« موفقیت یعنی مقایسه نکردن خودمان با دیگران »

فایل صوتی این مقاله :point_down::point_down::point_down:

سلام.

چندی پیش درباره یادگیری بهتر، مطلبی نوشته بودم که در اون درباره مقایسه نکردن خودمون با بقیه صحبت کردیم.

دیشب با یکی از دوستام درباره همین موضوع داشتیم صحبت می کردیم و به ذهنم رسید که “مقایسه نکردن” لایقه یه مطلب جداست و باید بیشتر بهش پرداخته شه. تو یوتیوب واسه سرگرمی خواستم چند تا مطلب خوب گوش بدم و لذت ببرم که با کلیپی جالب رو به رو شدم.

https://streamable.com/0ozxm

این شخص آقای Tom Shillue هستند که یه استند آپ کمدین اند. تو این کلیپ می تونید درباره ایشون و برنامه هاشون یکمی بدونید. البته خود منم در حد همین کلیپ ایشون رو میشناسم. ولی در این کلیپ به نکات خوبی اشاره میشه که دوست دارم دربارش با هم به بحث بپردازیم.

پس با من همراه باشید.

چرا مقایسه کردن اینقد بده؟

چند بار شده به دور ورتون نگاه کنید و بگید: ای کاش منم مثله فلانی بودم. کاشکی منم می تونستم مثله آقای X انگلیسی حرف میزدم یا مثله خانوم Y مترجم خوبی می شدم یا مثله فلانی تلفظی عالی داشته باشیم…

واقعاً چرا؟ چرا نباید مقایسه کنیم؟ جواب پیش شماست. ولی اینجا به یاد آوریشون می پردازیم:

مقایسه با دیگران روان آدمو بهم می ریزه.

مهم نیست تو چه جایگاهی باشید، چه مدرک زبانی گرفته باشید، چقد تلفظتون خوب باشه، چند تا لغت بلد باشید، چقد خوب مکالمه افراد رو بفهمید، چند تا رفیق خارجی داشته باشید…
شما دائما خودتون رو با بالایی ها مقایسه می کنید و هیچوقت موفقیت حال حاضرتون رو نخواهید دید. چون همیشه خودتون رو با شخصی مقایسه می کنید که از شما جلوتره.

مقایسه واحد اندازه گیری غلط برای رسیدن به موفقیته

وقتی کمی پیشرفت می کنید و دور وریاتون رو با پیشرفت شگفت زده می کنید معمولا همچین دیالوگ هایی رو می شنوید:

“اوه، اوه چقد خوب شدی!!! کم کم داری به سطح یه بومی زبان میرسی”
" یکم دیگه پیش بری پز فلانی رو می خوابونیا"
" تو از معلم انگلیسی منم بهتر صحبت می کنی"
و…
واقعاً اینا موفقیت هستند؟ پز یکیو رو زمین خوابوندن و شکست دادن؟ از یکی تو یه مهارت خاص از زبان بهتر شدن ؟ به سطح یه بومی رسیدن؟

اصلا مگه همچین چیزی ممکنه ؟

اشخاصی که موفق شدن رو نگاه کنید. موقع برنامه ریزی چجوری برنامه می چینن؟ هدفشون چی بوده؟

یه مثال بخوام بزنم، لوکا لامپاریلو آخرین هدفش در سطح پیشرفته اینه که به سطح شبهه بومی برسه نه یه بومی زبان. این نشون میده که لوکا خودش رو با یه بومی زبان مقایسه نمی کنه چون شرایط هر جفتشون متفاوته.

آیا دوست دارید دقیقاً مثله اون شخصی که مورد مقایسه قرارش می دید، بشید؟

فرض بگیریم من دوستی دارم که آزمون تافل داده و سطح خیلی خوبی از زبان داره. می تونه صحبت کنه، به فیلم انگلیسی زبان نگاه کنه، کتاب بخونه ولی مهارت نوشتاریش ضعیفه.

آیا منی که خودم رو باهاش مقایسه می کنم دوست دارم مهارت نوشتاریم هم مثله ایشون بشه؟
گاهاً اونقدر غرق مقایسه کردن میشیم که به این موارد توجهی نمی کنیم.
یه حرف خیلی جالب از یکی از آرتیست های مورد علاقم به اسم Stan Prokopenko شنیدم، یه نفر تو کانال یوتیوبش بهش گفت “من اصلا استعداد ندارم کاشکی منم مثله شما با استعداد بودم”
جواب استن خیلی برام جالب بود. گفتش “مطمئناً شما استعداد خاصی دارید ولی اون رو ندیدید، چرا که خودتون رو دارید با کس دیگه ای مقایسه می کنید، ضمنا هیچکس کامل نیست. یه نفر تو سایه روشن خوبه، یکی تو دیدن اجسام، یکی تو مهارت دست و… هیچکس همه این موارد رو باهم نداره. تلاشی مستمره که می تونه یه نفر رو به موفقیت برسونه”
ممکنه من مهارتی داشته باشم که در مقایسه با دوستم اون رو ندیدم.

مقایسه چشم هاتون رو می بنده

این ویژگی مقایسه کردن برای من یکی از منفور ترین ویژگی هاست. بیاید اینجوری به قضیه نگاه کنیم.

من با شخصی خودم رو مقایسه می کنم که روزی 6 ساعت به مدت یکسال زبان خونده، با جرات با بومی زبانها صحبت می کنه، هر روز به مطالب گوناگون گوش میده و اونا رو می خونه به چند تا سفر خارجه رفته و…
حالا من. روزی 1 ساعت زبان می خونم، کلی کار سرم ریخته و نمی رسم بیشتر از این رو زبان وقت بزارم. یا حوصلم نمیکشه با بومی زبانها صحبت کنم یا می ترسم، وقت کتاب خوندن میرسه به یه وقت دیگه موکولش می کنم و بیشترین مسیری که حرکت کردم از صندلی کامپیوترم تا دستشویی خونمون بوده.

آیا شرایطامون برابره؟ مشخصه که نه. حالا یه چیز دیگه از مقایسه بگم.

آیا وقتی خودتون رو با کسی مقایسه می کنید، متوجه پیشرفت خودتون میشید؟
شما دو ماه پیش انگلیسی رو شروع کردید، تا به امروز خیلی پیشرفت داشتید ولی سرتونو بالا میارید و می بینید یه شخصی مثل بلبل داره انگلیسی صحبت می کنه. شما دو تا نگرش تو اینجا می تونید داشته باشید. یکی اینکه خودتون رو ببینید که چقدر جلو افتادید، یا اینکه خودتون با اون شخص مقایسه کنید و متوجه دو ماه پیشرفتتون نشید.

مقایسه کردن با یک شخص مفیده و اون شخص شمایید

صبح پا میشید، صبحونه می خورید، هندزفری رو می زارید تو گوشتون، میرید بیرون قدم می زنید. گوشیتون داره یه پادکست ورزشی پخش میکنه. رو لباتون یه لبخند میشینه. میاید خونه یه فیلم می زارید و شروع می کنید به دیدن فیلم. دیالوگ هایی رد و بدل میشه که براتون آشنان، تبریک!!! دومین لبخند امروز اومد رو لباتون. شب شده یه کتاب تو زبانشناس باز می کنید و شروع می کنید به خوندن اون کتاب . سومین لبخند و…

این لبخند ها و احساس رضایت می تونند بیشتر از 3 تا باشند. شاید در روز بتونید صد ها لبخند رضایت بزنید. ولی چجوری؟

این لبخند رضایت زمانی به وجود میاد که خودتون رو با گذشته خودتون مقایسه کنید. کافیه از خودتون بپرسید من کجا بودم و الان کجام؟
من سه ماه پیش اون پادکست رو گوش می دادم و 50 درصدشو می فهمیدم ولی الان 90 درصد، اون فیلم رو میدیدم و 30 درصدش رو می فهمیدم ولی الان 60 درصدشو، اون کتاب رو می خوندم و 70 درصدشو می فهمیدم ولی الان همشو و…

به زمان حال با فکر کردن به پیشرفتتون در گذر زمان، لبخند بزنید.

انتخاب با شماست: مقایسه با دیگران، اخم کردن و عذاب کشیدن یا مقایسه با گذشته ی خودتون، لبخند زدن و لذت بردن؟

موفق باشید

57 پسندیده

من تاحالا از بس ذوق کردم واسه وقت هایی که پیشرفت رو تو خودم حس کردم قیافه م شبیه عکس پروفایل @m-m96 شده :smile:

منم موافقم ، بهترین مقایسه، مقایسه شروع کار با پیشرفت حال حاضره (امروزه)

دمت گرم بازم بابت این مقاله ت، برای خیلی از بچه های اینجا خوبه خوندن این مقاله

14 پسندیده

خیلی موضوع جالبی بود. اتفاقا من به طور ناخودآگاه این موضوع رو تو زندگیم تا حد خوبی رعایت کردم. الان این مطلب و حرفای توی ویدئو رو که شنیدم بیشتر مطمئن شدم که خودم رو با کسی نباید مقایسه کنم. ممنون :blush:

15 پسندیده

اعتراف میکنم من این خصلت رو قبلا داشتم و بابتش خیلی اذیت شدم :neutral_face:
ولی حدود ۳ سالی هست ترکش کردم یعنی وقتی توانایی های خودم و محدودیت هایی که داشتم رو با نتایجی خیلی خوبی که به دست می آوردم در نظر گرفتم متوجه شدم که بهترین رقیب بهترین انگیزه و بهترین شخصی که میتونم خودم رو باهاش مقایسه کنم خودمم… باور کردنی نبود ولی بعد از اون تصمیم خدا رو شکر همه چیز خییلی خوب پیش رفت و من تغییرات مثبت زیادی در خودم دیدم
البته نه اینکه بگم توو این مدت شکست نخوردم نه
ولی دیگه به چشم شکست ندیدمش و مطمئن بودم که رخ دادنش لازم بوده و قطعا با خودش تغییرات مثبت بیشتری در من به وجود میاره :relaxed:

14 پسندیده

راستی ی نکته که توو این کلیپ متوجه شدم برام خیلی جالب بود
اونا دلیلی که به ی پزشک حسرت میخورن اینه که ی پزشک میتونه جون آدمای زیادی رو نجات بده اونوقت ملاک اینجا شده عدد و رقمی که ماشین حساب پشت در شلوغ ی مطب نشون میده :sweat_smile::joy:

8 پسندیده

شما خودتون الان پزشکهای اینجارو با خارجیا مقایسه کردی :stuck_out_tongue_winking_eye:

6 پسندیده

@amir_hosein_mv
ول کن جهان را قهوه ات یخ کرد :joy:

7 پسندیده

تایپکا با هم قاطی شد :joy::laughing:
خوبه حالا به میکروسکوپ تشبیهم نکردی :grin:

5 پسندیده

:ok_hand::ok_hand::ok_hand:
واقعا درسته
خیلی خوب و مفید بود
بجان خودم کامل خوندمش :sweat_smile::stuck_out_tongue_closed_eyes::joy:

4 پسندیده

خواهش می کنم. حرفت کاملا درسته آفرین .:+1:

حقیقتش من یه سالی میشه این موضوع رو فهمیدم و دقیقا زمانی که این رو متوجه شدم تونستم پیشرفتمو بهتر بفهمم.
یادمه شروع یادگیری طراحی خیلی کارای خفن رو میدیدم و با خودم مقایسه می کردم. می گفتم این کجا و اونا کجا.
مقایسه به شدت ضعف آوره. با چند تا از این هنرمندای خوب تو اینترنت آشنا شدم و فهمیدم که بزرگترین راهنماییشون اینه که نباید با بقیه مقایسه کنیم خودمونو.
بعد رو این قضیه خیلی فکر کردم و الان خداروشکر تو خیلی جاها خودمو مقایسه نمی کنم.

آفرین به شما فاطمه خانوم.
این نگرش برای موفقیت لازمه. احسنت به شما. :+1:

آفرین :joy:
خواهش می کنم :rose:

5 پسندیده

خوندن این مقاله حال و هوای اشفته ی این چند روز من رو اروم کرد.ممنون .

5 پسندیده

سلام
کلیپ رو ندیدم ولی مقاله رو خوندم.
ممنون که رو این موضوع کار کردین.
موضوع مقایسه جزو فراگیرترین مشکل در همه ادمهاس.
یعنی کم پیدا میشه ادمی که بگه من تاحالا خودمو مقایسه نکردم.
چون متاسفاته بذر مقایسه کردن تو سیستم مدارسمون کاشته شد. :joy: حالا وارد بحثش نمیشم زیادی این چند روز کوبیدیم سیستمو :joy:
حالا در کل باید بدونیم منشا اصلی مقایسه ریشه در حسودیه به نظرم در 90 درصد مواقع. و این کار نه تنها ارامش روانی افراد رو بهم میزنه بلکه همانطور که گفتین دیگه شخص توجهی به خودش نداره و مدام داره حرص پیشرفت بقیه رو میخوره.
من تو زبان بارها خودمو مقایسه کردم ولی هر چه بیشتر جلو اومدم نگرشم تغییر کرد. :ok_hand: دیدم بزرگترین موفقیت زمانیه که بگی الو بچه ها من نسبت به گذشته خودم زمین تا اسمون فرق کردم من موفقم :ok_hand: اون موقع که باید شادی و جیغ و هورا بکشی. :joy: پس بیخیال مقایسه با دیگران
به امید موفقیت همتون.:pray:
شرمتده طولانی شد

10 پسندیده

چقد خوب. آفرین به شما :rose::rose:

مرسی
بله کاملا حرفتون صحیحه احسنت به شما

7 پسندیده

عرض سلام و ادب به همه ی دوستان کوشا و مستعدم و همین طور آقا کامبیز

آقا کامبیز این بار هم زحمت شما بابت تهیه این مقاله و نشر آن، باعث شد تا قدم دیگه ای برای پیشرفت برداریم.
از وقتی یادم میاد ذهن من همیشه درگیر مقایسه بوده و معتقدم که دلیل بسیاری از شکستهام ، به همین دلیل بوده.
خوشبختانه طی این یک ماه ونیم که با زبانشناس و شماها آشنا شدم ، خیلی این حس کمرنگ شده و امیدوارتر از سابق هم زندگی میکنم ، هم زبان میخونم .
مطالعه ی این مقاله باعث شد آگاه تر بشم و یاد گرفتم برای پیشرفت باید به پشت سرم نگاه کنم تا شوق دیدن مسیر طی شده منو وادار به حرکت کنه .
همین مساله باعث شد تا از روزی 5 دقیقه خوندن زبان به 50دقیقه برسم
سرتونو دردنیارم واقعا دست مریزاد . :pray:

11 پسندیده

آفرین، به شما هم تبریک میگم بابت اینکه طرز فکر قدیمتون رو عوض کردید
این روزا خیلی کم پیش میاد آدما به سمت مثبت تغییر مسیر بدن :clap:

5 پسندیده

سپاااس
خوندن زبان هدف دیرینه ی من بوده که مستعدم اینبار حتما به نتیجه قابل قبولی برسم .
مطمینا وجود دوستان مهربون وبیریا و تلاشگر زبانشناس موجب این برگشت دوباره به زبان شد .
انشالله این جمع پایدار و موفق بمونه .

7 پسندیده

مطلب بسیار اموزنده بود ممنونم اقا کامبیز, راستش تا جاییکه یادم میاد من خودمو و زندگیم رو با کسی مقایسه نکردم, چراکه نه موقعیت من, نه استعدادهای من, نه حتی ظاهر و موقعیتهایی که توش بودم شبیهه هیچ ادمی نبوده, :thinking:_ _پس چه طور میتونم مقایسه کنم خودمو با دیگران!!؟؟
و اما من شادم و خوشحال که خودم هستم.

4 پسندیده

آفرین به شما آتینه خانوم.
کاشکی همه مثل شما بودن.
من خودمم زیاد خودمو مقایسه کردم در گذشته ولی هنر رو زندگیم تاثیر مثبتی داشت و کلا متوجه شدم چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید.
بله :grin:

8 پسندیده

آقای کامبیز عالی بود دستتون درد نکنه. :clap:
به نظر من مقایسه زمانی اتفاق میوفته که میدونی لیاقت خیلی چیزا رو داشتی ولی مشکلات زندگی اجازه رسیدن به موفقیت ها رو بهت نداده! :disappointed_relieved: اونوقت میشینی خودت با کسانی که تو ازشون بهتر بودی ولی اونا الان اوضاعشون ازت بهتره مقایسه میکنی و افسوس میخوری از حال امروزت … (البته این درمورد خودم بود)
مقایسه با افراد موفق هم وقتی واقع بینانه باشه خوبه، وقتایی که رمز موفقیتشون بپرسی و سعی کنی در اون مسیر قدم برداری:slightly_smiling_face:
بازم ممنونم.

6 پسندیده

با این جنلت موافقم تا حدودی, اما در کل اونم اشتباهه, عمیق نگاه کنی اونیم که از تو بهتر نبوده ولی الان ازتو بهتره مطمعن باش تو یه جای زندگیش بتو حسرت میخوره, آدمها هیچوقت راضی نیستن از شرایطاشون, تو چه میدونی خیلیا ارزو دارن جات باشن و خبر نداری, اینو به عینه دیدم و لمس کردم.
براتون ارزوی بهترینها رو دارم

6 پسندیده