لحظاتی با موسیقی باخ، بهترین و زیباترین قطعات از باخ بزرگ!

سلام به همه دوستان زبانشناس.
در این تاپیک قصد دارم شما را هرچند برای مدتی کوتاه به دنیای موسیقی کلاسیک ببرم.

images

این روزها که حالمون زیاد خوش نیست و اخبار منفی ما رو محاصره کردن خوبه که کمی از این دنیای تاریک فارغ بشیم و به زیبایی های موسیقی پناه ببریم.
اینجا براتون موسیقیدان مورد علاقم یوهان سباستین باخ رو انتخاب کردم که موسیقیش رو از موتسارت و بتهوون هم بیشتر می پسندم. جالبه بدونین که واژه Bach در زبان آلمانی به معنای نهر و جویباره (یا به انگلیسی: stream) که اسم با مسماییه! موسیقی باخ درست مثل رود روان و پاک و زلاله که روح انسان رو به آرامش و صفا میرسونه. امیدوارم که این قطعات زیبا لحظاتی لذت بخش رو براتون رقم بزنه. :hibiscus:

بهترین موسیقی باخ به نظر من کنسرت براندنبورگ (Brandenburg) هستش که یک ساعت و نیمه و می تونید نسخه ی کاملش رو در یوتیوب مشاهده کنید. چند تا از بهترین قطعات این کنسرت رو البته در زیر براتون گذاشتم.

اجازه بدید با موسیقی آغازین همین کنسرت شروع کنیم که بسیار پر انرژی و شاده:

در قسمت دوم همین کنسرت قطعه ای هست که از گوش دادن بهش هرگز خسته نمیشم:

اینم قطعه زیبای دیگری از باخ:

آخ آخ این قطعه واقعا حیرت انگیزه و منو در دنیای اسرارآمیز خودش غرق میکنه:

تک نوازی زیبای باخ با ساز پیانو:

حال که صحبت از تک نوازی شد این هنرنمایی باخ با ساز ارگ رو بشنوید که پس از گذشت حدود سه قرن هنوز یکی از شاهکارهای او به شمار میاد:

این قطعه رو واقعا نمیدونم چطور توصیف کنم. فقط میتونم بگم که نبوغ بینهایت باخ رو نشون میده:

این قطعه حس و حال خاص و عجیبی داره:

قطعه ای غمناک از باخ که در عین حال احساس شور و امیدی هم به زندگی میده:

در پایان میخوام بهترین موسیقی باخ رو (از نظر خودم) به اشتراک بذارم و اینبار ترجیح دادم که ویدیوی این قطعه رو قرار بدم. امیل چوران زمانی میگفت که موسیقی باخ نشون دهنده اینه که آفرینش جهان به کلی اشتباه نبوده و واقعا هم راست میگفت! این قطعه فوق العاده زیبا و هنرمندانه رو تماشا کنید و برای لحظاتی چند حظ وافر ببرید:

فایل صوتی این قطعه تقدیم به شما:

آپدیت:
چند قطعه زیبای دیگه از باخ، شماره ۱
چند قطعه زیبای دیگه از باخ، شماره ۲
چند قطعه زیبای دیگه از باخ، شماره ۳

امیدوارم از این چند قطعه موسیقی ِلذت برده باشید. لطفا تو کامنت هاتون بنویسید که کدوم قطعه رو بیشتر از همه دوست داشتید.

با آرزوی بهترین ها برای تمام دوستان زبانشناس. :pray: :pray:

29 پسندیده

جالب بود

5 پسندیده

سلام آقا مصطفی عزیز

این دو تا قطعه رو خیلی دوست داشتم. :ok_hand:
اینا رو حتما دانلود میکنم که استفاده کنم مرسی از تاپیک خوبتون :cherry_blossom:
جالبه بدونید که کتاب Limitless (بی حدومرز) اشاره ای به آثار باخ، هندل، تیلمان کرده که برای تمرکز عمیق هنگام یادگیری واژگان، مطالعه کردن، حفظ کردن از موسیقی استفاده کنید و موسیقی باروک رو پیشنهاد شده که رفتم دانلودش کردم و روی پخش میذارم و روی تمرینات و کارهام تمرکز میکنم.
واقعا اولش سخت بود چون به موسیقی بیشتر گوش میدادم تا تمرینات. بعد رفته رفته به عادت تبدیل شد و راحت تر با موسیقی ذهن و حواسمو جمع تمرینات و خوندنی ها میکنم.

14 پسندیده

ممنونم از لطف شما :pray:

سلام حضور شما

خواهش میکنم. خوشحالم که این قطعات رو دوست داشتین :pray:

چه جالب. این کتاب تو زیبوک هم هست؟

7 پسندیده

دوستان دو قطعه ی زیبا رو فراموش کرده بودم که بارگذاری کنم. این دو هم اضافه شدند.

8 پسندیده

بله هست تو دسته بندی موفقیت و انگیزشی میتونید پیداش کنید

7 پسندیده

بسیار عالی. ممنونم از شما :pray:

6 پسندیده

تاپیک خوب و قشنگی بود :+1:t4:
واقعا لذت بردم
متشکرم:pray:t4:
ما هم یه تاپیک داریم
اگه اجازه بدین این تاپیک خوب شما رو هم اونجا بیارم
و اینجا چند تا موسیقی کلاسیک دیگه هم بذارم
منم کلاسیک دوست دارم
در مقابل برخی آهنگ های امروزی آهنگ های کلاسیک منظم و دارای تناسب و هارمونی و یه جورایی ریاضی هستن، انگار هندسه رو بیارن تو دنیای موسیقی

13 پسندیده

وااااااهاااییییی چی می بینم! :heart_eyes:
آقا من فنِ باخم، خیلی دوسش دارم.

ولی این چند قطعه‌ی شگفت انگیز و خیال انگیز رو نشنیده بودم.
خیلی ممنونم ازتون، چندین درصد به سطح شادی روحم اضافه شد. لذت بسیاار بردم :smiling_face_with_three_hearts::cherry_blossom:

همه شون عالی هستن؛ منم یکی از اون چند تا قطعه ای که ازش شنیدمُ دوست دارمُ میذارم.

Bach~ Minuet in G major :dancer:t2::sparkling_heart:

10 پسندیده

این قطعه منو می بره پاریس! نمی دونم چرا…
ولی حس می کنم یه پیراهن کرم رنگ عروسکی تنمه با یه کلاه :relaxed::dress::womans_hat::basket: یه سبد پر گلم دستمه و دارم با قطاری که ویوش برج ایفله و زیرش رودخونه رد میشم و از پنجره اش بیرونُ می بینم! :sweat_smile:

کلاً هر موزیکی که می شنوم و علاقه مند میشم، دلیلش اون سناریو پس زمینشه که همون اولین باری که می شنومش ایجاد میشه تو ذهنم.

8 پسندیده

منونم از نظر لطفتون :hibiscus:

خواهش میکنم. بسیار هم عالی.

بله کاملا موافقم.

4 پسندیده

من چرا نمیتونم صوتها رو پخش کنم؟
سرعت نتم هم اصلا بد نیست

3 پسندیده

ممنونم از نظر لطفتون :pray:

اینو نشنیده بودم. مثل همیشه عالی و زیبا. متشکرم :hibiscus:

4 پسندیده

اگه با گوشی نمیاره درصورت امکان یه بار با لپ تاپ یا کامپیوتر چک کنید. شاید مشکل از دستگاه باشه.

3 پسندیده

حالا تونستم گوش بدم
خیلی عالی بود دمت گرم

فقط رفقا به نظرم این یکیو حتما گوش بدین:
Bach, 10 Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 659

4 پسندیده

البته شاید بعضیا نتونن با کلاسیک خیلی انس بگیرن
به نظرم ویوالدی دریچه ورود به کلاسیک باشه

از آلبوم چهارفصل شروع کنین
به خصوص بهار و زمستانش از همه جذابتره

3 پسندیده

شاید بگین که باخ خیلی خواب‌آور باشه
ولی من هر وقت موقع مطالعه خوابم میگیره، باخ بیدارم میکنه

3 پسندیده

اصلا کل این آلبوم شنیدنی‌ست
مستانه واقعی!:relieved:

7 پسندیده

من همچین چیزی نگفتم :thinking:
اتفاقا فضای سکوت خواب آوره برام و همیشه پلی لیست باروک رو پخش میکنم تو اتاقم که انرژی ام کم نشه.

اینو اضافه کنم که موسیقی باروک شامل باخ، هندل و… میشه :relaxed:

6 پسندیده

همه شون اضافه شدن به پلی لیست باخ گوشیم :pleading_face::innocent:

بزرگوارید :gem::sparkles:

4 پسندیده