چطور انگیزه خود را در زبان انگلیسی، همیشه بالا نگه داریم؟

سلام دوستان عزیز زبانشناسی
دیروز تاپیک بسیار بحث برانگیز در زمینه انگیزه در زبان انگلیسی بین دوستان داشتیم، بد ندیدم راهکارهایی که خودم برای بالا نگه داشتن انگیزه خودم در زبان انگلیسی بکار می برم رو با شما عزیزان در میان درمیون بزارم. البته قبلش بگم که نمی خوام صحبت آکادمیک کنم. چون قطعاً خیلی به درد شما نخواهد خورد. البته اینگونه رفتار کردن، کمی مشکل است. اما برای رسیدن به چیزهای ارزشمند در زندگی، باید چیزهای کوچکتر رو فدا کرد.
۱. همیشه خودم رو در موقعیتی تصور می کنم که مثل نیتیو سپیکرها با دیگران به برقراری ارتباط می پردازم. می تونم فیلم های به زبان اصلی رو صد در صد متوجه بشم و هنر رو در قالب اصلی خودش و بدون تحریف درک کنم.
۲. هر موقع که می بینم داره انگیزم پایین می یاد، یکی از راهکار هام، دیدن فیلم های انگیزشی در یوتیوب است. یوتیوب سرشاز از فیلم های انگیزشی نیتیو سپیکرها با جلوه های صوتی و تصویری بسیار تاثیرگذار است. البته همگی تقریباً بدون زیرنویس هستند. البته من به این بدون زیرنویس بودن، به عنوان یک فرصت و چالش نگاه می کنم.
۳. کانال های تلگرامی و یوتیوبی، ویدئوهای خوبی در زمینه استند آپ کمدی انگلیسی یا اجراهای با ژانر کمدی دارند که محتوای آنها بشدت هر آدمی رو به وجد می یاره. اما ملزومه درک صحبت هاشون، مهارت شنیداری هفتاد هشتاد درصدی است. یعنی بتونید حداقل هفتاد هشتاد درصد گفته های طرف رو درک کنید.
۴. این مورد سوم، بشدت با شخصیت و وجود من عجین شده است … گوش دادن به موسیقی های انگلیسی زبان … تقریباً هر روز به این موسیقی ها گوش می کنم. بخاطر همین گوش دادن هر روز، انگیزه ام تقریباً پایین نمی یاد و بی انگیزه نمی شم … یه موقع هم می بینم تا یکم داره انگیزه ام پایین می یاد، این گوش دادن به موسیقی انگلیسی، سریع روی من جواب می ده … یجورایی نقش دوپینگ رو برای من داره!
۵. دوستان همه می دونید که زبان انگلیسی، زبان علمی است و بهترین کتاب ها در هر رشته علمی، به زبان انگلیسی نوشته می شوند. اکثر سایت های علمی در بیشتر کشور ها (حتی اگر زبان رسمی آن کشور انگلیسی نباشد) به زبان انگلیسی است و بیشتر کاربران اینترنتی در سراسر دنیا با هم، به زبان انگلیسی مکاتبه می کنند.
۶. خنده دار ترین راهکار من برای افزایش انگیزه ام برای زبان انگلیسی در مواقعی که بی جهت بی انگیزه شدم، این است که علی الحساب یه چند تا … انگلیسی نثار خودم می کنم تا حساب کار دستم بیاد! حالا لزوماً هم بلند نمی گم. همین تا شروع به این کار می کنم، خودم خندم می گیره و بلند می شم دنبال کاری که باید انجام بدم.

البته راهکارهای دیگه هم هست … ولی اگه بخوام بنویسم، دیگه خیلی طولانی می شه و از حوصله شما خارج است.
با همین راهکارها تونستم تا حدودی روی بچه های دبستانی و نوجوان ها برای یادگیری انگلیسی، تاثیر مثبتی بزارم. طوری که برادر زاده های خودم که هنوز به سن نوجوانی نرسیده اند، به زبان انگلیسی خیلی علاقمند شده اند. خودم هم هر چقدر بتونم باهاشون کار می کنم.
متاسفانه، افراد بزرگتر یکم حوصلشون کمتره …

26 پسندیده

سلام خانم دکتر @elahehvelayati مرسی بابت راهکارهاتون
من از اغلبشون استفاده می کنم اما خواستم چند تا هم من با اجازه تون اضافه کنم
اول ناراحت نباشین از بی انگیزگی این یک چیز طبیعه
دوم روی حستون کار کنین حستون با یک ترانه یا دیدن یک ویدئو خنده دار عوض می شه
سوم چیزای جدید امتحان کنین و واسه خودتون پروژه شخصی تعریف کنین مثلا امروز از روی بسته های مواد غذایی قسمت انگلیسی اش ده تا لغت تازه پیدا کنین در مورد فلان واقعه تاریخی به انگلیسی یک سامری بنویسید احساساتتون رو به انگلیسی بنویسید و تا دلتون بخواد از این پروژه ها می شه تعریف کرد
من خدای دلزدگی و خسته شدنم
از کوچکترین تکرار دلزده و خسته می شم
هر روزم باید یک چیز جدید داشته باشه
پس می دونم بی انگیزگی چیه و باهاش خیلی دست و پنجه نرم کردم
راهکارش ایجاد چیزای کوچیک خلاقانه واسه رفع یکنواختی مسیر هست
یک مورد هم چک آپ وضعیت سلامتتون هست جسم و روح بهم وصله اگر جسمتون خوب نباشه شما حال دلتون و روحتون خوب نخواهد بود
پس به تغذیه و ورزش توجه کنین
از موندن توی خونه به مدت طولانی پرهیز کنین
چک آپ دوره ای ویتامین D3 رو داشته باشین
ویتامین های مکمل استفاده کنین به خصوص خانواده بی

14 پسندیده

خانم دکتر چند ساعت شما می خوابین؟ کلا بیدارین نگران کننده اس :fearful:

7 پسندیده

آقای سبحانی خیلی عالی و کاربردی :clap::clap::clap::ok_hand::ok_hand:
واقعاً دستتون درد نکنه بابت این وقتی که گذاشتید. تمام راهکارهای شما کاملاً درست و بجا.
چک آپ دوره ای رو بشدت موافق هستم. خود من هر چند ماه یکبار انجام می دم.

9 پسندیده

آقای سبحانی نگران نباشید :joy:
من به کم خوابی عادت دارم.
شبی دو ساعت … نهایتاً چهار ساعت بیشتر نمی خوابم.

10 پسندیده

ممنون بابت مطلبتون لذت بردم :blush:

6 پسندیده

خواهش می کنم :heart_eyes::hibiscus::two_hearts: وظیفه بود :blue_heart::green_heart::sparkling_heart:

8 پسندیده

روند یادگیری و ارسال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت هنگام خواب اتفاق میوفته. از مطالعه انگلیسی کم کنید و به خوابتون اضافه کنید اینطوری حتی اگر کم هم مطالعه کنید بهتر یاد میگیرید و فراموش نمیکنید در ضمن کم خوابی خودش میتونه باعث کم انگیزه و بی حوصله شدن بشه.
واقعا دو چهار ساعت میخوابید؟
به هر حال باید حداقل 8 ساعتش کنید😊

9 پسندیده

ممنون الهه جان، خیلی مفید هستند ولی من اگه برم یه فیلم یا ویدیو انگلیسی ببینم ک نمی فهمم چی میگه، یعنی 70،80 درصدشو نمی فهمم :frowning::frowning:

5 پسندیده

سامری یعنی داستان؟

4 پسندیده

:astonished::astonished::astonished::astonished: من اگه کمتر از 6 ساعت بخوابم سرم درد میگیره حوصله ندارم و…

7 پسندیده

این دقیقاً موضوع رساله دکتری بنده بوده است و متاسفانه این گفته شما اصلاً درست نمی باشد.
Cognitive Load Theory = CLT

چی بگم؟ از دوران دانشجویی ام به این سیستم عادت کردم. از یادگارهای دوران دانشجویی است. در ضمن، فقط که زبان نیست. کارهای دیگه هم در طول روز هست.

9 پسندیده

خدا شاهده من هم قبلاً ده درصدش رو هم متوجه نمی شدم. ولی چاره چیه؟ باید خودمون رو به چالش بکشونیم. من الان با زبانشناس این کار رو می کنم، تو یوتیوب با فیلم های بدون زیرنویس دارم نتیجه می گیرم. البته سرعت گفتار هم تو درک مطلب خیلی تاثیر داره. :rose::sunflower::sparkling_heart::two_hearts:

7 پسندیده

بله … دقیقاً شش هفت ساعت خواب نیازه و من هیچ وقت نمی گم که کسی دو یا چهار ساعت بیشتر نخوابه!
ولی خوب متاسفانه یا خوشبختانه من به این میزان خواب عادت کردم. :rose::rose::hibiscus::hibiscus::sunflower::sunflower:
یعنی اگر بخوام هم بیشتر از این نمی تونم بخوابم. :joy:

8 پسندیده

سلام
تشکر بابت مطالب مفیدتون
در مورد خواب به نظر من هم ادما با هم متفاوت هستن
هرچند خواب استاندارد همون 6 ساعت باشه فک کنم ولی گاهی اتفاق میفته که بعضیا با چهار ساعت هم نیازشون برطرف میشه
ولی تجربه من میگه هر چی بیشتر میخوابی احساس میکنی بیشتر ب خواب احتیاج داری
منم اصولا بین پنج تا شیش ساعت میخوابم هرچند خیلی وقتا هم اتفاق میفته به خاطر شرایط روزانه سه تا چهار ساعت بیشتر نخوابیدم
بدنم هم به اون ساعت کم خوابیدن عادت کرده
خوشبختانه خدا بدن ادمو جوری خلق کرده که هر جوری باهاش رفتار کنی کم کم به اون مدل عادت میکنه
پس چه بهتر تا جایی ک میتونیم ازش کار بکشیم :blush:
هرچند که استراحت خوب و کامل همیشه نتیجه مطلوب تری در پی خواهد داشت…
در اخر نظر من اینه که خواب کامل داشتن خیلی اهمیت داره تو کیفیت یادگیری
شاد باشید🌹

8 پسندیده

دقیقاً همین طوره :clap::clap::clap::ok_hand::ok_hand: من به تجربه دیدم
Big like :heart::purple_heart::yellow_heart::green_heart::blue_heart:

دقیقاً این کم خوابی رو من قبلاً نداشتم. ولی کم کم بهش عادت کردم.

7 پسندیده

خانم ولایتی نظرتون چیه درباره اینکه ویدیو های توی یوتویوب رو با زیر نویس انگلیسی ببینیم؟

2 پسندیده

خود آقای کشاورز هم توصیشون اینه که با زیرنویس ببینید. ولی من خودم دوست دارم بدون زیر نویس ببینم. مخصوصاً ویدئوهای آموزشی زبان انگلیسی از طرف نیتیو سپیکر ها. :blue_heart::green_heart::yellow_heart:

2 پسندیده

چطور خودتون را به دو یا چهار ساعت خواب عادت دادین آیا خسته نمیشین تو طول روز ؟
برای کسای دیگه هم امکان پذیره؟

2 پسندیده

بعید می دونم … من خود به خود، عادت کردم … ولی شما دنبال همین چیزی نباشید.
تو کامنت های این تاپیک، مفصل، دلیل رو توضیح دادم …

1 پسندیده