تالار زبانشناس

ترجمه درس « تمرین شنیداری بیشتر»

تمرین بیشتر انگلیسی

به دنبال روش عالی دیگری برای تمرین شنیداری انگلیسی هستید؟ شاید پیشنهاد بدی نباشد که برنامه‌ی هفتگی انگلیسی بدون تلاش من را دنبال کنید. من هر هفته برنامه ای درباره‌ی تسلط به مکالمه‌ی انگلیسی می سازم. این برنامه‌ها راهی بسیار خوب برای تمرین شنیداری بیشتر انگلیسی هستند. بیشتر اعضا انگلیسی بدون تلاش می دانند که گوش دادن به انگلیسی ملایم و آسان، کلید رسیدن به تسلط در مکالمه‌ی انگلیسی است. برای اینکه انگلیسی را روان صحبت کنید، شما نیاز دارید که زیاد به انگلیسی گوش بدهید که ترجیحاً آسان و قابل فهم باشد. برنامه من یکی از راه هایی است که شما می‌توانید کلی فایل های صوتی در آن بیابید. این ها مکمل های خوبی برای دیگر درس ها و منابع انگلیسی هستند.

دسترسی به برنامه من بسیار ساده است فقط کافی است که من را در توویتر دنبال کنید به Twitter.com/ajhoge بروید. اگر حساب کاربری ای ندارید یکی بسازید و به صفحه من بروید و من را دنبال کنید. به همین سادگی. خیلی خیلی ساده است.

هر هفته، به صفحه توویتر من بروید و به دنبال توویت های من درباره‌ی برنامه انگلیسی بدون تلاش بگردید. بر روی لینک های هر توویت کلیک کنید تا ویدیو ها و فایل های صوتی را دانلود کنید.

اگر دوست دارید می توانید پادکست Effortless English را در iTunes جستجو کنید. من در آنجا همه‌ی فایل های صوتی برنامه هایم را می گذارم. ویدئو های ضبط شده از برنامه های قبلی من هم در کانال یوتیوب من موجود است که منبع دیگر برای گوش دادن به انگلیسی است.

در کانال یوتیوب من عضو شوید : Youtube.com/ajhoge

تمرین گوش دادن

برای کمک کردن به توانایی شنیداری دانش آموزان، من معمولا تکنیک فیلم را پیشنهاد می کنم. برای انجام این کار شما می توانید یک فیلم انگلیسی زبان را که خیلی دوست دارید انتخاب کنید و سعی کنید که آسان باشد که حداکثر کلمات استفاده شده در آن را متوجه شوید.

با اولین صحنه فیلم شروع کنید، این قسمت باید ۳ تا ۵ دقیقه باشد. زیرنویس انگلیسی را فعال کنید. همانطور که در حال فیلم دیدن هستید اگر به کلمه ای برخوردید که نا مفهوم بود فیلم را متوقف کنید. معنی کلمه یا عبارت را در دیکشنری اصطلاحاتیان بیابید. آن قسمت از فیلم را ببیند تمام کلمات در آن را متوجه شوید.

روز بعد، همان قسمت را دوباره ببینید، چندین بار این کار را انجام دهید. وقتی که کاملا متوجه واژگان شدید حالا زیرنویس را غیر فعال کنید. سپس دوباره به آن قسمت از فیلم نگاه کنید. بدون داشتن زیرنویس به فیلم گوش دهید. این را هر روز برای ۵ روز یا بیشتر انجام دهید. ممکن است شما برای هر صحنه ۵ روز یا بیشتر وقت بگذارید، ولی اشکالی ندارد، هر تکرار، توانایی شنیداری انگلیسی شما را افزایش می دهد.

دوباره به آن صحنه نگاه کنید، ولی این بار بعد از هر عبارت یا جمله فیلم را متوقف کنید و با صدای بلند جمله را تکرار کنید. در واقع شما نیاز دارید که آن صحنه را اجرا کنید. تمامی مکالمات بازیگران را کپی کنید. حرکاتشان، حالت صورتشان، احساساتشان و… را کپی کنید. وانمود کنید که شخصیت داخل فیلم هستید. روش تلفظ فیلم را به یاد دارید؟ این ورژنی دیگر از آن است.

این تکنیک فیلم ممکن است کل هفته شما را به یک صحنه اختصاص دهد. وقتی که شما به آن صحنه مسلط شدید می توانید کل روند را با صحنه بعدی تکرار کنید. شاید ماه ها به طول بیانجامد تا فیلم را به اتمام برسانید و آن را یاد بگیرید ولی هدف همین است. تکنیک فیلم، روشی است که کاملا انگلیسی درون فیلم را مسلط شوید و یاد بگیرید. این روش توانایی شنیداری شما، تسلط شما و تلفظ شما را بالا می برد. اگر شما یک فیلم را یکبار بدون استفاده از این روش ببینید سود آنچنانی از آن فیلم نخواهید کرد.

آیا گوش دادن به موسیقی به انگلیسی من کمک می کند؟

از من این سوال را بسیار پرسیده اند، شخصاً یادگیری انگلیسی را از موسیقی پیشنهاد نمیکنم. دانش آموزانی را دیده ام که با متن آهنگ به سراغ من آمده بودند و من نصف بیشتر کلمات خواننده را متوجه نمی شدم. موسیقی هنری ساخته شده از شبیه سازی های بسیار در زبان است. حتی بسیاری از بومی زبانان متوجه نمی شوند که خواننده دقیقا چه چیزی می‌گوید. همینطور تلفظ استفاده شده در آهنگ ها طبیعی نیست. خواننده ها مکرراً تلفظ طبیعی را برای جای دادن کلمات در ملودی تغییر می دهند تا به موسیقی بخورد. برای یادگیری انگلیسی استفاده از فیلم ها و تلویزیون بسیار کارآمد تر است. مفهوم اینکه مردم چه می گویند بسیار روشن تر است، و شما علاوه بر آن ویدئویی دارید که در آن نشان های بصری برای شما فراهم شده است. و این موضوع کمک می‌کند بهتر حرف های دیگران را متوجه شوید. پس بله، اگر موسیقی زبان انگلیسی را دوست دارید، به آن گوش دهید ولی انتظار اینکه در مکالماتتان به شما کمک کند را نداشته باشید.

======================
این تاپیک مربوط به درس «تمرین شنیداری بیشتر» در اپلیکیشن زبانشناس است (دوره «کتاب گویا»، فصل «درس ۱۱»)

11 Likes

یعنی یه خداقوت حسابی باید به شما بگیم :blush:
دمتون گرم بابت این ترجمه ها

5 Likes

مرسی پونه جان شما لطف داری عزیز <3

5 Likes

سلام صبحتون بخیروشادی :rose::cherry_blossom::bouquet::tulip::blossom::sunflower::sunflower::hibiscus:خیلی خیلی جالب بود :rose::cherry_blossom::bouquet::tulip::blossom::sunflower::hibiscus::ok_hand::ok_hand::ok_hand::clap::clap::clap:

1 Likes