تجربیاتم در مسیر 2ساله زبان آموزی(از تیر ماه 96 تا تیر ماه 98)

سلام به دوستان گرامی
راستش تو این مدت برخی از شیوه زبان آموزی یا تجربیاتی که در مسیر داشتم سوال داشتن که
من سعی کردم یه ویس ضبط کنم و راجع به 4 موضوع ذیل صحبت کنم.
1- مدت زمان پروسه یادگیری و منابعی که خوندم و چالشام
2- تجربیات مکالمه ام با خارجی ها و پخش کردن ویسشون برای شما
3- تجربه مطالعه هم زمان دو زبان عربی و انگلیسی
4- کلیت برنامه مطالعاتی تابستانم
امیدوارم مفید باشه براتون. خیلی سعی کردم تو 10دقیقه جمع شه ولی نشد دیگه رفتیم بالا منبر. چون میخواستم معایب کارم هم بیان کنم.:laughing:
و اینکه من به فارسی این ویس رو ضبط کردم که دیگه هر کسی با هر سطحی بتونه گوش بده.
سوالی بود درخدمتم.
فقط یچیزی:
یه راه حل میخوام برای اینکه جذب بشم لایتنرمو خالی کنم :joy: نمیشه یه چالشی چیزی راه بندازید من متعهد شم. please help me

65 پسندیده

سلام
ممنون از اشتراک گذاری تجربیاتتون :ok_hand:
سوالی داشتم که این پارتنرهایی که اشاره کردید رو از کجا پیدا کردید؟ به سایت speaki (اگر اشتباه نکنم) و واتساپ اشاره کردید. ممنون میشم بفرمایید که چطوری و در چه جاها و از چه طرقی میتونم بهشون دسترسی پیدا کنم. واقعا خیلی دوست دارم این کارو بکنم. اما نمیدونم چحوری؟ اگر شما هم شخصی را اطلاع دارید ممنون میشم در صورت امکان به بنده معرفی کنید. :pray:

راه حل خاصی در این زمینه وجود نداره. فقط باید انجامش بدید. بنده هم در ابتدا وقتی میبینم یههویی باید 200 تا لغت رو مرور بکنم یه جوری میشم اما وقتی چند تا لغت اول رو بر خودم واجب میکنم که مرور کنم دیگه اون حس برطرف میشه و ادامه میدم.

6 پسندیده

برا ما تازه کارا, چالش برانگیز نیست…لایتنرمون خیلی پرملات نیست…ولی, اگه بذارید, حتما شرکت می کنیم😂

5 پسندیده

سلام نسیم جان ممنون بابت وقتی که واسه تهیه این پست گذاشتی :rose::rose::rose:

دقیقا مشکل منم هس :neutral_face::neutral_face::expressionless::expressionless:

6 پسندیده

اسپیکی, speaky …اسم یه سایت هست و البته اپ ش هم هست برا چت…البته, ظاهرا اپ ش یه کم بدقلق تره و مستقیما برید به سایتش…گزینه خوبی می تونه باشه

6 پسندیده

سلام شبتون بخیر عزیزم
ممنون از وویستون واقعالطف کردیند تجربیاتتون رو در اختیارمون قرار دادیند بخصوص راهنماییهاتون برای من بشخصه خیلی راهگشابود:rose::rose::rose::rose::rose::rose::ok_hand::ok_hand:
۱دنیاتشکر:rose::rose::rose::rose::rose:

5 پسندیده

سلام @a.bayani
خیلی لذت بردمو استفاده کردم از وویس تون…دم تون گرم بابت به اشتراک گذاری تجربه زبان آموزی تون

برام جالب بود…پاور می خوندیدو/اگه اشتباه نکنم/ و تدریس زبان رو شروع کردید…واقعا قدرت این دوره, و البته شما چقدر بالاست…دست مریزاد.

در مورد پارتنر زبان انگلیسی, خوبه برا شمایی که تجربه دارید در این مورد, فرهنگ ایجاد و تداوم این ارتباط رو بگید…یه کم سخته, بشه راحت ادامه داد چت رو با اکثر افراد…متاسفانه…منتظر شنیدن/خوندن تجربه شما و همه عزیزان دیگه در این مورد هستیم.

در پناه خدا

6 پسندیده

روزانه, یه مینیممی رو بذارید برا خوندن…و بحث خوردن/قورت دادن زشت ترین قورباغه رو بذارید رو این…حل میشه😊

5 پسندیده

سلام سایتای زیادی هستن مثل speaky و tondemو itaki.
توش عضو میشین و باید وقت بزارین تا یه پارتنر خوب که واقعا هدفش زبان آموزیه پیدا کنید. که یه مدت کار کنید با این سایتا دستتون میاد. البته معمولا دوستان میگن که خانوما راحت تر پارتنر پیدا میکنن طبیعی هم هست. اما خب نا امید نشید. به هر حال پروسه زبان آموزی همینه. شما ثبت نام کنید خودتون افرادی از بین افرادی که هستن و حس می کنید خوبه پیام بهشون بدین اگه قبول کردن یکم باهاشون چت کنید یه چچندتا سوال بپرسید دستتون میاد طرف هدفش زبانه یا نه و بعد میتونید برید اسکایپ هنگ اوت و یا واتساپ باهاشون حرف بزنید. البته واتساپ رو اصلا پیشنهاد ندید چون اولا با شماره است ثانیا نمیشه مکالمات رو ضبط کرد. حداقل اشتباه منو انجام ندید. البته گاهی میبینید پارتنرتون اونقدر عالیه که تمایل دارید دوستان خوبی برا هم باشید که فک کنم اون موقع میتونید شماره به هم بدین. بازم همه چی به خودتون بستگی داره.
ولی برای شمایی که گسترده خوانی دارید به شدت اسپیک در این مرحله پیشنهاد میشه.

سلام عزیزم خواهش میکنم :smiling_face_with_three_hearts:

سلام میتراجان خوش قلب. فداتون گوارای وجود :smiling_face_with_three_hearts::heart:

سلام عزیزم خواهش میکنم ممنون از لطفتون :smiling_face_with_three_hearts:

شما لطف دارید. بحث قدرت نیست حقیقت بحث اینه که بتونی از یک دوره بهره خوبی ببری البته من بعداز یکسال و 6ماه تصمیم به تدریس گرفتم. ولی کلا تدریس عالیه از این لحاظ که هم یافته های خودت تثبیت میشه هم حس خوب به اشتراک گذاری یافته هات نصیبت میشه.
در کل میخوام بگم هر بسته ای که می خونید متمرکز باشید و از پراکنده خوانی خصوصا در یکسال اول زبان آموزی پرهیز کنید.

در این رابطه باید بگم همه چیز بستگی به پارتنر شما و هدفتون داره. ببینید اولا ارتباط چت معمولا خیلی ادامه دار نمیشه و اگه وقتی دارین با خارجی چت می کنید نخواید فون کال داشته باشید باهاشون، معمولا تمایلشون برای ادامه ارتباط کم میشه. یا اینکه شما رو به سمتی هدایت می کنن که خودتون مجبور باشید قطع کنید رابطه رو.
اما اگر منظورتون تو بحث اسپیکینگ هست، یکی از طرفین حالا یا شما یا اون شخص یا هر دو باید توانایی ادامه دادن بحث رو داشته باشین. مثلا قبلش یسری مطالعه راجب شهر و کشور طرف داشته باشین ازش سوال کنید یا مثلا از دغدغه هاتون بگید. تو اکثر موارد هم بفهمن مسلمونید یا مثلا حجاب دارید معمولا مورد سوال واقع میشید. اما در کل اگه پارتنرتون هدفش واقعا اشنایی با زبان و فرهنگ و قوم باشه هیچ وقت حرف کم نمیاد.

واقعا هم زشت ترین قورباغه منه :grin:

7 پسندیده

ممنون از راهنماییتون
سوال دیگه ای که داشتم اینکه در چه زمینه ای از زبان تدریس میکنید و آیا حضوریه یا آنلاین؟

3 پسندیده

با سلام، من این مشکل رو با این روش حل کردم. برای یه مدت 2 هفته ای تمرکزم رو گذاشتم روی لغات هر دوره ای که میخواستم لاینتر اون قسمت خالی بشه. البته باید تشکری هم از دوستان فنی اپ بابت قرار دادن این گزینه کنم چرا که تو نسخه های پایین تر امکان پذیر نبود. الان برای هر دوره میشه فقط لغات مربوط به لایتنر همون دوره رو مرور کرد.

6 پسندیده

خواهش میکنم
آنلاین، speaking

سلام بله روش خوبیه من از این روش برای مرور دوره های گذشته گهگاهی استفاده کردم ولی مشکل من مرور لغاتی هست که در جعبه اول انباشت شده. که خب فعلا اومدم به قسمتای 50تایی تقسیم کردم و در طول روز یه قاچ 50تایی لغت میل میکنم. اینطوری آهسته و پیوسته بهتره والبته یسری لغاتم دارم حذف میکنم از لایتنرم که فکر میکنم کم اهمیت هستن.

7 پسندیده

بَـــه بَه نسیم جان :heart_eyes::clap:
چقد ارائۀ خوب و صمیمانه و مفیدی بود! (والبته کوول😂)
من توی فرصت بهتر بازم گوشش میدم و حتما استفاده می کنم ازین تجربیاتِ ارزشمندت :rose::rose::rose:

چطور لایتنر زبانشناسُ قسمت بندی کردین؟ داریم؟ میشه!؟ :))

4 پسندیده

سلام عزیزم ممنونم ازت. :rose::rose: امیدورام مفید باشه برات

نه لایتنر رو قسمت بندی نکردم که :sweat_smile: بلکه تعداد کل لغات لایتنرمو بر مضرب 50 گرفتم. مثلا اگه 300تا دارم 6 بازه 50تایی بخونم . البته عدد لایتنر من نجومی تر از این حرفاست :grimacing:

4 پسندیده

:rose::rose::rose:
عه پس یکی از دوستان می گفت از دویست تا بالاتر نمیره که!!
اینجوری که ناجوره! … یه فندی! تکنیکی چیزی باس باشه که روو هم نمونه! پنج تا خونه مگه نداره لایتنر فقط؟

3 پسندیده

سلاام
دیدم گفتین ۲۰۰ فهمیدم منو میگین :grin:
من گفتم اگه هر روز به صورت مستمر مرور بشه از ۲۰۰ بالاتر نمیره
وگرنه اگه ۳ روز مرور نشه همه ی کلمه ها رو هم دیگه تلمبار میشه
برای مثال من همیشه ۵۰۰ تا ۶۰۰ لغت تو لایتنرم دارم و روزانه حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ لغت رو مرور میکنم

البته بازم همه چی بستگی به این داره که هدفتون این باشه که ماهانه چند لغت رو یاد بگیرین و به نسبت اون تعداد لغاتی که تو لایتنر وارد میکنین تغییر میکنه
مثلا تو این چند ماه اخیر هدف من یادگیری ۵۰۰ لغت تو ماه بود و به همین ترتیب همیشه حدودا ۵۰۰ تا ۶۰۰ لغت تو لایتنرم وارد میکنم
ولی قبلا که وقتم آزاد تر بود ماهی ۷۵۰ لغت یاد میگرفتم که حدودا ۷۰۰ لغت همیشه داخل لایتنرم بود…
اصلا برای من لایتنر یه معیاریه که بفهمم کِی درس جدید باید بخونم؛ و مثلا اگه قراره ماهی ۵۰۰ لغت یاد بگیرم هیچ وقت نمیذارم لغات لایتنرم زیر ۵۰۰ بیاد و با خوندن دروس جدید و اضافه کردن لغات جدید این عدد رو بالا نگه میدارم

6 پسندیده

سلام مجدد
ممنون میشم ارتباط این دو رو هم توضیح دهید. راستش منظورتان رو متوجه نشدم.

4 پسندیده

عا قربونش :grinning_face_with_smiling_eyes::ok_hand: مصداقِ بارزِ یه انسانِ مسئول!
مرررسی از توضیحاتِ روشنگرانه ت!
اینجور که من فهمیدم یه جا منظورت از لایتنر اون قسمته که لغاتو مرور می کنیم و یه جا منظور اون جدولِ آماریشه!
.
میگما! شوما که انقده خُب رااا میبِری، اینم بوگو که اصن سیستم لایتنر چه جوریه اینجا؟ … هر لغت انگار بیش از ۵ بار مرور میشه! میدونی؟

5 پسندیده

خواهش میکنم، شرمنده میفرمایید :innocent:

بعله که مِدونَم :grin:

بینین لایتنر کلا ۵ سطح داره و وقتی ۱ کلمه رو وارد لایتنر میکنین اگه به صورت روزانه مرور بشه و اون کلمه رو تو هر مرحله “میدانم” بزنین ۳۱ روز طول میکشه تا لغت سفید شه و از لایتنر خارج شه (برای همین گفتم اگه قراره ۵۰۰ لغت در ماه یاد بگیرم باید بالای ۵۰۰ کلمه تو کل لایتنرم باشه؛ چون خروج هر کلمه ۱ ماه زمان میبره)
مرحله هاشم به این صورته:
انتقال کلمه از جعبه اول به دوم: ۲۴ ساعت
از جعبه دوم به سوم: ۴۸ ساعت
از جعبه سوم به چهارم: ۴ روز
از جعبه چهارم به پنجم: ۸ روز
و در نهایت از جعبه پنجم تا خارج شدن از لایتنر: ۱۶ روز

این روز هایی که گفتم در این صورته که تو هر مرحله که دارین لغت رو مرور میکنین میدانم بزنین
اگه تو یکی از مرحله ها نمیدانم رو بزنین کلمه تو همون سطح میمونه تا دوباره بعد از چند روز مرور بشه
مثلا وقتی یه کلمه تو جعبه چهارم هستش، اگه موقع مرور اون کلمه، “نمیدانم” رو بزنین اون کلمه دوباره تو جعبه ۴ باقی میمونه و ۸ روز بعد دوباره نمایش داده میشه

11 پسندیده

سلام اقا مصطفی گرامی
منظورم این بود شما در سطحی قرار دارین که باید بین in put و out put یه توازنی ایجاد کنید.
شما به سطح قابل قبولی در زبان رسیدین و از طرفی با گسترده خوانی لغات و عبارات زیادی رو دشت کردین برای همین باید خروجی داشته باشید البته که نوشتارتونم پیشرفت کرده ولی وقتشه به شدت مهارت اسپیکتون رو قوی کنید. اون موقع است که متوجه میشید چند درصد از یافته هاتون passive و چند درصد active است. و تنها راه اکتیو کردن لغات و عبارات پسیو، اینه که وارد چالش اسپیک کنید خودتون رو . و سعی کنید از یافته هاتون اونقدر استفاده کنید تا تثبیت شه.
من اینکار رو طی 6 ماه گذشته انجام دادم و با نقاط ضعف و قوتم اشنا شدم. مثلا یه اشتباهم این بود.من تاکیدم بر سرعت بیان بود در صورتی که اصلا دقتی به تلفظ دقیق نداشتم.نه اینکه تلفظم بد باشه ولی بودن کلماتی که تلفظ درستشونو نمیدونستم . و حدسی تلفظ میکردم تو اسپیکینگم. بعدا به این نتیجه رسیدم پله قبل از سرعت بیان، تقویت تلفظ درسته. برای همین دیگه به سرعت فعلا کاری ندارم و دوست دارم طی این 3ماه تلفظم دقیق شه. چون میدونم اگه تلفظم قوی شه میتونم به راحتی سرعت بیان رو پوشش بدم.
یه دلیل دیگه تاکیدم بر اسپیکینگ بعد گسترده خوانی اینه که شما وقتی مطالعه زیاد داشته باشید ذهنتون با کالوکیشن های مناسب آشناست برای همین بهتر میتونید عبارات رو انتخاب کنید. اینم یکی دیگه از چیزهایی بود که فهمیدم باید روش کار کنم.
البته بازم اینا بستگی به استایل گفتاری هر شخصی داره ها.
مثلا من خودم بشخصه تو زبان فارسی دوست دارم همیشه موقع صحبت کردن بهترین عبارات رو بیارم تو جمله ام و از تکرار کردن یه کلمه خاص بپرهیزم و سعی میکنم دنبال مترادف اون کلمه باشم که برای مخاطبم خسته کننده نباشه یا فعلام به درستی انتخاب بشه. پس بالطبع همین استایل سرایت میکنه به انگلیسی یا عربی . واسه همین باید در پروسه زبان آموزیم پوشش بدم این موارد رو. آهسته آهسته/
در آخر آرزوی موفقیت دارم براتون. :rose::rose:

10 پسندیده