خلاصه کتاب "معجزه انضباط شخصی"

سلام دوستان

امروز میخوام در مورد کتابی که چند وقت پیش از برایان تریسی خوندم باهاتون صحبت کنم، ولی قبلش لازم دونستم از تجربه خودم و عواملی که باعث شد به سراغ خوندن همچین کتابی برم بگم…

من از خیلی وقت پیش برای زبان خوندن برنامه داشتم. اینکه میگم خیلی وقته، حرف ۴ سال پیشه.
همیشه به اینکه زبان برای آیندم لازمه فکر میکردم و بهتر بگم تمام این ۴ سال به فکر گذشت چون اوایل که دانشجو بودم بعد همزمان شغل هم بهش اضافه شد و همینطور روال کار ادامه داشت.
یه زمان فکر میکردم کلاس رفتن بهترین گزینه ست ولی با وقت کم و عدم آمادگی سر کلاس و کلی دغدغه دیگه بعد از یکی دو ترم منصرف شدم همچنان ذهنم درگیر بود، چون میدونستم بلاخره این زبان منو گیر میندازه و همینم شد تا رسیدم به آزمون زبان دکتری…
اینجا بود که نشستم و اساسی فکر کردم که مثلا ی نمره قبولی و مدرک به درد من نخواهد خورد یک بار برای همیشه باید با این مشکل کنار اومد…اما همچنان موضوع مشغله پا بر جا بود و هنوز هم هست.خب باید چکار میکردم؟؟صادقانه دو تا راه حل داشتم:

• دست کشیدن از آرزوهام
  • تلاش سخت و سخت تر

از اونجا که آدم بسیار سمجی هستم، راه دوم بهترین گزینه برای من بود.
بعد از آشنایی با زبان شناس مطمئن بودم نصف راه رو رفتم نصف دیگه ی راهم میشد برنامه ریزی منظم…
این شد که رفتم سراغ کتاب آدمایی که با برنامه منظم به اهدافشون رسیده بودن
از جمله برایان تریسی.
این مطلب خلاصه کتاب جادوی انضباط شخصی از آقای تریسی هست…مطمئنم توو جمعمون افراد پر مشغله زیادن و امیدوارم به دردشون بخوره.
خلاصه کتاب رو میشه داخل ۹ مرحله توضیح داد:

1. انضباط فکر کردن

هر آدمی باید ی زمان هایی رو برا خلوت با خودش در نظر بگیره، مثلا برا همین زبان اول باید بدونه با خودش چند چنده و چقد در این تصمیم جدیه. فکر کردن صد البته نیاز به یه فکر آروم داره.
برای همین باید سعی کرد قبل گرفتن هر تصمیمی حداقل ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت به اون فکر کرد…
قدرتمند ترین ابزار فکر برای رسیدن به جواب فعال کردن الهامات درونیه. به قول ارسطو تصمیم حاصل تجربه و تفکره
بهتره سعی کنید تا فکرتون رو روی کاغذ بیارید و در ضمن موقع فکر کردن موبایل و هدفون باهاتون نباشه.

2. تعیین اهداف روزانه:

این کار میتونه ی انقلاب داخل زندگیتون ایجاد کنه با انجام این کار متوجه میشین که واقعا از زندگی چی میخواین و مهم تر اینکه هدفتون گم نمیشه.

فقط اینکه باید روی هدف خوب تمرکز کرد برای این کار به این فکر کنید که فقط تا ۱۰ سال دیگه زنده اید( البته دور از جون) خب چکار میکنید؟؟؟
میتونید از تکنیک عصای جادویی استفاده کنید. ی عصا که تو یه لحظه میتونه شما رو به هدف برسونه!! اون هدف چیه؟؟
۱۰ تا هدفی که دارید رو به زبان حال بنویسین.
مثلا بگین من الان به زبان انگلیسی مسلط شدم خب پس وقتشه زبان دیگه رو استارت بزنم.
این کار ظرف یک ماه تغییرات زیادی در زندگیتون ایجاد میکنه
فقط یادتون باشه اگه الان رو هدف تمرکز نکنید، فردا مجبورید برای کسی که تونسته رو هدفش متمرکز بشه، تمرکز کنید!

3. برنامه ریزی روزانه

برای هر روزتون برنامه داشته باشین. یادتون باشه هر ۱ دقیقه برنامه ریزی ۱۰ دیقه شما رو جلو میندازه و ۵۰ درصد بازدهی شما رو بالا میبره !
قبول دارم اولش شاید سخت باشه ولی کمکم که خودتون رو بهتر بشناسید این کار راحت تر میشه و کنترلتون روی زندگی بیشتر و بیشتر
برای اولویت بندی کاراتون از قانون ۸۰/۲۰ کمک بگیرد.
اول کارهای اصلی رو انجام بدین بعد برید سراغ فرعیا.

4. انضباط جرات داشتن

این مورد رو میشه تو یک جمله خلاصه کرد:
نه گفتن به ترس و من نمیتوانم.

اگه این ترس رو دارید نگران نباشید چون با ۸۰ درصد مردم در این مورد مشترکید.
ولی ببینم اگه شما نتونید کاری رو انجام بدین پس کی میتونه؟؟

5. انضباط سلامت جسمی

همیشه یادتون باشه مهمترین عاملی که نباید ازش غافل بشین وضعیت جسمتونه.
به قول قدما عقل سالم در بدن سالمه.
من خودم به شخصه ی مدت از این موضوع غافل بودم تا اینکه بدنم شاکی شد و شروع به آلارم دادن کرد! خب بعد از یه چکاپ متوجه شدم که برای کار زیاد باید به همون نسبت سلامت جسمی رو هم در نظر گرفت قبل از شروع فعالیت روزانه تون سعی کنید که بدنتون رو وادار به ترشح بالای اندورفین کنید بهترین راهشم چیزی نیست جز ورزش!

6. انضباط سرمایه گذاری

بدونید استقلال مالی رضایت میاره.این مبحث پیچیدگی های خودشو داره همین قدر بدونید که کاری که باعث رضایتتون بشه در واقع یه انرژی بهتون تزریق کرده و این انرژیه که کارتون رو پیش میبره!

7. انضباط سخت کار کردن

اولویت اول اگه میبینید وقت ندارید افرادی که وقتتون رو هدر میدن رو بندازید دور!! به همین راحتی.
یادتون باشه آدمای موفق حداقل ۱۰ الی۱۵ سال سخت کار کردن.
همیشه تو وقتای مرده از خودتون بپرسین بهترین کاری که میتونم این وقتم رو بازیابی کنم چیه؟
بهترین کاری که منو به بازدهی میرسونه چیه و …
تا میتونید تکنیک یاد بگیرید.

8. انضباط ثبات قدم

مهمترین عامل شجاعت داشتن برای شروع کار شهامت ادامه دادن کاره.
وقتی از هدف مطمئن شدید پس وقتشه شروع کنید و با قدرت ادامه بدید.
هیچ وقت پا پس نکشید چون مطمئنا در نهایت برنده شما اید.

9. اعتماد به نفس

خیلی خب به مرحله آخر رسیدیم. تا الان شما آماده انجام کار شدین فقط به یه جرقه نیاز دارید اونم چیزی نیست جز اعتماد به نفس
هر چه کنترلتون بر اوضاع بیشتر باشه اعتماد به نفستون هم بالا تره.
به سماجت عادت کنید تا غیر قابل مهار باشید.

امیدوارم این مطلب براتون کاربردی باشه
آرزوی موفقیت دارم براتون

79 پسندیده

به این مقاله چیزی جز عالی نمیشه نسبت داد.
احسنت به این خلاقیت و ارائه این اطلاعات و تجربه عالیتون.
دست مریزاد
ممنونم ازتون :rose:

8 پسندیده

سلام
خانوم گل
سپاس گذارم از وقتی که گذاشتی
و صد بار سپاس بابت این مطالب خوب
در مورد تعیین اهداف کامل موافقم…ادم به هرچی عمیق و جدی فک کنه ،بهش میرسه
بازم
ممنونم
و یه چیزی البته نظر منه…من اصلن از تریسی خوشم نمیاد…البته یه مدت از مریدانش بودم…کتاباشو نمیخوندم…میخوردم
اما نمیدونم چرا یهو حس کردم
خیلی تخیلی حرف میزنه

6 پسندیده

مرسی آقا کامبیز :rose:
همه زحمتا رو که شما میکشین…نظر لطفتونه :rose::rose:

4 پسندیده

سلام خانم قربانی بزرگوار
خواهش میکنم.کاری نکردم :blush:
راستش من صفر یا ۱۰۰ مطلق به کسی نمیدم برا کتابایی که میخونم تا جایی که شرایطم بخونه و بتونم از راهکارشون استفاده میکنم نشدم که هیچ :grin:
ولی خودم دقت کردم وقتی توو فاز خیلی مثبت باشم حرفام یکم اغراق امیز میشه …چون معمولا تو این فاز فقط و فقط نتیجه دیده میشه
حالا شاید برایان که همیشه فاز مثبته هم از این دید، دیده بشه

5 پسندیده

بسیار عالی, براتون ارزوی موفقیت دارم, مهمترین چیز عمل کردن به دستورات بزرگانی چون بریان تریسی و…
و شما بقول خودتون با سماجت دارید به هدفتون میرسید, از متنتون لذت بردم و استفاده کردم.

4 پسندیده

ممنونم دوست عزیز :rose:

4 پسندیده

موافقم با نظرت

4 پسندیده

مقاله بسیار خوبی بود
دستتون درد نکنه :bowing_man:
مشکل اساسی که من الان باهاش دادم دست و پنجه نرم میکنم بی هدفیه ، شاید این علاوه بر مشکل من مشکل خیلی از پسرای دیگه باشه
مثلا اهدافی که خیلیا دارن این چند مورده :point_down:
1: تحصیلات تکمیلی
۲:پیدا کردن شغل
۳:پیدا کردن همسر فلان
۴:رفتن از ایران
۵:رفتن ب دنبال استعداد ذاتی
دلایلی که من نمیتونم به این چند مورد فکر کنم
۱: کلی phd بیکار ریخته که کل زندگیشونو روی درس خوندن تلف کردن و برا چندر قاز پول حق التدریس باید صدتا پارتی جور کنن
۲:بدون خدمت کسی به آدم کار مربوط ب تخصصش نمیده ، تا حالا دوتا موقعیت عالی با حقوق ماهی۳ملیون برام پیش اومده به خاطر خدمت، همکلاسیام که پایان خدمت داشتن رو معرفی کردم ، ولی احتمال اینکه دوسال دیگه برام همچین موقعیتی پیش بیاد نزدیک صفره
۳:این ک بیشتر هدف دختراس :stuck_out_tongue_winking_eye:
۴:اصلا نمیتونم بهش فکر کنم(چون مادرمو خیلی دوست دارم)
۵:من کلا تو دوتا چیز خیلی استعداد داشتم که جفتشون هم تلف شد (البته از نظر خودم، شاید برا خیلیا رسیدن ب این چیزا آرزو باشه) اولی ورزش کشتی: ی چیزیه که دیگه تو این سن نمیشه رفت دنبالش(به صورت حرفه ای منظورمه)
دومی درس: به خاطر عدم اطلاع و انتخاب رشته نامناسب ۴ سال از زندگیم رفت و علاقه ای ب ادامه تحصیل در این رشته ندارم و از طرفی برا اینکه برگردم و کنکور کارشناسی بدم هم اصلا پیر میشم :grin:
البته همچین بیکار هم نشستم کلی چیز دارم یاد میگیرم که به غیر زبان تقریبا همشون بی هدف هستن،مثلا اکسل همینجور بی هدف یادش گرفتم و الا میتونم ادعا کنم که از ۹۰ درصد حسابدارا بیشتر از اکسل سر در میارم
البته ی سری کار شغل آزاد هم میکنم که اصلا با روحیات من سازگار نیست(چون از دروغ گفتن بدم میاد و لازمه شغل آزاد تو ایران دروغه)
واقعا نمیشه هدف بلند مدت تعیین کرد

11 پسندیده

سلام ای جانم
چه خوب کردیش مقاله کردی
منم معمولا از این قبیل افراد واسه انگیزه کتاب میخونم
4اثر فلورانسم معرکه بود.
بتونم حتما مقاله کوچولویی میدم.
فعلا واسه امشبتون یه کلیپ انتخاب کردم عالی عالی معرکه
که تا صبح خوابتون نبره از انگیزه :heart_eyes::joy::joy::joy:

8 پسندیده

خیلی ممنون که شما هم دست به قلم شدین. اولین مقالتون که خیلی عالی بود. :slight_smile:

فقط من اینجاشو نفهمیدم. تکنیک عصای جادویی چیه؟ :thinking:

5 پسندیده

ممنونم از شما :rose:
مشکلاتی که گفتین تقریبا همگی باهاش مواجه هستیم
ولی اگه خودمون دست به زانو نزنیم و بلند نشیم کسی کاری برامون کاری میکنه؟؟؟ قطعا نه
همین که شما با وجود همه شرایطی که دارین هنوز به یادگیری تون ادامه میدین خیلی ارزشمنده…عجیب اعتقاد دارم هر کاری یاد بگیریم ی جایی به کارمون میاد :smile:
به آزمون خطا ادامه بدین بالاخره هدفتون رو خودتون کشف میکنید
براتون آرزوی موفقیت دارم :rose:

7 پسندیده

مررسی استاد :rose:
این تکنیک خیلی مفصله…ولی خلاصش اینه ک فک کنیم ی عصای جادویی داریم که هر کاری ازش بخوایم برامون انجام میده ی چیز مث قول چراغ جادو !
یعنی هدفش اینه که هیچ محدویتی برا رسیدن به هدف در نظر نگیریم…فکر کنیم هر چی بخوایم رخ میده بعدش که هدفامون رو در نظر گرفتیم بشینیم منطقی راه حل رسیدن بهش رو تعیین کنیم

6 پسندیده

سلام
بسیار شیک ، پر محتوا و آموزنده بود

اینو من به شدت قبول دارم، همیشه وقتی قبل از یه کار مهم میشینم با خودم فکر میکنم به قول AJ ناخودآگاهم جوابو بهم میده
صد البته مشورت هم لازمه

ایده ی جالبه، امتحانش میکنم، ممنون

من :stuck_out_tongue:

یکی از مهم ترین تصمیم های زندگی همینه، همینطور قانون اجتماع میگه شما مثل اون 5 نفری میشید که بیشترین زمان رو در روز باهاشون میگذرونید، پس خیلی مهمه که اون افراد آدم های درست و حساب و مثبتی باشن

من اعتماد به سقفشو دارم :blush:

در کل امروز ترکوندید، ممنون ازینکه وقتتون رو برای کمک به زندگی و پیشرفت دوستانتون گذاشتید :heart:

8 پسندیده

مرسی🌷 همچنینن برای شما

چند وقتیه ب سرم زده ی برنامه تمیز آموزش زبان بسازم :stuck_out_tongue_winking_eye:

5 پسندیده

آفرین فاطمه جونم عاااالی بودی و هستی :clap::clap::clap:
مقاله ات رو هم خوندم خیییلی خوشم اومد :blush:
ممنون از وقتی که گذاشتی واسه تهیه اش :blush::rose:
:clap::clap::clap::clap::clap::clap:

5 پسندیده

اگه ویدئوی dots استیو جابز رو ندیدی پیشنهاد میکنم ببینی.

https://streamable.com/j51mp

ادامه:

https://streamable.com/0qvoy

11 پسندیده

من تو زندگیم زیاد آرمانی نبودم. و فکر نمیکنم که بشم. نمیدونم خوبه یا نه :grinning: زندگیم بیشتر بر مبنای یسری اهداف کوتاه مدت، یه چیزی تو مایه های همین نقاطی که استیو جابز تو سخنرانی فوق :point_up::point_up: میگه هست. که اگه این نقاط رو به هم وصل بکنی یه چیز جالبی از توش در میاد :blush: البته برای خودم که جالبه شاید برای خیلیای دیگه خوب نباشه :expressionless:

8 پسندیده

عالی بود
stay hungry, stay foolish

4 پسندیده

مرررسی عزیزم.لطف داری تو

خدا روشکر.امیدوارم به دردت بخوره :heart_eyes:

4 پسندیده