شما چگونه در زیبوک کتاب می خوانید؟

سلام دوستان

امروز تصمیم گرفتم که روش مطالعه ام با اپلیکیشن زیبوک رو بهتون بگم (البته دلیل اصلی ایجاد این تاپیک اینه که روش شما رو هم بدونم، پس لطفا مشارکت کنید :sweat_smile: :heart:)

خب ،من دو روش کتاب خوندن دارم

اولیش به این صورته که اگه کتابی که میخونم قراره چیز خاصی بهم یاد بده و نیاز به تمرکز بالا داره این کارها رو انجام میدم

1- یک بار کتاب رو به صورت فصل به فصل و همراه با یه موزیک لایت بی کلام (که انرژیم نیفته) میخونم و مطالب مهمش رو یادداشت میکنم که بعدا مرور کنم

2- هر فصل که تموم میشه یکبار هم به صوت خالی گوش میدم و یجورایی این روزها این روش رو جایگزین گوش دادن به پادکست کردم
خوبی ای که این روش داره اینه که درکم رو از فصل و در نهایت کتابی که خوندم بالا میبره و باعث میشه ملکه ی ذهنم بشه و همینطور اگه چیزی جا افتاده باشه و یا خوب متوجه نشده باشم اینجوری دیگه خیالم راحت میشه که چیزی رو از دست ندادم

و روش دوم هم برای کتاب هایی مثل رمان و داستان های کوتاه که نیاز به دقت و تمرکز کمتری دارن مورد استفاده قرار میدم

و به این صورته که به متن و صوت به صورت همزمان گوش میدم و اگه بعضی جاهاشون کلمات سخت زیادی داشت، اون قسمت رو بدون صوت میخونم و کلماتش رو هایلایت میکنم تا داستان خراب نشه

:blush:

کنجکاوم که روش های شما رو هم بدونم
اوقات خوبی داشته باشید :smiling_face_with_three_hearts:

43 پسندیده

سلام آقا فرزاد
من تازه ی کتاب از زیبوک رو شروع کردم و بنابراین خیلی صاحب نظر نیستم😊
ولی روشم به این صورته که صوت رو پلی میکنم و همزمان میخونم. اوایل که سرعت رو نمیشد تغییر داد دائم پاز میکردم ولی الان از ی سرعت پایین تر استفاده میکنم و همزمان میخونم تا همگام بشم با سرعت اصلی کتاب
در مورد مستری داستان هایی که میگه رو یک بار رد میشم ولی توصیه ها رو دو بار میخونم و می نویسم .
در مورد داستان هایی هم که از دهکده خوندم یک بار و همزمان با صوت خوندمشون

15 پسندیده

چقدر خوب که این تاپیک رو زدید و پرسیدید, اتفاقا سوال منم بود که بدونم روش خوندن بچه ها به چه صورتیه.
من معمولا یکبار گوش میدم و تاحدودی مطلب رو میفهمم و درک میکنم. بعدش بسته به اهمیت کتاب دوباره میخونمش, بعضی اوقات هم انقدر مطلب برام جالب میشه که کند پیش میرم تا مطلب رو بهتر درک کنم و اگر لازم شد یادداشتش میکنم.
کتاب مستری خیلی کتاب مهم و حاوی نکات زیادیه, که من بشخصه دوست دارم چندین بار بخونمش تا بهتر بفهممش, بعضی از کتابها واقعا نیاز هست به چندبار خوندنش.
ممنونم برای زدن این تاپیک, منم دوست دارم نظرات رو بخونم و روش بهتر رو برای خودم انتخاب کنم.
یه پیشنهادم دارم اقا فرزاد, ما خودمون رو مجبور میکنیم تو یک ماه کتابای منتخب رو بخونیم, و این گاهی باعث میشه سرعت فدای کیفیت مطلب بشه, میخواستم اگر موافق باشید برای بعضی از کتابها زمان بیشتری اختصاص بدیم.

13 پسندیده

ممنون فاطمه خانوم

خیلی هم عالی، برای بعضی از کتاب ها واقعا به کار میاد
مرسی که مشارکت کردین

ممنون از شما آتوسا خانوم
کلا فلسفه ی اون تاپیک اینه که خودمون رو به کتاب انگلیسی خوندن مجبور کنیم و همینطور خوندن کتاب مشابه توسط چند نفر باعث هم افزایی میشه

شما هر کتابی رو هر چند بار دوست داشتید (بدون توجه به نظر سنجی) بخونید و پستش رو تو چالش بگذارید، هیچ مانعی نداره

11 پسندیده

سلام ممنونم بابت ایجاد تاپیک و به اشتراک گذاری روش مطالعتون برای کتاب

فقط جسارتاً یه سوال بدون صوت گوش میدید؟ :no_mouth:

من چون سطحم فعلاً پایین هست کتاب های که میخونم داستان هستن صوت و متن رو بطور همزمان استفاده میکنم و بعضی وقت ها که لغات خیلی زیاد بشه یا حواسم پرت بشه برمی گردم عقب و از جایی که متوجه نشدم یا از اول دوباره یدور متن رو میخونم.
اگر روزی بخوام کتاب های مفیدی مثل مستری یا سلاست در سه ماه رو بخونم حتماً روش شما رو در پیش خواهم گرفت :slightly_smiling_face:

8 پسندیده

متقابلا من هم از مشارکتتون ممنونم

نه، بدون صوت میخونم :sweat_smile:

ایشالا با همین فرمون به زودی به سطوح بالاتر هم میرسین، خیالتون راحت

6 پسندیده

سلام دوستان عزیز و به خصوص آقا فرزاد با این تاپیک عالی :clap: خب با اجازه عزیزان من هم روشم رو بگم بلکه کمکی بشه برای دیگران
خب من دو نوع خوندن دارم
اولی کتاب های صوتی زیبوکه که اونم به دو دسته تقسیم میشه:کوتاه و بلند.کتاب های کوتاه رو یه دور فقط گوش میدم و لغاتش رو در میارم.کتاب های بلند رو فقط گوش میدم و تفکر میکنم
دومین روش برای کتاب های چاپی هست که عشق های منن.اونا رو فقط و فقط با چشم میخونم و تصورشون میکنم.شاید باور نکنید ولی وقتی به صفحات یک کتاب چاپی دست میکشم(مخصوصا انگلیسی)و اونارو بو میکنم انگار دارم رو ابرا راه میرم.یه جورایی اکستازی منن :heart_eyes:

12 پسندیده

چاکرم
مرسی بابت مشارکتت

من چندتا کتاب دارم واسه دهه ی 70 میلادی، برگه هاشون بوی قهوه میده :yum:

6 پسندیده

اییی جاااان من از اوناااا.حالا اسم کتابا چی هست؟

6 پسندیده

الان عکس میگیرم میذارم اینجا

18 پسندیده

سلام به همگی

من حقیقتش روش مطالعه خودم رو بسته به کتاب مورد نظر تغییر میدم.

اگه رمان باشه، فقط میخونم و رد میشم. و صد البته همزمان با صوت گوش میدم. چون کلا یه عادتی که ایجاد کردم اینه که باید همزمان گوش بدم و بخونم. وگرنه نمیتونم.

درباره کتاب های فیکشن. هم همینطوره. ولی با این تفاوت که گاهاً پاز میزنم و بر میگردم نکته رو دوباره میخونم و دربارش فکر میکنم

این وسط به لغاتی هم بر میخورم که معنیشو نمیدونم از دیکشنری استفاده میکنم و مفهوم رو پیدا میکنم. اگه یه لغت خیلی حیاتی به نظر بیاد تو لایتنر اضافه میکنم و اون رو مرور میکنم.

22 پسندیده

مرسی برار :pray:

5 پسندیده

به به چه جالب.این زیرخاکیارو از کجا گرفتی برادر؟ :grin: اگه بازم از این جور چیزای زیرخاکی داری نشونمون بده لذت ببریم

5 پسندیده

دو سال پیش
از میدون انقلاب
دست فروش میفروخت، دونه ای 1000 تومن :sweat_smile:

چشم حتما

6 پسندیده

:zipper_mouth_face: :scream: :open_mouth:

4 پسندیده

من معمولا ترجیح میدم اول یه دور خودم بخونم و لغتایی که نمیدونم رو هایلایت کنم بعد صوت و متن و بعد هم اگه فرصت شد صوت خالی…ولی وقتی اول متنی رو شروع میکنم ترجیح میدم خودم اول بخونم احساس میکنم اینجوری بیشتر تمرکز دارم.

8 پسندیده

سلام به همه دوستان
ممنونم از آقا فرزاد :rose::rose::rose: چقد خوبه این تاپیک شدت ذوقم نسبت به این تاپیک :point_left::point_left: :heart::heart::heart:
راستش من همش فکر میکردم من فقط مشکل دارم با صوت، میدونید من دوس دارم متن رو بخونم اما برا تلفظ دوس ندارم صوت رو هم از دست بدم اما جاهایی که بعضی لغات رو یاد ندارم صوت از دستم خارج میشه اینجاست که حوصله حنا سر میره و صوت رو کلا قطع میکنه :grin::grin::grin:

7 پسندیده

سلام دوستان عزیز و آقا فرزاد عزیز
لازم دونستم یه نکته ای رو بدوستان بگم،کامنت های دوستان رو که میخوندم یه نکته فقط بین حرفاشون بود،
“برمیگردم اگه جمله ای رو متوجه نشدم از دوباره میخوننم”
دوستان عزیز بجای این که شما زمان رو حدر بدین به یه جمله که متوجه نشدین برگردین بخونین،بجاش بخونین رد شین و وقتی که کتاب رو تموم کردین دوباره بخونین،به این روش میگن تند خوانی همراه با نکته برداری کلیدی،اگه درمورد تندخوانی نمیدونین تو گوگل سرچ کنین متوجه میشین.
موفق باشین و ممنونم از داداش فرزاد عزیز بابت این تاپیک :tulip:

6 پسندیده

با اینکه ما هم خیلی تجربه مطالعه نداریم و همین مدتی هم که مشغول مطالعه بودیم مشابه روش @YoKambiz انجام میدم البته بدون اینکه از قبل روش ایشون رو بدونم…

4 پسندیده

خیلی جالبه
منم احساس میکنم اینطور شدم
ولی به بدی داره اگه یه دف یه کتاب بود که صوت نداشت انگار یه چیزش کمه اصلا پیش نمیره:wink:

5 پسندیده