تالار زبانشناس

چگونه بهترین برنامه یادگیری زبان انگلیسی را بسازیم؟

سلام. حالتون چطوره؟

امروز قرار درباره موضوع برنامه ریزی صحبت کنیم. وقتی صحبت از برنامه ریزی تو یه سایت زبان آموزی میشه، پس اصل مطلب برنامه ریزی برای یادگیری زبانه. (استاد خیابانی)

خیلی ها می خوان شروع کنن ( یا شروع کردند) ولی تو برنامه ریزی مشکل دارند. چندی پیش چند تا پیغام خصوصی درباره ی موضوع برنامه ریزی دریافت کردم که دوستان از من درباره برنامه ریزیه کلی یادگیری یا برنامه ریزی برای یادگیری یه منبع خاص، مثله داستان های کودکانه یا انگلیسی قدرت و… سوال کردند.

سوالشون منو به فکر فرو برد. همونطور که می دونید من یک سالی میشه زبان می خونم. و جالبه بدونید راه های مختلفی رو امتحان کردم و دائما بسته به شرایط مختلف مجبور بودم برناممو تغییر بدم. پس تجربه استفاده از حداقل 10 برنامه مختلف رو تو کارنامم دارم که این آخری از همه فعلا پر بازده تر بوده.

در این مقاله به بحث کلی و جزئی برنامه ریزی می پردازیم. درباره فاکتور های برنامه ریزی صحبت می کنیم و در آخر درباره برنامه و تجربه شخصی خودم براتون مثال می زنم. پس ازتون خواهش می کنم صبور باشید و این مطلب رو بخونید.

یه برنامه خوب چه شکلیه؟

به صورت کلی هر برنامه شامل یک سری فاکتور میشه. برای این موضوع اجازه بدید مثالی از برنامه بدنسازی بزنم، چون از خیلی جهات برنامه بدنسازی با برنامه یادگیری زبان شباهت دارند.

شما یه برنامه بدنسازی دریافت می کنید. معمولا این برنامه ها بسته به هدف شما، شرایط بدنی ، زمان، دوره ی تمرینی، نقاط قوت و ضعف شما، میزان راحتی و لذت بردن شما و در کل نسبت به نیاز شما نوشته می شن.

پس سعی کنید مثله یه مربی بدنسازی برای خودتون عمل کنید. در ادامه به صورت جزئی به فاکتور های برنامه ریزی اشاره می کنیم:

1. تصمیم برای هدف ( هدف بدنساز)

مدتی پیش قبل از اینکه تصمیم به نوشتن این مطلب بگیرم. ویدئویی از ای جی هوگ دیدم. که می تونید از لینک های زیر ببینیدش:

https://streamable.com/eou5m
https://streamable.com/2kese
https://streamable.com/kvz4b

به شکل خلاصه ای جی به این شکل حرفش رو بیان می کنه:

جایی نشسته بودم. به شکمم نگاه می کردم. احساس چندش داشتم. دور شکمم چربی زده بود. من از این وضعیت خیلی ناراحت بودم که چرا اجازه دادم بدنم چربی بزنه و حسابی عصبی بودم . تو زندگیم هیچوقت اینقدر اجازه نداده بودم چاق بشم. این بدترین وضعیت بدنی ای بود که تو زندگیم تجربه می کردم.
پس تصمیم گرفتم برم پشت کامپیوتر تا خودمو یه جوری سرگرم کنم و به شکمم فکر نکنم. ایمیلم رو باز کردم و از دوستم جو وایز ایمیلی دریافت کردم. ایمیل به این شکل بود: پایه ای سال دیگه مسیر “کامینو د سانتیاگو” رو پیاده بریم؟
بلافاصله تصمیمی گرفتم و بهش گفتم: آره من پایه ام. دلیلش این بود که من تا قبل ایمیل اجازه داده بودم که انرژیم افت کنه و بیخیال سلامتیم بشم و چاق شم. واسه همین نیاز به یه چالش داشتم و تصمیممو گرفتم. ما برای این کار نیاز به برنامه ریزی داشتیم. که سال دیگه بتونیم بریم. تصمیم گرفتیم که بهار سال بعد این کارو انجام بدیم. من تو تابستون اون ایمیل رو دریافت کرده بودم و حدود 6 ماه برای آماده سازیه خودم وقت داشتم. چه اتفاقی رخ داد؟
من چیزی در بهار داشتم که باید براش آماده می شدم

هدف از گذاشتن این نقل قول از ای جی هوگ اینه که بگم قبل از برنامه ریزیتون. تصمیمی برای زبان آموزی داشته باشید. این تصمیم باید آورنده یک هدف باشه. بطور مثال ای جی بعد از گرفتن این تصمیم برنامه ای نوشت که شامل یادگیری کمی اسپانیایی، دویدن و آماده کردن بدن و تغذیه مناسب بودش.

شروع هر برنامه با یک تصمیمه. آیا قبل از برنامه ریزی تصمیمتون رو گرفتید؟ آیا تصمیمتون هیجان انگیز و واضح بوده؟

برای گرفتن تصمیم، نیاز دارید ریز بین باشید. مثلا اگه قرار تصمیمی 6 ماهه بگیرید. هدفی که برای این تصمیم در نظر می گیرید هدفی مناسب باشه. مثلا اینجوری نگید که بعد 6 ماه دقیقا مثله آمریکایی ها صحبت کنم. بیاید رک باشیم این تصمیم تخریب کنندست و هدفش غیر ممکنه. هیچ بدنسازی نمی تونه بعد شش ماه مثله رونی کلمن شه.

پیشنهاد من اینه تصمیمتون واقع گرایانه و مناسب باشه. مثلا بگید “بعد شش ماه قادر باشم سطح شنیداریمو دو درجه از اینی که هست بهتر کنم.” " تا بهار سال دیگه دوست دارم دایره لغاتم رو دو برابر کنم" و…

دقیقا مثله یه بدنساز، " من بعد شش ماه 2 کیلو به عضلاتم اضافه کنم"

این ها شدنی هستند و روند یادگیریتون رو به شما دائماً گوش زد می کنند. چرا که هر چه به هدف نزدیک تر می شید، متوجه پیشرفتتون می شید و دائما قصد دارید به راهتون ادامه بدید. ولی اگه بگید بعد شش ماه من دقیقاً مثله یه آمریکایی می شم بلافاصله وقتی نزدیک به روزی که برای هدفتون در نظر گرفتید میشید با دیدن پیشرفتتون که بنظر برای شما کم میاد، نا امید و در آخر از زبان زده می شید.

پس گام اول برای برنامه ریزی " تصمیم درسته".

2.سطح زبان شما ( شرایط بدنی)

شاید این بخش، چیزی باشه که کسی بهش توجه یا فکر نکرده باشه. جالبه بدونید این هم یکی از مهم ترین فاکتور ها برای برنامه ریزیه.

کسی که تازه انگلیسی رو شروع کرده باید نسبت به کسی که یک سال زبان می خونه برنامه ای متفاوت رو پیش بگیره. شرایط در استفاده از منبع هم متفاوته.

دقیقاً مثله یه بدنساز، کسی که تازه شروع کرده برنامه ای سبک تر رو پیش می گیره و برنامش معمولا ساده تره ولی کسی که چند ساله کار می کنه باید برنامه ای سنگین تر توام با تکنیک های مختلف رو پیش بگیره تا پیشرفت کنه. و این مورد بسته به اینکه بدنساز آیا دوره مکمل هم استفاده می کنه یا نه متفاوته.

پس:
۱. اگه شروع کننده هستید و از منابعی مثله داستان های کودکانه استفاده می کنید، خوندن حداقل یک ساعت در روز برای شما مناسبه، می تونید به درسهاتون تنوع بدید و مثلا برای هر هفته سه یا چهار درس (اگه داستان های کودکانه رو می خونید) رو کار کنید ( روزی چند بار بهشون گوش بدید).

۲ . اگه سطح متوسط هستید و از منابعی مثله داستان های واقعی یا انگلیسی قدرت استفاده می کنید. خوندن حداقل دو ساعت در روز براتون مناسب تره. شما با گذاشتن دو ساعت در روز برای این منابع می تونید اونها رو عمیق تر یاد بگیرید، چون این منابع گسترده تر و طولانی از منابعی مثله داستان های کودکانه هستند.

۳. اگه سطحتون بیشتر از متوسط و یا پیشرفته هست باید از منابعی مثله داستان های کوتاه، مگا داستان ها، وی آی پی و … استفاده کنید و صد البته باید در کنار استفاده از این منابع که همگی ورودی هستند به خروجی ( مکالمه، نوشتن و…) بپردازید. که برای پیشرفت در این سطح نیازه حداقل دو ساعت به بالا برای زبان وقت بزارید.

مشاهده می کنید؟ تمامی سطوح نیاز به برنامه ای متفاوت دارند. یه بدنساز وقتی دو سال تمرین می کنه دیگه با برنامه سبک پیشرفت نمی کنه، لازمه که به خودش فشار بیشتری بیاره، برنامه های سنگین تر رو پیش بگیره و از محدوده راحتی خودش خارج شه. مثلا اگه 10 تا توان انجام حرکت داره باید با کمک کس دیگه سه تا بیشتر از حد خودش بزنه. پس اگه تو سطح بالایی هستید، باید برنامه سختی رو پیش بگیرید تا پیشرفت کنید.

3. زمان

یکی از مهم ترین فاکتور ها برای برنامه ریزی فاکتور زمانه. چقدر تا رسیدن به هدف مورد نظرم زمان دارم؟ چقدر در روز می تونم به انگلیسی گوش بدم؟ چه برنامه ای برای مدیریت زمان روزانم در پیش بگیرم؟ آیا میشه زمان بیشتری خرید؟

زمان بسته به هر شخص متفاوته. یه شخص بیکار، یه نفر که پاره وقت کار می کنه، یه نفر که غرق کارشه، یه نفر، مادر چندین فرزنده که نیاز داره دائما حواسش بهشون باشه و… که از این تنوع ها میشه تفاوت رو حس کرد.

پس در وهله اول باید بفهمید از کدوم دسته هستید. چقدر فکر می کنید که در روز زمان دارید؟

باید مدیر زمانتون باشید. من برای حداکثر استفاده از زمان بهتون پیشنهاد می کنم در کنار زمان آزادتون از زمان مرده هم استفاده کنید. بطور مثال:

فرض می گیریم شما در روز 1 ساعت زمان خالی دارید. و تصمیم گرفتید که از این زمان برای یادگیری متمرکز استفاده کنید. شما 80 درصد این زمان که حدود 48 دقیقه میشه رو برای گوش دادن و باقی رو برای خوندن اختصاص می دید. برای افزایش این زمان می تونید از زمان مرده استفاده کنید. مثلا وقتی در حال آشپزی یا شستن لباس یا ظرف ها هستید می تونید داستانی کوتاه و ساده رو پلی کنید و هم زمان با کار های دیگه گوش بدید. یا مثلا مسیر رفت و برگشت کارتون هندزفری رو تو گوشتون می زارید و به انگلیسی گوش می دید که به این کار می گن خریدن زمان بیشتر برای انگلیسی. شما با این کار، علاوه بر 1 ساعت زمان متمرکز برای یادگیری، حداقل یک ساعت دیگه به زمانتون اضافه می کنید. پس از زمان های مردتون قافل نشید.

تشبیه این مورد برای بدنسازی اینه: چقدر در هفته می تونی بیای باشگاه؟

پس یادتون باشه، با دقت به روزتون نگاه کنید، تک تک موارد روزمرتون رو دنبال کنید و یاداشت کنید. از چه مواردی می تونید به عنوان زمان مرده استفاده کنید؟ تمامشون رو یاداشت کنید.

4.دوره یادگیری زبان ( دوره تمرینی)

در مورد اول درباره تصمیم و هدفمون صحبت کردیم و گفتیم که چجوری یه هدف بسازیم و از اهمیت واقعی نگاه کردن به قضیه صحبت کردیم.

حالا فرض می گیریم شما هدفی رو انتخاب کردید. وقتشه 100% بر روی این هدف مصمم باشید و با تمام وجود بدون وقفه روش کار کنید. برای این کار تو برنامه زبانشناس ایده عالی ای پیاده شده که اسمش " زنجیره را نشکن" هستش. شما باید از تمام فرصتی که در طول این برنامه برای خودتون پیاده کردید، استفاده کنید. باید هر روز تمرین کنید و به تمرین کردن ادامه بدید.

یه بدنساز با یه برنامه خوب موفق نمیشه، با تمرین مداوم و منظمه که بعد برنامه نتیجش رو دریافت می کنه.

5.نقاط قوت و ضعف

این مورد فقط با ریز بینی و خود شناسی به دست میاد. باید برای برنامه ریزی این نقاط رو به خوبی بشناسید و برنامتون رو برای پیشرفت اون ها پیاده کنید.

در برنامه بدنسازی، شما بخشی از بدنتون نسبت به سایرین ضعیف تره مثلا عضلات سینه. شما در برنامتون دو بار در هفته روی اون عضلات کار خواهید کرد. ولی آیا از باقی قسمت های بدن غافل می شید؟ نه شما همه رو تمرین می دید، ولی به اون نقطه ضعف بیشتر می پردازید.

حالا سوال اینجاست مشکل شما چیه؟ اگه توانایی شنیداری شما پایینه پس برنامه رو بر پایه اون درست کنید، به شکلی که رو همه کار کنید ولی رو شنیدن بیشتر متمرکز شید. اگه نوشتنه ببینید چیا برای نوشتن بهتر بهتون کمک می کنند مثلا خوندن کتاب و تمرین نوشتاری برای بهتر نوشتن کمک زیادی میکنن پس در کنار تمرینات دیگه ( شنیدن، واژگان و…) روی نوشتن بیشتر متمرکز میشید.

6.میزان راحتی و لذت شما نسبت به تمرین

یه مربی بدنسازی خوب، از شما شرایط بدنی شما می پرسه. مثلا میگه این حرکتو که مشکلی نداری بزنی؟ و به نسبت این سوالا براتون برنامه می نویسه که مبادا مصدوم شید.

دقیقا شما این فاکتور رو باید برای برنامه خودتون پیاده کنید. مثلا ببینید چیو خیلی دوست دارید. شنیدن چه منابعی براتون لذت بخشه؟ خوندن چیا براتون الهام بخشه؟ چی شما رو جذب می کنه؟

اونها رو در برنامتون قرار بدید تا بتونید بدون مشکل تا پایان برنامه پیش برید.

7.کلیت و آنالیز برنامه

بعضی از منابع، تنوع واحد دارند. یعنی وقتی یه درس رو باز می کنید با تعدادی فایل صوتی مختلف رو به رو میشید. تو بعضیا معلم داخل درس بهتون میگه که کدوما مهم تر و کدوما کم اهمیت تر هستند (انگلیسی قدرت). ولی بعضی اوقات کسی نمیگه. پس باید قدرت آنالیز اون مطلب رو در خودتون پرورش بدید. به مطلب متمرکز شید کجای اون مطلب به شما بیشترین منفعت رو داده؟ کدوم حوصله سر بر و بی اهمیت تر به نظر میاد؟ اونها رو حس کنید و بسته به اونها از منابع استفاده کنید. مثلا تو انگلیسی قدرت شما 4 واحد دارید:
داستان های کوتاه، درس دیدگاه، درس واژگان، درس اصلی. که اهمیت اینها به شکل زیر هستش:

داستان های کوتاه و دروس دیدگاه مهم ترین.
درس اصلی از لحاظ اهمیت دومه.
و کم اهمیت ترین درس واژگانه، که می تونید با چند بار گوش دادن و فهمیدن واژگان رو اون رو حذف کنید.

پس این قدرت آنالیز رو در خودتون پرورش بدید و به احساستون اعتماد داشته باشید.

8.انعطاف پذیری

فرض می گیریم تو برنامه بدنسازی شما حرکتی وجود داره، مثلا جلو بازو با دستگاه سیم کش. میخواید از دستگاه استفاده کنید ولی می بینید سه نفر نوبت واستادن. خب شما اگه پشت اینها واستید کلی زمان از دست می دید و به اصطلاح بدنتون سرد میشه. چیکار می کنید؟ مشخصه، می رید از حرکات مشابه استفاده می کنید. مثلا جلو بازو با هالتر. به این میگن انعطاف پذیری.

شما برنامه ای رو پیش گرفتید ولی یه اتفاقی یه چیزی این وسط شما رو از ادامه دادن اون برنامه وا می داره. به جای بیخیال زبان شدن، باید انعطاف پذیر باشید و برنامتون رو به بهترین نحو ممکن، با توجه به شرایط موجود تغییر بدید.

مهم ترین برنامه های یادگیری انگلیسی من تا به الان…

خیلی خب!!!

  1. من دوره یادگیری انگلیسیم بر میگرده به خرداد 95 . من اون دوره هیچ برنامه خاصی پیش نمی گرفتم و هیچ نظم خاصی نداشتم. گاهی پیش میومد که دو سه روز زبان نمی خوندم. هیچ کتابی مطالعه نمی کردم و اکثرا به new method ای جی گوش می دادم.

  2. از پاییز 95 با شروع انگلیسی قدرت همه چیز تغییر کرد. تصمیم گرفتم یه ساعت صبح ها و یک ساعت شبها به انگلیسی، گوش بدم. البته برنامه بدی نبود. ولی یه مشکل داشت و اون این بود که انعطاف پذیر نبود. یه چیز سنتی و بدون آنالیز تو ذهنم ایجاد کرده بودم و سعی می کردم به زور اونو پیش بگیرم. مثلا اگه مهمونی میومد شب نمی تونستم گوش بدم یا اگه یه روز تا دیروقت می خوابیدم صبحو از دست می دادم یا اگه کلاسی داشتم همه چی بهم می ریخت. پس ترجیح دادم این برنامه رو تغییر بدم.

  3. زمستون 95 با عمل کردن دستم، مجبور بودم دائما تو خونه بشینم و تصمیم گرفتم این دو ساعت در روز رو، تقسیم بر 3 کنم که کمی انعطاف پذیری بهش بدم. پس با خودم گفتم صبحا، یک بار درس اصلی، واژگان و داستان کوتاه رو گوش می دم، عصرا یک بار دیگه درس اصلی و داستان کوتاه رو گوش می دم و شبا یک بار دیگه داستان کوتاه رو. که در این صورت اگه شبا مهمونی چیزی میومد عصرو داشتم که شبم رو بپوشونه. ولی بازم یه مشکلی این وسط بود و اون این بود که هنوز انعطاف پذیری خوب درش دیده نمیشد، یه برنامه زوری بود که با خودم می گفتم باید این شکلی پیش برم و خب راحتی ای که به دنبالش بودم هم به دست نیاوردم.

  4. با خونه نشینی زیاد کلسترول خونم بالا رفت و دکترم بهم گفت نیاز داری ورزش کنی. پس باز هم برنامه رو تغییر دادم. مجبور بودم هر روز به پارک برم و یه مسافتی رو بدوئم. که این مسافت حدود 1 ساعت طول می کشید. خب در نتیجه همزمان می دوئیدم و به انگلیسی گوش می دادم. با این کار متوجه شدم که اگه همزمان بخوام کاری رو با انگلیسی ادغام کنم که نیاز به فکر کردن نداشته باشه، می تونم بهتر تمرکز کنم. حدود یک ماه از این برنامه خیلی خوب استفاده کردم و از برنامه های سابقم نتیجه بهتری گرفتم.

  5. یکم که گذشت رسیدم به اردیبهشت و رفتم برای یه شرکتی کار کنم. از اونجایی که از یادگیری انگلیسی همزمان با کارهای دیگه، باخبر بودم. تصمیم گرفتم برای مسیر کارم پیاده روی رو انتخاب کنم و همزمان به انگلیسی گوش بدم. در روز حدود دو ساعت پیاده روی داشتم و همزمان به انگلیسی گوش می دادم. این کار باعث می شد که انرژی تو بدنم جاری باشه و متمرکز تر از همیشه به انگلیسی گوش بدم. و از همه مهم تر از زمان های مرده ای که در اختیار داشتم حداکثر استفاده رو کردم. تو این دوره من به سطح قابل قبولی رسیده بودم و می دونستم که نیاز دارم بیشتر از قبل به انگلیسی گوش بدم. واسه همین از زمان های مرده داخل خونه هم استفاده می کردم. مثلا زمان تمرین طراحی از انگلیسی به جای موسیقی استفاده می کردم که در کل حدود 3 یا بعضاً 4 ساعت در روز می تونستم به انگلیسی گوش بدم.

  6. وقتی از کار بیکار شدم باز هم انعطاف به برنامم دادم و جالب اینجا بود که دیگه منبع انگلیسی قدرت رو تموم کرده بودم و نیاز داشتم منبع دیگه رو پیش بگیرم. برای این کار نیاز داشتم خودمو بهتر بشناسم. به خودم خوب نگاه کردم. گفتم خب من قدرت شنیداریم نسبت به سطحم مناسبه، قدرت خوندنم خوبه، تلفظم بدک نیست ولی دایره لغاتم ضعیف تر از اون چیزیه که نیاز دارم. پس تصمیم گرفتم که یه برنامه 6 ماهه برای بهتر شدن در واژگانم پیش بگیرم. این برنامه که در حال حاضر بهترین برنامه منه به این شکله:

منابع مورد استفاده اصلی: وی آی پی ای جی هوگ، داستان های کوتاه انگلیسی عمیق.
منابع کناری: کتاب استیو کافمن (راه زبانشناس)، پادکست های ای جی هوگ، کتاب های ترجیحا معتبر (authentic).
میزان مطالعه روزانه حداقل دو ساعت که این حدود در بهترین حالت به 4 یا 5 ساعت هم باید برسونم.

این ریتم رو یادگیری فوقه عمیق نام گذاری کردم.

به طور مثال داستان های کوتاه رو سعی می کنم حداقل 30 بار گوش بدم. لغاتی که بلد نیستم رو هایلایت می کنم و هر سری که گوش میدم حدس می زنم. اگه نشد یادم بیاد از دیکشنری استفاده می کنم. وقتی به دفعه سی ام رسیدم لغات هایلایت شده رو وارد جعبه لایتنر فعالانه می کنم. حالا با ریتمی که این جعبه برای مرور رعایت می کنه، میتونم برای مرور کلمات اقدام کنم. هر بار که روز مرور میرسه جعبه رو باز میکنم. اونایی که یادمه رو حدس می زنم و اگه درست بود، تیک درست رو می زنم و اگه نه می گم نمیدونم تا تو همین خونه باقی بمونه. هر بار که روز مرور می رسه از مثالی که اون هایلایت درش موجود بود استفاده می کنم. کافیه فقط «برای مشاهده توضیح اینجا بزنید» رو بزنم تا مثالش برام باز شه و بهش گوش بدم.

این کار موجب مرور دوباره و دوباره، کلمه میشه که کم کم وارد حافظه بلند مدتم میشن.
از اونجایی که داستان های کوتاه خیلی کوتاه هستند ( حدود 3 دقیقه) تکرار ها سریع انجام میشن و 30 باری که در نظر دارم پر میشن و نیازی ندارم تنوع بدم. پس هر داستان رو دونه دونه پیش می برم.

ولی تو درس وی آی پی چون بحث کاملا متفاوته و هر فایل حدود 20 دقیقه میشه، بعد از اینکه به 20 بار رسیدم ( که معمولا یک هفته میشه) درس جدید رو در کنار این درس شروع می کنم. به این روند ادامه میدم تا درس قبلی به 30 برسه و به لاینتر اضافه می کنمش و ادامه ماجرا.

حالا شاید سوال پیش بیاد چرا سی بار؟ من یکی از طرفدارای پروپاقرص چالش Let’s talk هستم. وقتی به سی می رسه، سعی می کنم درباره اون موضوع صحبت کنم. که این خودش تمرین مکالمه هم هست.

تو برنامه آخری تقریبا تمامی فاکتور هایی که دربارشون صحبت کردم رعایت شدن و به شدت واسم لذت بخشه و به راحتی دارم به این روند ادامه میدم.

البته این برنامه به هر کسی پیشنهاد نمیشه. این برنامه برای من مناسبه و دلیلی وجود نداره واسه شما مناسب باشه. پس برای ساختن برنامتون مربی خودتون باشید. فاکتور هایی که دربارش صحبت شد رو رعایت کنید.

امیدوارم که این مقاله براتون الهام بخش خوبی باشه و بهتون کمک کنه بهترین برنامه ممکن رو واسه خودتون بنویسید.

موفق باشید

147 Likes
چگونه از سطح متوسط عبور کرده و به سطح پیشرفته زبان انگلیسی برسیم؟
3 ذهنیت که انگیزه شما را برای یادگیری انگلیسی دو چندان می کند
10 فاکتور پیشنهادی برای یادگیری موثر در زبان انگلیسی توسط لوکا لامپارلو
7 دلیل که چرا کلاس های زبان ما را به موفقیت نمی رسانند و راه حل آنها چیست؟
آیا بزرگسالان همانند کودکان قادر به یادگیری زبان انگلیسی هستند؟
برنامه مطالعه انگلیسی من
تجربه همزمان پیاده روی و گوش دادن به زبان انگلیسی
برنامه ای برای یادگیری زبان
سه نکته برای انجام دادن مینی استوری
کمک انتخاب بهترین راه یادگیری زبان در منزل
« فراموشی؛ بهترین راه برای یادگیری لغات انگلیسی »
5 چالش در یادگیری زبان انگلیسی را بشناسیم و به جنگشان برویم
آیا یادگیری چند زبان با هم ممکن است؟ «نظر زبان آموزان حرفه ای»
« چگونه می‌توانیم برای پیشرفت در زبان انگلیسی و هر مهارت دیگر ثابت‌قدم باشیم؟ »
چه نوع کلاس و معلم انگلیسی برای ما مناسب هستند؟
« ۱۸ ترفند کوتاه از اولی ریچادرز درباره یادگیری زبان انگلیسی و سایر زبانها »
چگونه از فایل های صوتی مختلف دوره "داستان های واقعی" بیشترین بهره را ببریم؟ روشی که خودم از آن استفاده کردم
۶۵ کلمه و عبارت که باید در یادگیری زبان انگلیسی و سایر زبان ها اولویت داشته باشند
«5 افسانه که در یادگیری زبان انگلیسی و هر زبان دیگه ای وجود دارند»
سرها بالا... شانه ها به عقب... اعتماد بنفس برای مکالمه انگلیسی، حرکت!
« روحیه ی بالا گامیست بلند برای موفقیت در زبان انگلیسی »
سلام خوبید چطورییییییبیی
فرصت تنها یکبار درب خانه شما را خواهد زد
آنالیز کامل دوره‌های انگلیسی DeepEnglish + راهنمای استفاده
جادوی انضباط شخصی با ۹ گام کلیدی برایان تریسی
۳‍۱ گام برای یادگیری زبان انگلیسی
چالش let's talk «چنگیز خان»
پرسش و پاسخ در رابطه با یادگیری زبان انگلیسی با #سلام_کامبیز
کارگاه صدا - طلسم رو بشکن
کمک در مورد داستان های کودکانه
نمیدونم چیکار کنم
از کجا باید شروع کنم؟
از کجا باید شروع کنم؟
وبلاگ mitra💞
به من تازه کار کمک کنید پلیییز
آنالیز کامل و دانلود دوره‌های انگلیسی Effortless English + راهنمای استفاده
سوال در مورد زنجیره
زنجیره مطالعتونو چطور تنظیم میکنید؟
برنامه ریزی دقیق این برنامه
من چه کنم؟
گیج شدم تو نرم افزار
برنامه سال ۹۹ و پیگیری آن
تازه واردم به دادم برسید
گنجینه انگیزش 💕 فهرستی از مطالب مفید
گنجینه انگیزش 💕 فهرستی از مطالب مفید
« موفقیت یعنی مقایسه نکردن خودمان با دیگران »
10,000 ساعت تمرین برای یادگیری چرا؟ وقتی 20 ساعت کافیه!
چگونه زبان را در کشور انگلیسی زبان یاد بگیریم؟ (توصیه های لوکا لامپاریلو و استیو کافمن)
چگونه ژورنالی برای یادگیری زبان داشته باشیم ؟
پادکست زبانشناس - مصاحبه با اعضای با اشتیاق و موفق - مهمان : F.doosti
لینک مقالات و مطالب مفید در تالار زبانشناس
آیا با فیلم ها می توان زبان انگلیسی یاد گرفت؟ با اشتباهات مرسوم در استفاده از فیلم ها آشنا شوید
برای یادگیری زبان باید عاشق شد - شروع یک ماجراجویی برای موفقیت
برنامه ریزی و هدفمند سازی یادگیری زبان انگلیسی

سلام

مقاله فوق العاده ای نوشتین
واقعا تمام جزییات و شرایط رو در نظر گرفتین و
واقعا حرف نداره
عاااالی بود :clap::clap::clap::clap::clap:

10 Likes

خواهش می کنم. امیدوارم مثمر ثمر بوده باشه. :rose:

12 Likes

خیلی عالی بود داداش
تو پی وی خیلی از منم این سوالو پرسیدن که چی بخونم و چقدر بخونم
این پست برای اون دوستان مفیده یه طرف
چقدر برای خودم مفید بود
سعی میکنم یه برنامه برای خودم بنویسم چون هر کاری با برنامه بهتر پیش میره

9 Likes

قربونت داداش :rose:

آره خیلی مهمه. من هر موقع کاری رو با برنامه انجام می دم نتیجه بهتری گرفتم.
من پارسال خرداد تا پاییز تقریبا رو هوا انگلیسی خوندم و بازده کمی هم به دست آوردم. واسه همین معمولا دوست دارم بگم یادگیری من از پاییز شروع شده :grin:

10 Likes

منم از آذر پارسال شروع کردم
ولی تا امروز به جز دبیرستان و انگلیسی دانشگاه هیچ کلاس دیگه ای نرفتم
هر چی یاد گرفتمو خودم یاد گرفتم
یکی این حال آدمو خوب میکنه
یکی این که تو هم تقریبا با من شروع کردی و سطحت اینقدر پیشرفت کرده

9 Likes

سلام
دست شما درد نکنه آقا کامبیز…
چقدر خوب وعالی وکامل مطلب رو در قالب یه مثال زیبا توضیح دادید…:ok_hand:
مثل همیشه از خوندن مقالتون لذت بردم وبسیاااار بهرمند شدم…:clap::clap:
واقعا هیچ کاری بدون یه برنامه ریزی منسجم ومدیریت ورهبری درون ،نتیجه مثبت وقابل قبولی نخواهد داشت…
سپاس وتشکر ویژه از زحماتتون که انگیزه یادگیری ما رو دوصد چندان کرده…شماهم موفق باشید :blush:

11 Likes

خوبی یادگیری مستقل لذتشه. هر چی بیشتر لذت ببری بهتر یاد میگیری.
خیلی خوبه که مستقل یاد میگیری دمت گرم

ممنونم سارا خانوم شما همیشه لطف داشتید به من.

10 Likes

سلام من یک سالی میشه برای هرچیزی که میخواستم یادبگیرم مثل برنامه نویسی و زبان اصلا خودم نمیرفتم شروع کنم باید میرفتم کلاس بعد کلا زمانم رو قرار میدادم برای اون و خیلی کم یاد میگرفتم، ولی از تابستون تصمیم گرفتم خودم بخونم بدون کلاس…
خیلی خوبه که با دوستان زبان شناس هستم
سپاس آقا کامبیز مثل همیشه عالیه…

11 Likes

سلام خدا قوت
اقا من امروز فهمیدم نه تنها دایره لغات انگلیسیم پایینه بلکه فارسیمم ضعیفه :thinking:. والا دیگه نمیدونم به جای واژه های تکراریه عالی و تشکر و خوب و مفید و سپاس و قدر دانی و … چی باید به شما گفت که حق مطلب ادا شه :relaxed:. فقط میتونم بگم بابت تمام وقت و انرژی که واسه بچه های زبانشناس میذارید خدا بی نهایت برابرشو به زندگی و مالتون برکت بده و مسیر موفقیتتون همیشه هموار باشه.
مطلب مقاله فوق العاده بود خصوصا امروز لود کردین خیلی عالی بود چون دقیقا همین صبح داشتم برنامه زبانمو تغییر میدادم و تو فکر رفته بودم و یچیزایی هم نوشتم ولی الان اومدم دیدم به به تاپیکشو زدین. نکات کاملا هوشمندانه و بجا بود و باید بگم که منم ید طولایی در برنامه ریزیای مختلف دارم و مثل ادیسون هزار برنامه رو میشناسم که به نتیجه منجر نمیشه :joy:

فقط اینکه من نمیدونم چرا واسه من جمله نمیاره زیرش یعنی هر چی قبلا هایلایت کردم بدون جملس. کسی میدونه چرا؟

This article was very very useful for me because this today I'm gonna to plan of study English. before that I'm read this topic I'm thinking about the my plan for several minutes .Although I understand important point of planner right now and I'm so glad to see this post

این سه جمله فالبداهه هم تقدیم به شما میخواستم فقط ویسشو بدم ولی گفتم نه یبار تایپ کنم دیکتم خوب شه. دیدم داره تراوش میشه از ذهنم سریع تایپش کردم بعد غلط املاییامو درست کردم .:joy: این مورد همانند ستاره هالی بسیار نادر برای من اتفاق میفته ولی امیدوارم زین پس زود زود از این تراوشات داشته باشم. ممنونم از همه. روز خوش :pray:

17 Likes

همون کلمه هایی که هایلایت کردیو از توی درس بروز کن
ببین کلمه ها مال کدوم درسان
از توی درساشون پیداشون کن و و بزن روشون بعد بروز کردن رو بزن خوف میشن :upside_down_face:

5 Likes

عه یعنی باید دونه دونه به روز کنمشون؟ نمیشه کلشو به روز کرد؟ @hnaseri

2 Likes

خواهش می کنم. موفق باشید

به به آفرین. کم کم بهترم میشید :rose: ادامه بدید :clap:

درباره لاینتر والا من نمیدونم. ولی نرم افزارتون کامل آپدیته ؟

5 Likes

اره البته من زمانی که همه نسخه اپدیت استفاده میکردن من از نسخه قبلی استفاده میکردم و وقتی اپدیت کردم تمام پیشینه دانلود درس 1تا 6 قدرت که خونده بودم پرید ولی هایلایت لغاتم واسه اون دوره است که مونده . بعد امروز امتحانی رفتم سراغ جعبه طبق عکستون دیدم واسه من جمله نمیاره.
احتمالا توفیق اجباریه که بشینم از درس 1 دونه دونه به روز کنم :))

3 Likes

نمیدونم شاید به خاطر همون موضوع هایلایت قدیمیست.
@hnaseri شما چی فکر می کنید؟

4 Likes

من واقعا نمی دونم چطور میشه از شما تشکر کرد. حق مطلب انسانیت رو نشون دادین شما…
براتون دعای خیر دارم :sparkles:

7 Likes

مطلب بسیار مفید بود سپاسگزارم
راستش تازه یادگیری رو بدون برنامه شروع کردم و برام سخته نمیدونم چیکار کنم تا برام کسل کننده نباشه

2 Likes

متاسفانه هیچوقت نتونستم یه برنامه واسه کارام داشته باشم نمیدونم چرا

2 Likes

این مقاله بی نظیر بود ممنون بابت زحمتاتون

2 Likes

ممنون فاطمه خانوم. امیدوارم این مطلب مثمر ثمر بوده باشه.

  1. فاکتور های بالا رو پیاده کنید.
  2. یادتون باشه منبعی رو پیش بگیرید که براتون لذت بخش باشه و دوستش داشته باشید. نباید تو دوره یادگیری زور بزنید. باید جوری پیش برید که تشنه خوندن و شنیدن انگلیسی بشید. واسه این موضوع نیاز به انگیزه بالا، هدفی خوب، منبعی لذت بخش دارید.
  3. هیچوقت کم نیارید تا آخرش بجنگید، تا آخرین ثانیه.

من با شناختی تقریبی ای که این چند وقت از شما پیدا کردم به این نتیجه رسیدم شما خودتون رو هنوز قبول ندارید.
شما در وهله اول باید به خودتون مصمم بودن تزریق کنید و به خودتون ایمان داشته باشید. به چیزی که ذهنتون میگه احترام بزارید و اجازه ریسک کردن و خطا به خودتون بدید. این پروسه شدنی نیست مگر اینکه خودتون بخواید و صد البته این مورد زمان زیادی میطلبه.
من 6 ماه طول کشید تا خودمو باور کنم.

8 Likes