شما می فرمایید منطقش همینه؛ اما از نظر پیاده سازی از روش من راحت تره. یه مدت با همین روش پیش میرم ببینم آیا می تونم این “هوشمندی” آزاردهنده رو از لایتنر حذف کنم! تا وقتی که زبانشناس راه حل بهتری براش ارائه بده (که بهترین گزینه است) یا جایگزین بهتری براش پیدا کنم یا اعتبار حسابم تمام بشه.

در کل خیلی عجیبه، لااقل برای بنده، که ابزار مفید موجود در برنامه عمدا تبدیل به ابزاری بشه که برای دور موندن از تبعات منفی اش مجبور باشیم متوسل به راه حل های اضافی و خسته کننده ابتکاری بشیم. ضرورت و منطق پشت این کار واقعا برام قابل درک نیست.

3 پسندیده

سلام
وقتتون بخیر

امکانش هست دلیل قانع‌کننده‌ای برای کاربران در خصوص برنامه.نویسی لایتنر به این روش ارائه بفرمایید؟

در هر صورت از بین کاربران زبان‌شناس هستند کاربرانی که کم و بیش با لایتنر کار کردند و مزایای روش گذشته رو به عینه دیدند، کما اینکه از بچه‌ها همون‌هایی که با لایتنر برنامه‌نویسی شده به سبک سابق هم کار کردند نسبت به این روش موضع دارند.
اگر واقعا رضایت کاربران براتون اهمیت داره، لطفا یک نظرسنجی در این مورد تدارک ببینید و نظر کاربران رو در این مورد جویا بشید.

2 پسندیده

لایتنر جدید بر اساس روش sm2 هست که انکی از اون استفاده میکنه و بسیار الگوریتم بهتری از سیستم لایتنر کلاسیک داره. اما مشکلات ریزی داره که عرض شد با گرفتن فیدبک از کاربران حلش می کنیم.

توضیحات روش sm2 رو میتونید این زیر ببینین:

3 پسندیده